Floksa hastalıkları ve tedavisi: neden kıvrılıyor

Otsu cüce çalıların adı - floksa Yunancadan "alev" olarak çevrilir. Çiçek yetiştiricileri arasında sadece parlak çiçekleriyle değil, aynı zamanda dayanıklı ve iddiasız oldukları için de popülerdirler. Floksa yetiştirmedeki temel sorun, bitkileri hastalıklardan ve zararlılardan koruma ihtiyacı olabilir.

Mantar enfeksiyonları - ana tipler ve tedavi

Bahçıvanlar her zaman floksa hastalıklarına hemen dikkat etmezler. Güzel çiçek açan yemyeşil bitkiler dekoratif etkilerini kaybetmeyebilir, ancak aynı zamanda yapraklarında zaten mantar enfeksiyonu sporları, zararlı larvalar olacaktır.

Floksa

Floksa hastalıklarının nedenleri şunlar olabilir:

 • yetersiz bitki bakımı;
 • olumsuz iklim koşulları;
 • tek bir yerde uzun vadeli yetiştirme;
 • tarım teknolojisi kurallarına uyulmaması.

Mantar enfeksiyonları genellikle vücutlarında patojen taşıyan tozlaşan böceklerin yardımıyla floksa üzerinde görülür. Çiçeklerdeki mantar sporları, mikroorganizmaları yalnızca yakınlarda büyüyen bitkiler arasında değil, uzun mesafelerde de yayan rüzgarla taşınabilir.

Floksa, gelişimlerinin herhangi bir aşamasında hastalanabilir ve ölebilir. Onları iyileştirmek çok zor olabilir. Ancak bahçıvanlar, bitkilerin çiçek açması ve sahiplerini memnun etmesi için savaşmayı asla reddetmez.

Vertisiller solgunluk

Hastalık, 15 yıla kadar topraktaki bitki artıkları üzerinde yaşayan Verticillium cinsinin mantarlarının mikrosklerotları tarafından tetiklenir.

Hastalık odaklarla başlar. Hastalığın ana semptomları, turgor kaybı, yani yaprakların nemle dolması, sararması, koyulaşması ve kuruması, sapların renginin değişmesidir. Mantar bitkilere kök sisteminden girer, daha sonra saplara, yaprak saplarına, yapraklara hareket eder ve bazen meyvelere ve tohumlara ulaşır.

Vertisiller solgunluk

Mantarın miselyumunu, zayıf grimsi bir çiçek şeklinde sapların kesiklerinde görebilirsiniz. Miselyum, iletken damarları tıkar ve besinlerin ve nemin phlox'un bitkisel ve üretici organlarına girmesine izin vermez. Çoğu zaman, bitkilerin dikey solması, çiçeklenmenin döşenmesi için hazırlık aşamasında incinmeye başlar.

Önleyici tedbirlerle hastalığın ortaya çıkmasını önleyebilirsiniz - bitki kalıntılarının giderilmesi, toprağın sonbaharda ilkbaharda kazılması, biyolojik ürünler ve fungisitlerle toprak işlemesi.

Bitkiler ilaçlarla tedavi edilebilir:

 • "Trichodermin",
 • "Glyocladin",
 • Fundazol,
 • "Maksim",
 • Vitaros.

Çatlayan saplar

Bazen floksa hastalıkları ve tedavileri, bitkiyi desteklemek için gereken nem miktarı ile gerekli su miktarını emip yükseltemeyen kök sisteminin yetenekleri arasındaki dengesizlikten kaynaklanır.

Floksa sap çatlaması

Sonuç, yaprakların kuruması ve sapların alt bölgesinin çatlamasıdır. Sapların dokuları açığa çıkarılır ve sertleştirilir. Toprakta yeterli miktarda besin ve nem rezervi bulunan bitki, eksikliklerinden muzdariptir. Çoğu zaman bu, aktif büyüme mevsimi döneminde meydana gelir - yeşil kütlenin çiçekler tarafından arttırılmış büyümesi.

Floksların neden aşağıdan kuruduğunu ve sapların neden çatladığını anladıktan sonra, sadece güçlerini artırmak için bitki köklerinin beslenmesini organize etmek gerekir. Floksa kök bölgesini Kornevin, Epin, Amber Asit gibi kök oluşumunu artıran ilaç çözeltileriyle ve karmaşık mineral gübrelerle sulamak, kök sisteminin gelişmesine yardımcı olur.

Ek Bilgiler: Dünyada 50'den fazla çok yıllık ekili phlox türü yetiştirilmektedir ve sadece bir yıllık tür - Phlox Drummond.

Drummond'un floksu

Halka şeklindeki yaprak lekesi

Floksa etki eden viral hastalıklar sadece bu çiçeklere özgü değildir.

Flokstaki yaprakların halka lekesine domates virüsleri neden olur ve bunlar bitkiden bitkiye böcek zararlıları - nematodlar Longidorus tarafından aktarılır. Hastalık ilkbaharda kendini gösterir ve çalıların büyümesinin durmasına, yaprakların deformasyonuna neden olur. Yaprak levhalarda karakteristik halka desenli sarı renkli alanlar oluşur.

Halka spot floksa

Önemli! Halka lekeli bitkiler tedavi edilemez.

Floksun kıvrılmasının nedenini bulduktan sonra, hastalıklı çalıların tamamı bölgeden çıkarılır ve yakılır. Floksun büyüdüğü araziden, toprağın yüzey tabakası köklerin derinliğine kadar çıkarılır, delik klor (ev tipi "Beyazlık") veya formalin içeren müstahzarlarla muamele edilir.

Nekrotik yaprak lekesi

Yapraklarda nekrotik lekelenmeye neden olan hastalıklar için phlox'u tedavi etmeden önce, floksta neden kahverengi lekelerin ortaya çıktığını anlamak gerekir.

Hastalığa salatalık mozaik virüsü (VOM) neden olur, çünkü yetiştiriciler domates, salatalık ve biber hasadının% 100'ünü kaybeder.

PTO ile mücadele her yerde yapılır, çünkü sebze mahsullerinin yetiştirildiği her yerde yaygındır. Virüs, doğada büyüyen yabani otların kalıntılarında bulunur, böcekler tarafından kültür bitkilerine taşınır, ardından bitki artıklarıyla toprağa geri döner.

PTO, hastalıklı bitki ile birlikte yok edilir. Sadece hastalıklı bitkilerin bahçe arsasından çıkarılması, hastalığın sağlıklı çiçeklere yayılmasını önleyecektir. Toprak ve bahçe aletleri dezenfekte edilir.

Nekrotik lekelenme

Kurutma ve düşen yapraklar

Floksa yapraklarının durumunu etkileyen ana faktörler çok yoğun dikimler, düzensiz sulama ve besleme, toprağın yüksek asitliğidir.

Çalılar, yaşamları için gerekli maddeleri kök sisteminin sağlayamadığı yapraklarını dökerler. Toprağın normal bir nem ve asitlik seviyesinin kurulmasından sonra, karmaşık gübrelerin eklenmesi, çalıların incelmesi, yeşil kütlenin büyümesi devam eder.

Bitkilerin ölmemesi için solmasını durdurmak gerekir. Floksa yapraklarına 1 çay kaşığı oranında bir Bordeaux sıvısı çözeltisi püskürtmeniz gerekecek. 7 litre su için kuru karışım. Kök üst pansuman fosfor-potasyum karışımı ile gerçekleştirilir (her gübrenin 1 çorba kaşığı 10 litre su ile seyreltilir). Kuru kül, sulanırken yavaş yavaş toprağa nüfuz eden ve köklere içindeki iz elementleri veren bitki çalılarının altına serpilir.

Önemli!Floksa çiçek açması için çalıların üzerinde 5-6'dan fazla gövde kalmaz.

Phoma (Latin Phoma betae)

Sapların dibinde ve kök boğazı üzerinde çok sayıda kahverengi gevrek phoma lekelerinin görülmesi, floksa yapraklarının neden kıvrıldığını gösterir.Floksa phomosis'in güçlü bir şekilde gelişmesi durumunda ne yapılması gerektiği, "HOM" ve "Abiga-Peak" preparatlarının açıklamasında belirtilmiştir. Bu kontakt mantar öldürücüler, fomozise neden olan Phomaphlogis mantar organizmalarını öldürmek için tasarlanmıştır.

Floksa floksa

Fosfor ve potasyum eksikliği olmayan bitkiler hastalığa direnç gösterirler. Azotlu gübrelerin aşırı uygulanması, bağışıklığın zayıflamasına ve çiçeklerin hastalıktan korunmamasına neden olur. "Fitosporin-M" çözeltisi içinde fidelerin ve floksa kesimlerinin phomosis dikim öncesi pansumanına karşı direnci arttırır.

Slobbering kuruş

Floksa sadece patojenlerden değil, çalılarında parazitlenen böceklerden de muzdariptir.

Salya salyangozu adı verilen çeşitli renkteki ağustosböcekleri, floksa çalılarına önemli zararlar verir. Pennitsa, içinde larvalarının geliştiği viskoz bir sıvı salgılar. Haşere, bitkinin dokularından ve özünden yaşar.

Beslenme eksikliği, floksa yapraklarının buruşmasına, kıvrılmasına, tomurcukların büyümesini durdurmasına, sürgünlerin kurumasına neden olur. Çiçek çalılarının Inta-Vir, Aktara, Tsvetofos ile muamelesi, zararlılarla mücadelede etkili bir yol olacaktır.

Haşere salya kuruş

Yaprak pası (enlem.Cronartium ribicola)

Yapraklarda çok sayıda ve sürekli artan turuncu-kahverengi lekelerin görüldüğü bir hastalığın pas olduğu söylenir. Hastalık son derece ciddidir. Aslında şu anda floksalarda pas oluşuyorsa, nasıl tedavi edileceği bilinmemektedir. Kimyasal veya geleneksel tedavi yoktur.

Bu nedenle kötü, hastalıklı yapraklar yırtılır ve yok edilir. Pas tüm çalıya yayıldığında, sökülür ve yakılır.

Hastalıkla mücadele ilk semptomların ortaya çıkmasıyla başlarsa, o zaman% 1 demir sülfat, ilaçlar "Oxyhom", "Skor" kullanımı onu durdurabilir.

Toz halinde küf (enlem. Erysiphaceae)

Erysiphoid familyasından bir mantarın kışkırttığı hastalığa külleme denir.

Zararlı bir mantar, nem eksikliğinden muzdarip zayıflamış bitkilere yerleşir, sıcaklık ve nemdeki değişikliklerin başlamasıyla aktiftir.

Hastalığın etken maddeleri zeminde yaşar, bu nedenle, phlox'un alt yaprakları toz halinde küften ilk muzdariptir - kalın bir örümcek ağına benzer şekilde dikişli taraflarında beyaz plak lekeleri görülür. Sonra gelişen miselyumlar kahverengiye döner. Koyu lekeler artar, yapraklardan saplara ve tomurcuklara doğru hareket eder.

Not!Külleme ile enfekte olan floksa yaprakları ve gövdeleri budanmalı ve yakılmalıdır. Çalışma aletlerini, eldivenleri ve elleri dezenfekte edin.

Bitkiler, yüksek maruziyet oranına sahip ajanlarla tedavi edilir:

 • "Yakında",
 • "Topaz",
 • Ridomil Altın,
 • "Hom".

Bitki tedavileri sadece bir salgın sırasında değil, aynı zamanda profilaksi için de yapılır.

Nematodlar (Latin Phyllotreta haçlar)

Flokstaki nematodlarla mücadele önlemleri, etkilenen çalıların bir yığın toprakla birlikte kaldırılmasını içerir.

Nematod larvaları toprakta yaşar ve floksa köklerini istila eder. Penetrasyon bölgesinde, safra adı verilen gevrek şişlikler oluşur. Yetişkin solucanlar dokuları ile beslenerek gövdeleri enfekte ederler.

Nematodlar

Nematodların yaşadığı çalılar önce gelişimlerini durdurur, sonra sararır, kurur ve çiçeklerden ölürler. Doku hasarı ile rüzgar ve su ile taşınan her türlü patojen bitkilerde kolonize olur.

Septoria veya yaprak lekesi (Latin Septoria phlogis Sac)

Yeşil kütlenin büyümesi döneminde, phlox üzerinde gri lekeler görünebilir, bu da bitkinin septoria sporları ile enfekte olduğunu gösterir.

Hastalığın ikinci bir adı vardır - beyaz yaprak lekesi. Pek çok bahçıvan ve bahçıvana aşinadır, çünkü çok yıllık mahsullerin çoğu, yüksek nem ve yüksek hava sıcaklıkları dönemlerinde hastalıklara karşı hassastır.Hastalığın gelişme sürecinde gri lekeler sararır, etraflarında kırmızımsı bir sınır belirir.

Tedavi için yaprakların ve gövdelerin tedavi edildiği araçları kullanın. Müstahzarların etken maddeleri sadece bitki yüzeyinde değil, aynı zamanda saplara da nüfuz eder. Koruma aynı zamanda "Oksikhom", "Acidan" gibi ajanlarla tedaviden sonra ortaya çıkan yeni sürgünlere kadar uzanır.

Septoria floksa

Slobbery kuruş (lat. Philaenus spumarius Larve)

Zararlılar, ekili bitkiler, çayırlar, ormanlar, parklar üzerindeki bahçelerde yaşar.

Haşere kolonisi sayısız değilse, o zaman ona karşı mücadele manuel olarak yapılabilir, yaprakları ve gövdeleri kuruş yuvalama belirtileri ile yırtıp - içinde böcek larvalarının yaşadığı köpüklü bir yapışkan maddenin oluşumu.

Ancak yetişkin böcekleri takip etmek zordur, çalılıktan atlayıp saklanabilirler. Bu nedenle, kimyasal böcek öldürücüler kullanılarak çok sayıda böcek kolonisi yok edilir. Sapları ve solucan otu, pelin, sarımsak çiçekleri gibi halk ilaçları yetişkin bir böceği korkutabilir, ancak larvalarını yok etmek mümkün olmayacaktır.

Floksa: haşere kontrolü ve hastalık önleme

Floksa hastalıklarının önlenmesi ve zararlı böceklerden korunması, kalıcı bir büyüme yerine phlox fideleri dikmeden önce, bitkileri ve toprağı patojenlerden ve böcek larvalarından dezenfekte etmek için çalışmalar yapılırsa başarılı olacaktır.

Önemli! Aynı yerde 3-4 yıldan fazla phlox yetiştiremezsiniz.

Yeterli sulama ve zamanında besleme, bitkilerin hastalıklara ve zararlılara karşı direncini artıracaktır.

Sonbaharda, toprağı 30-40 cm derinliğe kadar kazmak gerekir Düşen yapraklar ve bitki döküntüleri bahçeden uzaklaştırılmalı, patojenlerin içlerinde kışı önlenmelidir. Bitkiler, keskin kokusu ile zararlıları korkutacak olan floksa ekilebilir.

Bitkiler periyodik olarak hastalıkların önlenmesine yönelik kimyasal maddelerle tedavi edilmelidir - mantar öldürücüler "Maxim", "Vitaros", "Topaz", "Skor".

Yaprak yanıklığı

Hastalığın etken maddesi Alternaria (Alternaria tenuis) cinsinden mantarlardır.

Her şeyden önce, phlox yapraklarını doldururlar ve üzerlerinde kahverengi yuvarlak lekeler oluştururlar. Bir süre sonra lekelerin sayısı artar, tek bir noktada birleşirler, yaprak plakaları kurur, yapraklar düşer, floksa sapları tamamen çıplaktır. İlkbaharda hastalıkların önlenmesi için çiçekler sistemik fungisitlerle tedavi edilir, özellikle bu amaçla "Fundazol" kullanabilirsiniz.

Yaprak yanıklığı

Alacalı

Bu hastalık tedavi edilemez, mozaik virüsünün yapraklarda renklendirici pigmentlerin oluşumu üzerindeki etkisinden kaynaklanır.

Virüs, çiçeklerin çeşitli özelliklerini ortadan kaldırır. Renklilik, böcekler tarafından bitki özü ve polen ile bulaşır. Ayrıca phlox tohumlarıyla da yayılır. Virüs enfeksiyonu, referans bitkiler ile karşılaştırılarak belirlenebilir.

Alacalı floksa

Sarılık

Floksa çalılarının azgelişmişliği, yaprakların kıvrılması ve klorozu ortaya çıktığında, deneyimli bahçıvanlar teşhis eder: bakteri sınıfından mikroorganizmalar - mikoplazma, floksa yerleşti.

Floksa yapraklarının tamamen sararması, rahatsızlıkların nasıl tedavi edileceği, phlox'un neden çiçek açmadığı endişeleri haklı.

Dikkat! Mikoplazmoz pratik olarak tedavi edilmez. Bitkiler yok edilir, altlarındaki zemin dezenfekte edilir.

Ancak, uygunsuz çiçek bakımı nedeniyle ortaya çıkmışsa, floksa klorozun nasıl tedavi edileceği sorununa bir çözüm var. Floksa gövdesindeki genç bir yaprağın sarı ucu, demirden yoksun olduğunu gösterir. Bu tür yaprakların sayısındaki artışla birlikte, bitkiler karmaşık gübrelerle beslenir, çünkü laboratuar çalışmaları olmadan bitkilerin neye ihtiyacı olduğunu belirlemek zordur.

Floksa sarılık

Yaprakların ipliği

Yaprakların dış yapısındaki bir değişikliğin işaretleri, yaprak plakalarının dalgalı kenarlı iplik benzeri oluşumlara dönüşmesi, bitkinin bir salatalık mozaik virüsü tarafından saldırıya uğradığını veya nematodların yaşadığını gösterir.

İkinci durumda, yapraklardaki değişiklik esas olarak sapın ortasında ve tepesinde meydana gelir. Virüsle enfekte olan bitkiler çiçek açmaz, büyümede artış göstermez ve çabuk ölür.

Alacalı

Hastalık, çiçeklerin yaprakları ve yaprakları üzerinde beyaz çizgilerin ortaya çıkması ile karakterizedir. Çiçeklenme zamanını ve floksa yapraklarının şeklini etkiler.

Hastalığın teşhisi zordur, yaprakların desen ve renginin dış göstergeleri ile belirlenir. Hastalıklı bitkilerde desenler eşit olmayan bir şekilde yerleştirilmiştir. Hastalık kalıtsaldır ve çiçeklerin çeşitlilik performansını kötüleştirir.

Çıngırak

Hastalığın göstergeleri, yeşilden açık sarıya renklerinde bir değişikliğin arka planına karşı yapraklarda görünen halkalar ve yarım halkalar, çizgiler, yarım daire biçimli lekelerdir. Leke sayısı artar, bitkilerin büyümesi durur. Hastalığın nedeni patojen Tütün çıngırak virüsüdür.

Salyangozlar

Kara sümüklü böcekleri içeren yumuşakçalar, genç yaprakları ve sürgünleri, floksa tomurcuklarını yemeyi sever. Ayrıca bulaşıcı ajanların taşıyıcılarıdırlar.

Gündüzleri sümüklü böcek görmek imkansızdır, toprağa, taşların altına ve diğer barınaklara saklanırlar. Bahçenin etrafına kalın karton, arduvaz parçaları şeklinde tuzaklar yayarsanız, bu zararlıları manuel olarak toplayabilirsiniz.

Dikkat! Sümüklü böceklerin imhası için, toprak yüzeyine yerleştirilen granüler böcek öldürücüler ("Kireç önleyici") kullanılır.

Turpgillerden siyah pire

Yaprak böceği ailesinden gelen zararlılar - siyah turpgiller - toprağın yüzey tabakasında yaşar, turpgillerin dallarında ve yapraklarında parazitleşir.

Turpgillerden pire

İlkbaharın başından itibaren phlox'un sürgünlerini ve yapraklarını yerler, yazın ise diyetlerine tomurcuk ve çiçek yaprakları eklerler. Floksa burcu çok sayıda hasardan ölebilir.

Zararlıyı yok etmek, toprağı ve çalıları tütün tozu ve odun külü karışımı ile tozlamak için kuru söndürülmüş kireç yapılır.

Tırtıllar

Noctuidae ailesinin üyeleri - çeşitli kepçe kelebek türleri - yumurtalarını bitki gövdelerine bırakırlar.

Kepçe kelebek

Yumurtalardan çıkan tırtıllar tomurcukları, çiçekleri ve floksa saplarını yerler. Zararlıları yok etmek için, "Karate", "Fastak" preparatlarını kullanın, böcekleri manuel olarak toplayın.

Dikim materyalinin önleyici tedavisi

Çelikler, fideler, floksa tohumları, çürük oluşumunu önleyen, çeşitli patojen türlerini yok eden ilaçlarla tedavi edilir.

Bu ilaçlar biyolojik maddeleri içerir:

 • "Aktofit",
 • "Lepidocide"
 • "Phytodoctor",
 • Fitoverm.

Hastalık önleme

Bitkilerin hastalanmasını önlemek için iyi bakılmaları gerekir. Çiçeklerin yetiştiği bölgelerdeki toprak düzenli olarak otlanmakta, bitki artıklarından arındırılmakta, bitkilerin kök bölgelerinde yeterli nemi korumak için gerekliyse malçlanmakta, gübrelenmekte ve haşerelerden - enfeksiyon taşıyıcılarından korunmak için önlemler alınmaktadır.

Çok renkli floksa

Hastalıklı çalılar toprağı yok eder ve dezenfekte eder. Patojenlerin yayılmasını önlemek için bitkilerin düzenli muayeneleri yapılır, en ufak hastalık belirtisi olan yapraklar ve gövdeler çıkarılır.

Floksa oldukça iddiasız bitkiler olmasına rağmen, onlara bakmak için zaman ve para ayırmazsanız, bu çiçeklerin bu tür temsilcilerinin, istisnasız herkesin hayran kalacağı bahçede çiçek açması pek mümkün değildir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe