Kadife çiçeği hastalıkları - neden kuru kalır

Marigoldlar (tagetes) her bahçenin sakinleridir. Şehir çiçek tarhlarında buluşurlar, yoldan geçenlerin gözlerini memnun ederler. Havayı eşsiz bir aroma ile doldurarak, şehir apartmanlarının balkonlarında gösteriş yapıyorlar. Bu çiçekler büyümek için tamamen iddiasız. Bununla birlikte, bahçıvanların herhangi bir nedenle çalıların maviye, kırmızıya veya mora dönmesi durumunda birçok sorusu vardır. Pek çok insan, bu bitkiler zararlı böcekler tarafından saldırıya uğradığında ne yapacaklarını tam olarak anlamıyor. Hastalığın sürprizlerle yakalanmaması ve ortadan kaldırılması için zamanında önlemler alınması için, kadife çiçeği ana hastalıklarını ve bu çiçeklere zarar veren böcekleri bilmeniz gerekir.

Kadife çiçeği hastalıkları ve tedavisi

Tagetes, diğer renklerle karşılaştırıldığında, pratik olarak hastalığa duyarlı değildir. Bununla birlikte, temel bakım kurallarının ihlali, toprağa kayıtsızlık, sulama, beslenme, bitkilerin solmaya ve ölmeye başlamasına neden olur.

Kadife çiçeği yaprakları neden kırmızıya döner?

Bazı bahçıvanlar çıkmaz sokaktadır ve kadife çiçeği yapraklarının neden kırmızıya döndüğünü anlamıyorlar. Bazıları bunun kendileri için yetersiz bakımdan kaynaklandığına inanıyor. İkincisi, bitkilerin hasta olması nedeniyle.

Kadife çiçeği

Aşağıdaki nedenler, kadife çiçeği yapraklarının kızarmasına katkıda bulunur:

 • soğuk hava. Bitkinin yapraklarını etkiler, sonuç olarak kırmızılaşırlar;
 • Kavurucu güneş. Ayrıca yapraklar üzerinde belirli bir etkiye sahiptir ve renklerinde bir değişikliğe yol açar;
 • Aktar. Çalıların bir iklime alışma döneminden geçmesi gerekir ve bu süre zarfında yaprakları kırmızı olur;
 • asidik toprak. Kadife çiçeği yaprakları kırmızılaşırsa, toprağın asitliğini kontrol etmeniz gerekir.

Gördüğünüz gibi, bitki yapraklarının kırmızıya dönmesinde yanlış bir şey yok, hayır. Böyle bir olgunun hangi sebeple ortaya çıktığını analiz etmek yeterlidir ve emek sorununu ortadan kaldırmak zor olmayacaktır.

Marigoldlar neden çiçek açmaz: ne yapmalı

Hava koşullarına bağlı olarak, bitkilerin nasıl çiçek açtığını görmek için çalıların toprağa ekildiği andan itibaren yaklaşık iki ay beklemeniz gerekir. Bu süreden sonra hiçbir şey olmazsa, fidelere yanlış bakım yapılmıştır.

Marigoldların çiçek açmamasının ana nedenleri ve bu konuda ne yapılması gerektiği:

 • gübre eksikliği veya fazlalığı. Kadife çiçeği, potasyum ve fosfor içeren müstahzarlarla beslenmelidir (her bileşen 1 çorba kaşığı alınır ve 10 litre suda çözülür, sulama için akış hızı 1 m²'ye 2-3 litre olmalıdır);
 • yetersiz veya aşırı sulama. Yaz kuru ise çiçekler günlük olarak sulanır - sabahları ve akşamları (su tüketimi - 1 m² başına 20 litre);
 • yerde yeterli hava yok. Toprağı oksijenle doyurmak için haftada bir gevşetilmesi gerekir;
 • yeterli aydınlatma yok. Çalılar güneşli bir yere dikilmelidir, bu mümkün değilse onları kısmi gölgeye yerleştirebilirsiniz.

Not! Kadife çiçeği, kuraklığı sakin bir şekilde tolere eder, ancak nem eksikliği, görünümlerini bozar ve tam çiçeklenmeyi önler.

Kadife çiçeği yaprakları beyaza döndü

Bazen çalıların yapraklarında beyaz bir çiçek belirir. Bu, hem bir hastalığın varlığını hem de çiçeklerin haşereler tarafından istila edildiğini gösterebilir.

Peki kadife çiçeği yaprakları neden beyazlaşır? Ana sebepler:

 • bitkiler örümcek akarlarından etkilenir - yapraklarda örümcek ağı şeklinde beyaz lekeler görülür;
 • çalılar, külleme gibi bir hastalığa maruz kalmıştır - yapraklar üzerinde plak görünmesine ek olarak, kenarlardan sarmaya başlarlar.

Kadife çiçeği yaprakları beyazlaşırsa, hastalığın nedenini ortadan kaldırmak için mümkün olan en kısa sürede önlem almanız gerekir. Aksi takdirde bitki ölecek ve onu büyütmek için tüm çabalar boşuna olacaktır.

Kadife çiçeği yaprakları kıvırmak

Kadife çiçeği yaprakları kıvrılmışsa ilk adım renklerin yeterli aydınlatmaya sahip olup olmadığına dikkat etmektir. Çalıların başlangıçta neredeyse hiç güneş ışığının olmadığı bir odada yetiştirildiği ve sonra güneşe çıktığı görülür. Bu durumda yapraklar önce sararır, sonra kurur, kenarlarından kıvrılır ve düşer.

Önemli! Kadife çiçeği yaprakları kurur ve kıvrılırsa ve tomurcuklar solarsa, bunun nedeni çalıların nadiren sulanması olabilir. Kuraklık bu çiçekler için kontrendikedir!

Yuvarlanan yapraklar ayrıca bitkilerin klorozdan veya küllemeden etkilendiğini de gösterebilir.

Kadife çiçeği klorozu nasıl ortaya çıkıyor?

Kadife çiçeği klorozu, görünümü belirli eser elementlerin eksikliğinden kaynaklanan bir hastalıktır. Bu rahatsızlıkla yapraklarda klorofil oluşumu süreci bozulur. Tagetes'in klorozdan muzdarip olduğu gerçeği, aşağıdaki fenomenle gösterilir:

 • yaprakların damarları yeşil kalır ve plakaları sararır;
 • bitkilerin üst kısımları kurur;
 • yapraklar küçülür ve düşer;
 • tomurcuklar deforme olur ve düşer;
 • kök sistemin gelişimi askıya alınır.

Kloroz tedavisi, bitkide eksik olan eser elementin toprağa eklenmesinden oluşur. Tanımıyla ilgili zorluklar ortaya çıkarsa, gerekli tüm maddeleri içeren karmaşık pansuman kullanmanız gerekir.

Marigoldlarda külleme nedir (lat.Erysiphaceae)

Külleme, mantar hastalığı olarak sınıflandırılır. Oluştuğunda, bitkilerin yapraklarında, çoğu sıradan toz için yanlış olan bir toz şeklinde beyazımsı bir kaplama belirir. Parmağınızla çıkarmak kolaydır, ancak kısa süre sonra yeniden görünür.

Kadife çiçeği hastalıkları

Bu rahatsızlığa uzun süre dikkat etmezseniz, bitkinin tamamı bir çiçekle kaplanır. Zamanla yaprakları sararır ve yenileri bükülmüş ve çirkin hale gelir.

Çalıları küllemeden arındırmak için kükürt bazlı mantar öldürücüler kullanılır.

Not! Bitkiler külleme için tedavi edildiyse, sonraki iki ila üç hafta boyunca herhangi bir kimyasal bileşikle püskürtülmemelidir.

Gri çürük (lat. Botrytis cinerea)

Hastalık, soğuk ve nemli havalarda bitkileri etkiler. Daha sıklıkla yoğun çiçek dikimleri hastalığa duyarlıdır. Çalıların yaprakları ve gövdeleri kararırsa, üzerlerinde kahverengimsi bir renk tonu oluşmaya başlarsa, harekete geçme ve bitkileri gri çürümeden kurtarma zamanı gelmiştir.

Hastalık hızla yayılabilir. Bu nedenle, bir hastalığın ilk belirtilerinde çiçeğin etkilenen kısımlarının uzaklaştırılması gerekir. Aksi takdirde, hastalık yakınlarda yetişen mahsullere yayılacaktır.

Kadife çiçeği siyah çürüklüğü (lat. Guignardia bidwellii)

Blackleg, en yaygın kadife çiçeği hastalığıdır. Esas olarak genç bitkileri etkiler. Saplarının alt kısmı önce koyulaşır, sonra çiçeğin öldüğü çürümeye başlar.

Kara çürümesine karşı mücadelede önleyici tedbirlere özel önem verilmektedir. Bitkileri ara sıra zayıf bir potasyum permanganat çözeltisi ile sulayabilirsiniz. Bazıları hastalanırsa, diğer çalıların bulaşmasını önlemek için hemen çıkarılırlar.

Önemli! Siyah çürük tedavi edilmez, ancak bundan kaçınmak için önleyici tedbirler alınabilir.

Geç yanıklık belirtileri (Latin Phytophthora infestans)

Kadife çiçeği, geç yanıklıktan muzdarip değildir. Aksine, bu çiçekler “bitkileri yok etmek” anlamına gelen Phytophthora infestans mantarlarının neden olduğu enfeksiyona duyarlı patates, biber, domates ve diğer mahsullerin yanına ekilir.

Kadife çiçeği kahverengi lekesi (Latin Phyllosticta petuniae Sp.)

Kahverengi leke, kadife çiçeği için korkunç değildir, çünkü onlar da bu hastalığa duyarlı değildir.

Kadife çiçeği hastalığının nedenleri

Marigoldlar iddiasız bitkilerdir. Bununla birlikte, uygunsuz bakım, çeşitli hastalıkların gelişmesine neden olur.

Sıcaklık ihlali

Sıcaklık rejiminin ihlali nedeniyle aşağıdaki hastalıklar gelişebilir:

 • külleme (dış hava 15 ° C'nin altında);
 • gri küf (soğuk, nemli hava).

Not! Açık alanda kadife çiçeği büyümesi için optimum sıcaklık 18-26 ° C'dir.

Sulama kurallarının ihlali

Sulama ihlalleri aşağıdaki sorunlara neden olabilir:

 • külleme (toprak sürekli olarak fazla kurutulur ve sonra üzerine dökülür);
 • siyah bacak (aşırı sulama ile sapların koyulaşması ve çürümesi);
 • büyümenin durması (toprak zayıf bir şekilde nemlendirilmiştir);
 • küçük çiçek salkımları (nem eksikliği).

Aşırı nem, kadife çiçeği çiçeklendikten sonra çiçek salkımının gelişmesinin imkansızlığına yol açar. Sonunda bitkiyi tamamen yok eden çürürler.

Demir eksikliği

Bitkiler veya fideler sararırsa, bu demir eksikliğinin bir işareti olabilir. Eksik eser elementi içeren üst pansuman eklerseniz sorun kolayca çözülür.

Zararlılar

Bazen çiçeklere ne olduğu tamamen anlaşılmaz: ya birileri kadife çiçeği yiyor ya da bir tür hastalık geçirmiş ya da sadece onlar için yanlış bakım yapılmış. Aslında çalılara ne olduğunu anlamak oldukça kolaydır. Önemli olan, bu bitkilere hangi zararlıların saldırabileceğini ve hayati faaliyetlerinin sonucunun neye benzediğini bilmektir.

Kadife çiçeği yer

Kadife çiçeği yiyen en yaygın böcekler şunlardır:

 • sera beyaz sineği. Sıcak koşullarda büyüyen bitkileri etkiler. Örneğin, seyrek havalandırılan seralarda veya aşırı sıcak yazlarda açık havada. Küçük bir kelebek. Ana yiyeceği çiçek yapraklarından elde edilen meyve suyudur. Bitkilerde, bu böcek, salgıları isli mantarlar için bir habitat haline gelen larvalarını bırakabilir. Bu rahatsızlığın varlığı, bitkilerin yapraklarında siyah bir çiçek açmasıyla kanıtlanır;

Sera beyaz sineği

 • salyangoz ve sümüklü böcekler. Yumuşakçalar sınıfına ait bu parazitler yağmurlu havalarda çalıları kemirirler. Bitkilerin hem yapraklarını hem de saplarını yerler;
 • Thrips, kadife çiçeği tomurcuklarından meyve suyu emen, onları yok eden küçük böceklerdir. Çürümeye başlarlar ve sonunda kururlar ve düşerler. Etkilenen bölgelerin görülmesi oldukça kolaydır: tomurcukların yaprakları alanında küçük delikler gibi görünürler;
 • tırtıllar. Çiçek yapraklarıyla beslenirler, bu yüzden bitki dekoratif etkisini kaybeder.

Not! Kadife çiçeği üzerindeki ana haşere kontrol önlemi, bitkilerin özel olarak denetlenmesidir. Böceklerin çalıları yok etmeye başladığını zamanında fark etmenin ve Tagetes'in ölümünü önlemek için uygun önlemleri almanın tek yolu budur.

Kadife çiçeği üzerinde örümcek akarı

Bu haşere, genç bitkileri enfekte eder. Bununla birlikte, yazlar sıcak ve kuraksa, olgun çalılara da saldırabilir. Bu böcek kurak bir ortamda yayılır, bu nedenle kadife çiçeği yetiştirirken uygun hava nemini korumak ve bitkileri mümkün olduğunca sık püskürtmek önemlidir.

Kadife çiçeği üzerinde bir örümcek akarı göründüğünde, çalıların yaprakları beyazımsı bir çiçek açar. Sonra kururlar ve ölürler, düşerler.Bu haşere ile mücadele etmek için zamanında önlem almak gerekiyor. Aksi takdirde, bahçe büyüleyici sakinlerini kaybedecek.

Kadife çiçeği üzerindeki örümcek ağlarıyla nasıl başa çıkılacağı sorusu ortaya çıkarsa, o zaman tek doğru yöntem havayı nemli tutmak ve çalılara sık sık püskürtmektir.

Bir örümcek akarından aşağıdaki şekilde kurtulabilirsiniz. 200 gr tütünün 2 litre suya dökülmesi gerekir. İki gün ısrar edin, süzün ve 10 litrelik bir kap dolana kadar su ekleyin. Bu çözeltiye 50 gr çamaşır sabunu ekleyin ve her şeyi iyice karıştırın. Tagetes, haşere tamamen yok olana kadar sabah ve akşam böyle bir infüzyonla püskürtülür.

Not! Çalıların püskürtülmesi için çeşitli infüzyonların hazırlanması sırasında, gübreleme için gübreleri ve hastalıkları ve böcekleri tedavi etmek için kimyasalları seyreltirken paslanmaz çelik kaplar kullanılmamalıdır. En iyi seçenek plastik kovalar ve leğenlerdir.

Kadife çiçeği üzerinde yaprak biti

Bu böceklerin boyutları 3 ila 7 mm arasında küçüktür. Zararlı böceğin başında, bitkinin sapını ve yapraklarını deldiği, suyunu emen bir hortum vardır. Böcekler, koloniler halinde çalılara saldırır.

Kadife çiçeği üzerinde yaprak biti

Yaprak bitleri kadife çiçeği üzerinde göründüğünde, onunla savaşmanın ana yolu böcek ilacı kullanmaktır. Kullanmadan önce, böcekleri çalılardan güçlü bir su basıncı ile yıkamanız gerekir. Bu yapıldıktan sonra, zararlıların çiçeklere geri dönmesini önlemek için kimyasallar kullanılabilir.

Tarım kimyası ve bitki koruma

Tagetelerin görünümleriyle göze hitap etmeleri için, tohum ekme aşamasında bitkileri hastalıklardan koruyacak önleyici tedbirlere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Halk ilaçları ile nasıl tedavi edilir

Bazı kadife çiçeği rahatsızlıkları geleneksel olmayan yöntemlerle tedavi edilebilir:

 • Kloroz. Büyüdüğü saksıya paslı çiviler düşürürseniz bir bitkiyi bu beladan kurtarabilirsiniz (bazıları eski metal nesnelerden pası kazıyıp sonra onu toprağa ekler).
 • Mantar hastalıkları aşağıdaki bileşimlerle tedavi edilir: 40 g soda külü 10 g deterjanla karıştırılır, 10 litre sıcak suda çözülür ve soğutulur (çalılar ve toprakla püskürtülür); 20 litre suya 80 gr hardal tozu dökülür, elde edilen çözelti çiçeklerin üzerine püskürtülür; 60 gr ince kıyılmış sarımsak 2 litre suya dökülür, bir gün demlenir, süzülür, püskürtme için kullanılır.

Önemli! Bitkilere bir bileşim püskürtüldükten sonra, bir başkasıyla muamele bir hafta sonra yapılamaz.

Kadife çiçeğinin zararlılardan ve hastalıklardan korunması ve korunması

Önleyici tedbirler aşağıdaki gibidir:

 • sıcaklık rejimine uygunluk, çalıları sulamak için kurallar, bitkileri iyi aydınlatmalı yerlere dikmek;
 • açık toprağa tohum ekmeye karar verirken, bu Mayıs ayının ikinci yarısından daha erken yapılmamalıdır (toprak koruyucu malzeme ile kaplanır ve ilk sürgünler görünene kadar kaldırılmaz);
 • saksılarda veya kaplarda fide yetiştirirken, drenajı dibine dökülmelidir (kaba kum veya kırma taş kullanılabilir). Bu, mantar hastalıklarının gelişmesini önlemek için önleyici bir önlemdir;
 • İlkbaharda, bitkiler idareli bir şekilde döllenir, çünkü bol miktarda besleme, yaprak döken kütlenin aktif büyümesini tetikleyebilir ve çiçeklenmeyi geciktirebilir.

Not! Çiçeklerin sağlıklı görünmesi, ne kadar iyi bakıldığına bağlıdır. Marigoldlar, ekebileceğiniz ve varlıklarını unutabileceğiniz bitkilerden değildir. Onlara karşı dikkatli bir tutum, herhangi bir bahçenin güzelliğinin ve rahatlığının garantisidir.

Kadife çiçeğinin hastalıklardan ve zararlılardan korunması:

 • Sera beyaz sineği. Önleyici tedbirler, çalılara hardal ve suyla işlem yapmayı içerir. Pişirmek için 2 yemek kaşığı almanız gerekir. yemek kaşığı kuru hardal ve 0,5 litre su. Malzemeler karıştırılır ve bir su banyosuna yerleştirilir. Hardal çözüldüğünde, ajan soğutulur ve çalılara püskürtülür.
 • Salyangozlar ve sümüklü böcekler.Bitkileri yemelerini önlemek için bu zararlılar elle toplanmalıdır. Ayrıca, kadife çiçeği çalıları boyunca ahşap plakalar döşenmiştir. Yaprak ekme yolunda sümüklü böcek ve salyangozlar için engel oluştururlar.
 • Thrips. Onlara karşı korunma ilkbaharın başlarında başlar. Bahçe çeşitli böceklerin zararlarına karşı tedavi edildiğinde, kadife çiçeği de özel müstahzarlarla püskürtülür. Trips, bir kural olarak, meyve ağaçlarını etkiler ve onlardan çiçeklere geçer. Bu nedenle, bahçede çiçek açabilecek her şeyin kapsamlı bir tedavisini yapmak önemlidir.

Kadife çiçeği zararlıları

 • Tırtıllar. Koruma önlemleri, bitkilere kimyasal madde püskürtmeye indirgenmiştir. Ayrıca çalıların yapraklarını külle tozlayabilirsiniz.
 • Örümcek akarı. Önleyici tedbirler, bu böcek yüksek neme dayanamadığından bitkilerin sık sık püskürtülmesini içerir.
 • Kloroz. Bitkileri bu hastalığın gelişiminden korumak, doğru çiçek yetiştirme yönteminin yanı sıra zamanında beslenmeyi de gözlemlemekten ibarettir.
 • Siyah çürük. Önleyici tedbirler, çiçek tohumlarının ekimden önce fungisitlere batırılması, ayrıca bitkilerin büyüyeceği toprağa kazınmasıdır.

Zamanında önleyici tedbirler, bitkinin zararlılarla ve hastalıklarla savaşmasına izin veren kimyasalların etkilerinden daha fazla kurtulmasını mümkün kılar.

Tagetes, birçok ürünü çeşitli zararlılardan ve hastalıklardan güvenilir bir şekilde korur. Bununla birlikte, bu çiçeklerin kendileri belirli bir rahatsızlığa maruz kalabilir. Evcil hayvanlarınızı böyle bir durumdan korumak için, onlara daha fazla zaman ayırmanız ve ortaya çıkan herhangi bir sorunun işaretini daha başlangıç ​​aşamasında bile ortadan kaldırmanız gerekir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe