İç mekan bitkilerinde örümcek akarı - nasıl başa çıkılır

Çiçek yetiştirmek birçokları için bir hobi haline geldi. Bitkiler sadece ev iç dekorasyonuna değil, aynı zamanda havanın arıtılmasına da hizmet eder, estetik zevk getirir. Çoğu zaman, favori çiçekler zararlılar ve bitki hastalıkları tarafından saldırıya uğrar. İç mekan bitkilerine bir örümcek akarı sarılırsa, birçok bahçıvan parazitle nasıl etkili bir şekilde başa çıkılacağıyla ilgilenir.

Tehlikeli zararlılar, Arachnid sınıfından bir örümcek akarı içerir. Devasa koloniler oluşturur ve bitki özsuyuyla beslenir ve iç mekan ürünlerine onarılamaz zararlar verir.

Bitkilerde örümcek akarı - çiçek yetiştiricileri için ev işleri

Kene istilasının belirtileri

Bir kenenin spesifik olmayan birincil belirtileri, tespitini zorlaştırır. Aşağıdaki belirtiler, bir haşere tarafından yenilgiye uğradığını gösterir:

 1. Yapraklarda, ince bir iğne ile delinmiş gibi kahverengi lekeler oluşur.
 2. Yapraklar kurur, çiçekler dökülür.
 3. Kültürün büyümesi ve gelişmesi yavaşlar.
 4. Kağıdın arkasında hareket eden kırmızı veya siyah noktalar.
 5. Çiçeği ve yaprakların arkasını örten örümcek ağı.
 6. Nüfus büyükse bireyler örümcek ağında toplanır.

Enfeksiyon semptomları

İç mekan bitkilerinde beyaz örümcek ağı

Akarların varlığının ana belirtisi, yaprağın alt kısmında veya yaprak kanadı ile gövde arasında ince bir ağın oluşmasıdır. Kırılgan örümcek ağını elle kolayca çıkarabilirsiniz. Parazitlerin yüzeyindeki hareketi hemen fark edilir.

Kapalı çiçekler üzerinde beyaz örümcekler

Kepeği anımsatan dökülme belirtileri, bir haşerenin varlığının açık işaretleri olarak kabul edilir. Ek olarak, örümcek akarları yapraklarda beyaz lekeler ve gümüş çizgiler bırakır.

Örümcek akarının ortaya çıkma nedenleri

Çoğu yetiştirici, eklembacaklılara ilk elden aşinadır. Zararlı böcekler nereden gelir? Yaygın bir enfeksiyon yöntemi, depodaki hastalıklı bitkilerdir. Evde yeni bir çiçek belirirse, karantina müdahale etmeyecektir: 2 hafta boyunca boş bir pencereye ayrı ayrı yerleştirilir ve bitki izlenir. Olay olmaması durumunda çiçek kalıcı bir yere yerleştirilir.

Parazitler sokaktan eve girebilir. Ağaçlar, çalılar, çiçekler sundurma veya pencerenin altında büyüdüğünde, yeşil evcil hayvanlara kene ile vurma olasılığı yüksektir.

Bir notta! Belki de toprakta yaşayan dişilerin uzun bir kış uykusundan sonra uyanması ve yaşam için elverişli koşullar yaratılması. Yumurtada uyku dönemi 5 yıl olabilir.

Örümcek akarı preparatları

Örümcek akarlarından uzun süre kurtulmak ve hızlı bir şekilde özel araçlara - akarisitlere yardımcı olacaktır.

Kalıcı bir sonuç için, talimatlarda belirtilen gereksinimlere ve tavsiyelere uyarlar. Uygulama sıklığını denemeyin ve tekrar püskürtmeyi ihmal etmeyin. Tesisleri işlerken güvenlik kurallarına uyarlar - ürünler zehirlidir.

Üretken ilaçlar şunları içerir:

 1. Actellic. Zararlılardan kurtulmak için güvenilir bir araç. Etkilenen bitki örtüsünün püskürtülmesi 2 haftada bir yapılır.Manipülasyon, kişisel koruyucu ekipman kullanılarak temiz havada gerçekleştirilir. Etkilenen lezyon büyük bir boyuta ulaştığında, saksının plastik bir torba ile işlendikten sonra kapatılması önerilir.

Actellic - örümcek akarları için 1 numaralı çare

 1. Bitoksibasilin. Gelişimin her aşamasında Araknidleri öldürür. Bitkinin çiçeklenme döneminde kullanılır. Özelliklerin açık bir pakette saklanması 3 saat ile sınırlıdır.
 2. Neoron. Yetişkinlere karşı etkili bir şekilde savaşır, bırakılan yumurtaları ve zararlıların larvalarını yok eder.
 3. Fitoverm. Bileşimdeki aktif maddeler, nörotoksik özelliklere sahip olan ve parazitler üzerinde zararlı bir etkiye sahip olan aversektinlerdir.
 4. Skelta. Yeni ürünler arasında etkili bir ilaç. Skelta'nın ayırt edici özellikleri, örümceklerin belirli bir süre sonra ölmesi, larvaların enfeksiyonu ve tüm kolonidir. Tek bir işlem, iç mekan çiçeklerindeki örümcek akarlarını yok eder.
 5. Kleschevite. Bağırsak teması ve zayıf bir koku ile karakterizedir. Aktif bileşen Aversectin'dir. Fitoverma analoglarını ifade eder. Ampullerde (4 ml) üretilmiştir.
 6. Flumit. Belirli bir nedenle yumurta kavramalarını yok eder, yenilerinin oluşumunu engeller. Yetişkinlere zarar verir, bitki hızla zararlılardan kurtulur. Toksisitesi nedeniyle ürünün sık kullanımı yasaktır.

Biyolojikler

Düşük toksik bileşiklere aittirler, insanlar ve bitkiler için güvenlidirler. Ajanla ilk tedavi, yetişkin örneklerin ve larvaların yok olmasına yol açar. Dişileri öldürmek ve yumurtlamak için 5 günlük artışlarla 3 tedavi gerekecektir.

Örümcek akarlarına karşı mücadelede güvenilir çözümler:

 • Aktofit;
 • Lepidocide;
 • Agravertine;
 • Vertimek;
 • Huş katranı;

Katran huş

 • Apollo.

Bir notta! Eklembacaklıların derhal yok edilmesini beklemiyorlar - kültürü işledikten sonra, ölmeleri 3 günden bir haftaya kadar sürecektir.

Örümcek akarlarıyla savaşta geleneksel yöntemler

Örümcek akarları iç mekan bitkilerinde yetiştirilirse, halk ilaçları size evde bir haşere ile nasıl başa çıkılacağını söyleyecektir. Ayırt edici özelliği, hazırlanmasının ve kullanılmasının kolay olmasıdır.

Tıbbi ürünü kullanmadan önce bitkiyi işlemeniz gerekir: temizleyin, duşta yıkayın. Ardından, keneleri ortadan kaldırmak için pencere pervazını ve saksıyı iyice yıkayın. Bu işlemlerden sonra tesisin işlenmesine başlanır. Bir halk ilacı için etkili bir tarife ihtiyacınız olacak - aşağıdakilere göre bir kaynatma veya tentür:

 1. Sarımsak. Araknidlere karşı koymanın hızlı bir yolu. Bahçıvanların sarımsak kaynatmasına verdiği tepkiler sadece olumludur. İnce kıyılmış birkaç baş sarımsağa ihtiyacınız olacak. Kütle, kaynar su (1 l) ile seyreltilir. Kap, bir kapakla hava geçirmez şekilde kapatılır ve soğukta gizlenir. 5 gün sonra, karışımı haşereleri zehirlemek için kullanın. Kullanmadan önce 1: 1 oranında su ile seyreltin.
 2. Patates üstleri. Saplar ezilir ve 1 litre kaynamış sıvı konur. 4 saat sonra hastalıklı bitkilere çözelti püskürtülür.
 3. Kırlangıçotu. İçine 2 yemek kaşığı dökülen 1 litre kaynar suya ihtiyacınız olacak. l. yeşil veya kuru ot yaprakları. 4 saat sonra kullanın.
 4. Civanperçemi. 1 litre dik demleme için 100 g hammadde alın. Çözelti 3 dakika kaynatılır. 4 saat ısrar edin Kullanmadan önce süzün.
 5. Karahindiba. Kıyılmış kökler ve yapraklar (3 yemek kaşığı L.) kaynar su ile dökülür. 4 saat sonra karışım süzülür ve işleme için kullanılır.
 6. Sabun. Saksıyı ve kültürü işlemek için ev sabunu kullanılır. 3 saat sonra köpük giderimi yapılır.Gerekli nemi sağlamak için bitkiye bir gün plastik torba konur.

Keneler için popüler bir çare bir sabun çözeltisidir

Örümcek akarlarından nasıl kurtulurum

Bir odadaki örümcek ağı nasıl başa çıkılacağını yükseltti

Bir oda gülünün üzerinde bir örümcek ağı bulduklarında, acilen harekete geçmek önemlidir.

Güldeki örümcek akarı

İhtiyacın olacak:

 • çiçeğin dikkatli incelenmesi, etkilenen alanların çıkarılması;
 • bitkinin ılık suyla durulanması;
 • zayıf bir alkol solüsyonu ile silme;
 • etkilenen kültürü ayrı bir pencere kenarına yerleştirmek;
 • komplekste kimyasallar (Neoron, Aktellik) ve halk ilaçları (soğan / sarımsak suyu) ile işleme;
 • saksının tepsisini kaynar suyla haşlamak;
 • çiçeğin birkaç saat boyunca plastik bir torba ile örtülmesi:
 • pencere pervazını, deterjanlı pencereleri yıkamak.

Orkide üzerinde kırmızı örümcek akarı

Bir orkide üzerinde bir kene bulunursa, çiçeğin saklanma koşullarının değiştirilmesi gerekecektir.

Orkide zararlısı

Bitkiler sulanır ve 3 gün boyunca plastik bir poşete gönderilir.

Bir notta! Orkidenin sera etkisi altında kalma süresi uzatılmamalıdır. Solgunluk belirtilerinin varlığı, paketin çıkarılması gerektiğini gösterir.

Çarşaflar, 1 yemek kaşığı ile hazırlanan bir çözelti ile yıkanır. l. 1 litre su için bulaşık deterjanı. Pencere pervazına sabunlu su uygulanır. Kimyasallardan Actellik tercih edilir, arıtma haftada iki kez yapılır.

Kırmızı keneler için halk tarifleri

BileşenlerPişirme teknolojisiUygulama
Citron kabukları1 litre suda 100 gr kaynatın, 3 gün bekletin.4 saat sonra yapraklara solüsyon serpin Kurutulmuş kabukları pedinkülün yanına serilir.
Siklamen yumruları1 saat kaynatın, suyu 24 saat karanlıkta bırakın, sonra süzün.Sayfaları günde 1 kez işleyin, 5 gün sonra tekrarlayın.
Tıbbi alkolYöntem, sert yaprakları olan orkideler için uygundur.Etkilenen bölgeler nemli bir diskle tedavi edilir.
Soğan kabuğu7 saat sonra üzerine kaynar su dökün ve süzün.Püskürtme günde 2-4 kez yapılır, tedavi süresi arka arkaya 4 gündür.

Menekşelerde siklamen akarı

Siklamen veya çilek akarı, menekşeler de dahil olmak üzere evcil çiçekler için tehdit oluşturan mikroskobik bir parazittir.

Bir notta! Kenelere karşı mücadelede popüler bir yöntem, enfeksiyonlu bir çiçeğin, bitkinin etkilenen kısımlarını daha önce kaldırarak 45 ° C'ye kadar ısıtılmış suya batırılmasıdır. Su prosedürünün süresi 15 dakikadır. gerekli sıcaklığı korurken. Çiçek birkaç gün gölgeli bir yere götürüldükten sonra.

Menekşe yapraklarını ve saplarını akarisit preparatlarıyla silin:

 • Aktofit ve Akarin;
 • Fitoverm ve Agravertin.

Her 3 günde bir kenelerden kurtulmalısınız.

Sardunya üzerindeki örümcek akarı

Sardunyalar üzerindeki örümcek akarları tüm kimyasallara duyarlı değildir. Bir dizi akarisitle karşı çıkıyorlar:

 • Yıldırım ve Kemifos;
 • Fufanon ve Ditox;
 • Kungfu ve Omite;
 • Bi-58 ve Zolon;
 • Iskra-M ve Oberon.

Kene koruması

Balzamda örümcek akarı

Eklembacaklılara çarpan balzamlar kaynar suyla ıslanmış gibi görünüyor: grimsi kırmızı bir gövde, kurutulmuş yapraklar ve çiçekler.

Çiçek, çamaşır veya katran sabunu kullanılarak suyla dikkatlice yıkanmalıdır. Sabunlu balzam polietilen ile kaplanmıştır. Bir gün sonra ürünü ılık bir duş altında yıkayın.

Örümcek akarı önlemleri:

 • Fitoverm;
 • Anti-akar;
 • Güneş ışığı.

Sunmight - böcek ilacı ile temas

Bir notta! Örümcek akarı ile bir düelloda önleyici tedbirler - toprağın üst tabakasının düzenli olarak sulanması ve nemlendirilmesi.

Benjamin'in ficus'unda örümcek akarı

Benjamin'in yapraklarında mermer bir desen belirirse, bu ficus'un sağlığının bozulduğunu gösterir: örümcek akarının yayılması ve popülasyonun büyümesi.

Kimyasallar örümcek akarlarına yardımcı olacaktır:

 • Alatar;
 • Karbofos;
 • Vermitik;
 • Intavir.

Biyolojik ürünler kullanıcılar arasında popülerdir: Fitoseyulus, Ambliseius.

Siklamen üzerindeki örümcek akarı

Parazit, siklamenlerin yanı sıra krizantem, gloxinia, Kalanchoe ve diğer evcil mahsullere de zarar verir. Isı ve yüksek nem, siklamen akarları için en uygun koşullardır. Enfekte olan çiçekler tozlu görünür. Tekrarlanan tedavileri, mahalledeki bitkileri püskürtmeyi, çiçeğin yerini temizlemeyi görmezden gelmezseniz bir keneyi kaldırabilirsiniz.

Çiçekçiler Aktar'ı kullanmanızı tavsiye ediyor: 2 litre suya bir poşet ekleyin ve köklerin haşlanmasını önlemek için nemli toprağa dökün. Bu önlem, evdeki tüm renkler için geçerlidir.

Aktara örümcek akarlarına karşı

İç mekan çiçeklerinde bir örümcek ağı göründüyse, deneyimsiz yetiştiriciler için ne yapılmalı, uzmanların tavsiyelerini isteyeceklerdir. Örümcekleri ortadan kaldırmak için dengeli bir yaklaşım gereklidir. Bir ilacın seçimi (böcek ilacı, biyolojik ürün, halk ilacı) kullanıcıya ve çiçeğe verilen zararın derecesine bağlıdır.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe