Ekmek ağacı meyvesi - nerede büyür ve neden böyle adlandırılır?

"Ekmek meyvesi" adı verilen egzotik bir bitki, alışılmadık meyvelere sahiptir. Boyutları çok büyük ve tatlılar, ancak aynı zamanda pişirildiklerinde lezzetlerini tamamen değiştiriyorlar. Bitki ayrıca maymun ekmek meyvesi olarak da adlandırılır. Belki maymunlar da bu meyvelerle ziyafet çekiyorlardı, ancak Polinezya yerlilerinin ekmek yerine ilk kullananların olduğu biliniyor.

Breadfruit veya Jackfruit

Ekmek meyvesi başka bir şekilde de jackfruit olarak adlandırılabilir. Ağaç dut ailesine aittir ve tropik bölgelerde yetişir. Uzun zaman önce kullanmayı öğrendiler ve şimdi tüm dünyada aktif bir egzotik yayılma var.

Ekmek meyvesi

Neden böyle adlandırılıyor

17. yüzyılda Polinezya'daki kabileler ekmek yerine jackfruit kullanıyordu. Jamaika'da şiddetli bir kıtlık başladıktan sonra, ülkenin yetkilileri ülke çapında ekmek meyvesi yetiştirmeye karar verdi.

Ünlü gemi "Bounty" bu görevde, ekibin bitki fidelerini yüklemesi gereken Tahiti adasına gönderildi. Ancak proje başarısız oldu, gemide bir isyan çıktı ve gemi hiçbir zaman varış noktasına gelmedi.

Bu olaylardan sonra, alışılmadık egzotik bitkiye ilk kez "ekmek" denmeye başlandı.

Ekmek meyvesi

Olgun sarı-kahverengi meyveler çok iri olup, her biri 3 kilogram ağırlığındadır, iri armut görünümündedir ve 30 cm uzunluğa ulaşır.

Jackfruit meyvesi

Meyvenin içi beyaz yumuşak etli, kemikleri de beyazdır. Bir ağaç tüm mevsimde yaklaşık 200 meyve verebilir. Meyveler farklı şekillerde yenir.

Meyvelerin faydaları harikadır: kraker şeklinde pişirilebilir, kaynatılabilir veya kurutulabilir. Krep, krep ve hamur işleri etlerinden yapılır.

Dikkat! Ağaç arka arkaya 9 ay kesintisiz meyve verebilir.

Ekmek meyvesi tadının tanımı

Çiğ ekmek meyvesinin tadı çok tatlıdır, olgunlaşmış çok tatlı kavun ve muzu andırır.

Ancak kızarmış meyvelerin tadı normal fırında patates gibi.

Ekmek meyvesi nerede büyür

Jackfruit, Doğu Afrika, Doğu Asya ve Filipinler'in tropik bölgelerinde yetişir. Çok popüler ve değerli bir meyve olduğu Hindistan'da nadiren bulunur. Bununla birlikte, bilim adamları Yeni Gine'yi jackfruit'un doğum yeri olarak görüyor.

Ekmek meyvesi neye benziyor

Ekmek meyvesi, iri oval ve armut biçimli meyvelere sahip egzotik bir bitkidir.

Ağaç çok uzundur, doğal doğasında 25 metreye kadar büyür. Görünüşü, pürüzsüz gri bir kabuğu olan bir meşeye benziyor. Dallar, uçlarında demet şeklinde yapraklar bulunan hem kalın hem de ince olabilir. Yaprakların farklı şekilleri vardır: eski yaprak plakaları bütündür ve genç olanlar parçalara ayrılır.

Not! Büyüme alanına bağlı olarak, bitki yaprak dökebilir veya yaprakların dökülmesi sırasında yapraklarını kaybedebilir.

Evde bir kemikten ekmek meyvesi nasıl yetiştirilir

Evde jackfruit yetiştirmek için düzenli sulama ve yüksek nem seviyelerini korumak önemlidir. Tropikal bitki, yüksek sıcaklıkları ve kuru iklimleri sevmez. Soğuk hava ve donma sıcaklıkları da sağlıklı büyüme için kötüdür. Rusya ve Sibirya'nın kuzey bölgelerinde bitki kök salmayacak ve büyümeyecek.

"Growbox" adlı özel bir dolapta jackfruit yetiştirmek daha iyidir. Alışılmadık isimli yapı, egzotik bitkilerin büyümesi için ideal koşullara sahip küçük bir seradır. Size çok zaman kazandıracak ve bakımı kolaylaştıracaktır.

Tohumlardan ekmek meyvesi yetiştirmek

Evde tohumlardan jackfruit'un nasıl yetiştirileceğinin tarifi, yetiştirme sürecinin kendisi gibi karmaşık değildir.

Dikkat! Öncelikle meyvelerden tohumları çıkarmanız ve bir gün suya koymanız gerekir. Küçük bir tencerede 3 santimetreden fazla olmayan bir derinliğe kadar bir tohum ekin. Bundan sonra, tüm kaplardaki toprak hafifçe sulanır ve 26 dereceden fazla olmayan bir odaya yerleştirilir.

Saksılardaki toprağı sürekli nemlendirmek gerekir. Yükselen gövdede 4 yaprak belirdiği anda, fideler daha geniş kaplara ekilir.

Bir tencerede fideler

Bir tencereye fide dikimi ve bakımı

Fideleri yeni kaplara naklederken, kök sistemine zarar vermemek için dikkatli davranmak önemlidir. Köklerin çapına göre bir delik açılır. Çalıyı dikkatlice deliğe yerleştirin ve toprakla kapatın.

Özel mağazalarda dikim için alt tabakayı satın almak daha iyidir. Verimli toprağı az miktarda kompost ve kumla karıştırarak kendiniz pişirebilirsiniz. Çalıların hızlı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için düzenli olarak sulanması ve havalandırılması gerekir.

Önemli! Havalandırma ile aşırıya kaçamaz ve güçlü taslaklara izin veremezsiniz.

Çiçeklenme döneminde tozlaşma elle yapılmalıdır. Nedeni, ağacın kökeninin yerel olmamasıdır. Bitki, doğal ortamında meyve yarasası adı verilen böcekler tarafından tozlanır ve orta enlemlerde bulunmaz. Küçük, geniş bir fırça ile polenleri toplar ve bir fırça ile toplanan çiçeklere dağıtırlar.

Aktif büyümesinden altı ay sonra, çalı tacı oluşturmak için budamaya ihtiyaç duyacaktır. Sürgünlerin büyümesini durdurmak için gereklidir, aksi takdirde ağaç normal şekilde oluşmaz ve çiçek açamaz ve meyve veremez.

Evde bir ekmek ağacı ağacının başarılı bir şekilde büyümesinin koşulları

Ekmek meyvesi yetiştirmek zor değil, asıl önemli olan gerekli koşulları yaratmak ve sürdürmektir:

  • verimli ve gevşek toprak;
  • sıcaklık 5 dereceden düşük ve 35 dereceden yüksek değildir;
  • yüksek hava nemi;
  • sabit toprak nemi.

İdeal koşullar, jackfruit'un büyümesini hızlandıracaktır.

Çalı büyümede artar artmaz, daha büyük saksılara nakledilmesi gerekir. Zamanla nakledilmezse büyüme durur, zemin kısmı solar ve solar.

Bu tür işaretler genellikle bahçıvanları ve çiçekçileri şaşırtıyor, bitkinin neden gelişmediğini anlamıyorlar. Kökler toprağa baskı yapmaya başlar ve sertleşir, bitkinin besin alacak başka yeri kalmaz.

Ekmek meyvesi adı verilen bitki kuzey enlemlerinde büyüyebilir. Hasadı evdeki kadar zengin olmasa da neredeyse tüm yıl boyunca sulu ve sağlıklı meyvelerle keyif yapabilir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe