Fuşya evde nasıl çoğalır?

Fuşyaların en eski haberi yaklaşık 300 yıl önce gerçekleşti. Bu çiçekler her zaman çiçek yetiştiricileri üzerinde lüks bir izlenim bırakmıştır. Fuşya, yıllar içinde çekiciliğini kaybetmedi. Son yıllarda birçok yeni çeşit ortaya çıktı. Bu makale size fuşya kesimlerinin evde yayılmasını anlatacak.

Evde kesimlerle fuşya çoğaltılması

Bu bitki güzel çiçeklenmesiyle şaşırtıyor. Fuşyanın özelliklerinden biri de çiçeğin yavaş gelişmesidir. Böylece çiçeklenme dönemi neredeyse yaz boyunca uzanır.

Bardakta fuşya

Bilginize! Bu çiçek adını ünlü Alman bilim adamı L. Fuchs'tan almıştır. Bu bitkiye balerin de denir. Bu, çiçeklerin özel şekli nedeniyle bale ayakkabısını akla getiren tutuş.

Fuşya yetiştirmek fazla çaba gerektirmez. Acemi bir bahçıvan bile bunu yapabilir. Başlamanın en kolay yolu, özel bir mağazadan bitmiş bir çiçek satın almaktır. Gelecekte, ondan ekim malzemesi alabilir ve birkaç bitki yetiştirebilirsiniz.

Fuşyanın çoğaltılmasının zor olmadığına inanılıyor. İki yol vardır: tohumlar ve kesimlerle.

Fuşya nasıl çoğalır?

Evde çiçek yayılımı için kesimler daha çok tercih edilir. Bununla birlikte, tohumlardan yetiştiriciliğin kullanılması da gelenekseldir. Fuşyanın nasıl yayılacağına karar verirken, önemli farklılıkları değerlendirmeniz gerekir.

Not! Hibrit fuşya çeşitleri artık yaygın olarak kullanıldığından, özelliklerini tohumlarla aktarmadıkları unutulmamalıdır. Bu şekilde çiçek yetiştirmek için tohumların yetiştiricilerden satın alınması gerekir. Ancak bu durumda, bu çeşitliliğin bir temsilcisinin onlardan büyüyeceğinden emin olabilirsiniz.

Kesimlerle yayılırken durum farklıdır. Bu yöntemle elde edilen çiçekler, ebeveynlerin özelliklerini tamamen tekrar eder. Bu, herhangi bir ek çaba gerektirmez.

Ek olarak, iki seçenek arasındaki fark, tohumdan yetiştirmenin, kesimlere göre daha karmaşık ve zaman alıcı bir süreç olmasıdır.

Çiçek

Aşılamanın faydaları

Fuşyayı evde yaymanın en iyi yolu budur. Bunun nedeni, işlemin ana tesisten özelliklerin aktarılmasının garantili olmasının yanı sıra göreceli kullanım kolaylığından kaynaklanmaktadır.

Fuşya kesimler nasıl ekilir

Kesim köklendiğinde, ekilmesi gerekir. Bu, belirli bir bileşime sahip bir toprak gerektirecektir. Nötr pH değerine sahip olmalıdır. Fuşyanın ekildiği saksının altına bir drenaj tabakası yerleştirilir.

Fuşya ekerseniz bitkinin kök sistemine çok nazik davranmanız gerekir. Bunun nedeni kırılgan olması ve kolayca kırılabilmesidir. Dikimden sonra fuşya, ılık su ile sulanır.

Kesimlerle fuşyayı köklendirmek zor olmadığından, yöntem herkes tarafından kullanılabilir. Önemli olan, bitki çeşidinin bir tanımını içeren tencereye bir etiket bırakmayı unutmamaktır. Fuşya aktif olarak büyümeye başladığında köklenme sona erecektir.

Not! Çiçek yetiştirmek için kalıcı bir yere önceden karar vermek gerekir.Harekete iyi tahammül etmez, bu yüzden onları en aza indirmeniz önerilir.

Fuşyanın yayılması için, içinde büyüyeceği doğru saksıyı seçmek önemlidir. Ev kullanımı için, 18-20 cm çapında olanlar genellikle kabul edilir. Bu malzeme aşırı ısınma özelliğine sahip değildir.

Fuşya nasıl köklenir

Kesimler kullanarak fuşya köklendirme prosedürü aşağıdaki gibidir.

Eğitim

İlkbaharda fuşya kesmek daha iyi olduğu için önceden aşağıdakiler yapılmalıdır. Dikim için genellikle 10-12 cm büyüklüğünde çelikler kullanılır, bunların iki veya üç çift yapraklı olması gerekir. Kesim, kesimi eğik bir kesim ile ayıran keskin bir bıçakla yapılır.

Önemli! Ayrıldıktan sonra dalın kuruması için zaman vermeniz gerekir. Bu genellikle 15 dakikadan fazla sürmez.

Fuşya kesimlerinde önemli bir adım köklendirme prosedürüdür. Kesimi daha hızlı bir gelişmeye teşvik etmek için, kesim özel uyarıcı bileşiklerle işlenir. Bu amaçla kök, zirkon, heteroauxin veya epin kullanabilirsiniz.

Aktar

Köklendirme yöntemleri

Çelikler plastik su bardakları içine dikilmelidir. Bu durumda alt yapraklar çıkarılmalıdır. Bu yapılmazsa, büyüme sürecinde eğilirler ve suyla temas ederler. Bundan çürüme başlayabilir. Fuşya için yumuşak filtrelenmiş su kullanılması tavsiye edilir. Köklerin büyümesi yaklaşık iki hafta sürecektir.

Uygulanabilecek diğer bir köklendirme yöntemi ise aşağıdaki gibidir. Çelikler, özel bir alt tabaka ile doldurulmuş plastik kaplara dikilmelidir. Bunun için talaş veya vermikülit kullanabilirsiniz. Bu bileşim nemlendirilmelidir.

Başka bir yetiştirme yöntemi, turba tableti kullanmaktır. Dikimden önce ılık, durgun suya batırılması gerekir. Bu yöntemi kullanırken, en büyük köklenme yüzdesi gerçekleşir. Bu durumda değeri% 99'a ulaşır.

Toprak karışımına ekilebilir. Daha gevşek hale getirmek ve havanın geçmesine daha iyi izin vermek için kum veya vermikülit eklenmelidir. Kesimler dikerken, onları bol miktarda sulamanız gerekir.

Nasıl büyür

Dikim yapılırken sera etkisinin sağlanması gerekir. Bunu yapmak için, kabı filizlerle bir selofan tabakası veya bir parça camla örtün. Aynı zamanda düzenli olarak havalandırmak da önemlidir. Yoğuşma oluştuğunda, çıkarılmalıdır.

Kaplar iyi aydınlatılmış bir yere yerleştirilmeli, ancak doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Uygun sıcaklık koşullarının sağlanması gereklidir: filizler ılık olmalı, ancak çok sıcak olmamalıdır. Kesimleri büyütmek için bir sera kullanılması en iyisidir.

Not! Bakım sırasında toprağın kurumaması gerekir. Toprak her kuruduğunda fuşyayı sulamanız gerekir.

Kök sisteminin oluşumu gerçekleşir gerçekleşmez filiz ekilmelidir. Fuşya yetiştirmek için kaplar olarak, küçük kapların yanı sıra bardak veya plastik kapların kullanılması uygundur.

Fuşyaların üremesinde olası zorluklar

Kesimlerin aşağıdaki kurallara göre yönlendirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Optimal koşullar

Optimum sıcaklık rejimi ihlal edilmemelidir. Sıcaklık 14 ° C'nin altına düşmemeli veya 24 ° C'nin üzerine çıkmamalıdır.

Kök sisteminin kurumaması için sulama gerekmekle birlikte, çalıların günde 1-2 defa püskürtülmesi de gereklidir. Soğuk mevsim geldiğinde bitkinin hayatı durur. Bu nedenle kışın sulama en aza indirilmelidir.

Doğru aydınlatmayı sağlamanız gerekir. Fuşya parlak ışığı sever ama kavurucu olmamalıdır. En iyi seçim, bol miktarda dağınık aydınlatmadır.Evde fuşya için yetiştirildiğinde, en iyi yer en çok ışık alan pencerelerin yakınındaki pencere eşikleri olacaktır.

Önemli! Doğal ışık eksikliği varsa yapay ışık kullanılabilir.

Çiçekler ortaya çıkar çıkmaz çiçeğin yeni bir yere taşınması tavsiye edilmez. Bu nedenle çiçeklenme durabilir.

Sokakta gölgede ise fuşya yetiştirilebilir.

Üst toprak kurumaya her başladığında sulama gereklidir. Sıcak havalarda prosedürün günlük olarak yapılması önemlidir.

Bilginize! Ampel fuşyalar, bir tencereye birkaç kesim yerleştirilerek yetiştirilir.

Fuşya kesimleri dikimi

Üst giyim

Çiçeğin düzenli olarak beslenmesi gerekiyor. Bunun için karmaşık gübrelerin kullanılması gerekmektedir. Bu, fuşyanın çiçek açtığı dönemde yapılmalıdır. Şu anda, yüksek oranda fosfor ve potasyum içeren gübreler seçmeniz gerekiyor. Kış dönemi haricinde yıl boyunca haftalık olarak üst pansuman yapılmalıdır. Açık havada büyüyen fuşyaların organik gübre ile beslenmesi gerekir.

Not! Her baharda bu çiçekler yeni toprağa ekilmelidir.

Bakım özellikleri

Kurutulmuş çiçek ve yaprakların uzaklaştırılması önemlidir. Toprağı düzenli olarak gevşetmek gerekir. Zararlılarla mücadele etmek için bitkiyi incelemelisin.

Yeterli ışık yoksa, bitki çiçek bırakabilir. Gövdeler bu tür koşullar altında güçlü bir şekilde gerilecektir.

Köklerin aşırı ısınmaya iyi tepki vermediğini dikkate almak önemlidir. Fuşyayı, çiçeğin sıcaklığının rahat olacağı koşullarda tutmak gerekir.

Bu çiçeklere özen gösterilmemesine rağmen, yine de aşırı nemi iyi tolere etmediklerini hesaba katmak gerekir. Bu problem zamanla çözülmezse, yapraklara yayılacak olan kök çürüklüğü meydana gelir. Sonuç olarak çiçek ölebilir.

Plastik kaplarda büyüyor

Haşere ve hastalık kontrolü

Fazla nemin varlığı, bitkinin gri çürüklü bir mantar hastalığı ile enfekte olması için uygun koşullar yaratır. Fuşyayı ondan iyileştirmek için özel mantar öldürücü preparatlar kullanmak gerekir. Bakır içeriği yüksek ürünler de yardımcı olabilir.

Not! Mantar hastalıklarının tedavisi için Bordo sıvısının% 1 konsantrasyonda kullanılması etkilidir.

Pas, bitki için de bir tehlikedir. Bu, yapraklarda sarı-turuncu lekelerin oluşmasıdır. Enfeksiyonun ilk aşamasında, alt yapraklar yoğun bir şekilde dökülmeye başlar. Gelecekte, geri kalan her şey düşer. Hasta bir çiçek, ilaç virtan ile tedavi edilirse, o zaman bu çiçeğin iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Bir bitki için sadece hastalıklar tehlikeli değil, aynı zamanda zararlı böcekler de olabilir. Yaprak bitleri, örümcek akarları ve beyaz sinekler çiçeğe saldırabilir. Fuşyaya çarpan bu böcekler, yaprakların alt kısmında bulunur ve bitkinin özsuyuyla beslenir. Aynı zamanda, beslenmedikleri için yapraklar kurur, sararır ve düşer.

Böcek zararlılarını kontrol etmek için uygun böcek öldürücüler kullanılmalıdır.

İlkbaharda fuşya nakli

Bu çiçek her bahar yeni bir toprağa fuşya nakli gerektirdiğinden, bunu nasıl doğru yapacağınızı bilmeniz gerekir.

Sağlanacak koşullar

Yeni yerde fuşya için aşağıdaki şartlar sağlanmalıdır.

  • Fuşyanın duracağı doğru yeri seçmeniz gerekiyor. Taşınmaktan hoşlanmıyor, bu nedenle yeni toprağa nakli bittikten sonra, saksı daha önce olduğu yere konulmalıdır.
  • Tesisin ne tür bir hava değişimine sahip olacağını düşünmek önemlidir. Fuşya, bir taslakta büyürse veya uzun süre durgun havada kalırsa kendini iyi hissetmez. Orta derecede havalandırma sağlaması gerekiyor.
  • Astar mağazadan satın alınabilir. Çiçekler için, özel bir mağazadan satın alınabilen hazır bir evrensel uygundur.

Zemini kendiniz hazırlamanıza izin verilir.Bu aşağıdaki şekilde yapılmalıdır. Eşit miktarda kum, yapraklı toprak ve ayrıca kompost veya turba almak gerekir. Kompozisyonu yeterince gevşek hale getirmek için perlit veya vermikülit eklemek gerekir. Ek olarak kemik unu eklerseniz bitki için faydalı olacaktır. Bu, fuşya çiçeğinin daha bol olmasına yardımcı olacaktır. Bu durumda 1 yemek kaşığı sulandırmak yeterlidir. hazırlanan bileşimin her litresi için bir kaşık dolusu un.

Önemli! Bitki için kuru hava kullanımı kabul edilemez. En az% 60 nem buna uygundur. Bitki su basması için kötü olduğu için çok büyük olmamalıdır (% 70'in üzerinde). Gerekirse su püskürtülerek nem korunabilir. İlaçlama yaprak üzerine veya bitkinin çok yakınında yapılabilir.

Nakil prosedürü

Fuşya nakli aşamaları:

  1. Hazırlanan tencereyi alıp tabana bir drenaj tabakası dökmek gerekir. Kalınlığının 2 cm olması yeterlidir.
  2. Küçük bir toprak tabakası ekleyin.
  3. Bitki, eski toprağın parçasıyla birlikte nakledilmelidir. Bu durumda kökler olası hasarlardan korunacaktır.
  4. Fuşyayı elinizle yanlardan ve yukarıdan tutarak hazırlanan toprağı ekleyin.
  5. Bitkiyi bolca sulayın. Bu durumda su basması olmaması önemlidir.

Nakil bittikten sonra bitkilere bir büyüme uyarıcısı püskürtmek faydalı olacaktır. Bunun için epin aracı uygundur.

Takip bakımı

Beslenirken çiçeğin bulunduğu büyüme aşamasını dikkate almak önemlidir. Yoğun büyüme döneminde, bitkinin azota ihtiyacı vardır ve çiçeklenme sırasında - çok fazla potasyum ve fosfor içeren gübre. İç mekan koşullarında büyüyen çiçeklerin beslenmesi haftalık yapılmalıdır.

Önemli! Besinler püskürtüldüğünde fuşya tarafından daha iyi emilecektir. Fuşya, magnezyum, bor, çinko, demir ve manganez içeren müstahzarlarla desteklenecektir.

Fuşyayı bir evde veya dairede çoğaltmak için özel bir beceriye gerek yoktur. Önemli olan, tüm prosedürü doğru bir şekilde yürütmektir. Doğru bilgi ile, sorun korkusu olmadan fuşya yetiştirebilirsiniz.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe