Ormangülü yaprakları neden sararır ve ne yapmalı?

Ormangülü, Heather ailesinin büyük çiçekleri ve yoğun yaprakları ile ayırt edilen bir çalı bitkisidir. Çiçek, süs bitkisi olarak yetiştirilir. Bahçıvanlar arasında "Alp gülü" adıyla bilinir. Ormangülü türleri çok geniştir: yaprak dökmeyen ve yaprak döken çalılar ile küçük ağaçları içerir. Heathers, hastalıkları ve zararlıları "işaret etme" yetenekleriyle bilinir: yapraklarının rengini değiştirirler. Bir orman gülü sarıya döndüğünde, herkes ne yapacağını bilemez. Uzmanlar nedeni belirleyerek başlamayı tavsiye ediyorlar. Bu, tedavinize rehberlik edecektir.

Sararma orman gülünün ana nedenleri

Orman gülü, çoğu bahçe bitkisi gibi bazen aniden sararır, bu nedenle bu gibi durumlarda ne yapılacağını bilmek önemlidir. Çoğu zaman, bunun nedeni bakım kurallarının, hastalıkların ve zararlıların ihlalidir.

Sağlıklı bir ormangülü zümrüt yeşili yapraklara sahiptir.

Sulama kurallarına uyulmaması

Ormangülü yapraklarının sararmasının nedenlerinden biri sulama "teknolojisinin" ihlalidir. Alp gülü nem seven bir bitkidir. Su eksikliği kuruluk, sararma ve düşen yapraklarla doludur. Aşırı nem de faydalı olmayacak: kök sistemi çürümeye başlayacak.

Bitkinin ne kadar nem aldığını bulmak için, çalıların altından bir toprak parçası almanız gerekir. İçinden damlalar sıkılmışsa, o zaman çok fazla sıvı var. Ufalanan bir top, su eksikliğini gösterir. Toprağın plastisitesinde optimum nem kendini gösterir: ondan kolayca bir topak oluşur.

Önemli! Ağaçlar, gerekli nem seviyesinin korunmasına yardımcı olacaktır. Uzun bir bitkinin (örneğin bir çam ağacı) gölgesine bir dağ gülü dikerseniz, su yavaş yavaş buharlaşacaktır.

Ormangülü asitlenmiş suyu "sever", bu nedenle aşağıdakilerle karıştırılması önerilir:

 • Limon;
 • asetik;
 • oksalik asit.

Sulama, bir yağmurlama sistemi kullanılarak gerçekleştirilir.

Toprağın asitlenmesi, bir dağ gülünün sağlığının anahtarıdır

Aydınlatma

Ormangülü doğrudan güneş ışığında hızla sararır ve gölgeli alanları "tercih eder". Bir çiçeklik için yer seçerken bu dikkate alınmalıdır.

Gerekirse, gölgelendirme yapay olarak oluşturulur: bitki bir tente kumaşı veya polikarbonat ile kaplanır. İdeal seçenek, binaların, çalıların veya ağaçların gölgesinde bir dağ gülünü vurgulamaktır.

Kök sistemde hasar

Orman gülleri, sığ bir kök sistemi ile ayırt edilir. Sadece ekim sırasında değil, toprağın ayıklanması, gevşemesi ve hatta aşırı ısınması sırasında zarar görebilir. Yaprakların sararmasını önlemek için gövde çemberleri şunlarla malçlanır:

 • meşe yaprakları;
 • çam iğneleri;
 • yüksek bordürlü turba;
 • yosun.

Katman yüksekliği 5 cm olmalıdır.

Önemli! Ormangülü altındaki toprağı büyük bir özenle gevşetmek gerekir. Birçok bahçıvan bu tür muameleyi tamamen reddediyor.

Kalitesiz toprak

Bahçıvan orman gülünün sarı yaprakları varsa ne yapacağını bilmiyorsa, işe toprağı analiz ederek başlamalıdır.

Doğru gelişme için orman güllerinin asidik bir toprağa ihtiyacı vardır: nötr bir toprağa faydalı maddeler almayacaktır. Geleneksel olarak, yüksek bataklık turba ve çürümüş iğne yapraklı altlık kullanılır. Toprağın bileşimi sitrik asit, elektrolit, koloidal kükürt ile düzenlenir.

Ormangülü sadece asitli topraklarda kök salacak

Kötü döllenme

Bitkilerin durumu doğrudan gübre kalitesine bağlıdır.

Aşağıdaki yiyecekleri kullanırsanız orman gülleri sararır:

 • Küller. Toprağın asitliğini azaltır, bu da kloroz oluşumuna neden olur. Hastalık yaprak damarları arasında sararma şeklinde kendini gösterir.
 • Süperfosfatlar. Bu tip gübre dikkatli kullanılmalıdır. Fazla fosfat, kloroz gelişimini tetikleyen demir eksikliğine yol açar.
 • Klor ve kireç bazlı subkorteks. Toprağın asitlenmesi için gerekli olan mikoriayı yok eder.
 • Granül halindeki ithal gübreler. Bu tür müstahzarlar, sıcak iklim bölgelerinde ormangülü yetiştirmek için tasarlanmıştır. Ağustos sonunda, kışın başlamasıyla ölecek olan yeni sürgünlerin büyümesini teşvik ederler.

Önemli! Orman güllerinin beslenmesi için mevsimlik sıvı gübreler tavsiye edilir. Daha iyi emilirler.

Organik beslemeler, anlık beslemeden daha az etkilidir

Çiçek salkımları kaldırılmadı

Alp gülünün sağlıklı kalması için tüm çiçek salkımlarının zamanında kaldırılması gerekir. Bu, yaprakların sararmasını önlemeye yardımcı olacak ve orman gülünün "başlıklarını" daha gür yapacaktır.

Çiçek salkımları ellerinizle kolayca kopar. Önemli olan genç sürgünlere zarar vermemek. Eski çiçek salkımının yerine 2-3 yeni çiçek görünecek ve yapraklar yeşil bir renk tonunu koruyacaktır.

Zararlılar sararmaya neden olabilir

Ormangülü yapraklarının neden sarıya döndüğünü çalıları inceleyerek anlayabilirsiniz. Bahçe bitkileri genellikle zararlılar tarafından saldırıya uğrar ve alp gülü bir istisna değildir.

Ormangülü böcek

Bir haşerenin varlığı, yaprağın rengindeki bir değişiklikle belirlenir: önce soluk yeşil, sonra sarımsı olur. Alt kısım tahtakurusu dışkısı ile kaplıdır. Yapışkan bir maddeye benziyorlar.

Ormangülü böcek yakın çekim

Ciddi haşere hasarı ile yapraklar katlanır ve düşer.

Tahtakurularından kurtulmak için ormangülü, Karbofos veya BI-58 böcek ilacı ile püskürtülür.

Dikkat! Ormangülü böcek tüm çalıyı yok edebilir.

Mealybug

Bu haşere, minik pamuk yünü yığınlarına benziyor. Solucan, yaprağın dış yüzeyine yapışır ve internodlara yapışır. Kuru toprak ve nadir sulama, üremesine neden olur. Mealybug yüksek neme tolerans göstermez.

Önemli! Ormangülü kimyasal işlemden önce, haşere yapraklarından elle uzaklaştırılır. Bitki sabunlu suya batırılmış bir pamuklu çubukla silinir.

Birincil işlemden sonra ormangülü sistemik bir böcek ilacı ile püskürtülür. Confidor ve Aktara yapacak.

Mealybug, pamuk toplarına benzerliği ile tanınması kolaydır.

Yaprak biti

En yaygın zararlılardan biri.

Yaprak bitleri yaprakların alt tarafına saldırır. Yavaş yavaş kaybolurlar ve sarımsı bir renk alırlar.

Yaprak bitleriyle Konfidor, Aktellik, Nurela D.'nin yardımıyla savaşırlar.

Kısa sürede yaprak biti yaprağın iç yüzeyini etkiler

Siyah thrips

Haşere, yaprağın üst kısmında gri delikler bırakır. Altta siyah kenarlı delikler açar. Etkilenen alanlar kahverengi ve gri lekelerle kaplıdır. Hasta yapraklar sararır, sonra düşer.

Organofosfat böcek öldürücüler triplerden kurtulmaya yardımcı olur. Örneğin Atom, Fostran, Dishans, Eurodim.

Thrips ormangülü yapraklarını yerler ve içinde delikler bırakır.

Kruşç

Kruşç bir böcek larvasıdır.

Kök sistemine zarar vererek yaprakların sararmasına ve düşmesine neden olur. Bazı durumlarda sürgünler kurur.

Böceği öldürebilecek birçok böcek ilacı var. En popüler olanlar:

 • Antikhrusch;
 • Bazudin;
 • Aktara;
 • Zemlin;
 • Nemabakt.

Ormangülü zamanında tedavi edilmezse böcek larvaları gerçek bir felakete dönüşebilir.

"Kimya", dağ güllerini çeşitli zararlılardan hızla kurtaracaktır. Önemli olan zamanında harekete geçmektir.

Hangi hastalıklar yaprakların sararmasına neden olabilir

Orman gülleri özellikle bulaşıcı ve mantar hastalıklarına karşı hassastır.Bitkiyi zayıflatır, kök sistemini bozar ve yaprakların sararmasına ve dökülmesine neden olurlar.

Septoria

Orman güllerinde en tehlikeli mantar hastalığı olarak kabul edilir.

Yapraklarda hızla büyüyen kırmızı lekelerin oluşmasıyla kendini gösterir. Bir süre sonra izler soluklaşır. Yapraklar kurur, sararır ve sonunda düşer.

Dikkat! İlk belirtiler ortaya çıktıktan sonra tedaviye başlamazsanız, orman gülü yapraksız kalabilir.

Çalıların etkilenen kısmını çıkararak ve bitkiye bir mantar ilacı uygulayarak hastalıkla savaşabilirsiniz. Örneğin Ridomil Gold kullanabilirsiniz.

Septoria'nın kırmızı işaretlerle tanınması kolaydır

Kloroz

Kloroz genellikle orman güllerinin sararmasına neden olur. Hastalık, topraktaki besin eksikliği ile açıklanır: nitrojen veya demir. Çoğu zaman ilkbaharda ortaya çıkar. Kloroz, yaprakların rengindeki bir değişiklikle kendini gösterir: solgunlaşır, sararır, lekelerle kaplanır.

Kloroz, demir şelat örtülerle tedavi edilir. En etkili olanı, yapraklara püskürtülebilen sıvı ürünlerdir. Çoğu zaman, demir sülfat ve sitrik asit kullanılır.

Kloroz, Alp gülünün tipik bir hastalığıdır.

Fusarium

Kök sisteminin mantar enfeksiyonudur. Hastalık sararma, yaprakların kuruması ile başlar ve sürgünlerin ölümü ile sona erer.

Önemli! Fusarium hastalığı, fungisitlerle acil tedavi gerektirir. Örneğin Baktofita uygundur.

Fusarium, yaprakların kurumasına neden olur

Bitkiyi kurtarmak için ne yapmalı

Bir orman gülünün yaprakları solduğunda veya sarardığında ne yapılacağını anlamak için sebebini belirlemeniz gerekir. Başlangıç ​​olarak, bitkinin ne kadar nem aldığını tahmin edin. Ormangülü, bol ve zayıf sulamaya hemen tepki verir. Su alp yükseldi.

Enfeksiyöz bir bitki enfeksiyonu durumunda, çalıların hasarlı kısımları dikkatlice kesilir ve yapraklar her iki taraftan böcek ilacı ile muamele edilir. Bazı durumlarda (örneğin, kloroz ile), tedavi, güçlendirilmiş besleme ile desteklenir.

Toprağın asitliğini izlemek de aynı derecede önemlidir.

Önemli! Göstergeler 3-4,5 pH'a karşılık gelmelidir. Gerekirse toprak asitlenir.

Ek olarak, kullanım sırasında toprağın yırtılma olasılığı vardır. Bunu önlemek için topraktan bir yumru köklerden sallanır. Bitki toprağı "sevmiyorsa", kökler eski komadan öteye geçmeyecek ve ormangülü ölecektir.

Sarı yaprakların tehlikesi nedir

Orman güllerinin rengindeki değişim, doğal nedenlere bağlanabilir. Örneğin sonbaharın başlangıcı. Bu durumda kurutulmuş yaprakları sterilize edin ve çıkarın.

Sonbaharda alp gülü yaprakların rengini değiştirir.

Sıcak aylarda sararma kötü bir işarettir. Mantar hastalıkları veya zararlı böceklerden kaynaklanabilir. Yapraktaki lekeler ve hasarlar, bitkinin ciddi durumunu gösterir. Bu durumda çiçek tarhının gölgeli bir yere aktarılması mümkün olmayacaktır. Hastalıklı yaprakları çıkardıktan sonra orman gülünü kimyasal bir ajanla tedavi etmemiz gerekecek.

Önemli! Ormangülünün "planlanmamış" sararması, genç sürgünlerin ve çalıların ölümüyle doludur. Renkteki bir değişiklik, besin eksikliğine, düşük seviyede toprak asitliğine, mekanik hasara ve tehlikeli hastalıklara işaret eder. Bu nedenle, bu belirti göz ardı edilemez.

Profilaksi

Bildiğiniz gibi, hoş olmayan sonuçları önlemek, onlarla uğraşmaktan daha kolaydır.

Orman güllerinde yaprakların sararmasının önlenmesi şu şekildedir:

 1. Orta derecede düzenli sulama.
 2. Çiçek tarhının gölgeli bir yerdeki konumu (ilkbahar ve yaz aylarında alp gülü özellikle güneşe duyarlıdır).
 3. Gerekli toprak asitliği seviyesini korumak (3-4,5 pH içinde).
 4. Yaprakları günlük olarak püskürtmek.
 5. Bitkiyi antifungal ilaçlarla sulamak ve bahçe zararlılarına karşı önleyici tedavi.
 6. Toprağı gevşetmekten ve yabani otları temizlemekten kaçının: kök sistemi yüzeye yakın.

Bu nedenle, ormangülü yapraklarının neden sarardığını veya sarardığını anlamak için bitkinin yaşam koşullarını analiz etmek gerekir. Ülkede elverişli bir ortam yaratmak çok kolaydır. Ormangülü ile ilgilenirseniz, bir yıldan fazla çiçeklenmekten keyif alacaktır.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe