İç mekan bitkilerinin ne sıklıkla sulanması gereklidir?

Çoğu amatör çiçek yetiştiricisi, evde büyüyen çiçeklerin nasıl düzgün bir şekilde sulanacağı sorusuyla ilgilenmektedir. Aslında, çoğu şey, iç mekan çiçeklerinin sulanmasının ne kadar iyi yapıldığına bağlıdır: büyümeleri, gelişmeleri ve bazı örneklerde çiçek açmanın süresi ve ihtişamı. Sulama düzenli olmalıdır, ancak bitkinin türüne bağlı olarak bu düzenlilik büyük ölçüde değişir.

Ev bitkilerini ne sıklıkla sulamak

Nemin sıklığını ve bolluğunu etkileyen birçok faktör olması nedeniyle, her çiçek için ayrı bir yaklaşım gereklidir. Bununla birlikte, ev çiçeklerinizi nasıl sulayacağınıza dair genel kurallar vardır:

 • tencere imalatında kullanılan malzeme. Kil ve plastik kaplarda büyüyen aynı türün üyelerinin farklı şekilde sulanması gerekir. Birincisi için, içindeki su da gözenekli duvarlardan ayrıldığı için ikinciden daha fazla neme ihtiyaç duyulacaktır;
 • potun boyutu da bir rol oynar. Açıkçası, büyük bir saksı küçük bir saksıdan daha fazla suya ihtiyaç duyacaktır;

Kapalı çiçeklerin sulanması

 • çalının yeri. Güney tarafında bulunan iç mekan bitkilerinin sulanması, özellikle sıcak bir dönemde daha yoğun olmalıdır;
 • hava sıcaklığı. Sıcak bir odada bulunan bitkilerin, soğuk olanlardan daha sık ve daha yoğun bir şekilde sulanması gerekir. Bu kurala uyarak, toprağı veya çürüyen kökleri kurutmaktan kaçınabilirsiniz;
 • hava, aynı zamanda iç mekan çiçeklerinin ne sıklıkla sulanması gerektiğini de etkiler. Sıcak havalarda su miktarı artırılmalı ve bunun tersi de geçerlidir.

Önemli! Her şeyde, ne zaman duracağınızı bilmeniz gerekir. Ve sıcakta, çiçek bahçesini çok yoğun sulamayın, bu sadece gerektiği kadar yapılmalıdır. Ve en önemlisi, iç mekan çiçeğinin türüne ve botanik grubuna odaklanmanız gerekir.

İlkbahar, yaz, sonbahar ve kış aylarında iç mekan bitkilerinin sulanması

Birkaç ana dönem vardır - aktif büyüme ve bitki örtüsü (ilkbahar-sonbahar), çiçeklenme dönemi (çoğunlukla yaz aylarında) ve uyku dönemi (kış). Her birindeki çiçeklerin bakımı, bir öncekinden farklı olmalıdır, böylece gür gür yeşillik ve parlak çiçek verirler.

İç mekan çiçeklerinin kışın ne sıklıkla sulanacağını anlamak her zaman kolay değildir. Birincisi, her çiçeğin bu dönem için kendi zaman çerçevesi vardır, bazıları için hiç meydana gelmez. İkincisi, her bir tür için şartların ayrı ayrı şartlara ihtiyacı vardır. Toprak sulama sıklığı bu parametrelere bağlıdır.

Kışın, gün ışığı saatleri azalır ve birçok bitkinin iyi bir dinlenme için hava sıcaklığını düşürmesi gerekir. Bunu yapmak mümkün olsaydı, toprak kurudukça nadiren sulama yapılmalıdır. Bazı türler (örneğin begonya) genellikle kışın sudan dinlenir. Ancak, düşük bir sıcaklık sağlamak mümkün değilse, o zaman sulama azaltılmalıdır. Çoğu zaman, yaz aylarından 2-3 kat daha az üretilir.

Dinlenme sırasında kapalı çiçekler

İlkbaharda bitkiler kış uykusundan yavaş yavaş uyanmakta, yeni bir aşamaya geçmekte ve uygun şekilde sulamaları sağlanmalıdır. Daha sık ve daha yoğun hale gelir.Özellikle sıcak olan yaz, toprak neminin en bol ve en sık görüldüğü dönemdir. Sonbaharda, her şey yavaş yavaş tekrar azalıyor.

Önemli! Yazlar soğuk ve yağışlı ise su miktarı konusunda kıskançlık çekmemelisiniz, bu özellikle hassas çiçeklerde köklerin çürümesine neden olabilir. Bundan dolayı ölebilirler.

İç mekan çiçekleri ne zaman sulanır: İç mekan bitkilerini sulamak için günün saati

Günün ideal sulama zamanı sabahtır. Bu uzun zamandır bilinmektedir ve bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Nitekim gün içinde nemin buharlaşma zamanı vardır ve akşamları sulama ise tam tersi bir sonuca yol açar. Fazla sıvı köklerde birikebilir ve hiçbir işe yaramaz. Artan nem nedeniyle mantar enfeksiyonları gelişebilir ve bitkinin yer altı kısmı artık gerekli oksijen erişimini alamayacaktır.

Bilginize! Üzücü ama doğrudur: daha fazla bitki, diğer tüm faktörlerin birleşiminden daha fazla yanlış sulamadan ölür.

Sulama rejimini etkileyen faktörler

Ev çiçeklerinizi nasıl düzgün bir şekilde sulayacağınız bir dizi faktöre bağlıdır. Daha fazla nem gerekli olacaktır:

 • aktif büyüme ve gelişme aşamasında;
 • büyük hacimli bir saksının içindeyken veya doğal malzemeden yapıldığında;
 • bitkinin büyük ince yaprakları varsa;
 • belirgin, iyi, güçlü bir kök sistemi ile;
 • sıcak mevsimde yüksek hava sıcaklıklarında;
 • düşük hava neminde;
 • odanın sürekli havalandırılmasıyla.

Daha az yoğun sulama gereklidir:

 • toprağın özellikle gevşek olmadığı saksılarda;
 • kalın, etli yapraklı veya yapraksız bitkiler;
 • başka bir saksıdan daha yeni nakledilmiş, zayıf ve ağrılı çiçekler;
 • kısa kök sahipleri;
 • yavaş büyüme veya dinlenme aşamasında;
 • bir drenaj tabakasının yokluğunda;
 • düşük sıcaklık koşullarında;
 • yüksek hava neminde.

Çiçekler nasıl düzgün bir şekilde sulanır

Bitkileri sulamanın iki ana yolu vardır - üst ve alt. Bitki türüne ve genel önerilere odaklanarak bir veya başka bir yöntem seçmelidir. Her halükarda çiçekleri oda sıcaklığında sadece suyla sulamanız gerekir, soğuk su onlar için stres yaratır. Yağmur veya eriyik su en uygunudur, eğer yoksa, kaynamış su ile dökebilirsiniz, ancak kaynatma işlemi gerekli tüm eser elementleri öldürdüğü için kaynamış su ile dökemezsiniz.

Hangisi daha iyi - üstten veya alttan sulama

Üstten sulama en yaygın ve geleneksel yöntemdir. Yukarıdan sürekli sulama ile, saksıdaki toprak tamamen ve daha eşit bir şekilde neme doyurulur ve bitki mümkün olduğu kadar rahat hisseder. Yüzeye nemi eşit olarak dağıtarak suya ihtiyacınız olduğunu hatırlamakta fayda var, aksi takdirde oluklar oluşur ve kökler açığa çıkabilir. En önemlisi, bu tür sulama menekşeler, sulu meyveler, kapalı muz ağacı tarafından sevilir.

Çiçekleri yukarıdan sulamak

Bitkilerin yapraklarına nemin girmesine izin vermenin imkansız olduğu veya saksı dışına kök salabilecekleri zamanlar vardır. Bu tür bitkiler için aşağıdan sulama en iyi seçenektir. Tencere tavasına su dökülerek nem kendi kendine gereken miktarda emilir. Öyleyse saintpaulias, saltyrolias, açelyalar, begonviller sulamanız gerekiyor.

Önemli! Alttan sulama yöntemi, tüm minerallerin yukarı doğru yükselmesine ve hatta toprak yüzeyinde beyaz bir tabaka oluşturmasına neden olabilir. Bu durumda, üst nem beslemesini kullanarak dengeyi eski haline getirmek gerekir.

Çiçeklerin dipten sulanması

Sulama hacmi

Bitkinin jenerik üyeliğine bağlı olarak, gerekli sıvının hacminin belirlendiği belirli bir sulama rejimine ihtiyacı vardır:

 • bol. Tencere içindeki toprak kuruduktan hemen sonra üretilir.Bu seçenek hemen hemen tüm tropikal çalılar, ince, uzun yapraklı bitkiler, büyük örnekler için gereklidir;
 • ılımlı. Hemen üretilmez, ancak birkaç gün sonra üretilir. Tüylü yaprakları veya sapları olan çiçekler (örneğin menekşeler), kalın odunsu kökler (ficuslar) için gereklidir;
 • nadir sulama kaktüsler ve diğer sulu meyveler için uygundur. Bununla birlikte, toprak bir topak birkaç haftaya kadar kuru kalabilir.

Yanlış sulama: işaretler ve ortadan kaldırılması

Belirli bir çiçek için gerekli olan sulama kurallarını sistematik olarak ihlal ederseniz, istenmeyen sonuçlar, özellikle de ölümü ile karşılaşabilirsiniz.

Aşırı kurutulmuş bir houseplant'ı yeniden canlandırmak mümkün mü

Toprak tamamen kuruysa, nem almayı reddetmeye başlar. Dökülen su miktarına bakılmaksızın toprağın sadece üst kısmı ıslatılır. Bunun nedeni, kurutulmuş toprağın boyutunun azalması, tencerenin duvarlarının gerisinde kalması ve nemin drenaj deliğinden aşağıya doğru aktığı çatlaklar oluşturmasıdır.

Durumu kurtarmak için, bitkiyi duşta sulamanız, ardından suyla dolu bir leğene koymanız ve toprak topağı tamamen ıslanana kadar beklemeniz gerekir (tüm hava kabarcıkları dışarı çıkmalıdır). Ardından tencereyi çıkarın ve fazla su gidene kadar bekleyin. Tüm bitkiler uzun süre nem eksikliğine dayanamaz, ancak başarılı olursa kısa süre sonra tekrar yeşile dönecektir.

Not! Toprak ile saksı duvarları arasında oluşan boşlukları da hatırlamak önemlidir. Taze toprakla doldurulmaları gerekir.

Çiçek su basarsa ne yapmalı

Yetiştirici tam tersi bir sorunla karşı karşıya kalırsa, bunun kuraklık kadar tehlikeli olduğunu hatırlamakta fayda var. Ama çiçeği kurtarabilirsin. Bunu yapmak için tencereden dikkatlice çıkarın, görünen çürük ve zayıf kökleri çıkarın ve emici bir bez veya waffle havluyla sarın. Havlu tamamen ıslanmışsa, hemen kuru bir havluyla değiştirmelisiniz. O zaman yumruyu kağıt havlularla sarmanız ve tamamen kurumaya bırakmanız gerekir. Bitki daha sonra taze saksı toprağı ile doldurulmuş yeni bir kaba dikilmelidir.

Bir bitkinin nem ihtiyacını ne belirler: toprak neminin göstergeleri

Çiçekçiler, iç mekan bitkileri için çeşitli toprak nem ölçerler sunar. Bu tür göstergelerin temel avantajı, özel sensörler sayesinde sadece tüm tenceredeki su seviyesini değil, aynı zamanda özellikle bitkinin köklerindeki miktarını da göstermeleridir. Bu tür ölçümler, sıvı seviyesinin her zaman belirli bir seviyede olması gereken bakımdaki tuhaf, zorlu bitkiler için özellikle önemlidir: aşırıya kaçamaz ya da aşırıya kaçamazsınız.

Toprak nem göstergesi

İç mekan çiçeklerine bakmak için onları zamanında beslemek, aydınlatma seviyesine, sıcaklığa ve neme dikkat etmek gerekir. Bununla birlikte, uygun düzenli sulama olmadan hiçbir şey işe yaramaz. Bütün ailenin bir yerden ayrıldığı ve çiçekleri sulayacak kimsenin olmadığı bir zamanda bile bununla ilgilenmeye değer. Bu tür durumlar için mağazalarda satılan ve otomatik sulama sağlayan özel bir cihaz uygundur. Çiçeklere gerekli özeni sağlamaya değer ve şık görünümleri ve parlak yemyeşil çiçeklenmelerinden memnun kalacaklar.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe