Kanalizasyondaki yaprak bitleri: nasıl tedavi edilir ve nasıl savaşılır

Yaprak bitleri, çok çeşitli kültürleri etkileyen oldukça yaygın bir zararlı olarak kabul edilir. Elma ağaçlarında, kirazlarda, kiraz eriğinde bulunur. Erikler istisna değildir. İlkbaharda zararlılar ağaçlara yerleşerek yaprakların arkasını etkiler. Erikte yaprak bitleri belirirse, ağaç nasıl tedavi edilir? Bu soru birçok bahçıvanı endişelendiriyor.

Erik yaprak bitlerinin yenilgisinin belirtileri

Ağacın gövdesi boyunca uzanan çok sayıda karınca, erikteki yaprak bitlerini tespit etmeye yardımcı olur. Mahsulün yakınında çok sayıda karınca yuvası belirirse, bu aynı zamanda parazitlerin bitkiye verdiği zararın önemli bir göstergesi olarak kabul edilir.

Yaprak bitleri genellikle erikleri ve diğer meyve ağaçlarını enfekte eder.

Zararlıları tanımlamak için, genç dallara özel dikkat göstererek kültürü dikkatlice incelemek gerekir. Yüzeysel bir incelemede yeşil yaprak bitlerini tespit etmek çok zor olabilir. Tanımlamak için yaprakların alt kısmına bakmanız gerekir. Yeşillik ile kontrast oluşturdukları için beyaz veya siyah yaprak bitlerini tanımlamak çok daha kolaydır.

Not! Yapraklar kıvrılır ve deforme olursa, bu çok sayıda paraziti gösterir. Böyle bir durumda acil önlemler alınmalıdır.

Siyah veya beyaz yaprak bitleri, yeşil yaprak bitlerinden çok daha kolaydır.

Enfeksiyonu tetikleyen faktörler

Yaprak bitleri en iyi + 23 ... + 27 derece sıcaklıkta gelişir. Üstelik, sıcaklık -10 ... -15 dereceye düştüğünde yumurtaları kışlayabiliyor. Hava nem parametreleri de böceklerin aktivitesini etkiler. Maksimum aktivite% 70-80 seviyesindeki göstergelerle gözlenmektedir. Bu iklim Batı ve Doğu Avrupa için tipiktir.

Karıncalar, yaprak bitlerinin aktif yayılmasına katkıda bulunur. Zararlıların ürettiği tatlı şurubu emerler. Karıncalar kelimenin tam anlamıyla yaprak bitlerini büyütür ve yumurtalarına bakarlar. Ayrıca kültürü diğer parazitlerden korurlar ve her zaman besin kaynağına yakındırlar.

Karıncalar yaprak biti yayılma riskini artırır

Yaprak bitlerinin mekanik olarak çıkarılması

Yaprak bitlerinden kurtulmanın bu yöntemi, çoğunlukla düşük mahsullerin yetiştiği genç bir bahçe için uygundur. Kolayca incelenebilir ve ilk odaklar ortaya çıktığında sürgünler ve yapraklar çıkarılabilir. Ayrıca, bu yöntem, meyveleri ve meyveleri işlemek için kimyasalların kullanımının yasak olduğu meyve verme aşamasında yaz ve sonbaharda kullanılabilir.

Çoğu zaman, yaprak bitleri öncelikle sözde üstleri etkiler. Budamanın gençleştirilmesinden sonra büyük hacimde oluşan güçlü genç dallardır. Bu nedenle, tepenin aktif büyümesini ve kalınlaşmasını önlemek için yaz veya sonbaharda çıkarılmalıdır. Mayıs veya Haziran aylarında üstleri alet kullanmadan çıkarabilirsiniz. Ellerinizle kırmanız yeterli.

Mahsulün zarar görme riskini en aza indirmek için, ağacı zamanında budamak ve tepeyi doğru şekilde oluşturmak önemlidir. Çok fazla dal varsa, etkilenen alanları görmek çok zor olabilir. Ağaç hafifçe havalandırılırsa, tüm dallar güneş tarafından aydınlatılır. Yenilgiye daha dirençli oldukları düşünülmektedir. Ek olarak, etkilenen alanları belirlemek çok daha kolaydır.

Önemli! Ağacın altında veya alanda kesilmiş dal veya yaprak bırakılması kesinlikle yasaktır.Bu, kültürün böcekler tarafından yeniden istila edilmesine yol açacaktır.

Yaprak bitlerinin daha fazla yayılmasını önlemek için, çıkarılan sürgünlerin yakılması önerilir. Bazen yaprak biti kolonileri bir su akışı ile yıkanabilir. Bu, ağaç küçükse ve üzerinde çilek yoksa yapılabilir.

Yaprak bitinin yaşamından sonra yaprakların tatlı bir kütle ile kaplandığını dikkate almak önemlidir. Parazitleri genç sürgünlere yayan karıncalarla beslenir. Bahçıvanlar, haşerelerin sayısını en aza indirmek için, sahada büyük karınca yuvalarının ortaya çıkmasını önlemeyi tavsiye ediyor. Yaprak bitlerinin sıklıkla yerleştiği tahıl yabani otlarının kaldırılması küçük bir önem taşımaz.

Etkilenen parçaların kırpılması tavsiye edilir

Erik yaprak biti kimyasalları

Hasat olgunlaşmasına 1 aydan fazla süre kaldıysa, kimyasal böcek ilaçlarının kullanılmasına izin verilir. Anında zararlılardan kurtulmaya yardımcı olurlar. Ek olarak, bu tür maddeler uzun süreli etkiye sahiptir. Çiçeklenme kültürü aşamasında kullanılabilirler.

Önemli!Bir ay içinde meyve çürümesine giren kimyasal elementler. Bundan sonra erik yenebilir.

Dikimlerin sabah veya akşam yapılması tavsiye edilir. Bulutlu havalarda gün boyu ağaçlara ilaçlama yapılabilir. Yağış bekleniyorsa, prosedür başka bir gün için yeniden planlanmalıdır. Damlalar, ilacı yaprakların yüzeyinden yıkayacak ve zararlılara etki edecek zamanı olmayacaktır.

Kanalizasyondaki yaprak bitleriyle nasıl baş edilir? Parazitleri öldürmek için, aşağıdaki etkili yollarla bir ağaca püskürtebilirsiniz:

  • Aktara - minimum yağış miktarı ile ilaç ekimleri 4 haftaya kadar korur. Diğer böcek öldürücülerden temel farkı, yetişkinler ve larvaları üzerindeki etkisi olarak kabul edilir. 1 gün sonra tamamen ölürler.
  • Biotlin - birkaç saat sonra parazitleri etkiler. Kompozisyon, yeni parazitlerin ortaya çıkmasını durdurmaya yardımcı olur. Bağımlılık yapan zararlıları kışkırtmaz. Bu nedenle madde sezon boyunca birkaç kez uygulanabilir.
  • Inta-Vir - kompozisyon, sezon boyunca dikimleri en fazla 3 kez işlemek için kullanılır. Bu madde profilaksi amaçlı kullanılmamaktadır. Erikleri yalnızca parazitler göründüğünde işleyebilirler.
  • Komutan - yetişkin zararlıları ve larvaları etkiler. Yaprak bitleri, bu maddenin kimyasal elementlerine karşı direnç geliştirmez. Bileşim, sıcak havalarda etkilidir. Ek olarak, pratik olarak yıkanmaz.

Önemli!Meyveler neredeyse olgunlaşmışsa ve hasattan önce nispeten az zaman kalmışsa, biyolojik maddeler kullanmak daha iyidir. En etkili ilaçlar arasında Akarin, Aktofit, Fitoverm bulunur.

Kimyasallarla püskürtme, parazitleri kontrol etmenin etkili bir yöntemi olarak kabul edilir.

Biyolojik maddelerin ayırt edici özellikleri şunları içerir:

  • 5 gün sonra meyveler yenebilir;
  • böcekler tehlikeli faaliyetlerini 5-10 saat sonra durdurur;
  • zararlıların tamamen ölümü birkaç gün sonra gerçekleşir - 2-7 gün sonra;
  • fonlar belirli sıcaklıklarda etkilidir, bu nedenle kullanmadan önce talimatları okumalısınız;
  • maddeler, önleyici püskürtme ve nispeten az sayıda parazit ile mükemmel sonuçlar sağlar;
  • büyük kolonilerde kimyasal ajanlardan daha az etkilidirler.

Halk ilaçları kullanarak yaprak bitleriyle nasıl baş edilir

Halk ilaçları yardımıyla yaprak bitlerinden kurtulabilirsiniz. Parazitleri yok etmek için birçok basit tarif var.

Odun külü infüzyonu

Bu ürünü yapmak için 200 gr odun külü almanız ve 10 litre su eklemeniz gerekir. Ayrıca, bileşime biraz sabun talaşı katmak gerekir. Gerekirse çözelti kuru kül ile değiştirilebilir.

Gövde çemberinin üzerine eşit olarak serpilmeli ve orta derecede sıcak su serpilmelidir.Bu güvenli yöntem, en zor durumlarda bile parazit ağacından kurtulmaya yardımcı olur.

Huş katranı

Bu sıvının yaprak bitlerini iten özel bir aroması vardır. Ayrıca bitkiye büyük faydalar sağlayan antiseptik ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

Yararlı bir çözüm yapmak için 10 ml katran, 50 gr çamaşır sabunu, 10 litre su karıştırmanız gerekir. Ortaya çıkan aracın yalnızca ağacı değil, aynı zamanda gövde çemberini de işlemesi gerekir. Bitkinin yeniden enfeksiyon kapmasını önlemek için taç içine katran dolu kaplar asılabilir.

Amonyak çözeltisi

Bu çözelti ayrıca belirgin bir kokuya sahiptir. Tahta işlenmesi sonucunda karıncalar ve yaprak bitleri başka bir yere taşınır. Parazitlerle savaşmak için, 10 litre su, 1 yemek kaşığı konsantre amonyak ve sabunlu bir emülsiyon çözeltisini karıştırmanız gerekir. Bitmiş kompozisyon ile genç dalları ve ağacın tepesini işlemeniz gerekir.

Geleneksel yöntemlerle kimyasal işlemlerin karşılaştırılması

Halk ilaçları, daha az verimli olan kimyasallardan farklıdır. Soda, amonyak, hardal gibi maddeler tekrar tekrar kullanılmalıdır. Dahası, genellikle kültürün yenilgisinin küçük bir niteliği ile kullanılırlar.

Erik üzerinde çok fazla parazit varsa kimyasalların kullanılması gerekir. Etkinin sadece birkaç saat içinde elde edilmesine yardımcı olurlar. Bununla birlikte, bu tür maddeler fetüslere zarar verebilir ve insan sağlığını kötüleştirebilir.

Hastalıkların önlenmesi ve böceklerin görünümü

Kültürün parazitler tarafından yenilgisinden kaçınmak için belirli kurallara uymaya değer:

  • Karıncalarla savaşın. Yaprak bitleri onlarla yakın bir simbiyoz içindedir. Parazitleri ağaçta taşıyan karıncalardır. Yok edildiklerinde yaprak bitlerinin sayısını önemli ölçüde azaltmak mümkündür.
  • Ladybirds çekin. Bu böcekler aktif olarak yaprak bitlerini yerler. Bunun için dereotu bir ağacın yanına ekilebilir.
  • Bitki yaprak biti kovucu bitkiler. Bunlara nane, nergis, maydanoz dahildir.
  • Ağaçları sistematik olarak budayın. Bu, yaprak biti ekim riskini azaltmaya yardımcı olur.
  • Gövdeye yakın daireyi sığ bir derinliğe kadar kazın.
  • Düzenli olarak ağaçların altında yabancı ot.

Not! Yaprak bitlerine çekici gelen bitkiler, erik ağacından kısa bir mesafeye dikilebilir. Bezelye, fasulye, nasturtium böceklerin dikkatlerini dağıtmaları için kullanılabilir.

Ladybirds'i bahçeye çekmek, etkili bir önleme yöntemi olarak kabul edilir.

Yaprak bitlerinin eriklerde görülmesi oldukça yaygın bir sorun olarak kabul edilir. Böcekler mahsulün suyunu emer ve durumunu önemli ölçüde kötüleştirebilir. Zararlılarla başa çıkmak için ekimleri zamanında işlemeniz gerekir. Bunun için kimyasal ve halk ilaçlarının kullanımına izin verilir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe