Armut hastalıkları: hastalıkların tanımı, yapraklardaki kahverengi lekelerin nasıl tedavi edileceği

Ne yazık ki armut, diğer bitkiler gibi çeşitli hastalıklara karşı hassastır. Belirti ve tedavi yöntemlerinde farklılık gösteren birçok patoloji türü vardır. Armut hastalıkları yaprakları, gövdeyi, kök sistemini ve meyveleri etkileyebilir. Çeşitli organizmalar bunlara neden olabilir. Armut hastalıklarının tanımını önceden incelemek ve bunları önlemeye çalışmak en iyisidir.

Yaprak hastalığı belirtileri ve kontrol önlemleri

Genellikle armut yapraklarında meydana gelen patolojik süreçleri görebilirsiniz. Birkaç yaygın hastalık var.

Armut yaprağı pası (Latin Gymnosporangium sabinae)

Kültürün yapraklarında pas görünümü, Pucciniaceae familyasına ait bir mantar tarafından kışkırtır. İlk aşamadaki yenilgi sonucunda yapraklarda küçük sarı lekeler görülebilir. Bir süre sonra koyulaşır ve pasa benzemeye başlarlar.

Hastalıklar armutun farklı kısımlarını etkileyebilir

Kural olarak, hastalık ilkbaharda - Nisan veya Mayıs aylarında ortaya çıkar. Etkilenen yapraklarda, kültürün genel durumunu olumsuz yönde etkileyen hayati süreçler bozulur. Gelecekte meyveler etkilenecek.

Hastalığın yayılmasını önlemek için hastalıklı yaprakların çıkarılması ve yakılması tavsiye edilir. İlkbahar mevsiminin başında mahsule Bordeaux sıvısı püskürtülmelidir. Kış döneminden önce taç ve gövde çemberinin bir "Karbamid" solüsyonu ile tedavi edilmesi önerilir. Önleme ve tedavi için çeşitli mantar öldürücüler kullanılmasına izin verilir.

Hastalıklar çeşitli semptomlarla kendini gösterir.

Beyaz nokta (septoria)

Beyaz nokta ayrıca mantarların neden olduğu hastalıkları ifade eder. Bu patoloji bitkinin zayıflamasına yol açar. Sonuç olarak, yapraklar çok daha erken uçar ve kültür dona iyi tahammül etmez ve ölebilir. İlkbaharda sürgünler daha da kötüleşir.

Dikkat! Septoria'nın ilk belirtileri genç yapraklarda daha belirgindir, Mayıs ayında belirti aramaya başlamak gerekir.

Özel mantar öldürücü preparatlar yardımıyla tehlikeli bir hastalıkla başa çıkabilirsiniz. Tomurcukların ortaya çıkmasından önce, yeşilliklerin büyümesinden sonra, çiçeklenme bitiminden sonra birkaç işlem yapılması tavsiye edilir. Bununla birlikte, armutun neyle hasta olduğunu zamanında tespit etmek ve gerekirse fungisitlerle tedaviyi tekrarlamak için kültürü izlemek önemlidir.

Toz halinde küf (lat.Podosphaera leucotricha)

Toz halinde küf, sporları inceleme sırasında yapraklarda bulunabilen bir mantar tarafından kışkırtır. Başlangıçta, yaprakların üst kısmında beyaz bir çiçek belirir, yavaş yavaş turuncu bir renk alır. Hastalık ağacın tamamına yayılabilir, etkilenen alanlar zamanla kurur ve kaybolur. En çok genç dallar etkilenir.

Dikkat! Hastalığın daha fazla yayılması, etkilenen kısımların derhal çıkarılması ve yakılmasıyla durdurulabilir.

Pas, karakteristik lekeler sayesinde yapraklarda görmek kolaydır.

Tedavi ve önleme, özel mantar öldürücü maddeler kullanılarak yapılmalıdır. Bununla birlikte, istenirse, soda, sıvı sabun, potasyum permanganat kullanımı dahil olmak üzere halk yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Kloroz

Kloroz kendini yapraklarla ilgili problemler olarak gösterir - önce sürgünlerin kenarlarında, sonra tamamen tüm dallarda. Genç plakalar sararır, sonra kurur ve kuyrukla düşer. Gelişmiş durumlarda, şubeler de zarar görür.

Bu hastalığın nedenleri su eksikliği, demir tuzları ve diğer eser elementlerdir. Arıtma, bir demir sülfat çözeltisi püskürtülerek gerçekleştirilir, gerekirse ağacın etrafındaki toprağı da işlerler. Bu amaçla "Antichlorosin" ilacını kullanabilirsiniz.

Kahverengi yaprak lekesi (filostiktoz)

Genellikle armut yapraklarında kırmızı ve kahverengi lekeler bulmak, ne olduğu ve nasıl tedavi edileceği herkes tarafından bilinmemektedir. Büyük olasılıkla, bu, kültürün mantar tarafından yenilmesinin bir sonucu olarak gelişen armut filostiktozunun kahverengi lekesidir. Armut yapraklarında kahverengi lekeler görebilirsiniz - yuvarlak veya belirsiz. Hastalık yayıldıkça artar ve büyük bir hastalıkta birleşebilirler. Aynı zamanda yapraklar yavaş yavaş düşer, tüm ağaç acı çeker - dona iyi tahammül etmez, kabuğu oluşturmaz.

Tedavi için bir Bordo sıvısı çözeltisi kullanılır, çeşitli mantar öldürücü preparatlar iyi bir sonuç verir.

Bakteriyel yanık tehlikelidir çünkü ondan kurtulmak zordur.

Armutun gövde ve kök hastalıkları ve tedavisi

Çeşitli hastalıklar sadece yaprakları etkilemez. Çoğu zaman, gövde ve hatta kök sistemi patolojik süreçlerden muzdariptir:

 • Armutta sitosporoz veya gövde çürümesi. Hastalık, kabuğun hızla kuruması, rengindeki bir değişiklik ve mantarın geliştiği gri çıkıntıların ortaya çıkması ile kendini gösterir. Bir dal hasar gördüğünde yapraklar kurur ve düşer ve enfeksiyon kabukta kalır. Ne yazık ki, hastalıkla baş etmek kolay değildir, bu nedenle bakım kurallarına uymak ve Bordeaux sıvısı ile önleyici tedaviler yapmak önemlidir.
 • Kara armut kanseri (Latin Sphaeropsis malorum Peck). Bu, sporları kortekste birkaç yıl sürebilen bakterilerin neden olduğu oldukça tehlikeli ve ciddi bir hastalıktır. Ağacın tüm kısımları kanser hastasıdır ("Antonov ateşi" olarak da adlandırılır). Lezyonun bulunduğu yerdeki kabuk siyaha döner, çatlar, lekelenir. Tedavi edilmezse kültür 3-4 yıl içinde ölür. Erken aşamalarda, etkilenen parçaları çıkararak ve kabuğu bir bakır sülfat çözeltisiyle işleyerek bitkiyi kurtarabilirsiniz. İşlendikten sonra bir bahçe var uygulanır.
 • Bakteriyel yanık. Hastalık ilkbaharda kendini gösterir. Aynı zamanda tomurcukların gelişimi yavaşlar, yapraklar yavaş yavaş kurur ve kararır ancak dallarda kalırlar. Bir süre sonra gövde kararır, lekeler belirir. Daha sonra kabuk katmanlar halinde soyulmaya ve ülserlerle kaplanmaya başlar. Ne yazık ki, gövde hasar görürse böyle bir hastalıkla başa çıkmak işe yaramayacak, bitkiyi kazmak ve ondan kurtulmak gerekiyor. İlk aşamada, kültürü streptomisin ile tedavi etmeyi deneyebilirsiniz.
 • Tahta çatlakları. Çoğu zaman, iki ve üç yaşındaki bitkiler hastalıktan muzdariptir. Kabukta, bakterilerin nüfuz ettiği çatlaklar görülür. Sonuç olarak, alt ve üst kısımlar arasındaki besin alışverişinin ihlali söz konusudur, bitki yavaş yavaş ölür. Hastalıkla savaşmanın tek yolu ağacı tamamen yok etmektir.
 • Bakteriyel kök kanseri. Enfekte olduğunda yumuşak noktalar ve sivilceler, köklerde kabarcıklar oluşur. Bir süre sonra büyür ve sertleşir. İlk aşamalarda, pürüzsüz yüzey yavaş yavaş engebeli hale gelir. Bir süre sonra kök sistemin ölümü gerçekleşir. Bakteriler toprakta birkaç yıl yaşar ve genç ağaçları ve fideleri enfekte eder.

Fetal hastalıklar için işaretler ve tedaviler

Armutta meyveler hastalıklardan muzdarip olabilir.

Kurum mantarı düşük sıcaklıklarda hayatta kalır

İyi bir hasat elde etmek için olası sorunları tam olarak bilmeniz ve bunları önlemeye çalışmanız önerilir:

 • Armut yaprakları ve meyvelerinde kabuklar. Hastalığa bir mantar neden olur, daha sıklıkla kendini yüksek nemde gösterir. Meyvelerde ve kültürün diğer kısımlarında koyu renkli şişkin büyüme görülür. İşlem, bakır içeren ürünler kullanılarak gerçekleştirilir.
 • Gri çürük, armut ağacının meyvesinden kaynaklanan bir hastalıktır. İlk aşamada, meyvenin üzerinde giderek büyüyen küçük bir çürük nokta görünebilir. Bir süre sonra küçük spor oluşumları görünmeye başlar (bazen sadece beyaz noktalar). Sonuç olarak, meyve çürür ve düşer. Tedavi için bir Bordo sıvısı çözeltisi kullanılır.
 • İsli mantar (enlem Fumago vagans Pers). Hastalık durumunda yapraklarda ve meyvelerde kurum benzeri siyah bir çiçeklenme görülebilir. Hastalık sporları kış şartlarında bile hayatta kalabilir. Armutta kurum mantarı mevcut olduğunda armutun mantar ilaçları veya Calypso ile tedavi edilmesi önerilir.
 • Armut güvesi. Patoloji, böcekler tarafından meyvelere verilen zarar sonucu gelişir - tehlikeli bir kelebek. Tırtıl meyvenin içine girer, sadece tohumlarla beslenir. Fetüs normal görünebilir ama içinde her şey bitmiştir. Sonuç olarak, armutlar çürür ve düşer. Bu haşerenin larvalarının genellikle kış uykusuna yattığı çatlaklarda ölü kabuğun çıkarılması önerilir.
 • Taşlı armut meyvesi. Spesifik bir virüs, hastalığı kışkırtır. Sonuç olarak meyvede tatsız hücrelerden oluşan mühürler oluşur. Meyveler doğru büyüklükte büyümez. Tedavi etmek neredeyse imkansızdır, ancak bitkiden tamamen kurtulabilirsiniz.

Dikkat! Armut meyvelerindeki siyah noktaları tedavi etmeden önce hastalığı belirlemeli ve ardından harekete geçmelisiniz.

Meyve çürüklüğü çok çabuk yayılır

Ahşap zararlıları ve imhası

Ne yazık ki, hastalıklara ek olarak armutlar genellikle zararlı böceklerden etkilenir:

 • Alıç kelebeği. Yaprakları, çiçekleri ve tomurcukları yok eder. Sonbaharda ondan kurtulmak daha iyidir - böcek kolonilerini bulmak daha kolaydır.
 • Armut akarı (galya). Tomurcuklara yerleşir, larvalar genç yapraklardan suyu emer. Kültürün metabolizması bozulur, zayıf büyür ve meyve verir.
 • Yeşil elma yaprak biti. Çok hızlı çoğalır. Ağacın tüm kısımları hasta, genç dallar ölebilir. Haşere aynı zamanda çeşitli mantar ve bakteri taşıyıcısıdır.
 • Armut bal özü (yaprak böceği). Yapraklardan suyu emen tehlikeli bir böcek. Ağaç yavaş yavaş gelişmeyi ve normal şekilde meyve vermeyi bırakır ve yavaş yavaş ölür.
 • Yaprak rulo. Bu, ciddi bir tehdit oluşturan bir yaprak biti türüdür. Böcek, mahsulün tamamını yok edebilir ve bitkinin ölümüne neden olabilir.

Armut hastalıkları ve zararlıları özel dikkat gerektirir, aksi takdirde kültürü kaybedebilirsiniz.

Önleyici tedbirler

Önleme, ağaçların özel hazırlıklar ile düzenli olarak işlenmesidir. Kültürün periyodik olarak incelenmesi ve gerekli önlemlerin zamanında alınması tavsiye edilir. Armutu kurtaramazsanız, hastalıkların diğer bitkilere yayılmaması için onu basitçe yok etmek daha iyidir.

Bakır içeren müstahzarlarla kabukla baş edebilirsiniz.

Armut hastalıklarını önlemek, tedavi etmekten daha kolaydır. Kültürün tüm bölümleri zarar görebilir, bu nedenle çeşitli şüpheli işaretlerin ortaya çıkmasına dikkat etmek önemlidir. Tedavi için hem kimyasalları hem de halk ilaçlarını kullanabilirsiniz. Bitkiler hem Moskova bölgesinde hem de diğer bölgelerde hasta.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe