Çiçeklenme sonrası kuru bir elma ağacında yapraklar: bir ağaç nasıl kurtarılır

Elma yapraklarının yazın kurumasının pek çok nedeni vardır: uygun olmayan bakım, hava koşulları, toprak vb. Böyle bir durum tespit edilirse, ağacın ölmesini önlemek için en kısa zamanda önlem alınmalıdır. Makale, elma ağacı kurursa, nasıl kurtarılacağı sorusunun cevabını bulmanıza yardımcı olacaktır.

Bir elma ağacı yetiştirirken yapılan yaygın hatalar

Deneyimsiz bahçıvanlar genellikle bir elma ağacı alırken ve dikerken aşağıdaki hataları yaparlar:

 • En büyük fidelerin satın alınması. Büyük fidelerin kökleri genellikle ciddi şekilde zarar görür. Sonuç olarak, ağaç kök salmaz. Sık sık hastalıkları da muhtemeldir. Büyük bir taç ve güçlü kökleri olmayan küçük ve genç fideler, kazıldığında ve kök saldıklarında hafifçe zarar görürler. Ayrıca, iki yaşına kadar olan fideler hızlı büyüme gösterir.
 • Açık köklü fidanlar, kışı yaşayamayacakları için Eylül ayından önce ve Ekim ayından sonra dikilmemelidir.
 • Bir sonraki hata, elma ağacını dikmeden hemen önce deliği hazırlamaktır. Kurallara göre, bu 2-3 hafta içinde yapılmalıdır, böylece dünya azalır ve daha sonra kök boğazı yer çizgisinin biraz üzerinde olur.

Elma ağacı, Rus bahçelerindeki en popüler meyve ağacıdır.

 • Elma ağacının çok derine dikilmesi de tavsiye edilmez. Öte yandan çok sığ dikimlerden de kaçınılmalıdır (özellikle kuru ilkbaharda) çünkü kökler kuruyabilir ve ağaç yeni koşullara iyi uyum sağlayamaz. Elma ağacını doğru bir şekilde dikmek için, deliğe bir kılavuz ray koymanız ve fideyi kök boğazı rayın 4-6 cm üzerinde olacak şekilde yerleştirmeniz gerekir.
 • Çok miktarda mineral, özel bakterileri öldüren bir ortam yaratır. Gübreyi köklerin alabileceği bir forma dönüştürürler. Bu nedenle, bir ağaç dikerken deliğe çok miktarda mineral gübre verilmesi büyük bir hatadır. Ayrıca, sadece elma ağacına zarar vereceğinden, kötü ayrıştırılmış gübreleri (örneğin, taze gübre) kullanamazsınız.

Fideler, yalnızca profesyonellerin çalıştığı özel bir mağazadan satın alınmalıdır. Bu tür fidelerin, gelecekteki büyüme bölgelerinin iklimine mükemmel bir şekilde adapte olması da iyidir.

Önemli! Elma ağacı fidelerinin yol kenarındaki arabalardan veya kendiliğinden gelişen pazarlardan alınması tavsiye edilmez. Burada elmanın kalitesi veya çeşitliliği ile hile yapabilirler.

Uygun olmayan iklim koşulları

Çoğu elma ağacının iyi büyümesi için serin ve nemli bir iklime ihtiyacı vardır. Elma ağacının diğer meyve ağaçlarından daha fazla soğuğa ihtiyacı olduğu için sert bir kış ve yağmurlu bir ilkbahar ve sonbahar ihtiyacınız olan şeydir. Aşırı güneş ışığı da zarar vermez. Çoğu elma çeşidi, +30'un üzerindeki sıcaklıkların nadir olduğu iklimlerde iyi yetişir ve bu gösterge aşıldığında elma ağacındaki yapraklar kurursa, bazı bahçıvanlar soğutma için hava fanlarını açar.

Elma ağaçlarındaki yapraklar çeşitli nedenlerle kuruyabilir.

Yanlış aşılama

Elma ağaçlarının aşılanması sırasındaki hatalar da yaprakların kurumasına katkıda bulunur:

 • Kör bıçak. Bir ağacı aşılayabileceğiniz iyi bir bıçak ezmemeli, elma ağacının odununu kesmelidir, aksi takdirde filiz ve anaç birlikte iyi büyümeyecektir. Bunu yapmak için iyi keskinleştirilmesi gerekir.Bıçağın keskinliğini test etmek için, sol elinizle dikey olarak almanız ve normal ofset kağıdı kesmeye veya elinizdeki kılları tıraş etmeye çalışmanız gerekir. Zorluklar ortaya çıkmazsa, bir ağaca aşı yapmak için kullanabilirsiniz.
 • Yavaşlık. Deneyimsiz bir bahçıvanın ağaç dikmesi çok uzun sürer. Tüm süreç 15-30 saniye sürmelidir, çünkü 60-90'dan sonra kesim kuru ve çatlamış kabul edilebilir - bu iyi değildir. Bu zamanı karşılayabilmeniz için, aldırmadığınız cinsler (örneğin söğüt gibi) üzerinde pratik yapmanız önerilir.
 • Gevşek kayış. Kesmenin ölümünden kaçınmak için, kayış sıkı olmalıdır (aksi takdirde bağ dokusunun büyümediği boşluklar oluşur). Koşum takımını gereksiz yere sıkı yapmaktan korkmayın, çünkü bu durumda, 10-20 gün sonra, birincisi yerine, daha zayıf bir ikinci empoze etmek yeterlidir. Ayrıca kayışların yapıldığı polimerik malzemelerden dolayı daralmalar nadir hale gelmiştir.

Aşılama için yalnızca iyi bilenmiş bir alet kullanılmalıdır.

Yetersiz beslenme

Elma ağacının dalları kuruyorsa ne yapılacağı sorusundan kaçınmak için bahçe ağaçlarının beslenmesine özel dikkat gösterilmelidir. Aşağıdaki gübre türleri mükemmel beslenme sağlar:

 • gübre;
 • Kuş pislikleri;
 • humus
 • turba gübresi kompostu.

Genel olarak, elma ağaçları toprak konusunda özellikle seçici değildir. Verimli olması ve çok asidik olmaması yeterlidir: pH 6'dan 7'ye (ekimden önce kireçle asidi giderebilirsiniz).

Önemli! Elma ağaçlarının yetiştiği bahçelerde durgun suya izin verilmemelidir. Yeraltı suyu ağaçların kök sistemine su basmamalıdır.

Bir ağaç nasıl canlandırılır

Bahçıvan, genç bir elma ağacı kuruduğunda ne yapacağını bulmayı başarsa bile, yetişkin bitkilerdeki bir soruna karşı bağışık değildir. 5-10 yaş arası ağaçlarda büyüme durur ve kurumuş yapraklar görülür. Bunun nedeni yeraltı suyunun yakın olması olabilir.

Ne yazık ki, bu sorunun üstesinden gelmek neredeyse imkansızdır. Elbette yeraltı suyu miktarı drenaj yoluyla azaltılmaya çalışılabilir. Bu durumda, neredeyse tüm bahçeyi kazmanız gerekecek, ancak suyun asla geri dönmeyeceğinin veya bunun hiç yardımcı olamayacağının garantisi yok. Başka bir seçenek daha var - daha kısa köklere sahip cüce anaçlarda meyve ağaçları yetiştirmek, ancak kışın donmadıklarından emin olmalısınız.

Ayrıca elma ağacı mantarlardan kuru kalır. Yavaş yavaş yayılarak ağacın yavaşça ölmesine neden olurlar. İki ana mantar türü vardır:

 • İlki ince dalların arasından geçerek gövdeye doğru ilerler. Sonuç olarak elma ağacı kurur. Bu tür tehlikenin sebebi, kabuktaki hasarın fark edilmeyebilmesidir. Mantarı tespit etmek için dalın kurumuş ucunu kesmeniz gerekir: kesim karanlıksa, o zaman bir sorun vardır.
 • İkinci mantar türü gövdeye ve ana dallarına saldırır. Popüler adı siyah kanserdir. Kabukta bir yara veya çürük göründüğünde, bu tür bir mantar hemen tespit edilir.

Tedaviyi geciktirmezseniz, bir ağacı mantardan kurtarabilirsiniz. Elma ağacı çiçek açtıktan sonra veya hatta meyvelerle kurursa ne yapmalı? Her şeyden önce, etkilenen tüm dalları kesmeniz ve bölümleri dezenfekte etmeniz gerekir. İkinci bir saldırı olasılığını azaltmak için elma ağacını dikkatlice kışa hazırlamanız önerilir. Bir ağacı gövdeye saldıran ve kabuğunda yaralar oluşturan mantarlardan kurtarmak için özel müstahzarlarla tedavi edilmelidir. İlkbaharda, kabuktaki yaralar sağlıklı odun haline getirilir. Ağaçlar, RanNet (bakır sülfat) ile muamele edilir ve azotla beslenir, böylece ölü kısmı aşırı büyütebilirler.

Elma ağacındaki en yaygın mantar hastalığı türlerinden biri

Köklerin donması

Elma ağacındaki yaprakların kurumasının sebeplerinden biri de köklerin donması olabilir. Kışın donlar kar yağmadan önce vurursa, böyle bir durum oldukça olasıdır.Sorun şu ki, elma ağaçlarının kökleri zarar görmüş olsa bile ilkbaharda büyümeye ve çiçek açmaya başlar ve yaprakların ilk kuruması Haziran-Temmuz aylarında şimşek hızıyla başlar.

Bir tohum stoğundaki ağaçların böyle bir sorunu yoksa, ancak cüce bir anaçta, o zaman nedeni donma içindedir. Ama hemen hayal kırıklığına uğramayın. Köklerin donması sonucu kurursa bir elma ağacını kurtarmanın birkaç yolu vardır. Her şeyden önce, yakın gövde çemberindeki dünya "Heteroauxin" veya büyüme uyarıcısı HB-101 ile dökülmelidir. Kurona "Zirkon" püskürtmek de işe yarar. Ancak bu fonlar uyumsuz, tek bir şeyle tedavi etmek gerekiyor. Her durumda toprak nemlendirilmeli ve gevşetilmelidir.

Ağaçları virüslerle enfekte etmek

Daha yakın zamanlarda, elma ağaçlarının yavaş kurumasına yol açan ilk virüs vakaları, yetenekli bahçıvanlar bile ağaca veda etmek zorunda kaldılar. Virüslerle ilgili en kötü şey öngörülemez olmalarıdır. Çoğu durumda, ağaca ekim toprağından girerler ve ardından taca girerler. Kabuk yavaş yavaş bozulur, besinlerin dolaşımı ve verimlilik azalır, yapraklar sararmaya ve dökülmeye başlar ve bunun sonucunda ağaç sona erer. Bahçıvan bir sorun fark ederse, o zaman nedenini, örneğin kök sisteminin aynı donmasında veya başka bir şeyde arar. Bir ağaca gerçekten virüs bulaşmışsa, köklerinin sökülmesi ve yok edilmesi gerekir. Ne yazık ki mucize yok. Virüs bulaşmış bir elma ağacı veya başka bir meyve ağacı canlandırılamaz.

Önemli! Bir virüsün varlığı ancak laboratuvarda açık bir şekilde belirtilebilir. Ayrıca, bu problem eleme yöntemi ile belirlenebilir, ancak sadece elma ağacının dalları kuruyorsa, virüsler hakkında hemen konuşamazsınız.

Zararlıların varlığı

En tehlikeli haşere Mayıs böceğidir. Larvaları yeraltında yaşar ve tüm bahçenin kök sistemini kemirerek genç ağaçların gelişmesini engeller. Mayıs böceğinin varlığının belirtileri - yapraklar erken kurur ve düşer, dallar kurumaya başlar. Dahası, bu böcek sadece Mayıs ayında değil, yaprakları yiyerek zarar veriyor. Larvalar yılın herhangi bir zamanında yuva yaparken bulunurlar. Onlardan kurtulmak için toprağın köklenme uyarıcıları ile dökülmesi tavsiye edilir. Bu, haşereyi uzaklaştıracak olan yerdeki azot üretimini tetikler. Geri dönüşünü önlemek için toprak kompost ve humus ile gübrelenir.

Böcek larvası olabilir

Önleme tedbirleri

Önleyici bakım iki aşamada gerçekleştirilir: kıştan hemen sonra, tomurcuklar kapalıyken ve hasattan sonra sonbaharda. İlk etabın amacı, bahçede kışı geçiren zararlıları dışarı atmak ve mantar hastalıklarını önlemektir. İlaçlama prosedürü Mart ayı başlarında yapılmalıdır. Bunu yapmak için, hava sıcaklığının + 4-6 dereceye yükseldiği rüzgarsız bir gün seçmelisiniz. "Nitrafen" veya bakır sülfat gibi kullanılan ajanlar. Ayrıca tomurcuk kırılmasının başlangıcında, kabuklanmayı önlemek için ağaca Bordo karışımı veya bakır / demir sülfat püskürtülebilir.

Önemli! Elma ağaçlarını zararlı böceklerden arındırmak için, bir klorofos çözeltisi (tırtıllara ve yabani otlara karşı) ve bir koloidal kükürt süspansiyonu (kenelere karşı) da kullanabilirsiniz.

Sonbaharda düşen yapraklar ve hastalıklı dallar yakılmalıdır. Tamamen yeşillikten yoksun bir ağaca üre çözeltisi püskürtülmesi önerilir. Bunu yapmak için 700 g ürünü 10 litre suda çözün.

Yapraklar kurumaya başladıysa, elma ağacının gelişiminde bir şeyler ters gitti veya ona bakarken hatalar yapıldı. Ağacı kurtarmak için sebebini bulmanız ve çabucak ortadan kaldırmanız gerekir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe