Evde bir tohumdan limon nasıl yetiştirilir

Limon ağacı sadece herhangi bir iç mekanı dekore etmek ve tamamlamakla kalmaz, aynı zamanda düzenli olarak vitamin meyveleri de taşıyabilir. Ancak her yetiştiricinin yetişkin bir bitki satın alma fırsatı yoktur ve evde adaptasyonu her zaman başarılı değildir. Ancak tohumdan limon alabilirsiniz. Bu süreç uzun ama eğlenceli. Prosedüre devam etmeden önce, evde bir tohumdan nasıl limon yetiştirileceğini ve bunun için neyin gerekli olduğunu öğrenmelisiniz.

Tohumda yetiştirilen limon meyve verecek

Bu kültürün anavatanı subtropikal ormanlardır. Doğal ortamında, taştan yetişen bir limon, ekim anından itibaren 4-5 yıl içinde meyve vermeye başlar. Ancak bir evde büyüdüğünde, bitki çiçek açmaya ve en geç 10 yıl sonra meyve oluşturmaya başlar.

Tohumda yetiştirilen limon, özenle meyve verir.

Bu bitkinin avantajları, uzun vadeli büyüme sürecinde büyüme koşullarına alışması, bu nedenle artan dayanıklılık ile karakterize edilmesi ve karmaşık bakım gerektirmemesidir.

Önemli! Meyveli bir limondan bir kesimi genç bir fideye aşılayarak meyve verme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Başarılı ekime uygun çeşitler

Pek çok limon çeşidi var. Ancak yapılan seçim sayesinde, kompakt bir boyutla karakterize edilen türler elde edildi. Bir evde veya dairede kolayca yetiştirilebilirler ve her yıl iyi bir vitamin meyvesi hasadı elde edebilirler. Tohum ekmeye ve doğada büyüyen fidelere aşılamaya uygundurlar.

İç mekan yetiştiriciliği için en uygun limon çeşitleri:

 • Pavlovsky. Ağacın yüksekliği 2-2,5 m'ye ulaşır İnce bir kabuğa ve tatlı aromalı bir tada sahip 500 gr ağırlığa kadar meyveler oluşturur. Pavlovsky, en iyi iç mekan manzaralarından biri olarak kabul edilir.
 • Meyer. Greyfurt ile melezleştirilerek elde edilen hibrit kültür formu. Bitki boyu 0,5 m'ye ulaşır Bol verimlilik ile karakterizedir. Bitki demetler halinde çiçek açar. Ortalama meyve ağırlığı 150 gramdır Limonun belirgin bir uyku süresi vardır.
 • Yıldönümü. Zor bakım gerektirmeyen yüksek verimli bir çeşittir. Bitki boyu 1-1,5 m'ye ulaşır.Meyveleri iri ve kalın kabukludur. Çeşitlilik, ev koşullarına kolayca uyarlanabilir.
 • Cenova. Uygun bakımla bu çeşit 4-5 yıl meyve vermeye başlar. Narin sulu etli, tatlı tadı ve zengin aroması olan birçok meyve oluşturur.

Önemli! İç mekan limon meyvelerini serbest pazarda bulmak zordur, sadece koleksiyonculardan satın alınabilir.

Kapalı türler, kompakt bir form ve kiriş çiçeklenme ile karakterize edilir.

Hazırlık ve iniş kuralları

Evde tohumdan başarılı bir şekilde limon yetiştirmek için, önce kapları, gerekli alt tabakayı hazırlamalı ve yüksek kaliteli ekim malzemesi seçmelisiniz. Tüm koşullar birleştirilirse, sonuç olumlu olacaktır. Bu nedenle, bu prosedürün tüm özelliklerini önceden incelemelisiniz.

Önemli! Diğer turunçgiller gibi bir tohumdan limon yetiştirmek, tüm tavsiyelere sıkı sıkıya uyulursa, acemi bir yetiştiricinin bile gücü dahilindedir.

Dikim için kemik nasıl hazırlanır

Dikim için, mekanik hasar ve hastalık belirtileri olmadan olgun limon meyveleri satın almalısınız. Sonra kesilmeli ve tüm tohumlar alınmalıdır. Bunların arasında en büyüğünü seçmek gerekiyor.

Dikimden önce limon tohumlarının sodyum humat solüsyonunda 8-10 saat bekletilmesi kök sisteminin tam gelişimini sağlar. Ayrıca, 200 g sıvı başına 1 damla ilaç oranında Epin ilavesiyle tohumları suya batırmalısınız. Bu tür bir muamele, gelecekteki fidelerin olumsuz dış etkenlere karşı direncini arttırır.

Kapasite seçimi

Limon tohumlarını dikmek için 10 cm yüksekliğinde geniş kaplar almalısınız Fazla suyu tahliye etmek için drenaj delikleri bulunmalıdır. Plastik kaplar en iyi sonucu verir.

Turunçgiller için toprak asitliği

Limon tohumlarının tam çimlenmesi için toprağın sadece besleyici olması değil, aynı zamanda 6.5-7.0 pH aralığında nötr asitliğe sahip olması gerekir. Uzman bayinizden uygun bir alt tabaka temin edilebilir. Ama kendiniz de pişirebilirsiniz.

Sadece iyi olgunlaşmış tohumlar ekime uygundur.

Limon tohumu yetiştirmek için uygun bir toprak karışımı seçenekleri:

 • Humus, yapraklı ve çimenli toprağı eşit oranlarda birleştirin. Karışıma nehir kumu ekleyin, kütle oranı% 10 içinde olmalıdır. Ek olarak, 40 g süperfosfat ekleyin ve her şeyi iyice karıştırın.
 • Çim toprağı, turba, kum ve humusu 2: 1: 1: 1 oranında birleştirin. Bu bileşenlere ek olarak toprak karışımına ek gübre eklenmesine gerek yoktur.

Substratı hazırladıktan sonra asitlik seviyesine uygunluğunu kontrol etmek gerekir. Frenk üzümü yaprakları buna yardımcı olacaktır. Kavanoza katlanmaları ve kaynar suyla doldurulmaları gerekir. İnfüzyon soğuduğunda, içine bir parça toprak indirmeniz gerekir. Sıvı kırmızımsı hale gelirse, asitlik artar. Bu durumda toprağa 100 gr odun külü ekleyin ve tekrar kontrol edin.

Önemli! Asitlik uyuşmazsa limon tohumları tam olarak gelişemez.

Limon tohumu ekimi

Limon nasıl ekilir? İşlemden birkaç gün önce, hazırlanan substratın dezenfekte edilmesine izin verecek doymuş bir potasyum permanganat çözeltisi ile sulanması gerekir. Daha sonra karakteristik akışkanlık görünene kadar hafifçe kurutulmalıdır. Bu, gelişimin erken bir aşamasında mantar su basması nedeniyle zarar görme korkusu olmadan limon fidanları yetiştirmenize izin verir.

Limon tohumlarının nasıl ekileceğine dair adım adım algoritma:

 1. Kabın dibine 1 cm'lik bir drenaj tabakası yerleştirin.
 2. Hacmin geri kalanını alt tabaka ile doldurun.
 3. Sulayın ve nemin emilmesini bekleyin.
 4. Yüzeyi düzleştirin.
 5. Tohumları birbirinden 1-2 cm uzağa yayın.
 6. 1 cm derinleştirin, üzerine toprak serpin.

Kabı cam veya folyo ile örtün ve çimlenme için +22 derece sıcaklıkta gölgeli bir yere koyun.

Önemli! Limon tohumları, uygun şekilde ekilirse 7-10 gün filizlenir.

Sıcaklık ve aydınlatma

Evde bir tohumdan bir limonun nasıl düzgün bir şekilde ekileceğini bilerek, gelecekte fidelerin bakımıyla ilgili kuralları öğrenmeniz gerekir.

Limon tohumlarının dostane filizlenmesinden sonra, kabı iyi aydınlatılmış bir pencere kenarında yeniden düzenlemek gerekir. Bu kültür için, gün ortasında doğrudan güneş ışığından gelen ışık gölgeli bir doğu veya batı penceresi en uygunudur.

Fidelerin uzamasını önlemek için on iki saat gün ışığı sağlanması gerekir. Bu nedenle, akşamları ayrıca lambaları açmalısınız.

Çimlenmeden sonraki ilk hafta içindeki sıcaklık, kök sisteminin gelişimini uyaran +16 dereceye düşürülmelidir.10 gün sonra rejim + 18 ... + 20 dereceye çıkarılmalı ve büyüme mevsimi boyunca bu seviyede tutulmalıdır.

Önemli! Kışın, iç mekan limon +15 derece içinde soğuk bir içerik gerektirir.

Limon ağacı fidesinin dikilmesi

Bitkiler gözle görülür şekilde büyüdüğünde ve güçlendiğinde, ayrı saksılara dikilmeleri gerekir. Bunu ilkbaharda yapmak en iyisidir, çünkü bu dönemde büyüme süreçleri artar ve fideler bu prosedürü kolayca tolere eder.

Fideler 2 gün içinde sulanmalıdır, bu da kök hasarı olasılığını en aza indirir.

Dikim işlemi için 8-9 cm çapında kapların alınması tavsiye edilir Drenajı dibe yerleştirin ve boşluğun geri kalanını bir besin substratı ile doldurun. Limon tohumlarını çimlendirmenin mümkün olduğu kompozisyonda benzer bir toprak kullanabilirsiniz.

Her fide, bir toprak parçasıyla birlikte dikkatlice çıkarılmalı ve kök boğazı derinleştirilmeden saksının ortasındaki bir deliğe dikilmelidir. Sonunda bitkiler sulanmalı ve uyum sağlaması için 2-3 gün hafif gölgeli bir yere taşınmalıdır.

Önemli! Sadece iyi gelişmiş bitkiler, kompakt formlarının bir işareti olan yapraklar arasında küçük bir adımla ekilmelidir.

Limonu sulamak için hangi su kullanılır

Gelecekte, genç limonlara uygun şekilde bakmanız gerekiyor. Üst tabaka kurudukça bitkiler sulanmalıdır. Bunun için oda sıcaklığında durgun su kullanılması tavsiye edilir. Sıcak dönemlerde haftada 2 kez ve geri kalan zamanlarda - 7 günde 1 kez nemlendirin.

Limon toprağın su basmasına tahammül etmez

Üst giyim

Odadaki limon ağacının tam gelişmesi ve istikrarlı meyve vermesi için düzenli olarak beslenmesi gerekir. Bu ürün için özel tasarlanmış gübreler kullanılmalıdır. Bunları bahçecilik mağazalarında bulabilirsiniz.

Yeşillik ve sürgünlerin aktif büyümesi dönemlerinde, yüksek nitrojen içeriği ile gübreleme ve çiçeklenme ve meyve verme sırasında - fosfor ve potasyum kullanılmalıdır. Şubat ayından eylül ayının sonuna kadar döllenme sıklığı 2 haftada bir ve kışın - ayda birdir.

Bahçe bitkilerinin bakımı: temel kurallar

Rusya iklimi koşullarında sadece sağlıklı bir bitki olan Çin limon otu açık havada yetiştirilebilir. Ancak bu kültür narenciye ile ilgili değildir.

Tohumdan yetiştirilen limonlar sadece sıcak mevsimde dışarıda tutulabilir. Direkt güneş ışığından açık gölgeli alanlara yerleştirilmelidirler. Bitkilerin düzenli olarak +20 derece su ile sulanması tavsiye edilir. Tencerede toprak koma kurudukça yazın haftada 2-3 kez nemlendirin.

Özellikle kuru dönemlerde kronun ek olarak püskürtülmesi gerekir. Bitki besleme, standart şemaya göre yapılmalıdır.

Önemli! Serin Ağustos gecelerinin gelmesiyle birlikte limonların eve taşınması gerekir.

Limon fidanları zararlılara ve hastalıklara karşı düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Houseplant zararlıları ve hastalıkları

Uygun olmayan yetiştirme koşulları ve uygun olmayan bakım, bitkinin bağışıklığını zayıflatabilir.

Olası sorunlar:

 • Antraknoz. Yapraklarda koyu kahverengi lekeler şeklinde görülür. Hastalık erken yaprak dökülmesine ve sürgünlerin kurumasına neden olur.
 • Kök çürüklüğü. Bitkinin yer altı kısmı işlevini yitirir. Bu arka plana karşı yapraklar ve sürgünler turgorlarını kaybeder.
 • Gommoz. Hastalık, limonun sapının küçülmesine neden olur. Bu genellikle hipotermi ile ortaya çıkar.
 • Kalkan. Haşere bitki özsuyuyla beslenir. Bunu gövdede ve yaprakların arkasında bulabilirsiniz.
 • Örümcek akarı. Bu zararlı böceğin küçük olması nedeniyle çıplak gözle görülmesi zordur. Hasar durumunda, yaprak plakalarının kenarı boyunca küçük sarı noktalar belirir ve sürgünlerin tepelerinde ince bir örümcek ağı bulunabilir.

Hastalıklarla savaşmak için bitkiye Topaz, Fitosporin gibi mantar ilaçları püskürtmek gerekir. Ve kök çürümesiyle, bir limonu yalnızca ilk aşamada kurtarabilirsiniz. Bunu yapmak için, nakledilmeli ve ilaç "Maxim" solüsyonu ile sulanmalıdır. Haşereler ortaya çıkarsa, Fitoverm kullanılmalıdır.

Bir tohumdan limon yetiştirmek zor değildir. Önemli olan, fabrikaya temel gereksinimlerini dikkate alarak gözaltı koşulları sağlamaktır. Ve fidenin ancak uzun bir süre sonra meyve vermeye başlayacağı gerçeğine rağmen, dekoratif unsurlardan biri haline gelebilir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe