Evde tohumlardan fuşya nasıl yetiştirilir

Fuşya, bahçeleri ve daireleri dekore etmek için kullanılan oldukça popüler bir bitkidir. 2 ana yayılma yöntemi vardır: kesimler ve fide yetiştirme. Evde tohumlardan elde edilen fuşya uzun süre büyür.

Fuşya: tohumdan büyüyen

Evde çiçek açan bir fuşya yaşadığında, basit manipülasyonlar yapılarak sonraki ekim için tohumlar elde edilebilir. Tomurcuk açıldığında, polen bir pamuklu çubuk veya sincap fırçası kullanılarak erkek çiçeğin organlarından dişi çiçeğin pistiline aktarılır. Evde tek bir bitki olsa bile yapay tozlaşmanın önünde hiçbir engel yoktur. Polen bir tomurcuktan çıkarılır ve diğerine aktarılır. İşlem tamamlandıktan sonra çiçek bir sprey şişesiyle sulanır, bu da başarılı tozlaşma şansını artırır.

Çalışkanlık sonucu güzel ve yemyeşil fuşya

Tomurcuk nemlendirildikten sonra üzeri gazlı bezle kapatılır. Bir süre sonra gelişmekte olan fetüsü görebilirsiniz. Tamamen olgunlaştığında bir bıçakla dikkatlice kesilir ve bir kağıt zarfa yerleştirilir. Meyveler yavaş yavaş kurur. Küf oluşumunu ve çürümeyi önlemek için meyveli zarfı buzdolabına koymak daha iyidir. Dikimden hemen önce meyve kesilir ve ondan tohumlar çıkarılır.

Tohumların çıkarıldığı meyve

Fuşya tohumları neye benziyor

Bir çiçekçide hata yapmamak ve taze, dikim materyali satın almamak için fuşya tohumlarının neye benzediğini bilmeniz gerekir. Bazı satıcılar deneyimsizlikten yararlanır ve süresi dolmuş malları satarak alıcıları aldatır.

Fuşya tohumlarının boyutları çok küçüktür, üstelik neredeyse düzdürler ve şekli sarımsak dişlerine benzer. İdeal dikim materyali daima kuru, açık kahverengi renkte olacaktır.

Tohum boyutu ve görünümü

Evde tohumlardan fuşya nasıl yetiştirilir

Tohumdan fuşya çiçeği yetiştirmek zorlu ama eğlenceli bir süreçtir. Temel olarak, bitki kesimler ile çoğaltılır. Ancak tohum kullanımı yeni çeşitlerin ve türlerin gelişmesine izin verir.

Evde güzel fuşya tohumlarının nasıl yetiştirileceğine dair bazı temel kurallar vardır.

Büyüyen fide

Toprak hazırlığı

Bu çiçeği yetiştirirken bakılması gereken ilk şey topraktır. Bir çiçekçiden satın alınabilir. Fuşyalar için çiçekli bitkiler için hazır özel karışımlar uygundur. Güçlü ve yaşayabilir bir filiz yetiştirmek için ideal olan normal, asidik olmayan bir ortama sahiptirler. Deneyimli yetiştiriciler, toprak karışımını kendi başlarına hazırlamayı tercih ederler. Bugün bilinen 3 yöntem var:

  • turba, perlit ve kum karışımı. Eşit parçalarda ihtiyaç duyulur;
  • toprağı gevşetmek için ezilmiş sfagnum yosunu, humus (tercihen çürümüş) ve vermikülit. Bileşenler eşit oranlarda karıştırılır;
  • çim, turba, çam kabuğu, kum karışımı. Bileşenler sırasıyla 3: 1: 1: 1 oranında hazırlanır.

Dikimden önce arazi dezenfekte edilmelidir. Bunun için zayıf bir potasyum permanganat çözeltisi (açık pembe) uygundur. İşleme sırasında, tripler ve nematodlar öldürülür ve küf ve patojenik mikroflora oluşumu olasılığı azalır.Özel bir preparatınız "Fitosporin" varsa, o zaman başarılı bir şekilde potasyum permanganat çözeltisinin yerini alacaktır.

Kapasite, fide yetiştirmede özel bir rol oynamaz. Çoğu zaman plastik bardaklar veya geniş kaplar kullanılır. Kabın ana koşulu, suyun boşaltılması için çok sayıda deliğin varlığıdır. Kabın dibine bir drenaj tabakası (2-3 cm) döşenebilir. Bunun için genişletilmiş kil veya küçük çakıl taşları uygundur.

Önemli! Sıvı durgunluğuna izin verilmemelidir.

Tohum ekmek

Fuşya tohumlarının ekimine en uygun mevsim ilkbahar yani Mart-Nisan aylarıdır. Ancak bu şartlara katı denilemez. Ocak ayında tohum ekiminin başarılı olduğu durumlar vardır. Aynı zamanda Mart ayına kadar bitki boyu 15-20 cm'ye ulaşabilir.

Tohumların filizlenmesi için adım adım talimatları izlemelisiniz:

  • toprağın biraz sıkıştırılması tavsiye edilir. İlk sürgünler 10-14 gün içinde görülebilir. Toprak gevşekse tohumlar içe doğru düşecek ve biraz gecikmeli filizlenecektir. Tohumun zamanında çimlenmesi için parlak güneş ışığına ihtiyaç vardır;
  • tohumlar birer birer ekilmelidir. Oldukça küçük oldukları göz önüne alındığında, önceleri 0,5 cm çöküntü yaparlar Yaratılan deliklere tohumlar yerleştirilir;

Önemli! Tohumlar toprakla örtülmemelidir. Aksi takdirde yumurtadan çıkmazlar.

  • 7 cm aralıklarla delik açılması tavsiye edilir, tavsiye dikkate alınmazsa ve tohumlar yoğun bir şekilde ekilirse ilk iki gerçek yaprak göründüğünde bir kazıma yapılır. Fideler farklı kaplara bölünmüştür.

Önemli! Toplanmadan önce, çiçek ekiminin en az travmatik olması için toprak bol miktarda nemlendirilmelidir. Bazı yetiştiriciler, ekim yaparken ay takvimine uyarlar. Büyüyen aya nakledilmenin en iyi meyveyi verdiğine inanılıyor.

Çimlenme koşulları

İyi tohum çimlenmesi için önemli bir koşul, optimum çevre koşullarının sağlanmasıdır:

  • odada sıcaklık 23-26 dereceye ulaşmalıdır. Bu tür koşulları sağlamak göründüğünden çok daha kolaydır. Tencere üzerine şeffaf bir kapak veya film koymak yeterlidir, böylece sera koşulları yaratılır;
  • filizlenen çiçeklerin güneş ışığı ile doyurulması için pencereye daha yakın fide yetiştirilmesi tavsiye edilir;
  • odayı günlük olarak havalandırmanız tavsiye edilir;
  • toprak düzenli olarak nemlendirilmelidir.

Fidelerin daha fazla bakımı

İlk iki yaprak göründüğünde, bitki açık toprağa nakledilene kadar gelişeceği ayrı bir kap veya saksıya hareket eder. Tencere tabanına drenaj döşenir.

Önemli! Tencerede fazla sıvıyı boşaltmak için yeterli delik olduğundan emin olun.

Drenaj tabakası yaklaşık 2 cm'dir ve üstüne toprak dökülür. Tohumları çimlendirmek için kullanılanı kullanmak en iyisidir. Gerçek şu ki, kök sistemi henüz tam olarak olgunlaşmadı, bu yüzden çiçekleri tanıdık bir ortama yerleştirmek daha iyidir.

Tencerede filizin yerleştirildiği bir girinti hazırlanır. Derinlik her filiz için ayrı ayrı seçilmelidir - toprak kotiledon yaprakları seviyesine kadar doldurulmalıdır. Kökler toprağa serpilir ve hafifçe sıkıştırılır. Köklerin zeminle daha iyi teması için sızdırmazlık gereklidir. Ayrıca toprağın bol sulanması tavsiye edilir.

Fuşya: tohumdan fide

Fuşya, zengin ve sofistike bir bahçe dekorasyonu olabilir. Aynı anda 1 tencereye birkaç filiz ekilebilir. Bu, iç içe geçmelerini ve parlak bir buket oluşturmalarını sağlayacaktır. 1 bitki için yaklaşık 2-3 litrelik bir hacim tahsis edilmesi önerilir.

Bir tencereye fuşya dikimi

Saksıda fidan nasıl ekilir

Kök sistemi güçlü ve dış etkilere karşı dirençli hale geldiği için fidelerin asılı bir ekiciye dikilmesi tavsiye edilir. Dikimden önce zeminin bolca nemlendirilmesi ve çiçeğin aktarma yöntemi ile ekilmesi tavsiye edilir. Bu, hassas kökleri yaralanmalardan koruyacaktır.

Bir tencereye bol çeşitlilikte genç bir filiz ekerken, hafifçe eğilir ve tencerenin kenarına daha yakın yerleştirilir. Yakın gelecekte, bu, yemyeşil bir çalılıktan parlak çiçek salkımına sahip basamaklı bir şelale oluşturmayı mümkün kılacaktır. Bir toprak kap seçmek daha iyidir. Çiçeğin kök sistemini yaz sıcağından ve tükenmişlikten koruyacaktır.

Genç sürgünlerin yetiştirilmesi ve bakımının kurallarına uyan mal sahibi, inanılmaz derecede güzel bir çalı alacak. Uzun süre parlak tomurcuklar ve gür yeşilliklerle sizi memnun edecek.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe