Armutta kahverengi yapraklar - nedenleri ve tedavisi

Armutta kahverengi yapraklar fark eden bahçıvan, önce ağacın hasarlı bölgelerini kesip yakmalı ve ileride güneşte bir yer için savaşabilecek güçlü bir bağışıklık sistemine sahip fideler edinmelidir. Bu uzmanlar arasında Severyanka, Favorite Klappa ve Marble yer alıyor.

Armut yaprakları neden kahverengiye döner?

Zamanla kahverengiye veya siyaha dönebilen ve daha sonra yaprak bıçağının üzerine yayılan koyu kahverengi küçük lekeler çoğu durumda parazitik bir mantara dönüşür. Enfeksiyon sadece yaprakları değil aynı zamanda meyveleri ve genç büyümeyi de etkiler. Uygun bakımın yokluğunda hastalıklı yapraklar düşer ve meyveler deforme olur ve tadı kaybeder.

Severyanka armudu hastalıklara karşı bağışıktır

Greft kundak ile uyumsuz

Filiz ve anaç arasındaki uyumsuzluk - bulaşıcı olmayan hasar. Dıştan bakıldığında, bu uyumsuzluk kendini bitkilerin karasal kısımlarının cücelik olarak gösterir. Gövde üzerinde, bitkinin aşılandığı yerde şekilsiz bir kalınlaşma görülür. Bu alan kabuktan arındırılırsa siyah bir nekrotik çizgi görülebilir ve filizin iç kısmındaki dokular nekrozdan etkilenir. Yanlış aşılanmış bir armutun yaprakları, sağlıklı bir bitkiden boyut olarak farklıdır - boyutu, tam teşekküllü bir ağacınkinden belirgin şekilde daha küçüktür.

Önemli! Deneyimli bahçıvanlar, Tyoma, Tonkovotka Uralskaya, Vnuchka gibi mahsulleri ve ayrıca çeşitli armut çeşitleri için bir anaç olarak cotoneaster'ı kullanırlar.

Armut viral hastalıkları ve tedavisi

Armut, monilyoz, sitosporoz, kahverengi leke, külleme, süt parlaklığı, isli mantar, yaprak pasına karşı hassastır. En tehlikeli olanı mozaik hastalığı ve sözde cadı süpürgesidir.

Monilyoz

Moniliosis'in etken maddeleri, Monilia fructigena ve Monilia cinerea mantarlarıdır. Hastalığın bir başka adı da meyve çürüklüğüdür.

Monilyozdan etkilenen armut

Monilyozdan etkilenen meyveler küçük kahverengi lekelerle kaplıdır. Yavaş yavaş artan lekeler meyvenin tüm yüzeyine yayıldı. Yağmur mevsimi boyunca, etkilenen bölgelerde beyaz-sarı, gri veya kül tonlarının mikroskobik pedlerine benzer şekilde mantar sporları oluşur.

Kuru dönemlerde, hava sıcaklığının çok yüksek veya düşük olduğu zamanlarda sporlar oluşmaz ve enfekte olmuş meyveler mavi-siyaha döner. Hastalıklı meyvelerin ağacın sağlıklı kısımları ile teması sırasında hastalık hızla dallar boyunca yayılır ve sağlıklı meyvelere nüfuz eder. Bu hastalıktan etkilenen bir ağaç hasadının önemli bir bölümünü kaybeder, çiçek salkımları ölür ve genç büyüme ölür.

Önemli! Bir sonraki bahara kadar ağaçta bırakılan etkilenen meyveler, meyve çürüklüğünün başka bir odağının kaynağı olur.

Sitosporoz

Sitosporoz sporangisi, küçük tüberküller veya şişkinlikler olarak görünür. Hastalık bir ağacın kabuğunu etkiler.Etkilenen alanların rengi değişir - zamanla kırmızımsı hale gelir ve kurur.

Kahverengi nokta

Kahverengi leke veya filostikoz esas olarak elma ağaçlarını etkiler. Bahçıvan harekete geçmezse, hastalık bölgeye yayılır. Haziran ortasında ortaya çıkar: Etkilenen ağacın yaprakları yer yer kahverengiye döner.

Toz halinde küf

Armut ağaçlarını nadiren etkileyen başka bir hastalık. Bir elma ağacında bir kase külleme görülebilir. Bitkinin sürgünleri ve yaprakları, toz halinde beyaz bir kaplama - sporlar ve miselyum ile kaplıdır. Sonuç olarak, hastalıklı alanlar kurur. Küllenmeden etkilenen çiçekler deforme olur ve yumurtalıklarını kaybeder. Miselyum, enfekte olmuş sürgünlerde kış uykusuna yatabilir.

Sütlü parlaklık

Hastalığın ortaya çıkmasının nedeni, sert kışa dayanamayan ağaçların zarar görmesidir. İlk olarak, hastalıklı ağacın yaprakları gümüşi sedefli bir renkle kaplanır. Bir sonraki aşamada doku ölümü meydana gelir ve ardından yapraklar kırılgan hale gelir ve yavaşça kurur. Süt parlaklığından etkilenen armut gövdesi ve dalları koyu bir renk alır.

Kurum mantarı

Armut ağacının hastalıklı alanları siyah çiçeklerle kaplıdır. İsli mantar, yapraklar, sürgünler ve meyvelerin yüzeyini etkiler.

Yapraklarda çavdar

Hastalık, turuncu-koyu renkli bir yeşillik ve meyve lekesi olarak kendini gösterir. "Pas" a neden olan ardıçın yanındaki ağaçlar ilk hastalanan ağaçlardır.

Armut yaprağına çavdar

Mozaik hastalığı

En tehlikeli viral hastalık. Köşeli, açık sarı ve soluk yeşil lekeler olarak görünür. Bahçıvan, armutlar olgunlaştığında genellikle mozaik hastalığı keşfeder. Ağaç, aşılama sırasında virüsle enfekte olur.

Cadının süpürgesi

Ağacın dallarında çok sayıda "yabani" ince sürgünün büyümesiyle ifade edilir. Büyürken yoğun, yuvarlak bir oluşum oluştururlar. Cadının süpürgesi tedavi edilemez bir hastalıktır, ondan etkilenen ağaçların sökülmesi ve yakılması gerekir.

Not! Bilim adamları, meyve ağaçlarında neden bir cadı süpürgesinin başladığı sorusunun cevabını hala bilmiyorlar.

Kimyasal tedavi

Ağaçları kimyasallarla tedavi etmek, bahçeyi viral hastalıklardan ve bahçe parazitlerinin istilasından korumanın en hızlı yoludur.

Monilyoza karşı mücadele, büyüme mevsiminin başında armutları mantar ilaçlarıyla tedavi etmeye indirgenmiştir. 1-2 hafta arayla birkaç prosedür gerçekleştirilir. Uzmanlar, sonraki her tedavi için alternatif müstahzarlar veya farklı tipte mantar öldürücüler kullanmanızı tavsiye ediyor.

Sitosporozun önlenmesi, düşen yaprakların hasat edilmesi ve yakılmasından ibarettir. Hastalıktan etkilenen meyveler koparılır ve yapraklar gibi atılır. Ağacın enfekte olmuş alanları bakır sülfat ile dezenfekte edilir ve mullein ile karıştırılmış kil ile muamele edilir.

Kahverengi leke, ağaca Bordeaux sıvısı veya bakır oksiklorür püskürtülerek iyileştirilir.

Toz halinde küfle mücadele, düşen hastalıklı bitki örtüsü ve sürgünlerin yok edilmesine indirgenmiştir. İlkbaharda tomurcuk oluşumu döneminde ağaca "Fundazol" veya kükürt içeren müstahzarlar püskürtülür. 10 litre su için 50-100 gram fon alın. Ilık ve nemli havalarda çiçeklenme mevsimi biter bitmez tedavi tekrarlanır.

Küllenmeden etkilenen armut yaprağı

Süt parlaklığıyla mücadele etmek için, ağaca soğan kabuğu infüzyonu püskürtülürken üre ile kök ve yaprak üst pansuman kullanılır. Hastalıktan etkilenen dallar çıkarılır ve yakılır. Alınan önlemler yardımcı olmazsa, ağaç sökülür.

Püskürtme, isli mantarı ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır:

 • 5 g bakır sülfat, 150 g sabun ve 10 litre su çözeltisi;
 • Bordo sıvı solüsyonu;
 • bakır oksiklorür.

Önleme, özellikle aktığı yerlerde aşırı toprak neminin önlenmesi ve tepenin inceltilmesinden ibarettir.

Çavdardan etkilenen armutların meyveleri ve yaprakları yakılmalıdır.Hastalığın önlenmesi,% 1'lik bir Bordo sıvısı çözeltisi ile tedaviden oluşur (çiçek oluşum mevsiminin başlangıcında ve çiçeklenme bitiminden sonra gerçekleştirilir). Eylül-Kasım aylarında düşen yapraklar ve hastalıklı meyveler yakılır. Etkilenen sürgünler için de aynısını yapın. Sonbaharın sonlarında, tamamen yeşillikten yoksun bir ağaca 700 g üre ve 10 litre su çözeltisi püskürtülür.

Önemli! Mozaik hastalığına yakalanmış genç ağaçlar, 2 yaşındaki fideler ve genç sürgünler dikime uygun olmayan hammadde olarak yakılır. Bu yapılmazsa virüs komşu, sağlıklı ağaçlara yayılacaktır.

"Cadı süpürgesi" olarak bilinen hastalığın önlenmesi, şüpheli fidelerin atılmasına ve bahçe aletlerinin dezenfekte edilmesine kadar gider. Deneyimli bahçıvanlar şunları tavsiye eder:

 • hastalıklı bitkilerin özünün çevreye sızmasını önlemek;
 • sonbaharda, sağlıklı ağaçların dalları kesildikten sonra cadının süpürgesinin dokunduğu ağaçları budayın;
 • açıkça sağlıklı ağaçlara şüpheli kesimler dikmeyin.

Armutta fosfor yoktur

Fosfor, kök sistemini beslemek için kullanılır. Bu element potasyum ve azottan daha az önemli değildir. Fosforsuz bir ağaç uzun süre tomurcuklarını atmaz ve nadir çiçeklerle geç çiçek açmaya başlar, kök sistemi büyümez. Fosfor içermeyen bir armutun meyveleri ekşi bir tada sahiptir.

Fosforsuz armut ağacı yaprağı

Armut ve elma ağaçlarının fosfor içermeyen yaprakları çok yavaş gelişir, kıvrılıp solabilir. Yaşlı yapraklar bir çelik tonu (bazen bronz) alırlar ve zamanla benekli hale gelirler, koyu, açık ve sarımsı lekelerle kaplanırlar. Normal beslenmeden yoksun bir ağacın meyveleri olgunlaşmadan dökülür.

Fosfor içeren yemler arasında süperfosfat, kemik unu ve fosfat kaya unu bulunur. Gübreler ilkbahar veya sonbahar toprak kazma sırasında uygulanır. Yaz aylarında, haziran-ağustos ayları arasında, bahçıvanlar armut yapraklarını amofos, diamofos, amofos, diamofos veya listelenen ilaçların analoglarının su-mineral çözeltileri ile püskürtür.

Fazla kireç

Toprağın aşırı kireçlenmesi, diğer besin maddeleriyle beslenmenin sonuç vermemesinin bir sonucu olarak geçici bir kalsiyum fazlalığına yol açar. Kireç, bahçeye başlamadan önce bir kez toprağa uygulanır. Çoğu zaman bahçıvanlar, ekim çukuruna doldurulması amaçlanan toprakla karıştırılmış öğütülmüş dolomit unu veya kireçtaşı kullanırlar.

Not! Büyüme mevsimi boyunca, ağaçlar küçük bakım dozlarında kireçle beslenir. Dozaj, arsanın agrokimyasal analizinin sonuçlarına göre hesaplanır.

Yanmış kireç, meyve bahçesi dikmek için uygun olmadığı düşünülen ağır toprakları beslemek için kullanılır. Bir besleme için önerilen doz, 10 metrekare başına 2,5 kg maddedir. metre toprak. İlk işlem bahçeyi döşemeden önce, ikincisi ise ağaç dikiminden 3-5 yıl sonra yapılır.

Armutta kahverengi yapraklar var: ne yapmalı, nasıl tedavi edilmeli

Bahçe armudu, ateş yanıklığı, bakteriyoz, kök kanseri gibi bulaşıcı hastalıklardan etkilenir. Bakteriyel bir yanıkla birlikte, arboreal damarlardan yayılan enfeksiyon bitkinin özsuyuna girer ve bu da dokuların ölümüne ve ölüme yol açar. Etkilenen ağaçlar kesilmeli ve yakılmalıdır.

Etkilenen armutun yaprakları ve çiçekleri antibiyotiklerle tedavi edilir. İşlemin sıklığı 5 günde bir 1'dir. Tepenin ölü kısımları kesilir ve bahçe aletleri bir borik asit çözeltisi ile dezenfekte edilir. Bahçıvan, listelenen adımları tamamlayarak patojenik bakterilerin yeniden yayılmasını önleyecektir.

Armutta Bakteriyoz

Armut ağacına yayılan bakteriyoz, yakındaki elma ağaçlarını ve yabani alıçları etkileyebilir. Hastalığın karakteristik belirtileri, genç yaprakların kenarlarının koyulaşmasıdır.Zamanla, karanlık alanlar yaprak bıçaklarına, yaprak saplarına ve gövdelere yayılır.

Bakteriyoza karşı mücadele, hastalıklı sürgünlerin sistematik olarak 30-40 cm budamasından ibarettir Bahçıvan, bakteri ana dal veya ağaç gövdesine girmeden önce etkilenen bölgeleri kesmeyi başarırsa, hastalık durur. Kesilen dalların ve bahçe aletlerinin yüzeyi bakır sülfat (% 3) ile dezenfekte edilmelidir. Kesitlere Bordeaux sıvısı (% 1) püskürtülerek olumlu sonuçlar alınabilir. Ağacın kesilen hasarlı alanları yakılmalıdır.

Uzmanlar iki aşamalı bir dezenfeksiyon önermektedir:

 • Böbreklerin şişmeden önce tedavisi.
 • Dalları çiçeklenme döneminin bitiminden 10 gün sonra işleyin.

Not! 6 yaşın altındaki genç ağaçlar özellikle bakteriyoza eğilimlidir. Böcekler ve yağmur, bakterilerin ana "dağıtıcıları" olarak kabul edilir.

Kök kanseri

Hastalık, paraziter bakterilerin etkisi altında gelişir. Karakteristik özelliği kök dokusunun veya kök boğazının çoğalmasıdır.
Bazen bir yetişkinin yumruğu büyüklüğüne ulaşan oluşan büyümeler, köklere giden su kaynağının ihlaline ve ölümlerine neden olur. Sonuç olarak, bitki kurumaya başlar ve ölür.

Kök kanserinin bakterilere neden olan ajanları toprakta yaşar ve bir toplama, fide nakli sırasında veya kemirgenler tarafından yapılan bir baskından sonra ortaya çıkan mekanik hasar yoluyla kök sistemine nüfuz eder.

Armut kökü kanseri

Hastalığın önlenmesi, hasarlı fidelerin atılması ve şüpheli fidelerin dezenfekte edilmesinden oluşur (bitkilerin kök sistemi birkaç dakika boyunca% 1'lik bir bakır sülfat çözeltisine daldırılır).

Armut hastalıklarıyla mücadelede halk ilaçları

Deneyimli bahçıvanlar, geleneksel önleyici prosedürleri ve ağaçları tedavi etme yöntemlerini geleneksel ilaç tarifleriyle birleştirir:

 • monilyoz (meyve çürüklüğü) iyot çözeltisi ile kürlenir - 20 ml 2 litre su ile seyreltilmelidir;
 • Mantar enfeksiyonlarıyla savaşmak için 2 litre suya sitrik asit (100 g) ve demir sülfat (50 g) eklenmelidir. Önleyici ve tedavi edici bir ilaçlama olarak kullanılır;
 • karahindiba kaynatma, yaprak bitleriyle savaşmak için kullanılır. Bir kilogram ince kıyılmış sap 2 litre suyla dökülür, bir gün demlenir ve kaynatılır. Ardından 2 baş ezilmiş sarımsak ekleyin. Malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra, infüzyonu süzün ve yeşil sabunun seyreltildiği (30 g) bir kova su ile karıştırın;
 • ilkbaharda armut ağaçlarına 20 litre su, 2 kg doğranmış patates üstü (4 saat demlenmiş ve süzülmüş) ve 2 yemek kaşığı sıvı sabundan hazırlanan bir ürün uygulanır. Ortaya çıkan çözüm zararlıları korkutabilir ve hastalıkları önleyebilir;
 • bahçe saman ve tütün tozu karışımı ile fümigasyona tabi tutulur. Malzemeler karıştırılır, istiflenir ve ateşe verilir. Bu karışımdan çıkan duman böceklere, özellikle safra akarlarına ve karıncalara zararlıdır.

Armut yapraklarının siyaha dönmesinin diğer nedenleri

Yeşillik sadece hastalık nedeniyle kahverengiye dönebilir. Zararlıların yanı sıra bahçedeki toprağın durumu ile ilgili bir takım nedenler vardır.

Yüksek yeraltı suyu seviyesi, su baskını

Su tablasını düşürmenin en basit yöntemi, mevsimsel taşkınlar sırasında yüzey kumu drenajını gömmek ve su tablası sürekli yüksek olduğunda oluk şeklinde bir drenaj sistemi kurmaktır.

Armut derinden dikildi

Bir armutun kök boğazı zemine derinleşirse soyulması gerekir. Gövdenin etrafına bir girinti açılmalıdır. Onun sayesinde kök boğazı her zaman açık olacak. Periyodik olarak, gövdenin bu bölümü tekrar toprak parçalarıyla kaplanabilir. Bahçıvanın görevi, özellikle yağmurdan sonra durumunu izlemektir. Kök boğazına yapışan ıslak toprak çürümeye neden olur.

Deneyimli bahçıvanlar, kök boğazı etrafına kazılan deliği kalın ahşap bloklarla güçlendirir, böylece tahtaların kenarları toprak seviyesinden en az 6 cm yükselir, kazılan alanın toplam boyutu 140-160 cm olmalıdır.

İlkbahar ve sonbaharda armutların zararlılardan ve hastalıklardan koruyucu tedavisi

Meyve Güvesi, armut ağaçlarının en tehlikeli düşmanlarından biridir. Güve larvaları erken olgunlaşan çeşitlerin tohumları ile beslenir. Haşere ile mücadele, ağaçların zamanında pestisitler ve organofosfor bileşikleri ile püskürtülmesi, yakın gövde çemberleri alanındaki toprağı kazmaya indirgenmiştir.

Önemli! Böcek yalnızca armut yer, ancak yakınlarda bir elma ağacı büyürse, bir ağaçtan diğerine atlayabilir.

Alıç kelebeği, tüp kurdu ve yaprak kurdu yaprakları tercih eder ve testere tezgahı olgun meyvelerle beslenir. Safra akarı, bitkiler ve insanlar için eşit derecede tehlikelidir.

Safra akarı

Düzenli ilaçlama, ağacı bahçe parazitlerinin istilasından korumaya yardımcı olacaktır:

 • İlkbahar. Tomurcuklar çiçeklenmeden önce yapılır.
 • Genç bitki örtüsünün püskürtülmesi. Zaten parazitlerin istila ettiği dallar ilaçlamadan önce çıkarılır ve yakılır.

Endüstriyel böcek öldürücülerle püskürtme, gözlük ve eldivenlerle yapılır.

Armut ağaçlarının dikildiği toprak çok ıslak olmamalıdır. Aşırı nem, mantar enfeksiyonlarının gelişmesine yol açar. Bahçıvan hasarlı dalları kestikten sonra yakmalıdır. Ağacın tüm şüpheli kısımları geri dönüşüme tabidir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe