İç ve bahçe sardunya hastalıkları - tedavi ve bakım

En popüler iç mekan bitkilerinden biri sardunyadır. Pencere kenarlarında, yaz aylarında bahçeye ekilen ve sıcak mevsim boyunca orada çiçek açan yemyeşil çiçek açan örnekleri görebilirsiniz. Dikimleri korumak için sardunya hastalıklarını ve nasıl tedavi edileceğini bilmeniz gerekir.

Pelargonium hastalıkları ve zararlıları

Sardunya uzun süre çiçek açabilir. Hem dış mekan hem de ev koşulları onun için iyidir. Bazen bitki sadece çiçek açmayı bırakmaz, aynı zamanda yapraklar kıvrılmaya, kurumaya, siyaha dönmeye ve düşmeye başlar. Bu, çiçeğin zararlılardan veya türün doğal hastalıklarından birinden etkilendiği anlamına gelir. Sardunya yapraklarında küçük hafif lekeler, pas izleri, şişlik varsa veya aniden çiçek tomurcukları düşerse, dikkatli olmakta fayda var.

Çiçek açan sardunya

Yetiştiriciler, ıtır hastalıklarını ve haşere istilasını önlemek için sürekli olarak bitkileri araştırmaktadır. Çoğu zaman, sardunya aşağıdaki hastalık türlerinden etkilenir:

 • bakteriyel;
 • mantar;
 • kök çürüklüğü;
 • viral enfeksiyonlar.

Yaprakların, çiçeklerin ve gövdelerin haftalık muayenesi, sorunun zamanında tespit edilmesine ve onunla savaşmaya başlamasına yardımcı olacaktır. Yapraklardaki ıtır hastalığı çiçeklerin ölümüne yol açan tek sebep değildir. Tehdit ayrıca şunlardan da gelebilir:

 • siyah bacaklar;
 • fitoftora sporlarının lezyonları.

Çiçek bakımındaki hatalar aşağıdaki sorunlara yol açar:

 • Kloroz. Diğer mineral ve vitaminlerin yanı sıra demir eksikliği veya fazlalığı ile tetiklenir.
 • Etiyolasyon. Aydınlatma eksikliği ile ilişkilidir.
 • Cennet. Toprağın sürekli su basmasından kaynaklanır.

Bilmen gerekir! Gübrelerde artan fosfor içeriği ile yapraklar kuruyabilir ve bitki ölebilir. Bitki, besin içeriği azaltılmış farklı bir toprağa nakledilmelidir.

Onu hızla yok edebilecek birçok sardunya zararlısı var. Başlıca olanlar:

 • kök kurdu;
 • et böceği;
 • örümcek akarı;
 • yaprak biti;
 • beyaz sinek;
 • tırtıl.

Herhangi bir bahçe mağazasından satın alınabilen modern ilaçlar, bu zararlılarla etkin bir şekilde savaşmaya yardımcı olur.

Yanlış bitki bakımı ve sonuçları

Çiçek, bahçıvanlarımıza uzun süredir aşinadır, ancak bahçede ve evde ona bakarken birçok hata yapılır. Bu, hastalıkların ve diğer sorunların gelişmesine neden olur. Çoğu zaman bu, aydınlatma eksikliği, sık sulama ve gübre ile aşırı beslemedir. Etkileri:

 • çiçeklenme eksikliği;
 • yapraklarda sarılık görünümü;
 • mantar sporlarının gelişimi;
 • yaprakların kurutulmasının yanı sıra bükülmeleri ve lekelenmeleri.

Çoğu zaman, ek aydınlatma kaynakları yerleştirilerek, sulama seviyesini düşürerek ve bunları olası zararlılardan arındırarak hastalıklar önlenebilir. Tüm bu önleyici tedbirler, uygunsuz bakımın olumsuz sonuçlarını önleyecektir.

Sardunyanın ana hastalıkları

Pek çok insan ıtırdağı, pencere kenarlarında sürekli açan bir ev çiçeği olarak bilir, ancak bu bitkilerin yaprak şekli ve çiçek boyutu bakımından farklılık gösteren bir bahçe türü de vardır. Ev görünümüne sarmaşık veya bol denir. Evlerin balkonlarını, verandalarını ve pencerelerini süslemek için kullanılırlar.Temiz havada zar zor hissedilen hoş bir kokuya sahiptir. Bölgesel ıtır çeşitlerinin sayısı büyüktür.

Bir notta! Bahçede genellikle alacalı bir sardunya çeşidi bulabilirsiniz. Dona karşı daha dayanıklıdır ve çiçeklerin güzelliğine ek olarak, alacalı bir yeşillik renginden memnun olur.

Kendine özgü kokusu nedeniyle kozmetik sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Yapraklardan aromatik yağ üretilir. Bitkiler, yılın herhangi bir zamanında sürekli dikkat gerektirir. Gerçekten de, uyku döneminde bile, patojenik mikroplar ve çeşitli zararlılarla enfeksiyon olasılığı oldukça fazladır.

Yapraklarda sarılık

Bu, odadaki oksijen eksikliğinden, sürekli hava akımlarının varlığından, toprağın aşırı kurumasından veya su basmasından, besin ve nitrojen eksikliğinden kaynaklanır. Pelargonium'un içinde büyüdüğü kabın boyutu da büyük önem taşımaktadır. Dar ise kök sistemi yeterince gelişmez ve bu bitkinin toprak üstü kısmının normal büyümesine izin vermez. Ama sadece yapraklar değil, sardunyanın diğer kısımları da. Ancak, sardunya yapraklarında belirgin bir sebep olmadan lekeler belirirse, köklerin çürüme ile enfekte olduğundan veya orada bir et böceği göründüğünden emin olabilirsiniz.

Önemli! Yakın zamanda nakledilen sardunyada alt yaprak tabakası sararırsa, bu bir hastalık belirtisi değildir. Basitçe çıkarılabilirler ve bitki büyümeye devam eder.

Çiçeklenme eksikliği

Bunun nedenleri aydınlatma eksikliği, düşük sıcaklık, yanlış besleme, çok büyük bir tencere, kalınlaştırılmış dikimler olabilir. Ancak bazen bu, kök çürümesine veya solucanlara verilen hasarın bir sonucu olarak olur.

Solmuş yapraklar

Pelargonium hastalığının bu belirtileri, zeminin çok ıslak, yetersiz besin veya mantar sporlarının gelişmekte olduğunu gösterir.

Mantar enfeksiyonu

Yeşillik üzerinde kahverengi veya gri bir çiçek görüldüğünde hastalık tespit edilir. Daha sonra, bu tür bitkiler, gövde yoğun dalları tutamayacağı için kurur.

Not! Toprağın sabah kuruması için vakti olduğu için sabah sulamak daha iyidir.

Kök çürüklüğü

Böyle bir lezyonla bitkinin yaprakları sararmaya başlar ve zamanla üzerlerinde beyaz lekeler belirir, bu da çiçek tedavi edilmezse bir süre sonra siyaha dönebilir.

Yaprak pası

Çirkin paslı lekeler de dahil olmak üzere yapraklardaki kızarıklık, bitkinin mantar sporları ile enfekte olduğunu ve yalnızca etkilenen bölgeyi özel preparatlarla zamanında tedavi ederek ölümden kurtarılabileceğini gösterir.

Bakteriyel lezyonlar

Mikropların yaşamsal faaliyetlerinin bir sonucu olarak, yaprakların yüzeyi, güneş ışığının erişimini engelleyen belirli noktalarla kaplanır. Sonuç olarak yapraklar çıkarılır.

Viral hastalıklar

Sapın gelişimi durur ve yapraklarda büyük lekeler şeklinde kahverengi-mor bir çiçek görülmeye başlar.

Lekelenme ve şişme

Semptomlar yapraklarda kabarcıklar ve lekeler olarak görünür. Yüzeyde önce bir nokta oluşur ve ardından sıvı halde kabarcıklar.

Kök çürüklüğü lezyonu

Bitki parazitleri ve zararlıları

Sardunya bakımındaki hatalar, çeşitli zararlılardan korunmasını zayıflatır.

Kök kurdu

Sürekli nemli toprakta görülür ve bitkinin köklerinden beslenir. Bu zararlıdan kurtulmanın koşulu, köklerin enfekte olmuş kısmını çıkarmak ve kalan kısmı sıcak suyla işlemektir. Kuruduktan sonra rizomlara odun külü serpilir ve başka bir kaba ekilir.

Yaprak lekesi

Önemli! Bıçak, prosedürün başlamasından hemen önce ateşe tutulur veya sterilize edici bir bileşikle silinir.

Mealybug

Yapışkan beyaz mukusun göründüğü yapraklar bu haşere ile enfekte olur. Parazit elle çıkarılır, ardından birkaç kez sabunlu su ve az miktarda alkol püskürtülür. Önemli hasar, böcek öldürücü formülasyonlarla (Actellik, Fufanon ve diğerleri) tedavi edilir.

Örümcek akarı

Bir sardunyanın üzerinde bir örümcek akarı belirirse, bitkinin tüm sularını emer. Parazit, gri küf ve virüs taşıyıcısıdır. Keneden kurtulmak için bitki topraktan çıkarılır ve ılık su ile iyice yıkanır veya kuvvetli bir çay suyu yapılır. Yumuşak bir süngerle silin. Daha sonra kalın bir sabun çözeltisiyle bulaşırlar ve koruyucu tabakayı yıkamadan yeni bir tencereye nakledildikten sonra bir torba ile kapatılırlar. Profilaksi için, tüm saksıların yanı sıra paletler, pencere pervazları ve hatta içlerindeki çatlaklar mümkün olduğunca dezenfekte edilir.

Yaprak biti

Bu haşerenin ortaya çıkmasından sonra yapraklar kıvrılmaya başlar, şekil ve yoğunluklarını kaybeder. Hepsi kesildi ve yakıldı.

Beyaz sinek

Böcekler yaprağın arkasında bulunabilir. Bundan yapraklar bir tüp haline getirilebilir. Aktra ile çıkarılması kolaydır.

Tırtıl larvaları

Yapraklarda kelimenin tam anlamıyla delikler açarak, içindeki yüzlerce deliği kemiriyorlar. Senpai ve Lipidocide preparatları parazitlerden kurtulacaktır.

Bir çiçeğe zarar gelmesi durumunda ne yapılmalı, nasıl tedavi edilmeli

İç mekan sardunya hastalıkları ve tedavisi, bu türün dış mekan bitkilerinde olduğu gibi tamamen aynıdır. Enfeksiyon durumunda yardım aynıdır.

Hava çok kuru olduğunda yapraklarda yaprak bitleri, beyaz sinekler ve örümcek akarları görülür. Tedavi iki aşamadan oluşur:

 • bitkinin akan su altında durulanması;
 • böcek ilacı tedavisi.

Sardunyanın neden kıvrıldığını anlamak için bitkiyi incelemeniz gerekir. Nedeni yaprak biti ise, hemen özel preparatlarla (Fitomer veya Mospilan) tedaviye başlayın. Parazitler hızla çoğalır ve sadece birkaç gün içinde tüm toprak kısmını tamamen kaplar.

Beyaz sinekler genellikle çeşitli bitkileri seçerler. Larvaların biriktirildiği yapraklarla birlikte çıkarılırlar. Gerisi Aktara ile nemlendirilir. İşlem, iki hafta içinde birkaç kez gerçekleştirilir.

Ek Bilgiler! Örümcek akarı tehlikelidir çünkü diğer parazitlerin larvalarını taşır. Görünüşü ile yapraklar içe doğru bükülerek kıvrılmaya başlar.

Onlarla özel ilaçlarla savaşırlar. Enfekte olan yapraklar kesilir ve yakılır. Termitlere karşı aspirin solüsyonu kullanılır. Haşere tamamen yok olana kadar günlük olarak püskürtmeniz gerekir. En küçük nadomada solucanları atlara nüfuz eder ve onları tamamen yok eder. Böyle bir bitkiyi kurtarmak imkansızdır. Dikimlerin geri kalanını korumak için yok edilir. Tırtıllar, özellikle yakınlarda dallı bir ağaç varsa, sokak görünümlerinden en çok rahatsız olurlar. Haşere neredeyse tüm yaprakları yiyor ve bu da bitkiyi yok ediyor. Parazitler elle toplanabilir ve ardından yapraklar Senpai Koruyucu Ajan ile tedavi edilebilir.

Sardunya yapraklarının kurutulması

Yapraklarda lekeler ve sarı çiçekler oluştuğunda sardunya hastalıkları ile mücadele edilmelidir. Tedavi yöntemi, hastalığın türüne bağlıdır. Siyah bacak olabilir. Aynı zamanda gövde kararır ve çürümeye başlar. Bitkiyi kurtarmak için sağlıklı bir kesim koparılır ve başka bir saksıya köklenir. Fundazol solüsyonu ile gri çürük giderilir. Tüm hastalıklı parçalar önceden kesilir ve çıkarılır.

Not! Gri çürüklüğün tedavisi sırasında bitki sulanmamalı veya beslenmemelidir.

Geç yanıklık, birçok yumrulu bitki için bir sorundur, ancak çiçekler için daha az tehlikeli değildir. Hastalık durumunda, Profit Gold veya diğer dezenfekte edici bileşiklerle tedavi gereklidir. Alet ve tencere sterilize edilir.

Çiçek bakımı ipuçları

Pelargonium bakımı basittir. Dikimlerin yemyeşil çiçekli göze hitap etmesi için gereklidir:

 • odadaki optimum sıcaklığı koruyun;
 • aydınlatmanın yeterli olduğundan emin olun;
 • toprak nemini kontrol etmek;
 • zamanında besleme;
 • ekimleri düzenli olarak inceleyin;
 • gerekirse, bitkinin etkilenen kısımlarını işleyin ve çıkarın;
 • çiçeklerin yabani otlardan büyüdüğü toprağı temizlemek.

Canlandırıcı sulama

Toprağın hava almasını ve havalanmasını sağlamak için sardunya çalıları belli bir mesafeye dikilmelidir.

Ek Bilgiler! Soğuk havalarda, toprağın havalandırılması için zamanın olması için sulama minimum düzeyde olmalıdır.

Geraniev ailesinden Pelargonium, haklı olarak en güzel iç mekan bitkisi olarak kabul edilir. Bahçede de iyi büyür. Çiçek hastalıklara ve zararlılara karşı hassastır. Çalıların zemin kısmında, hastalığı gösteren lekeler ve diğer kusurlar açısından incelenmesi gerekir. Sorun bulunursa, mücadele hemen başlar.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe