Bir elma ağacı neden yaprakları kıvırır ve ne yapmalı

Elma ağacı, her yıl olgun meyvelerle mutlu olan yazlık kır evinin en popüler ağaçlarından biridir. Birçok bahçıvan, elma ağacının yapraklarının kıvrıldığı gerçeğiyle karşı karşıyadır. Bu fenomen sadece yetişkinlerde değil, aynı zamanda genç çekirdekli ağaçlarda da kendini gösterebilir. Bu makale, elma ağacının yapraklarının neden kıvrıldığını, bu sorunu tedavi etmek için ne yapmanız gerektiğini öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Neden bir elma ağacında kıvrılıp kuru bırakır

Genç yeşil yapraklar aniden rengini değiştirebilir, kıvrılabilir ve kuruyabilir. Bir elma ağacının yaprakları kıvrılırsa ne yapılacağını anlamak için bu hastalığın nedenlerini belirlemeniz gerekir. Genellikle 2 gruba ayrılırlar:

 • zayıf bahçe bakımı;
 • meyve ağaçlarında enfeksiyon ve zararlıların ortaya çıkması.

Bükülmüş elma yaprakları

Toz halinde küf

Kural olarak, külleme genç yapraklara yerleşir, çünkü orada çok fazla hayat veren meyve suyu vardır. Çoğu zaman Mart ve Nisan aylarında elma ağacında görülür. Bu dönemde, ağacı beyaz un plağının varlığı açısından dikkatlice incelemeye değer. Çok fazla çiğ varsa, yapraklar kurumaya ve dökülmeye başlayacak ve meyve sayısı önemli ölçüde azalacaktır.

Yapraklar yoğun bir şekilde istila edildiğinde, fungisit maddeler, örneğin Topaz kullanılmalıdır. Hasattan en geç 4 hafta önce preparatların işletmeye alınabileceği unutulmamalıdır.

Çiyin yayılmasını engelleyen birçok halk ilacı da var. En etkili olanı, "HOM" adı verilen% 1'lik bir Bordeaux sıvısı çözeltisidir. Sadece hasattan sonra veya hasattan bir ay önce kullanılmasına izin verilir.

Yaygın yaprak biti

Elma ve armutta yaygın yaprak biti

Sıradan bir yaprak bitinin sütunlu evini uzaktan fark etmek o kadar kolay değildir. Yaşam alanları, genç bir sürgün yapraklarla buruşmuş gibi görünüyor. Yapraklar, yaprak bitlerinin içmeyi sevdiği meyve sularının kaybı nedeniyle kıvrılır ve deforme olur. Dahası, böcekler enfeksiyon taşırlar ve bu da bazen ağaçların ölmesine neden olur.

Zararlıların çeşitli yöntemlerle kontrol edilmesi tavsiye edilir. Bu, bitkilerin enfekte olmuş alanlarının olağan şekilde kesilmesi, karıncaların yok edilmesi ve böcek öldürücülerle tedavidir.

Önemli! Dikim düzeni dikkate alınmalıdır. Güçlü bitki yoğunluğunu önlemek için yabani otları derhal çıkarmak ve biçmek gerekir.

Elma ve armutta yaprak rulo

Genç yapraklar tüpe dönüşmeye başladığında ve sonra kararıp yere düştüğünde, bu yaprak merdanelerinin tırtıllarının işidir. Ağacı doldururlar ve yapraklara zehirli bir madde bırakırlar. Sonuç olarak, yeşilliklerin çoğunu kaybedebilir ve elma veya armut olmadan kalabilirsiniz.

Tırtıllarla uğraşmanın halk yolları yardımcı olmayacak. En iyi seçenek biyopreparasyonlar olacaktır - "Fitoverm", "Bitoksibasilin" ve "Lepidosit"). Paralel olarak, yaprak merdanelerini elle toplayabilir ve enfekte olmuş yaprakları yok edebilirsiniz.

Elma ve armutta kırmızı safra biti

Kırmızı safra yaprak biti (gri yaprak biti olarak da bilinir) erken bir aşamada bile hızla fark edilir. Zararlıların kendileri küçüktür ve göze çarpmazlar, ancak yaşam alanlarını yeşilliklerin kıvrımlı kıvrımlarının yanı sıra parlak kırmızı çıkıntılarla bulmak kolaydır. Elma ağacı ağır şekilde enfekte olmuşsa, yapraklar kurur ve yere düşer ve meyvelerin karakteristik noktaları vardır.

Kırmızı safra yaprak bitlerini yok etme yöntemleri, yaygın böcek türleriyle savaşmaya benzer.Gövdeleri beyazlatabilir, ölü ağaç kabuğunu temizleyebilir, enfekte olmuş yaprakları yok edebilir, böcek ilacı veya tuzak kayışları kullanabilirsiniz.

Elma güvesi

Bahçedeki bir başka tehlikeli ağaç zararlısı. Elma güvesi yumurtalarını, tırtılların yumurtadan çıktığı elma ağacının dallarına bırakır. İlk önce kış uykusuna yatarlar, altındaki kabuğu kemirirler ve ilkbaharda yapraklara doğru hareket ederek içten zarar verirler. Sonuç olarak, yapraklar kıvrılmaya başlar, kahverengileşir ve kurur.

Bir süre sonra tırtıllar dışarıdadır ve yaprakları örümcek ağlarıyla dolaştırır. Örümcek yuvasının içinde yerleşirler ve giderek daha fazla yer kaplarlar. Güveden kurtulmazsanız, ağacın tamamı örümcek ağları ile kaplanacak ve meyve vermeyi bırakacaktır.

Elma güvesi

Elma ağacında tırtıllı kahverengi yapraklar bulunursa, zararlılar aşağıdaki şekilde derhal imha edilmelidir:

 1. Ağaçtaki tüm koyulaşmış yaprakları çıkarın.
 2. Elma ağacına böcek ilacı uygulayın.
 3. Dallardaki kozaları elle toplayın.

Elma ve armutun bakteriyel yanması

Bu enfeksiyon hızla yayılıyor ve 2 yıl içinde iyi bir bahçeden sadece anılar kalabilir. Hastalığın ilk belirtisi kahverengi düşen çiçeklerdir.

Bir yangın yanıklığı tespit edildikten hemen sonra ağaçlara müdahale edilmelidir. Antibiyotikler, enfeksiyonla mücadelede ana yardımcıdır. İlk önce, etkilenen dalları kesmeli ve kesimleri bakır sülfatla yağlamalısınız. Bundan sonra, ağaçlara antibiyotik püskürtülmesi gerekir:

 • Streptomisin (50 μg / ml),
 • Rifampisin (50 μg / ml),
 • Gentamisin (50 μg / ml),
 • Kloramfenikol (50 μg / ml),
 • Nalidiksik asit (20 μg / ml),
 • Kanamisin (20 μg / ml).

Bir veya iki tablet veya ampul, beş litrelik bir kapta suyla seyreltilmelidir. Ortaya çıkan çözüm 9-10 genç fide için yeterli olacaktır.

Dikkat! İlaçlar işe yaramazsa, tüm ağacın yok edilmesi gerekecek, aksi takdirde tüm bölgeye bulaşacaktır.

Elma ve armut kabuğu

Uyuz, bir tür mantar hastalığıdır. Sporları rüzgarlı havalarda taşınır ve bahçedeki tüm ağaçları etkileyebilir. Yoğun ve uzun bitki örtüsünün yanı sıra kesilmemiş ağaç taçları, kabuk görünümü için elverişli faktörlerdir.

Enfeksiyon, yapraklarda kahverengimsi bir zeytin çiçeği olarak kendini gösterir. Zamanla kabuk, elmalarda bile çatlaklara ve çürümeye yol açar.

Elmalar üzerinde kabuklanma

Mantar öldürücüler bazen kabukla baş edemez. Bu maddeler kesinlikle çiçeklenmeden önce ve sonra talimatlara göre kullanılmalıdır. Sonuç yoksa ek besleme ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, aşağıdaki maddeleri ılık suda seyreltmeniz gerekir:

 • amonyum nitrat (10g),
 • amonyum sülfat (10 g),
 • potasyum sülfat (15g),
 • potasyum nitrat (15g).

Elde edilen çözeltiyi yaprakların üzerine püskürtün, ardından istenen etki görünene kadar yedi gün sonra tekrarlayın.

Elma bahçesinin uygunsuz bakımı

Elma ağacının yapraklarının neden kıvrıldığı sorusunu inceleyerek, bahçenin kapsamlı bakımını değerlendirmelisiniz. Gübre kullanmak, zamanında su kullanmak, yabani otları temizlemek, zararlıları tedavi etmek vb. Önemlidir. Uygun olmayan bakım nedeniyle elma ağaçları da su veya iz element eksikliğinden dolayı yaprakları kıvrılıp kuruyabileceği için zarar görür.

Nem eksikliği

Yaprakların kıvrılmasının bir başka nedeni de topraktaki düşük nem miktarıdır. Ve çok az su varsa, yapraklar tamamen kurur.

Elma ağacının düzgün gelişip büyümesi için ağacın altındaki toprağın nem seviyesinin korunması önemlidir. Bunun nedeni, bitkilerin çözünmüş bileşenlerle beslenmesidir. Buna göre, nem yoksa, çok sayıda elementle bile, elma ağacı onları almayacaktır. Tersine çok fazla nem olduğunda beslenme süreci bozulur ve köklerin uçları çürümeye başlar.

Ek Bilgiler! Manuel sulama için yağmur ve eriyen su kullanmak daha iyidir.Doğal yağış miktarına bağlı olarak, ağaçlar büyüme sırasında (Mart-Nisan), çiçeklenme ve tomurcuklanma sırasında (Haziran) ve meyve olgunlaşması sırasında sık sık sulanmalıdır.

Toprağın hem nemi hem de havayı iyi geçmesi gerektiğinden sulamanın toprağı gevşetmekle birleştirilmesi önerilir.

Elma ağacını sulamak

Mikro besin eksikliği

Kıvrılmış yapraklar, topraktaki element eksikliğinin bir işareti olabilir. Örneğin yeterli nitrojen yoksa yapraklar açık renk alır. Sonuç olarak, yapraklar sararır, kıvrılır ve erken düşer.

Toprağı hızla azotla doldurmak için, ona bir amonyum nitrat çözeltisi (en fazla 20 gram) eklemelisiniz. Yüzde yarı üre çözeltisi de işleme için uygundur. Öncelikle ağacın kendisine değil yaprak bıçaklarına püskürtmek gerekir.

Topraktaki fosfor eksikliği, biraz farklı bir şekilde elma ağacında kendini gösterir. Kıvrılmanın yanı sıra yapraklar normal rengini kaybeder ve kırmızıya dönmeye başlar. Sorun çözülmezse yapraklar kararacak ve tamamen kuruyacaktır. Organik madde ekonomisi veya tamamen yokluğu nedeniyle asidik toprakta az miktarda fosfor sık ​​görülen bir olgudur.

Fosfor eksikliğini telafi etmek için süperfosfat eklenmelidir. Bu, asitli toprakta her zaman yardımcı olmaz, burada fosfat kayası kullanmanız gerekir. Gübreler suda olabildiğince iyice çözülmelidir. Ve ortaya çıkan çözeltinin ısı nedeniyle buharlaşmaması için, gübrelemeden sonra toprak gevşetilmeli, nemlendirilmeli ve humusla malçlanmalıdır. Çok asidik topraklar için, önceden ve bir hafta sonra - ana üst pansuman potasyum monofosfat eklemek daha iyidir.

Elma ağacını badanalıyor

Potasyum eksikliğine gelince, elma ağacının yaprakları donuktur. Doğal olmayan mavimsi bir renk alırlar ve kenarlar aşağı doğru kıvrılabilir. Bir süre sonra yaprakların etrafında bir ağız kenarı oluşur ve tekne gibi olur. Yaprak bıçağın kendisi yavaş gelişir ve yapraklar kırışıklarla kaplıdır.

Potasyum eksikliği odun külü veya kalsiyum sülfat ile doldurulur. Bunları aynı anda kullanmak daha iyidir, çünkü kül daha çok birçok eser element içeren yardımcı bir elementtir.

Kalsiyum eksikliği ile yapraklar yukarı doğru kıvrılır. Bu durumda toprağı kirletmeye özen göstermelisiniz. Yaklaşık 2 litre su dökmek ve üstüne 80 gram kireç dökmek gerekir. 2-3 gün sonra, elma ağacının altına potasyum sülfat ilave edilmesi ve ardından toprağı humusla malçlamak gerekecektir.

Önleme tedbirleri

Elma ağacının yapraklarının bükülmemesi için uygun koşulları oluşturmaya özen gösterilmelidir. Alternatif olarak, dalların inceltilmesiyle tepenin iyi havalandırılması sağlanabilir.

Önlemek için her yıl hasarlı dalların kesilmesi ve imha edilmesi önerilir. Bu aynı zamanda ilkbaharda ağaçların badanalanmasını, büyük kesimlerin örtülmesini ve aşırı büyümenin giderilmesini de içerir.

Mantar öldürücülerin ve böcek öldürücülerin kullanımı, haşere üreme olasılığı olan zamana kadar yapılmalıdır. Bunun nedeni, daha sonra bu tür işlemlerin etkisiz hale gelmesidir.

Sulama ve beslenme şekli hakkında hatırlanmalıdır. Yazlar sıcak ya da kurak geçiyorsa ağaçları zamanında sulamayı ve gübrelemeyi unutmamalısınız. Aynı zamanda, bileşen eksikliğini veya fazlalığını önlemek için eklenen maddelerin dengesini korumak önemlidir.

Elma bahçesindeki kuş

Yardımcı ipuçları

Önleyici tedbirlerden biri de elma budamasıdır. Ağacın kendisine zarar vermemek için bunu doğru yapmak önemlidir. Aşağıdaki plana göre doğru budama yapılır.

 1. Önce büyük dallar atılır.
 2. Zayıf ve hasarlı dallar kesilir.
 3. Daha sonra gövdenin üst kısmı 4 metre yüksekliğe kadar çıkarılır. Bu, tepeyi güneş ışığı için açmanıza izin verir.

Not! Zararlı böceklerden kurtulmak için küçük kuşları bölgeye çekmeniz önerilir.Onlar için bir ev veya kuş yuvası inşa edebilirsiniz, sonra yerleşik kuşlar can sıkıcı zararlıları yiyecekler.

Bir bahçe verniği veya eşdeğerini kullandığınızdan emin olun. Bir elma ağacı ile çalışma sürecinde hasarlı alanlar derhal tedavi edilmelidir.

Tüm kurallara uyarsanız, yaşlı ağaçlar bile meyve vermeye başlayacak ve böcek zararlıları uygun koşullarını kaybedecek.

Bitkilerinize iyi bakmalı ve hastalıklarını önlemelisiniz. O zaman buruşmuş yaprakların ortaya çıkması için hiçbir sebep olmayacak ve elma ağacının kendisi zarar vermeyecek ve sahibini mükemmel bir hasatla memnun edecektir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe