Çiçek sarmaşık kapalı alacalı sıradan

İç mekan bitkileri çeşitli şekil ve renklerde dikkat çekicidir. Ev sarmaşık sürünen çalılara aittir. Peyzaj tasarımcıları tarafından güzel kompozisyonlar oluşturmak için sıklıkla kullanılır.

Kapalı sarmaşık nedir

Bazı uzmanlar sarmaşık iç mekan hedera olarak adlandırılır, ancak aslında bu ikinci adıdır. Bitki Araliev ailesine aittir. Avustralya'da ve ılıman iklime sahip diğer ülkelerde doğal olarak ortaya çıkar. Rusya'da bitki Kafkasya ve Kırım bölgelerinde bulunabilir.

Asmalar hızla büyür ve yüzeyi örebilir

Heder, yaprak döken ve meşe ormanlarının yanı sıra ovaları ve etekleri tercih eder. İç mekan koşullarında, çeşitli dekoratif sarmaşık çeşitleri yetiştirilir. Sadece yaprak şeklinde değil renkleri bakımından da farklılık gösterirler.

Bilginize! Heder kelimesinin Rusça adı "tükürük" kelimesinden gelir. Yaprakların acı bir tadı vardı ve zehirli olarak kabul edildi.

Botanik açıklama

Doğada sarmaşık nadiren yere yayılır ve genellikle ağaçlarda veya kayalarda büyür. Işık konusunda seçici değildir ve bu nedenle gölgeli yerleri kolayca tolere eder.

Önemli! Hava kökleri, herhangi bir destek üzerinde tutulmasına izin verir ve onların yardımı ile bitki ek besinler alır.

Sarmaşıklar 30 m yüksekliğe kadar tırmanabilir.Yapraklar, mozaik bir desende esnek gövdeler üzerinde düzenlenmiştir. Bu tasarım, herkesin güneş ışığı almasını sağlar. Genç örnekler, üç loblu yapraklarla ayırt edilir.

Alacalı formlar beyaz veya sarı renklidir. Bu damarlarda ek olarak klorofil üretilir - fotosentez gelişimi için önemli olan bir element.

Popüler türler ve çeşitler

Dekoratif sarmaşıklar çok farklıdır. Örneğin, Cezayir olarak da adlandırılan Kanarya. Anavatanı Portekiz ve Kuzey Afrika'dır. Örnekler hızlı büyür, beyaz-sarı yaprakları olan güçlü gövdelere sahiptir.

Kanarya sarmaşıkları yerde ve dikey desteklerde büyüyebilir

Bu türün hava kökleri yoktur, bu nedenle beslenmesi ve kesilmesi gerekir. Sarmaşık her zaman çekici olmayan bir bitkidir. Colchis, nemli ve ılık iklime sahip bölgeleri tercih ediyor.

Asmanın 30 m yüksekliğe kolayca tırmanmasına izin veren güçlü hava kökleri vardır.Yapraklar koyu yeşil ve çok büyüktür. 25 cm uzunluğa ulaşabilirler Bu tür toprak konusunda çok seçicidir.

Pastukhov'un sarmaşıkları, Rusya'nın Kırmızı Kitabında listelenmiştir. Gürcistan, Azerbaycan, Dağıstan'da yetişir. Kayalara yapışmaz ancak başka bir desteğin etrafına kolayca sarılır. Yapraklar 10 cm uzunluğa ulaşır, uçları açık yeşil, orta kısım daha koyu renklidir.

Alacalı sarmaşık bir tencerede neye benziyor?

İç mekan çeşitleri bahçe çeşitleri kadar büyük değildir. Herhangi bir odayı iyi dekore edebilirler. Yaprakların rengindeki alacalı formların özelliği. Sarı veya beyaz damarlarla bezenmiştir.

Önemli! Bazen evlilik olarak kabul edilen tek sesli sürgünler büyüyebilir. Hemen kaldırılırlar.

İç mekan koşullarında dekoratif sarmaşık iyi büyür, ancak sürgünler genellikle 30 cm'ye kadar kısaltılır, çitler onları yok edeceğinden diğer bitkilerle birlikte dikilemezler.

Sarmaşık evde çiçek açar mı

Doğada, bitki nadiren ve ancak 10 yaşına ulaştıktan sonra çiçek açar. Çiçekler çürümüş etten iğrenç kokuyor ve çirkin. Bundan sonra, siyah veya sarı renk tonunun zehirli meyveleri belirir.

Bahçede, çiçek salkımları derhal kaldırılır, böylece kimse yanlışlıkla onları yemeyecek.

Evde saksıda sarmaşık çiçekleri çok nadirdir. Bazen mal sahipleri, çekici sıradışı meyveler demetleri elde etmek için koşullar yaratmaya çalışırlar.

Evde sarmaşık bakımı

Sadece deneyimli bir kişi odada bir cheder tutamaz. Doğru yaklaşımla, bitki büyümesi ve parlak yaprakları olan herkesi memnun edecektir. Doğru sulama, aydınlatma ve sıcaklık koşullarının sağlanması gerekir, bundan sonra sıradan oda sarmaşıkları kolayca çoğalır.

Bakım nasıl

Doğru koşulları yaratmak, yapılması kolay bir şey değildir. Heder 2 m'ye kadar büyüyebilir, bu nedenle gövdeler genellikle budanır. Alacalı çeşitler, tek renkli çeşitlerden daha fazla aydınlatmaya ihtiyaç duyar.

Sürgünlerin kıvrılmasını kolaylaştırmak için özel bir destek üzerine yerleştirilirler. Kafes veya sütun şeklinde olabilir. Bazı yetiştiriciler küçük bir sarmaşık çit oluşturur. Bunu yapmak için duvarda bir kafes yüzeyi yapmak yeterlidir.

İyi yaşam koşulları güzel görünümlü bir başlık sağlar. Özellikle bitki hataları ve küçük sapmaları kolayca tolere ettiği için yapmak o kadar zor değil. Bu nedenle, yeni başlayanlar için sarmaşık bakımı mevcuttur.

Yer seçimi, aydınlatma ve sıcaklık

Tencereyi pencere kenarına yerleştirmek gerekli değildir. Bitki odanın arkasında harika hissedebilir. Sarmaşık çiçeği parlak dağınık bir rengi sever, ancak aynı zamanda gölge ile kısmi gölgeyi de tolere edebilir. Yaz aylarında sıcak güneş ışınlarından gölgelenmeye ihtiyaç duyar.

Önemli! Alacalı formların daha fazla ışığa ihtiyacı vardır, aksi takdirde alışılmadık renklerini kaybederler.

Sıcak mevsimde iç mekan sarmaşık çiçeğinin 20 ° C sıcaklığa ihtiyacı vardır ve kışın 12 ° C'nin altına düşmemelidir. Bu rejime uyum sadece tesisi desteklemekle kalmayacak. Çok az insan alışılmadık bir şekilde sarmaşığın çiçek açtığını bilir. Dormansi, çiçeklenme sürecini canlandırmaya yardımcı olur.

Tesis, cereyanlara ve sıcaklık değişikliklerine kolayca tahammül eder, ancak gözaltı koşulları ihmal edilmemelidir. Cheder küçük hatalar yaşadı, ancak sürekli sıçramalar ona zarar verebilir.

Her türün bir açıklaması, bitkinin özelliklerinin belirlenmesine yardımcı olacaktır. Yaz aylarında bitkinin bol sulamaya ihtiyacı vardır ve zemin her zaman hafif nemli olmalıdır.

Nem eksikliği yaprakları hemen olumsuz yönde etkileyecektir.

Saksıya düzenli olarak bakmanız gerekir. Sıcak havalarda yapraklara püskürtmeye ve duşta ılık su dökmeye değer. Bu, özellikle ısıtma cihazlarının çalışması sırasında önemlidir. Kuru hava, yaprak dökülmesine neden olur.

Not! Sarmaşık evde hidroponik olarak yetiştirilebilir. Cheder, topraktan kısa süreli kurumayı tolere eder, ancak kalıcı olarak değil, aksi takdirde ölmeye başlar.

Ev bitkisi sarmaşıkları kolayca çoğalır. Sürgünün kesilmesi ve kesimin suya atılması yeterlidir. Çabucak kök salacak ve toprağa ekilebilir. Başka bir üreme seçeneği var - dallara göre. Bunu yapmak için, hava kökleri olan bir gövde seçin, kesin ve toprağa gömün. Parantez ile hafifçe bastırabilirsiniz.

Başlığın faydası havayı iyi temizlemesidir. 3 yılda bir ekilmesi gerekir. Sahibi sürgünün büyümesini durdurmak istiyorsa, kesmek veya sıkıştırmak yeterlidir.

Gübreleme ve besleme

Sarmaşık, uygun bakıma ihtiyacı olan bir ev çiçeğidir. İç mekan koşullarında besleyici toprak sağlamak zordur, bu nedenle karmaşık bir mineral gübre ve tercihen ilkbaharda kullanmak daha iyidir.

Fazla madde bitkiye zarar verebilir. Bu nedenle, her türlü gübre az miktarda kullanılmalıdır. Bir tencerede özel bir sarmaşık ilacı bulabilirsiniz. Tüm süs bitkileri için uygundur.

Önemli! İlkbahardan sonbahara kadar üst pansuman uygulamak daha iyidir. Gübre, talimatlara uygun olarak seyreltilmelidir.

Sarmaşık çiçekleri sadece nadir sahiplerini memnun eder ve özellikle çekici olmadıkları için görünüşlerini uyarmaya çalışmamalısınız.Başlık değişiklikleri sorunları işaret edebilir. Örneğin, nem eksikliği olduğunda yapraklar kurumaya başlar.

Sarmaşık bir ev bitkisi, kesme çiçekler yerine iyi bir hediye olabilir. Bunun için saksıyı güzelce paketleyip kişiye teslim etmeniz yeterlidir. Sıcak alanlarda çim yerine bahçede kullanılır. Heder, çitleri ve duvarları güzelce örüyor.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe