Armutta pas - ne yapmalı ve popüler ilaçlar

Armutlar lezzetli, sulu ve çok hoş kokulu meyvelerdir ve fidelerin bakımı çok tuhaf değildir. Bununla birlikte, tomurcuklanan bahçıvanlar armut ağaçları yetiştirmede sorun yaşayabilir. Bunun nedeni, bazı çeşitlerin, zamanında önlem almazsanız başa çıkması oldukça zor olan bir mantar hastalığına maruz kalmasıdır.

Armut pası nedir

Pas, fideleri önlemek ve tedavi etmek için zamanında önlem alınmazsa meyve ağaçlarını öldürebilen bir mantar hastalığıdır.

Armutta pas belirtileri

İlginç bir gerçek, pasın kendisinin meyve ağaçlarında görünmemesidir. Bu hastalık, uygun şekilde bakılmazsa yalnızca ardıçta görülür ve daha sonra mantar sporlarını rüzgarla aktarma sürecinde meyve ağaçlarına yayılabilir.

Dikkat! Enfekte olmuş ardıç etrafındaki hasarın yarıçapı oldukça geniştir, çünkü sporlar rüzgarla 40 kilometreye kadar bir mesafeye taşınabilir.

Hastalığın gelişiminin özellikleri

Fidelerde pas oluşumunun nedeni, Gymnosporangium sabinae mantarının doğrudan ardıç üzerinde gelişmesidir. Bu hastalığın gelişiminin temel özelliklerinden biri, sporlar sayesinde ardıçtan armuta ve sonra tersi yönde dolaşmasıdır. Yeşillik, tomurcukların çiçek açtığı andan itibaren paslanabilir ve bundan sonra tüm ağacı kırmızı renkli lekelerle kaplar.

Ardıçta pas

Yenilgi belirtileri

Bir armutta bir hastalığın belirtilerini nasıl tanıyacağınız sorusuna gelince, onları ilkbaharda bile fark edebilirsiniz. Gerçek şu ki, ilkbaharda bir mantardan etkilenen bir ağaçta, yapraklar açıldığında üzerinde kırmızı-turuncu lekeler görülür. Bazen "paslı" alanların kenarları parlak kırmızı ve siyah şeritlere sahip olabilir.

Yeşilliklere de dikkat etmelisiniz. Fide bir hastalığa yakalanmışsa, genç yapraklar çok yavaş büyür ve yapraklar yapı olarak daha yoğun hale gelirken genellikle küçük kalır.

Armut ağacında ve büyük dallarında ve kabuğunda çatlaklar oluşması durumunda, bu bir hastalığın varlığını gösterir. Ayrıca burada hastalığın büyük bir ölçeğe ulaştığı da aşikardır.

Armut gövdesinde pas hastalığı belirtileri

Armutta pas nasıl gelişir?

Pas sadece tehlikeli bir hastalık değildir, aynı zamanda yeterince hızlı gelişir. İlkbahardan büyüme mevsiminin sonuna kadar ağaç hastalıktan tamamen etkilenebilir. Ve her şey, ilkbaharda yaprakların çiçek açtığı andan itibaren başlar.

Küçük bir miktar kırmızı-turuncu lekeler, sözde "neigh" armut ağacının yaprakları boyunca şimşek hızıyla yayılır. Unutulmamalıdır ki, fideleri tedavi etmek için herhangi bir önlem alınmazsa, sadece ağacın yaprakları, kabuğu değil, meyveleri de pastan etkilenebilir. Hastalığın gelişim evreleri şu şekildedir:

 1. Başlangıçta, yeşillik üzerinde kırmızı bir şeritle kenarları boyunca ana hatları çizilen zengin portakal lekeleri belirir.
 2. Dahası, ağaçta çürük belirtileri görülmeye başlar, ancak bu sadece yapraklarda gri lekelerin oluşmasıdır.
 3. Daha sonra yaprakların alt kısmında hastalığın erken dönemindeki lekelerle aynı renkte tüberküller oluşur. Büyüme, içinde gelişip olgunlaştıkları mantar sporları tarafından işgal edilir ve daha sonra rüzgar tarafından çok uzun bir mesafeye taşınır.

Etkilenen bitki örtüsünün erken yere parçalandığı ve rüzgâr tarafından yayılacak vakti olmayan sporların içine düştüğü söylenmelidir. Ancak bir ağaç, dalların çoğunu ve üzerindeki gövdeyi pas kaplamışsa, sonbaharın başlangıcından önce bile kuruyabilir.

Pas hasarlı meyveler

Etkileri

Gymnosporangium sabinae mantarının sporları bir mevsimde birkaç kez olgunlaşabilir, ancak armut ağacı için böyle bir hastalığın eşit derecede ciddi başka sonuçları da vardır. Başlıca olanlar:

 • Pasla yaprak dökülmesi planlanandan önce gerçekleşir.
 • Bir fide üzerindeki yeni sürgünler çok yavaş büyüyebilir ve sonra tamamen kuruyabilir.
 • Paslı bir ağaçtaki meyveler çok küçülür ve orijinal lezzetini kaybeder. Ayrıca armut şekli deforme olabilir.

Olumsuz sonuçlar arasında, fidenin bağışıklığında bir azalma olduğu, bu nedenle pratik olarak çeşitli hastalıklara dayanamayacağı belirtilmelidir.

Dikkat! Paslı bir ağaç, hava koşullarındaki değişikliklere karşı daha duyarlı hale gelir ve çoğu durumda, hafif donlarda bile hayatta kalamaz.

Armut ağaçları için pas neden tehlikelidir

Asıl tehlike, ağacın tamamen enfekte olması durumunda ölebilmesidir. Meyvenin büyümesi bodur olsa da, armut bir hastalık geçirmişse, meyvenin deformasyonu da olumsuz sonuçlardır. Mahsulün tamamen kaybedilmesi de tatsız bir olaydır.

Spor kreş

Ahşabın işlenmesi ve işlenmesi

Pas, hızla yayılan bir hastalıktır ve tedavisi zordur. Zamanında önlem almazsanız, mantar hastalığı kişisel arsadaki diğer fidelere de yayılabilir. Bu nedenle, hastalığı daha sonra savaşmaktansa önlemeye çalışmak daha iyidir.

Sert önlem - yaprakların, dalların çıkarılması

Bir armut veya ardıçta ilk pas belirtilerinin ortaya çıkması durumunda, derhal bu hastalıkla savaşmaya başlamalısınız. Enfeksiyon odakları oldukça genişse ve yapraklar üzerindeki büyüme artmaya başlarsa, sert önlemler alınmalıdır.

Bu durumda, dalları kesmek veya etkilenen yaprakları ortadan kaldırmak için dikkatlice (sporları korkutmamak için) gerekir. Onlardan sonra onları yakmak zorunludur, ancak bu saha dışında yapılmalıdır.

Kimyasal bir yöntemle nasıl işlenir

Kimyasalları sadece dışarısı serin olduğunda kullanmak gerekir, bu ilkbahar başı ve sonbaharın sonlarıdır. Aynı zamanda ağaçların işlenmesi, kimyasalların cilde ve mukoza zarlarına bulaşmaması için dikkatlice yapılmalıdır. Yine de bu olursa, gözlerinizi iyice yıkamak ve cildinize bulaşan solüsyonu yıkamak zorunludur.

Diğer önlemler de not edilmelidir:

 • Kuru ve sakin havalarda işlem yapmak gerekir.
 • Güneş ışınlarının çok yanmadığı bir ağacın tepesine sabah veya akşam püskürtmek en iyisidir.
 • Özel koruyucu ekipman kullanılması tavsiye edilir, bu kimyasalın cilde temas riskini ortadan kaldıracaktır.

Kimyasal işleme.Kullanılan kimyasal çözeltinin buharlaşmasından zehirlenme ihtimali olduğu için dışarıda ısı boğucu olduğunda ilaç üretilemez.

Püskürtme müstahzarları

Bir armut yapraklarında sarı lekeler göründüğünde, nasıl tedavi edileceği ve hangi ilaçların kullanılabileceği, sadece ilk bakışta zor görünen sorulardır. Pas, bakır ve kükürt içeren ürünlerden korkar.

Halk ilaçlarından nasıl kurtulurum

Armuttaki pası gidermek için kimyasal kullanma olasılığı veya isteği yoksa, birkaç tür halk ilacı kullanabilirsiniz. En etkili çözüm üredir (10 litre su için 700 gram). Tüm yapraklar ağaçta parçalandığında, sonbaharda böyle bir çare ile püskürtmek gerekir. Bu durumda kış için ağacın yanındaki toprağı gevşetmek zorunludur. Bir öneri olarak, birkaç ipucu daha not edilmelidir:

 • Her yıl yapraklar ağaçtan düştükten sonra (sonbaharda) saha dışında kaldırılmalı ve yakılmalıdır.
 • Sulama yapılmışsa veya iyi yağmur geçmişse kök bölgesindeki toprağı gevşetmek zorunludur.
 • Armut, potasyum ve fosfor içeren gübrelerle beslenmelidir.
 • Önleyici bir önlem olarak, tomurcuk kırılmadan önce ağaca serpiştirerek bir odun külü infüzyonu kullanabilirsiniz.

Mümkünse, ardıçları kişisel arsadan çıkarmanız gerekir. Bu, pas patojenlerinin ana kaynağını ortadan kaldırmak için iyi bir çözüm olacaktır.

Ardıç pas sporları

Armut pası için mantar öldürücüler

Bugün, özel tarım mağazalarında, armut da dahil olmak üzere ağaçlarda pasla mücadeleye yardımcı olabilecek ilaçlar satın alabilirsiniz. Fonların bir kısmı belirli bir mantar hastalığını değil, aynı anda birkaç çeşidini tedavi etmeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle, karmaşık tedavi için bir ilaç kullanılıyorsa, her hastalık türü için çare sonrasında kullanılması gerekli değildir.

Bakır içeren müstahzarlarla bir armut üzerindeki pasla nasıl baş edilir

Bakır içeren müstahzarlar, günümüzde bahçe ve bahçe bitkilerinde mantar hastalıklarına karşı mücadelede en iyi araçlardan biridir.

Bakır sülfat, fidelerdeki pası bile iyileştirebilen en etkili çare olarak kabul edilir. Armutun, önleyici bir önlem olarak tomurcuk kırılmadan önce ilkbaharda ve sonbaharda, yaprakların fideden düşeceği zaman işlenmesi gerektiği açıklığa kavuşturulmalıdır. Bu, dallarda oyalanırlarsa mantarın sporlarını yok edecektir. Ağaç gövdesinin işlenmesi zorunludur, çünkü pas sporları da kabukta saklanabilir.

Armut yapraklarındaki sarı lekeler kolloidal kükürt ile nasıl tedavi edilir

Yapraklarda pas varlığını gösteren bir leke belirirse, armut fidesini tedavi etmek için koloidal kükürt kullanılabilir. Tarımsal mağazalarda toz halinde satılmaktadır ancak bu küçük granüller bile suda iyi çözünmez. İşlemi hızlandırmak için granüllerin önceden ezilmesi önerilir. Kolloidal kükürt, 10 litre su başına 40 gram oranında seyreltilir ve ardından elde edilen çözelti ile armut ağacına tamamen püskürtülmelidir. Tedavi sayısı 5 kez olmalıdır, yani:

 • vejetatif dönemin başlamadığı ilkbaharın başlarında;
 • tomurcuk oluşumuna kadar;
 • armut çiçek açarken;
 • fide üzerinde meyve oluşumu sırasında;
 • hasattan sonra.

Ek olarak, tüm yapraklar ağaçtan düştüğünde ilaçlama yapılmalıdır, ancak bunun don başlamadan önce yapılması tavsiye edilir.

Büyüme noktalarında, dallarda ve yapraklarda hasar

Bir armutu pasa püskürtmek için hangi hazırlıklar

Armut ağacını pastan iyileştirmek için özel ajanlar, mantar ilaçları kullanmak gerekir. Gerçek şu ki, paslanmaya karşı etkili olan bakır ve kükürt içerirler.Armut yapraklarında küçük paslı lekeler bile belirirse, ağaca aşağıdaki müstahzarlardan birini püskürtmeniz gerekir. Her birinin açıklamasında, ne zaman ve nasıl uygulanmaları gerektiğini belirlemeyi mümkün kılacak kendi avantajları ve dezavantajları belirtilmiştir.

"Iskra" ticari markası altında ilaç "Polyhom"

Sezon başına en fazla 5 kez işlemek için kullanabilirsiniz. Polychom'un toksik bir ajan olmamasına rağmen, balıkçılık rezervuarlarına yakın iseler ağaçlara püskürtmeleri tavsiye edilmez.

Yeşil Kuşak markasının Bordeaux sıvısı

Fidanın büyüme mevsimi boyunca armut bordo sıvısı 6 kez püskürtülmesine izin verilir. Bu ilaç oldukça etkilidir ve ayrıca çeşitli böcek ilaçları ile birleştirilebilir. Mantar öldürücülerle uyumluluğa gelince, özellikle alkali bir ortamda bozulma eğilimi gösteriyorlarsa, bunların birlikte kullanılması yasaktır.

"Yeşil Kuşak" ticari markası altında "Balleton" uyuşturucu

Tedavi sayısı 2 katı geçmemelidir. Su kütlelerinin yakınında kullanılamaz, sıcakkanlı kişiler için tehlikeli olabilir. Avantajlar arasında, hastalıklarla savaşmak için tasarlanmış çoğu kimyasal ile uyumluluk belirtilebilir. Dezavantajı, haşerelerin ona hızlı bağımlılığıdır ve mantarlar ve bakteriler buna karşı direnç geliştirir.

İlaç "Strobi" markası "BASF"

Armut ağacı paslanmaya başlarsa Strobi ile tedavi etmeyi deneyebilirsiniz. Bu araç yeni nesil bir fungisittir ve armut pası tedavisinde en etkili ilaç olarak kendini kanıtlamıştır. Aynı zamanda bağımlılığa da katkı sağlamaz ve çiçeklenme başlangıcında bile kullanılır. Aynısı "Horus" cihazı için de geçerlidir.

İlaç "Raek" markası "August"

Meyve ağaçlarında pasla mücadelede hızlı bir yardımcı, bu hazırlık "Raek" dir. 4 defadan fazla uygulanmamalıdır, ancak ağaçlar su kütlelerine yakın büyürlerse onunla tedavi edilemez.

Ek olarak, "Fitosporin" gibi bir ilaçtan bahsetmeye değer: sadece bitkilerdeki çeşitli mantar hastalıklarıyla savaşmakla kalmaz, aynı zamanda iyi bir profilaktik ajan görevi de görebilir.

Pastan armut işleme

Yılın farklı zamanlarında tedavinin özellikleri

Pas tedavisi ve hastalığın önlenmesi erken ilkbaharda, yani armutta tomurcuklar çiçeklenmeye başlayana kadar başlamalıdır. Sıcaklık göstergelerine odaklanmaya değer: Hava sıfır dereceye kadar ısınırsa ve don beklenmiyorsa, fideleri işlemeye başlayabilirsiniz.

Bu kimyasallar için geçerli ancak Topaz gibi yeni nesil fungisitler ancak dışarıdaki sıcaklık 15 derecenin altına düşmediği takdirde kullanılabiliyor. Bir nüansı vurgulamaya değer. Sıcak günlerde, yani +30 ve üzerinde fungisit kullanılması tavsiye edilmez. Yaz aylarında genellikle Haziran, Temmuz aylarıdır.

Dikkat! Güneşte, sadece halk ilaçları kullanılmalı ve sonra sadece akşamları veya sabahları kullanılmalıdır. Bu, fidenin yapraklarını ve kabuğunu yanıklardan koruyacaktır.

Paslanmaya dayanıklı armut çeşitleri

Armutlar, genellikle pas dahil olmak üzere çeşitli hastalıklara maruz kalan meyve ağaçları olarak kabul edilir. Bu tür hastalıklara daha dirençli birkaç armut çeşidi olmasına rağmen.

Dukhmyannaya

Bu çeşidin armutunun orta boylu olduğu kabul edilir ve ağacın tepesi geniş piramidal şekillidir. Meyveler yeşil renktedir, ancak olgunlaştıklarında tuğla kırmızısı bir allık geliştirirler.

Tadı gelince, et kar beyazı, sulu, tatlı ve ekşidir. Ağustos veya Eylül başında hasat edebilirsiniz. Meyveler yaklaşık 140 gram ağırlığa ulaşabilir ve yaklaşık 45 günlük bir raf ömrüne sahip olabilir.

Severyanka

Severyanka, Dukhmyannaya gibi orta büyüklükte bir armut ağacıdır. Tacın geniş piramidal şekline rağmen ortalama bir kalınlaşmaya sahiptir. Meyvelerin kendisi oldukça sulu ve tatlıdır ve etli kremsi.Armut ağırlığı 80 ile 120 gram arasında değişebilir.

Dikkat! Olgunlaşma dönemi ağustos ayı ortalarında gerçekleşir ancak meyvelerin depolanma süresi sadece 14 gündür.

Tikhonovka

Armut çeşidi Tikhonovka'da taç, geniş piramidal veya yuvarlak şekilli olabilir. Fark, ağacın yaşı ile ilgilidir. Meyveler küçüktür, her biri yaklaşık 60-90 gramdır. Armutun kabuğu yeşil renkte, serttir ve sulu olmasına rağmen eti oldukça gevrektir. Eylül ayında hasadın tadını çıkarabilirsiniz.

Önemli avantajlarından biri de meyvenin raf ömrünün yaklaşık 270 gün olmasıdır.

Yakovlev anısına

Ağacın yüksekliği 3 metreyi geçmez, taç yuvarlak ve orta kalınlıkta. Armutlar açık sarı renktedir ve tamamen olgunlaştıklarında üzerlerinde soluk pembe bir renk tonu görülür. Meyve eti sulu, kremsi beyaz ve hatta biraz yağlı. Meyveler 120 gram ağırlığa ulaşabilir ve sadece eylül ve ekim aylarında yiyebilirsiniz. Armut hasat edildikten sonra 120 günden fazla saklanamaz.

Kararsız çeşitler

Mahsul kaybından dolayı üzülmemek, pasla savaşmanın yollarını ararken endişelenmemek için, ona dayanamayacak armut çeşitlerini bilmelisiniz. Bahçe arsasına aşağıdaki çeşitlerin armutlarının ekilmesi tavsiye edilmez:

 • Favori;
 • Clappa;
 • Bere Ardanpon;
 • Çare;
 • Dikanka kıştır.

Ek olarak, armut çeşidi pas dahil mantar hastalıklarına direnebilse bile, risk almaya ve bahçenize ardıç dikmeye değmeyeceği söylenmelidir. Sonuçta, hastalığın etken maddesi olan bu bitkidir.

Profilaksi

Pas, oldukça karmaşık bir mantar hastalığıdır, çünkü onunla savaşmak sadece sorunlu olmakla kalmaz, aynı zamanda uzun zaman alabilir. Bazen fidelerin pastan arındırılması birkaç yıl alır. Bu nedenle yıllık profilaksi yapılması ve hastalığın ilerlemesinin engellenmesi önerilmektedir.

Paslı ardıç yenilgisi

Sonuç olarak, şöyle söylenmelidir: Hastalık tüm ağacı etkilemeden önce, bir armuttaki pasın nasıl tedavi edileceği sorusuyla önceden ilgilenmelisiniz. Çoğu insan küçük lekelere önem vermez ve bu tamamen boşuna. Pas çok çabuk yayılır. Uygun koşulların (nem ve ısı) varlığında ağaç yaz aylarında tamamen enfekte olur.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe