Feijoa bir meyve veya bir meyvedir - nerede büyüdüğü ve neye benzediği

Egzotik sevenler, evde sadece muz ve ananas yetiştirmeyi değil, aynı zamanda feijoa yetiştirmeyi de öğrendiler. Meyve, Myrtle ailesinin bir temsilcisi olan yaprak dökmeyen ağaç benzeri bir çalı kategorisine aittir. Feijoa nedir? Feijoa, insan vücuduna fayda sağlayan ve B, PP ve C vitaminlerinin eksikliğini gideren değerli bir meyve mahsulüdür.

Feyhoa bir meyve veya bir meyvedir

Çoğu zaman, egzotik meyve severler sorular sorar: feijoa nedir, meyve nerede büyür? Bu harika bitki nereden geldi? Myrtle ailesinin verimli çiçekli bitkilerinin anavatanı:

 • Güney Amerika;
 • Kolombiya;
 • Arjantin;
 • Uruguay;
 • Paraguay.

Egzotik meyve

Bugün Azerbaycan, Avustralya, Kafkasya, Batı Gürcistan'ın tarım bilimcileri, tarlalarında verimli bir çiçekli bitki yetiştiriyor. Son zamanlarda, çalı Rusya'da (RF) yetiştirildi.

Feijoa - dut veya meyve nedir? Meyve kategorisine giren egzotik bir meyvedir.

Feijoa, dünyanın en sofistike gurmesini bile etkileyecek bir meyvedir. Meyvenin şekli bir yumurtanın şekline benzer. Meyveler yeşil renklidir. Kağıt hamuru, artan sululuk, aroma ve tatlı tadı ile karakterizedir. Feyhoa'nın tadı elma, nane, incir ve ananas gibi. Birçoğu bunun bir ananas gibi göründüğüne inanıyor. Şeffaf jöle benzeri hamurun tanecikliği, belli belirsiz bir guavaya benzer.

Bir feijoa neye benziyor? Egzotik meyvenin kabuğu serttir ve ekşi bir tada sahiptir. Kağıt hamuru az miktarda tohum içerir. Meyve kabuğu soyulmadan tamamen yenebilir.

Not! Çoğu zaman, egzotik meyvelerin sevenler, deride yararlı elementlerin ana yüzdesinin bulunduğunun farkında olmadan, yalnızca posayı seçerler. Bazı ev hanımları cildi temiz havada kurutur ve kışın rendelenmiş zencefil ile çaya ekler.

Feijoa nasıl çiçek açar? Feijoa çiçeklenme mevsimi neredeyse 60 gün sürer. Bu dönemde bitki, dairenin / bahçenin gerçek bir dekorasyonu haline gelir. Parlak feijoa çiçekleri inanılmaz bir aroma ile donatılmıştır. Meyvenin olgunlaşma dönemi 20 Ekim'e düşer. Feijoa'nın olgunlaşma mevsiminde meyveyi ağaçtan alıp hemen yiyebilirsiniz.

Yarar ve zarar

Feijoa - herkes bunun ne olduğunu ve meyvenin ne kadar yararlı olduğunu bilmiyor. Egzotik bir meyvenin sahip olduğu temel yararlı özellikler arasında, meyvelerdeki içeriğin büyük bir yüzdesi:

 • B vitaminleri;
 • C vitamini;
 • PP vitamini;
 • iyot ve kalsiyum;
 • potasyum ve sodyum;
 • magnezyum ve fosfor;
 • demir ve bakır;
 • çinko ve manganez;
 • malik ve folik asit;
 • çilek ve ananas uçucu yağları.

Olgun bir meyvenin özünde yoğunlaşan proteinlerin ve yağların kolay asimilasyonu nedeniyle, meyveler genellikle uygun beslenmeye bağlı kişilerin diyetinde kullanılır. Genellikle, kilo vermek için beslenme uzmanları, akşam yemeğini az miktarda meyve ile değiştirmeyi önerir. Böyle bir akşam yemeği sadece vücut ağırlığını azaltmak için değil, aynı zamanda yararlı elementlerin eksikliğini telafi etmek için de bir fırsat sağlayacaktır.

Kırım'da büyüyen çalı

Önemli! Feijoa'daki iyot yüzdesinin herhangi bir deniz ürününde bunu aştığı unutulmamalıdır. Suda çözünür bir durumda olması nedeniyle, vücut onu kolayca özümseyebilir.

Doktorlar, patolojilerden muzdarip insanlar için günlük diyete turunçgil eklemeyi önermektedir:

 • tiroid bezi;
 • gastrointestinal sistem;
 • böbrek ve karaciğer.

Not! Gürcistan'da feijoa temelinde Natakhtari limonata yapılır - yerli halk ve turistler arasında büyük talep gören ulusal bir içecek. Ve Rusya'da gençler, tarifsiz bir tadı ve aroması olan ve aynı zamanda enerji veren feijoa ile enerjik "Darkside" ı seviyorlar.

Bileşimde bulunan Kakhetin ve lökoantosin, insan vücudu üzerinde kötü huylu tümörlerin oluşumunu önleyen güçlü bir antioksidan olarak etki eder. Bileşimdeki C vitamini varlığı, erken bir aşamada soğuk algınlığı, akut solunum yolu hastalığı semptomları ve grip ile baş etmeyi mümkün kılar.

Not! Feijoa, doğada büyüyen mükemmel bir immünomodülatördür.

Yararlı özelliklerinin bolluğuna rağmen meyve insan sağlığına zararlı olabilir. Ürünün bileşimindeki büyük bir şeker yüzdesi, muzdarip kişilerin sağlığını olumsuz yönde etkiler:

 • obezite;
 • şeker hastalığı;
 • kalp hastalığı;
 • ülseratif patoloji;
 • meyveye bireysel hoşgörüsüzlük;
 • tiroid bezinin hiperfonksiyonu.

Her gün çok sayıda egzotik meyveyle ziyafet çekiyorsanız, aşağıdakilerin ortaya çıkmasına neden olabilirsiniz:

 • kaygı;
 • sinir krizi;
 • "Sıçrama" sıcaklığı;
 • kalp çarpıntısı;
 • düşük performans;
 • depresif durum.

Dışkı problemlerinden kaçınmak için inek sütü ve feijoa kombinasyonundan kaçınmak en iyisidir. Meyveler sadece taze yenebilir! 6-7 günlük depolamadan sonra ürün bozulur ve zehirlenmeye neden olabilir.

Evde büyüyen feijoa

Kendi evinizde egzotik bir bitki yetiştirmek için tohum hazırlamanız gerekir. Bunu yapmak için taze meyveler satın almalısınız. Olgunlaşmış meyvelerin tohumları zayıf çimlenmeye sahiptir. Tohumu çıkarmak için meyveyi kuyruk tarafından kesmeniz gerekecek. Jöle benzeri hamur sıkılır. İnce bir elekle, sadece jöleden kurtulmanız ve tohumları almanız gerekir. Bu şekilde toplanan tohumlar manganez solüsyonunda yıkanır ve iyice kurutulur.

Çalı yetiştirme

Tohum ekim işlemi:

 1. İlk adım, toprak karışımını hazırlamaktır. Turba ve verimli toprak eşit parçalar halinde birleştirilir, az miktarda kum ve yapraklı toprak eklenir.
 2. Ortaya çıkan toprak kaplara dökülür.
 3. Tohumlar, toprak yüzeyinden 0.6 cm derinliğe kadar toprağın derinliklerine iner.
 4. Toprak, püskürtücüden iyice nemlendirilir. Bu tohumun yıkanmasını önleyecektir.
 5. Kaplar pencere kenarlarına yerleştirilir. Oda sıcaklığı 17-18 ° C arasında olmalıdır.
 6. 3-4 hafta sonra ilk sürgünler görünecektir. 14 gün sonra ilk yapraklar görülebilir. Sekizinci yaprağın oluşumundan sonra fideler ayrı saksılara ekilir. Bu sefer toprağın bileşimini biraz değiştirmeniz gerekecek. Eşit miktarlarda, birleşik çim ve yaprak toprağı, az miktarda kum ve humusla dolu bir kaba dökülür.

Önemli! Çalı dona dayanıklı mahsullere ait değildir.

Aydınlatma

Sitenize bir feijoa ağacı dikerken, bitkinin ışığı seven mahsullere ait olduğunu dikkate almak önemlidir. Evin yanından inerken, güney tarafında bulunan bir yeri tercih etmelisiniz. Apartman koşullarında ekilen yetişkin egzotik feijoa bitkileri, güney pencere kenarına veya yalıtımlı balkon / sundurmaya yerleştirilmelidir. Soğuk mevsimde kültürü desteklemek çok önemlidir. Bu amaçla meyve ağacının yanına 20 W floresan lamba takılır.

Not! Dışarıda yetişen çalılar bile ek aydınlatmaya ihtiyaç duyar. Bu nedenle, feijoa yakınına ek ışık yerleştirilebilir, ancak bu başarılı bir ekim için bir ön koşul değildir.

Toplama

Fidelerde 3-4 çift yaprak oluşur oluşmaz, küçük kaplarda ayrı ayrı toplamaya başlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, aşağıdakilerden oluşan kendi kendine hazırlanmış toprak kullanılması tavsiye edilir:

 • yaprak humusu;
 • çürümüş gübre;
 • çim toprağı;
 • kaba nehir kumu.

Bir kazma, feijoa kök sisteminin gelişimini hızlandırır. Yeşil kütlenin hızlı büyümesine rağmen, saksılara fidan diktikten sadece altı yıl sonra ilk meyvelerin tadını çıkarmak mümkündür.

Hava nemi ve sıcaklığı

Feijoa evde nasıl büyür ve onun için hangi oda sıcaklığı kabul edilebilir? Feijoa, sıcaklık koşulları konusunda seçici olmayan bir bitkidir. Ağaç, 12-13 ° C aralığında soğuk havaya ve 28-33 ° C aralığında sıcak havaya oldukça iyi tolere edecektir. Önemli olan tek şey soğuk mevsimde sıcaklığın 8 ° C'nin altına düşmemesidir.

Not! Bitkiye uygun şekilde bakıp toprağı zamanında nemlendirerek, sizi her yıl sulu meyvelerle memnun edecek sağlıklı bir ağaç yetiştirebilirsiniz.

Bir apartman dairesinde feijoa yetiştirirken, yazın bahçeye veya en azından sırsız bir balkona ağaçlı kaplar koymalısınız. Odada yıl boyunca hava neminin% 78-80 arasında tutulması önemlidir. Uzmanlar, egzotik meyvenin yeşil kütlesini ve kök sistemini sistematik olarak püskürtmeyi tavsiye ediyor.

Sulama

Boğucu sıcağında ve büyüme mevsimi boyunca, sıvının deliklerde durmasını önlerken, toprağı bolca nemlendirmek gerekir. Gün batımından sonra feijoa'ya ılık su püskürtülür. Islak yapraklardaki güneş ışığı güneş yanığına neden olabilir. Kaptaki toprak kurudukça toprağı nemlendirmek gerekir.

Not! Çok kuru toprak bitkinin yeşil kütlesinin düşmesine neden olduğu için saksıdaki toprağı sistematik olarak kontrol etmek önemlidir. Kökler ve dallar aynı anda ölür.

Evde egzotik bitki

Üst giyim

İlk 24 ayda egzotik ağacın döllenmeye ihtiyacı yoktur. Her mevsim genç bir bitkiyi yeni bir toprağa ekerek, faydalı elementlerin ve vitaminlerin eksikliğini telafi edebilirsiniz. Fide diktikten iki yıl sonra, üst pansuman yapmayı düşünebilirsiniz. İlkbahar ve sonbahar aylarında gübre kullanılması tavsiye edilir. Uzmanlar yapraktan üst pansuman yapılmasını tavsiye ediyor.

İlkbaharda gübreleme şeması:

 • 1 Nisan'da azot içeren bir gübreleme uygulayın;
 • 15 Nisan'da fosforlu gübre ile gübreleyin;
 • 30 Nisan'da potas üst pansuman ekleyin.

Organik gübreler genellikle azotlu üst pansuman olarak kullanılır. Çöken yağmur suyunda seyreltilmiş az miktarda çürümüş at gübresi idealdir. Bu tür gübreleme, egzotik bir mahsulün aktif büyümesine katkıda bulunur.

Granüler süperfosfat eklemek sistematik olarak gereklidir. Zemine gömülebilir. Sıvı gübre kullanmanız gerekiyorsa, süperfosfat (1 yemek kaşığı. Kaşık) 2 litre su ile birleştirilir. Ortaya çıkan çözelti kaynatılır, soğumaya bırakılır ve ardından egzotik ağaçlarla bol miktarda sulanır.

Meyvelerin gelişimini teşvik etmek için sonbaharın başlarında potas eklenebilir. Kül çıkarma sistemi kullanılması tavsiye edilir. Her 2 litre durgun su için 2 yemek kaşığı ekleyin. yemek kaşığı yaprak döken bitki külü veya saman. Çözelti 5-7 gün süreyle infüze edilmelidir. Süzüldükten sonra sıvı üst pansuman gübre olarak kullanılabilir.

Not! Herhangi bir üst pansuman ıslak toprağa uygulanmalıdır. Bu nedenle gübre kullanmadan önce bitkinin bol sulanması tavsiye edilir.

Kışın üst pansuman yapılmaz.

Zararlılar ve hastalıklar

Bahçıvan mahsule uygun şekilde bakarsa ve ağacı zamanında gübrelerse egzotik bir bitki nadiren hastalanır.Kaliteli bakımın yokluğunda ve sulama rejiminin ihlali durumunda, feijoa gri çürüklük ve yaprak lekesinden muzdarip olabilir. Mantar enfeksiyonlarıyla baş etmek için uzmanlar şunları kullanmanızı önerir:

 • bordo sıvısı;
 • abigo zirvesi;
 • ev;
 • cuproxate;
 • oksikom;
 • polikoma;
 • ridomil;
 • akrabat;
 • yakında.

Önemli! Gri çürüklükten etkilenen alanlar eksize edilir. Bu durumda, sağlıklı dokunun küçük bir bölümünü yakalamalısınız. Bundan sonra, etkili bir mantar ilacı ile bol miktarda tedavi gerçekleştirilir.

Zararlı böcekler arasında egzotik bir meyve genellikle sahte bir kalkan ve kırmızı örümcek akarı tarafından zarar görür. İkincisi, genç yaprakları ve sürgünleri yok eder. Haşere ile başa çıkmak için uzmanlar, 1 litre suda çözünmüş (2 g) celtan kullanılmasını önermektedir. Çözüm yardımı ile bitki gün batımından sonra işlenir. Celtanın aktif bileşenleri, yaklaşık beş hafta boyunca egzotik bir kültürü etkileyebilir. Önleyici bir önlem olarak, duşun altında sistematik olarak durulanması tavsiye edilir. Örümcek akarı nemden kaçmaya çalışır.

Kın, yaprakların üst tarafının merkezi damarları boyunca yerleşir. Haşere ile daha önce çökelmiş suda çözülmüş karbofos kullanarak başa çıkabilirsiniz (2 litre su için 6 g ilaç gerekecektir). Emülsiyon, bitkinin yeşil kütlesini tedavi etmek için kullanılır. Her yaprağın her iki tarafı sıvı ile nemlendirilmelidir. Önerilen tedavi sayısı 3 defadır. Aralarındaki aralık altı gün olmalıdır.

Hastalıklar ve zararlılar

Üreme feijoa

Egzotik ağaç, çapraz tozlaşan bir üründür. Meyvelerin oluşmaya başlaması için birbirine yakın bir çift feijoa dikmek gerekir. Bununla birlikte, bu bile bol meyve vermeyi garanti edemez. Deneyimli bahçıvanlar, ekim için partenokarpik fidan satın almanızı önerir. Kendi kendine tozlaşma yeteneğine sahip olan bu yeşil alanlar.

Bir bitkinin çoğaltılması için kullanılması tavsiye edilir:

 • tohum yöntemi ile;
 • kesimler ile.

20 Nisan'da kesim yapılır. Çelikler genç sürgünlerden kesilir. Her birinin üç internodunun olması çok önemlidir. Alt kesimler bir büyüme uyarıcısı ile muamele edilir. Bu amaçla kullanılması tavsiye edilir:

 • kök;
 • humate;
 • epin.

Alt kısımları işledikten sonra, çelikler az miktarda vermikülit ve kum içeren hafif toprak varlığında bir seraya ekilir. Çeliklerin kök salması için seradaki sıcaklığın 28 ° C'den yüksek olması önemlidir. Fidelerin sadece% 50'sinin bu şekilde kök saldığı unutulmamalıdır. Bitki yeterince seçicidir, bu nedenle üreme o kadar kolay bir süreç değildir.

Genç kesimlerin çiçeklenmesi 36 ay sonra başlar. Tohum üretimi ile feijoa çiçeklenme süreci sadece altıncı yılda başlar. Feijoa çiçekleri oldukça gür ve parlaktır. Ne yazık ki, her ağaç meyve veremez.

Feijoa, iddiasız bitkiler kategorisine aittir. Bununla birlikte, evde yetiştirirken, deneyimli bahçıvanların tavsiyelerine kesinlikle uymak önemlidir. Bu, sağlıklı ve bol bir ağaç yetiştirmenize izin verecektir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe