Anthurium Hastalıkları, Anthurium büyümez - ne yapmalı?

Su, toprak, böcekler yoluyla bitkiyi uygunsuz bakım veya enfeksiyonla etkileyen mantar, viral ve bulaşıcı olmayan antoryum hastalıkları arasında ayrım yapın. Hastalıkların ezici çoğunluğu, bir çiçeğe bakmanın temel kurallarına uyarak kolayca önlenebilir. Mantar enfeksiyonlarından kaçınmak doğru sulama rejimine izin verir, viral hastalıklar zararlılar tarafından taşınır, insektisitlerle önlemenin sağlanması önemlidir. Enfeksiyöz olmayan antoryum hastalıklarının üstesinden gelmek çok basittir, bitkiyi tutmak için rahat koşullar sağlamak yeterlidir.

Antoryum hastalıklarının nedenleri, tedavisi

Yapraklar sararır

Antoryum yapraklarının ekimi sırasında ne yapacağını bilmeyen birçok mal sahibi bilmez, ancak sorunların nedenleri açıktır: genellikle sorun, çiçeğin hızlı bir şekilde protestoyla tepki verdiği rahatsızlık koşullarından ve bakımdaki hatalardan kaynaklanır.

Yaprak hasarı, hasta bir çiçeğin işaretidir

Antoryumlarda yaprak ve çiçek uçlarının neden kuruduğunu belirleyen koşullar:

 • doğrudan güneş ışığında sulama;
 • odada loş ışık;
 • azot yemi eksikliği;
 • küçük saksı;
 • sert, çok soğuk ve durgun olmayan suyla sulama.

Bir bitkinin yapraklarındaki sarı veya kahverengi lekeler genellikle cerrahi tedavi gerektiren hastalıklara işaret eder. Toprağın su basması ve düşük hava sıcaklığı, antoryum yapraklarının bakteri ve mantar hastalıkları ile tehdit eder:

 • fusarium, toprak değiştiğinde devreye girer;
 • kloroz kendini demir ve magnezyum eksikliği ile gösterir;
 • septoria, cereyan, soğuk, nemin bir sonucudur;
 • Hava nemi yüksek olduğunda çürük oluşur, aşırı sulama ile yapraklar kahverengiye dönebilir.

Bir notta! Yapraklar doğal bir nedenle sararınca eski antoryumun doğal özelliğini unutmayınız. Ne yapalım? Mahsul yenileme döneminde doğru karar, sulama ve beslemeyi azaltmak olacaktır.

Yapraklar ve çiçekler neden kararır ve kurur?

Kararmış antoryum aşağıdaki faktörler tarafından tetiklenir:

 1. Soğuk suyla sulama. Kültürü nemlendirmek için kullanılan sıvının optimum sıcaklığı 22-26 derecedir. Oda sıcaklığından izin verilen sapma 2-3 derecedir.
 2. Köksap çürümesi. Antoryum yapraklarının neden siyaha döndüğü sorununa çözüm, yanlış sulamada aranmalıdır. Fazla nem bitkinin kararmasına ve ölmesine neden olur.
 3. Antoryumun köklerinde mantar. Yetersiz drenaj ile çiçek boğulmaya ve kurumaya başlar. Hastalığı önlemek için zemini gevşetmeli ve tencerede ek delikler açmalısınız.
 4. Sert su. Fazla kalsiyum, magnezyum ve potasyum seviyelerini olumsuz etkiler. Demir, manganez, çinko, bor kapasite yüzdesi de azalır. Yararlı elementlerin eksikliği, antoryumun kurumasına neden olur.
 5. Fazla gübre. Doz yarıya indirilmeli veya beslenme geçici olarak durdurulmalıdır.
 6. Nem eksikliği. Belirtiler - yapraklar normal şekilde bir değişiklik olarak kıvrılmaya ve koyulaşmaya başladı. Bitkiye daha fazla nem sağlayarak mahsulün püskürtülmesine veya yanına suyla bir palet yerleştirilmesine dikkat etmeye değer.

Antoryum yapraklarının kararması

Bir notta! Zararlılar, antoryum çiçeği için en tehlikeli düşmandır. Yaprakların ve çiçeklerin neden siyahlaşıp kuruyacağı, beyaz sinek ve yaprak bitlerinin yaşamsal aktivitesi sonucu aranmalıdır. Korkular doğrulanırsa, etkilenen alanlar sabunlu suyla yıkanır, böcek ilacı ile muamele edilir.

Yapışkan yapraklar nasıl tedavi edilir

Yoğun bitki örtüsü "erkek mutluluğunu" çeşitli parazitlerden korur. Ama dikkatinizi kaybetmemelisiniz. Antoryumda yapışkan salgılar göründüğünde, yapraklarda kahverengi lekeler oluştuğunda, kın ile mücadelede ne yapılacağını bilmek önemlidir. Genellikle haşere, pamuklu çubuklarla çıkarılır, çalı, 2, 2,5 litre su için 2 g için akarik bir çözelti ile muamele edilir.Küçük hasar durumunda, yaprakları sabunlu suyla silmek yeterlidir. Ayrıca çiçeğe "Karbofos" (% 2) uygulanmaktadır.

Antoryum büyümez

Antoryum ne yapacağını büyütmezse, çiçekçi, kültürün koşullarına göre, ana faktörün açık ve iyi aydınlatılmış bir yerde, taslaklar olmadan nerede olduğunu belirler. Çoğunlukla amatörler çiçek dikerken hata yaparlar. Toprak bitki için uygun değildir, bir nakil veya drenaj gereklidir - antoryumun büyümemesinin ek nedenleri.

Hatırlamak! Çiçek, plastik kapları, derin lifli substratı tercih eder ve doğrudan güneş ışığına maruz kalmaya tolerans göstermez. Genç bireyler için saksılar 3-4 yıl sonra yetişkinler için yılda bir kez değiştirilir.

Antoryum mantar hastalıkları, tedavisi

Mikroskobik mantarlar satın alındığında veya bol sulama ile göründüğünde bitki üzerinde kalabilir. Antoryum nem seven bir kültürdür, bakterilerin yayılma olasılığı olabildiğince yüksektir.

Peronosporoz

"Erkek mutluluğunun" yaprakları beyaz, sarımsı lekelerle kaplıdır, arka yüzünde gri sporlar görülür. Hastalığın kaynağı, nemli havaya son derece duyarlı olan mikroskobik bir mantardır. Peronosporozu iyileştirmek kolaydır - havadaki nemi azaltmak ve kültürü temas etkili mantar öldürücülerle ("Topaz", "Acrobat") tedavi etmek yeterlidir.

Antoryum pas tedavisi

Yaprağın üst tarafında hafif lekeler ve alt tarafında kahverengi püstüller göründüğünde, antoryumun pas gibi bir mantar enfeksiyonundan muzdarip olma olasılığı yüksektir. Yaprakların dibinde sporlar yeterince hızlı gelişir, lekeler birleşir, yapraklar kurur. Mantar ilaçları (Albit, Alirin, Fitosporin) hastalığı tedavi etmek için kullanılır.

Pas, yaygın bir antoryum hastalığıdır

Fusarium solması

Fusarium, su ve hava da dahil olmak üzere birçok yolla iletilir. Mantarın yeni sporları, aşırı sıcaklıklar ve kimyasal saldırı sırasında gelişebilir. Antoryumun mantar solması, kök boğazı üzerinde yaprakların solmasıyla açık pembe bir çiçek verir. Fusarium ile mücadelede ana önlem, örneğin toprağın antifungal ilaç "Glyokladina" ile yenilenmesidir. Sistemik pestisitler "Vitaros", "Rovral", "Fundazol" da fusarium ile mücadelede tavsiye edilir.

Septoria

Sarı çizgilerle çevrili kırmızı beneklerle yapraklarda mantar mikozu görülür. Yapraklar yavaş yavaş solmaya başlar ve bitki ölür. Ana tedavi yöntemi, kültürün bakır içeren fungisitler (Bordo karışımı, bakır sülfat, "Cuproxat") ile işlenmesidir.

Antraknoz

Mantar hastalığı, yaprakların incelmesine ve kurumasına neden olur. Yaprak bıçaklarının kenarlarında veya ortasında kuru kahverengi lekeler görülür. Sistemik mantar öldürücüler (Fundazol, Acrobat, Ridomil Gold) antraknoza karşı mücadelede yardımcı olacaktır. Mantarın sporları oldukça inatçıdır, eğer antoryum kurtarılamazsa, komşu bitkilere böcek ilacı uygulamalı, eski saksıyı ateşlemeli ve güvenli bir ortamda yeni bir birey yetiştirmelisiniz.

Geç yanıklık

Hastalığın belirtileri yapraklarda mor-kahverengi lekelerin ortaya çıkması, bitki üzerinde hızlı gelişmesi ve köklerin zarar görmesidir.Geç yanıklığı yok etmek için, Fitosporin-M, Fundazol, Alirin-B, Previkur dahil olmak üzere sistemik fungisitler kullanılır. Kesinlikle toprağı değiştirmeli, kökleri temiz suya batırmalı, durulanmalı ve tencereyi yakmalısınız. Kök sistemi ayrıca zayıf bir potasyum permanganat çözeltisi ile tedavi edilir.

Zararlılar

İç mekan antoryum, hastalıklara ek olarak, böceklerin etkisi altında kuruyabilir veya çürümeye neden olabilir: yaprak bitleri, tripler, örümcek akarları, ölçek böcekleri veya beyaz sinekler. Haşereler ortaya çıktığında, bir sabun çözeltisi veya böcek ilacı gerekli olacaktır; kültürün 2-3 günde bir işlenmesi gerekecektir.

Yaprak biti

Antoryumun yaprak bitleri tarafından sarı, bükülmüş yapraklar, yapışkan salgılarla yenilgisini tanımak kolaydır, bitki hızla ölmeye başlar. En basit haşere kontrol önlemi ılık bir duş veya bitkiye sabunlu su püskürtmektir (6 litre ılık su için 20 g çamaşır sabunu). İlaç kullanmak daha etkili bir çözüm olabilir: "Antitlin", "Aktara", "Actellik".

Antoryum üzerindeki yaprak bitleri

Thrips

Tripslerden etkilenen yapraklar, çeşitli parametreler ve şekillerdeki açık sarı lekelerle kaplıdır. Parazitler, yaprakların altında bulunur ve kahverengi bir renk tonu ile karakterize edilir. Trips tehdidi, pas virüsünün yayılmasıyla sağlanır. İstenmeyen misafirler için en uygun ortam yüksek nem ve sıcaklıktır. İç ortam iklimini ayarlamak gereklidir. Tripslerden etkilenen bir çiçeği tedavi etmek için yüksek toksisiteye sahip ilaçlar yardımcı olacaktır: Tanrek, Actellik veya Fufanon.

Örümcek akarı

Örümcek akarları, yaprakların dışında büyük noktalara birleşen küçük sarı lekeler verir. Yaprağın altında küçük böceklerle dolu bir örümcek ağı belirir. Akarlar sıcağı ve kuru havayı severler. Çiçek sararır sararmaz, yapraklara acilen sabunlu suyla muamele etmek, böcekleri çıkarmak ve mineral yağ ile silmek önemlidir. Nem ve sıcaklık rejimini ayarlayın.

Kalkan

Antoryum yapraklarındaki beyazımsı veya altın rengi kahverengi tüberküller, bir ev çiçeğinin yaşam suyunu emen pullu bir böceğin ilk belirtileridir. Sıradan bir iğne, haşereyi yapraktan çıkarmanıza izin verecektir. Bekar bireyler ayrıca bir diş fırçasıyla fırçalanır, gazyağına batırılmış pamuklu bir çubukla silinir - gazyağı filminin altında, kalkan boğulur.

Bir notta! Çiçekçiler genellikle antoryum yapraklarını parlatmak için yağ bazlı bir sprey denerler. Parazitlerin aktif çoğalması ile böcek öldürücü bir çözelti yapılmalı ve yeşilliklerin işlenmesi için mineral yağlar hazırlanmalıdır.

Beyaz sinek

Çiçek depresif görünüyor, yapraklar kıvrılıyor ve rengi değişiyor, tomurcuklar ve çiçekler dökülüyor. Evcil hayvanı, özellikle yaprakların altını dikkatlice incelemeye değer. Belki de bitki böcek zararlıları için bir sığınak haline geldi - beyaz sinekler. Çok sayıda larvaya sahip küçük güveler, antoryumun hayati sularını emer. Yaprağın üst kısmındaki beyaz sinek akıntısı, kıvamda şekerli çizgiler gibi yapışkan parlak bir çiçek açmaya benzer. Bir beyaz sinek göründüğünde, uzmanlar kimyasalların kullanımına başvurmayı tavsiye ediyor: Aktara, Confidor, Akarin, Iskra, Fitoverm, Aktellik, Tanrek.

Sağlıklı bir bitki üzerinde beyaz sinek

Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar

Kloroz

Yeşil yapraklar üzerinde parlak ışıkta sarı noktalar görülüyorsa, kültür yetersiz beslenmeden (magnezyum ve demir eksikliği) muzdariptir. Dekoratif çiçekler için bitkinin düzenli olarak gübre ile gübrelenmesine özen gösterilmesi önemlidir.

Çiçek hastalığı

Sarı-yeşil yumrular ve halka şeklindeki sararma, yüksek nem ile birlikte düşük sıcaklıkların sonucudur. Antoryumun düzenli beslenmesini unutursanız, bitki çiçek hastalığına direnme gücüne sahip olmayacak, kültürü canlandırmak uzun zaman alacaktır.

Enaties

Bir çiçek enatsia ile hastalandığında, yaprakların düzensiz bir eğriliği, çirkin ve kambur bir görünüm görülür, antoryum siyaha dönebilir.Hastalık cereyan, kuru, nemli havada ani değişiklikler olan soğuk odalarda ilerler.

Yapraklı bir güdük varsa antoryum nasıl kurtarılır

Lüks antoryum ezilmiş, çürümüş ve yapraklarla bir güdük bırakmış mı? Kültürü korumak için radikal bir yöntem kullanmamız gerekecek: sapları, yaprakları ve çiçekleri tamamen kesin, antoryumu topraktan çıkarın, rizomu çürümeye karşı dikkatlice inceleyin, temizleyin veya kesin, bir anti-parazit ajanla işleyin. Sağlıklı bir toprak karışımına nakledin.

Antoryum acil bir nakil gerektirir

Antoryum, güzel ve iddiasız bir egzotik kültürdür. Bir bitkiyi evde tutarken, uygun bakımı ve hastalıkların önlenmesini sağlamak faydalı olacaktır. Çiçek, 10 yıldan fazla bir süre iç mekanı süsleyecek.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe