Mavi domuz: evde bakımın temelleri ve popüler çeşitlerin örnekleri

Domuz veya plumbago, renklerinin muhteşem bir paletine sahiptir. Diğer çiçekli bitkiler arasında böyle bir gölge yoktur. Gevşek demetler halinde toplanan çiçekler, sapın tüm uzunluğunu kaplar. İnanılmaz güzelliğin çiçek salkımları, kendilerini herhangi bir şekle ödünç veren sürgünler, evleri, daireleri ve işyerlerini dekore etmek için güzel kompozisyonlar yaratmanıza izin verir. Domuz, çalı, ağaç, top şeklinde oluşur veya bol miktarda saksılara ekilir.

Çiçeğin tanımı

Güney Afrika subtropiklerinin bir sakini, anavatanının oda hayatı taleplerini korudu. Yıl boyunca bol miktarda aydınlatma ve sulama gereklidir. Bir kurşunun uzun kirpikleri, çiçekli şemsiyelerle kaplı bir metreden fazla uzayabilir. İnce tüylü yapraklar, dokunuşu çok hoş olan yumuşak yeşil renkte boyanmıştır. Bazı türlerin hükümleri vardır. Çiçekler yaklaşık 3 cm çapındadır ve büyük gevşek demetler halinde toplanır. Kurşunun bol çiçeklenmesi çok etkileyici ve şenlikli görünüyor. Çiçek salkımları hassas, ince bir aroma yayar.

Olağanüstü zengin sulu boya rengi

Bilginize! Doğada yaklaşık 10 çeşit kurşun vardır, ancak yalnızca üç renk çiçek vardır: kar beyazı, gök mavisi ve mercan pembesi. Mavi kabakulak en çok evde yaygındır. Beyaz kurşun, çiçek yetiştiricileri arasındaki popülerliğinde sadece ivme kazanıyor.

Gözaltı koşulları tüm türler için aynı olsa da, kırmızı domuzcuk, Rus pencerelerini en az süsleyendir.

Plumbago: evde bakım

Domuz, iddiasız ve acemi bir yetiştirici için uygun bir çiçektir. Bakımdaki eksiklikler hemen görülür: Yaprakların şişkinliği kaybolur veya yaprak dökülür. Uygun koşullar altında oldukça hızlı büyür, tüm yıl boyunca çiçek açabilir. Tam büyüme için ihtiyacınız olan:

 • bol aydınlatma. Doğrudan güneş ışığı alan ve öğle vakti dağılması gereken güneydeki bir pencere en iyi seçenektir. Batı ve doğu pencereleri de plumbago için uygundur. Odanın arkasında, domuz yavrusu çiçek açmayacak ve sürgünleri uzayıp yaprakları dökecek. Sonbahar ve kış dönemlerinde (uyku hali hariç), ek yapay aydınlatma gereklidir. Uykudan sonra veya mağazadan getirilen bir domuzun yavaş yavaş aydınlatmaya alışması gerekir. Sert ışık çiçeğe zarar verebilir;
 • sıcaklık 23 ° C'yi geçmemelidir, aksi takdirde bitkinin yaprakları kurumaya başlar. Yaz aylarında, çok sıcak olduğunda, kış döneminde - 10-12 ° C, püskürtme, duş, temiz hava akımlarına ihtiyaç vardır;

Domuz, yazın balkonlarda ve açık verandalarda keyifle büyür

 • İlkbaharın başından çok soğuk havaya kadar her gün bol sulamaya ihtiyaç vardır. Nemli toprak, bitkiye aktif büyüme ve çiçeklenme gücü sağlar. Tenceredeki toprak çok çabuk kurur, toprak koma kurumasına izin vermemek önemlidir, bu çiçeğin çiçek salkımına ve köklerine zararlıdır. Kışın, daha fazla sulamadan önce üst toprak kurumalıdır. Sulama ihtiyacı için su oda sıcaklığında ayrılarak. Kahverengi yapraklar, düzensiz veya yetersiz sulamanın bir işaretidir;
 • çiçeğin nem gereksinimi yoktur. Yaz aylarında sıcaklık artışını düzenlemek için püskürtme kullanılabilir;
 • gübre, aktif büyüme ve çiçeklenme döneminde çiçeğe yardımcı olacaktır. Çiçeklenme için karmaşık bir gübre, ilkbahardan sonbahara kadar kurşunu desteklemelidir. Her iki haftada bir girilmelidirler;
 • Çiçeklenme ve yeni sürgünlerin büyümesi için bir teşvik olarak bitki için budama gereklidir.Çiçeklenme sonrası sonbaharda ve ilkbaharda zayıf kış sürgünlerini gidererek sapları 2/3 oranında kesin.

Önemli! Çiçeğe kesilmeyecek 2-3 kök sürgün bırakmanız gerekir. Bir taç oluştururken veya bir destek üzerinde iç içe sürgünler oluştururken dikkatli davranmanız gerekir.

Kurşun sürgünler bükülebilir, ancak kırılgandır

Plumbago çok iyi bükülür, ancak ne antenleri ne de dikenleri olduğu için kendi başına tutunamaz. Egzotik, destekler, merdivenler veya çiçek çerçevelerinde muhteşem görünecek. Sık sık sıkma, yoğun bir çalı oluşturmaya yardımcı olacaktır. Domuz ayrıca bir ağaç şeklinde oluşur.

Egzotik güzelliğin sırrı

Domuzun dekoratifliği çiçek açmaktadır. Bitkinin ilkbaharda aktif olarak çiçek açması için gereklidir:

 • kışın soğuğunun başlamasıyla birlikte, sıcaklığı kademeli olarak 8-12 ° C'ye düşürün;
 • sulamayı azaltın;
 • bitkiye tamamen dinlenin;
 • aydınlatmayı azaltın, ancak çiçeği gölgede saklamayın;
 • odayı düzenli olarak havalandırın.

Bilginize! Sıcaklıktaki bir düşüş, çiçek tomurcuklarının döşenmesine neden olur.

Sürgünlerdeki çiçekler dönüşümlü olarak büyüdüğünden çiçeklenme 2-3 ay devam eder. Sonbaharın başlangıcında, yeni çiçek tomurcuklarının döşenmesini teşvik etmek için, sürgünlerin 2 / 3'ünü kesmeniz gerekir. Böyle bir prosedürden sonra, kış uykusuna kadar yeni sürgünlerin aktif büyüme ve çiçeklenme dönemi başlayacaktır.

Önemli! Sadece genç sürgünler çiçek açabilir. Yaşlı dalların uzunluğunun maksimum budaması ile gençlerin aktif büyümesi ve dolayısıyla bol çiçeklenme meydana gelir.

Solmuş sürgünleri çıkarmak gerekir, bu egzotik onları tek başına atmaz. İlkbaharda, sürgünleri budarken, eski pedinküller de kesilir (uzunluktan yaklaşık 5 cm).

Bitki nakli

Genç bir bitki, her baharda bir toprak değişikliğine ve saksı hacminde bir artışa ihtiyaç duyar. Daha yaşlı bir bitkinin her 2-3 yılda bir toprak değişikliğine ihtiyacı vardır ve üst toprak her baharda yenilenebilir. Tencere iyi bir drenaj tabakasına sahip olmalıdır, böylece bol sulamanın köklere zarar vermemesi gerekir.

Tencere için özel bir gereklilik yoktur

Toprağın besleyici ve ağıra ihtiyacı vardır. Kum ve turba ile çim toprağı karışımı humus katacaktır. Çiçekli bitkiler için evrensel bir substrat da uygundur.

Not! Satın alma işleminden sonra nakil gerçekleşirse, eski toprağın mümkün olduğunca kaldırılması tavsiye edilir. Nakil sonrası daha başarılı bir iyileşme dönemi için süperfosfat eklenir.

Kökler kırılgan olduğu ve kolayca zarar gördüğü için kurşun transfer yöntemi ile ekilir. İşlemden sonra bitki kesilir ve şekillendirilir.

Önemli! Dikim sırasında kök hasarı, çiçeklenme eksikliğine neden olabilir.

Plumbago yetiştirme yöntemi

Domuz, kesimlerle kolayca ve zahmetsizce çoğalır. Çabucak kök salarlar, hemen toprak ve kum karışımına köklenebilirler. Kesimin boyutu o kadar önemli değil, asıl mesele en az iki yaprağı ve sürgün büyümesinin üst noktasının olmasıdır. Kesilen kesimler ayrı kaplara köklenir ve toprağı düzenli olarak nemlendirerek hafif ve ılık (20 ° C) yerleştirilir. İki hafta sonra, yeni sondajlar bir kök sistemi kazanır.

Not! İlkbahar ve sonbaharda çiçek budama sonrası kesilen sürgünler aşılama için uygundur.

Güzellik, küçük seralarda tohumlarla iyi çoğalır. Tohum çimlenmesi iyidir, filizlerin ayrı saksılara ekilmeden önce sertleşmesi gerekir. Tohumlardan büyüyen bir bitki ancak iki yıl sonra çiçek açacaktır.

Plumbago çok hızlı büyür, birçok sürgün ve pedinkül üretir.

Işık pencerelerinin tüm boşluğunu mükemmel bir şekilde doldurur, yardımı ile bir bitki duvarı veya çit oluşturabilirsiniz. Uygun bakımla, bitki bol ve güzel çiçeklenmesiyle 10 yıla kadar yaşar. Ancak bunun için dikim ve bakım kurallarını incelemelisiniz.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe