İç mekan bitkileri için Aktara: boşanma talimatları ve yöntemleri

Aktara, zararlı böcekleri öldürmek için tasarlanmış bir kimyasaldır. Görevi, bitkileri tripslerden, pul böceklerinden, et böceklerinden, Colorado patates böceği, yaprak bitlerinden ve diğer parazitlerden korumaktır. Aynı zamanda beyaz sinekler üzerinde kötü bir etkiye sahiptir ve kenelerle savaşmaya kesinlikle yardımcı olmaz.

Aşağıda, "Aktara" ilacının etki prensibi, iç mekan bitkileri için kullanım talimatları, bu tozu hangi oranlarda seyreltmek gerektiği ve çiçeğin zararlılardan korumak için nasıl işleneceği açıklanacaktır.

Aracın açıklaması

İç mekan bitkileri için Aktara, neonikotinoidler sınıfına ait yeni nesil bir böcek kovucudur. Bu maddeler, böceğin sinir sistemindeki nikotinik reseptörlere etki eder. Bu prensibe göre bu sınıfa isim verilmiştir. Bitki 14-60 gün korur.

Aktara popüler bir böcek ilacıdır

İlacın mahsuller ve çiçekler üzerinde zararlı bir etkisi yoktur. Kullanım kurallarına bağlı olarak meyvelere nüfuz etmediği için kişiye zarar vermez. Yapraklara damar sistemi yoluyla dağıtılır.

Bir bitkideki bir maddenin maksimum konsantrasyonuna ulaşma zamanlaması, uygulama yöntemine bağlı olarak değişir. Sıvı bir çözelti püskürtülürse 20 saat içinde tamamen yaprak üzerine yayılır. Sulama sırasında, böcek ilacı üst sürgünlere üç gün içinde girer (belki daha da erken, hepsi bitkinin koşullarına, türüne ve diğer bazı parametrelere bağlıdır).

Kuru ve sıvı formlarda Aktara

İlacın etkinliği çiçeklere düşen güneş, yağmur veya kuru hava miktarına bağlı değildir. Süresi, orkidelerin Aktara ile işlenme yöntemine bağlıdır. Bitki püskürtülmüşse 2 ila 4 hafta korunur. Sulama sırasında, ilaç daha uzun sürer - 40 ila 60 gün arası.

Tekrarlanan kullanımla, böceklerin ilaca karşı direnci (direnci) oluşabilir. Bu nedenle, sık sık tekrarlanan beyaz sinek ve solucan istilaları gözlemlenir. Tekrarlamaların nedeni, Aktara'nın (bitki üzerinde beslenen) larvaları etkilemesidir. Kök topunu yanlış ıslatırsanız, larvaların bir kısmı yerde kalacaktır. Her sulamada böcek ilacı miktarı azalır ve bitki korumasını kaybeder.

Aktar'a orkideler veya diğer bitkiler için direnç oluşumunu önlemek için, farklı bir etki prensibi ile insektisitlerle birleştirilmesi tavsiye edilir. Aktara, böcek zararlıları için toksinlerin çoğu ile iyi çalışır.

Ampullerde Aktara

Aktara'nın maksimum raf ömrü 4 yıldır. Kompozisyonun donmasına izin verilmemelidir. Minimum saklama sıcaklığı -10 derecedir.

Aktara için üreme seçenekleri

Yetkili bir bahçıvanın Aktar'ı çiftleştirebilmesi gerekir. Sıvı halde de mevcuttur, bulamazsanız, her şeyi kendiniz yapmanız gerekecektir.

Püskürtme için

Her tür zararlıdan kurtulmak için, ilacın ayrı üreme oranları vardır (10 litre su için):

  1. Yaprak bitleri, beyaz sinek, Colorado patates böceği, kepçe ve beyaz sinek - 2 gram.
  2. Güveler, güve, turpgillerden pireler - 3 gram.
  3. Trips, soğan sineği, ölçek böcekleri, yanlış ölçekler, madenci güveleri - 4 gram.

Kök uygulama için

Çoğu durumda, Aktara'nın kök uygulaması için seyreltme oranı 10 litre su için 4 gramdır. Toprak böceklerinin yok edilmesi bir istisnadır. O zaman dozaj, 10 litre su için sadece 1 gramdır.

Aktara ile orkide tedavisi

İlk haşere ortaya çıkar çıkmaz tedavi yapılmalıdır. Orkide genellikle püskürtülür.

 Adım adım talimat:

 Bir bitki için yer seçimi. Bu çiçek kapalı olduğu için iyi havalandırılan bir oda bulmak gerekiyor. Bu rol için bir balkon en uygunudur.

  1. Bileşimin seyreltilmesi. Püskürtmeden hemen önce gerçekleştirilir. Hazır çözüm depolanmaz. Bir orkide için oranlar aşağıdaki gibidir: 5 litre su için - 4 g madde. Elde edilen karışım 124 çiçeği işlemek için kullanılabilir. Yetiştirme iki aşamada gerçekleştirilir. Öncelikle, maddeyi az miktarda suyla seyreltmeniz, ardından miktarını istenen seviyeye getirmeniz gerekir.

İşlendikten sonra güzel çiçek açan orkide

Orkide sulama da mümkündür. Bu durumda 1 gram maddeyi 10 litre suda karıştırmak gerekir. Haşere sayısı çok fazlaysa, bitkiye Aktara püskürtülmeli ve sulanmalıdır.

Ayrıca kimyasal, başka bir saksıya nakledildiğinde orkideyi tedavi etmek için kullanılır. Bu durumda, 4 g tozu bir litre suda seyrelterek konsantre bir çözelti yapmanız gerekir. Bu durumda ayrışma süresi 60 gün olacaktır. Dikimden önce, bitkileri zararlılardan korumak için solüsyona batırmak gerekir.

Dozu abartırsan sorun değil. Birkaç kez aşılması bile orkidelere zarar vermez. Bu nedenle, onu yetiştirenler ölçülen dört gramdan fazlasını kazanmaktan korkmazlar. Bitkilerin özü böcekler için zehire dönüşür.

Önemli! Bitki işlemden önce sulanırsa, böcek ilacının etkinliği büyük ölçüde azalır. Yaprak bitlerini çıkarmak veya böcekleri ölçeklendirmek için birden fazla tedavi gerekebilir.

Tedavinin amacı önleme ise, ayda bir yapılması yeterlidir. Bu, odalar için bir gerekliliktir. Tedavi bahçede yapılırsa, orkideye sık sık böcek ilacı püskürtebilirsiniz.

Kullanım önlemleri

Tesisleri Aktara ile işlerken özellikle dikkatli olmanız gerekir çünkü maddenin üçüncü bir tehlike sınıfı vardır. Eldiven, gözlük ve solunum cihazı takılması tavsiye edilir. Ayrıca, kullanımdan sonra plastik bir torbaya gizlenmesi ve hava geçirmez şekilde kapatılması gereken özel giysiler giymeniz önerilir.

Çözeltiyi kullandıktan sonra, tüm aletler iyice yıkanmalı, çözelti bitkinin kökü altında boşaltılır.

Ayrıca ellerinizi ve yüzünüzü yıkamalı, ağzınızı su ile çalkalamalısınız. Gelecekte yiyecek alınacak bir kapta çözeltinin seyreltilmesi yasaktır.

Önemli! Orkideyi Aktara ile sadece açık havada veya iyi havalandırılmış bir alanda işlemek mümkündür.

Aktara ile zehirlenme mide bulantısı, kusma, halsizlik ile ifade edilir. Bu semptomlardan biri kendini gösterir göstermez, orkide işlemeyi bırakıp biraz temiz hava almak ve ambulans çağırmak gerekir. Ürün cilde temas ederse 15 dakika iyice durulayın. Zehir mideye girerse, aktif kömür içmeniz ve bir ambulans çağırmanız gerekir.

Aktar hiçbir durumda yiyecek kaplarında saklanmamalı ve su kütlelerine yakın yerlerde zehir kalıntıları boşaltılmamalıdır.

Böcek ilacı arılar için tehlikelidir, bu nedenle en etkin olduğu zamanda kullanmamak en iyisidir.

Aktara bir odaya orkide püskürtmek için kullanılsa da, bunu açık havada yapmak en iyisidir. Güneş ve rüzgar olmadığından emin olmak önemlidir. Doğrudan güneş ışığı ilacın etkisini en aza indirir.

Kimyasalı çocukların ve hayvanların erişemeyeceği bir yerde saklayın. Genel olarak Aktara, orkideler için çok iyidir. Bu böcek ilacı nasıl kullanılır, onunla çalışırken hangi önlemler alınmalı ve hangi oranlarda seyreltilmeli - tüm bu soruların cevapları netleşti. Bu önerileri uygulamaya değer, ancak yaz sakini kendini iyi hissetmiyorsa hemen bir doktora danışın.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe