Pentas çiçeği: evde bakım ve tohum yetiştirme seçenekleri

Pentas, hem dış mekanlarda (toprakta veya saksıda) hem de iç mekanlarda dekoratif amaçlı yaygın olarak kullanılan bir çiçektir. Memleketlerinde vahşi doğada çok sayıda sinek kuşunu ve kelebeği çeken dev çiçeklerinin güzelliği için ödüllendirilmiştir. Pentas mızrak şeklinde çiçek yetiştiriciliğinde ev seçeneği olarak popülerdir. Bu tür genellikle dikkat çekici renklere sahip melezler oluşturmak için alınır.

Sokak ve kapalı çiçek pentalarının tanımı

Pentas, Afrika'ya özgü bir bitkidir. Yaygın olarak Mısır yıldızı olarak bilinir. Oldukça belirgin damarlı, sade yeşil yapraklara sahiptir. Bu cinsin ana türleri Pentas Lanceolata, Pentas Nobilis, Pentas Longiflora, Pentas Bussei, Pentas Zanzibarica'dır. Cinsin adı, çiçeğin beş yaprağı olan "beş" anlamına gelen Yunanca "Pente" den gelir ve Latince "Lanceola" - "mızrak biçimli" - yaprakların görünümünü vurgular. Balkon ve terasları süslemek için bahçe iç mekanlarını şekillendirmek veya saksılara dikmek için kullanılır.

Lanceolate pentaları

Bilginize! Çiçek, Akdeniz iklimi olan yerler için idealdir.

Ilıman iklimlerde ömrü oldukça kısa olmasına rağmen bakım ve ekim kolaylığı ve dekoratif değerinin yüksek olması onu oldukça ilginç bir tür yapmaktadır. Örneğin, Starla Mix pentaları terasları ve balkonları süslemek için kullanılır ve Graffiti pentaları çok etkili bir çiçekli iç mekan çiçeğidir.

Maksimum 1 m yüksekliğe kadar büyüyebilen çok yıllık bir çalıdır.Oval ve mızrak şeklinde yaprakları vardır, dişleri ikiye bölünmüştür. Çiçekler yıldız şeklindedir, yaz boyunca sert iklimlerin hakim olduğu bölgelerde bile görülür. Tipik olarak pembe veya beyazdırlar, ancak daha yeni çeşitler mor, lavanta tonları ve kırmızı merkezlerle pembe gibi karışık renkler getirmiştir.

Not! Bahçede, diğer bitkilerle birlikte mükemmel renkli noktalar yaratır, ayrıca büyük çalıların kenarları boyunca dikim için de harikadır.

Pentas çiçeğinin doğru yetiştirilmesi

Mısır yıldızı dış mekan kaplarında iyi büyür ve yeterince ışık alırsa iyi bir ev bitkisi bile yapabilir. En iyi güneşe maruz kaldığında ve nemli, süzülmüş toprakta büyür ve gelişir. Daha az güneşli koşullara uyum sağlayabilir, ancak çiçek açması o kadar bol olmayacaktır. Çiçek tam gölgede dikime uygun değilmiş gibi, orada patojenik mantarlara duyarlı olacaktır.

Pentas Starla

Sıcaklık

Pentas Lanceolata, sıcaklığı ve yoğun ışığı seven tropikal bir bitkidir. Özellikle sıcak günlerde pentalar zayıflar ve solar, bu nedenle 20-25 ° C'lik bir sıcaklık tercih edilir.

Önemli! Pentalar güneşi sevmesine rağmen hemen güney penceresine koyamazsınız. Kademeli eğitim olmadan çiçek yanacaktır. Yaz aylarında, pencereyi gölgelemeniz bile gerekebilir.

Yüksek katlı bir binada, çiçeğin balkona ve özel bir evde - bahçeye aktarılması daha iyidir. Pentas Lanceolata taslakları iyi tolere eder, bu nedenle sık havalandırma ona zarar vermez. Bahçedeki kuvvetli soğuk rüzgarlar, doğru konum sayesinde çiçek tarafından taşınır. Pentalar en iyi şekilde bir duvarın yakınına yerleştirilir veya daha güçlü örneklerle çevrilidir.

Ağustos-Eylül aylarında kaptaki üst toprağın değiştirilmesi ve bitkinin kuzey pencereye yerleştirilmesi gerekir. Bolca nemlendirin.Ekim ayında, Pentas Lanceolata güney penceresine yeniden düzenlenebilir ve Kasım ayında çiçek açacak.

Nem

Bir çiçek için nem modu% 60 civarında tutulmalıdır. Püskürtme yaparken, çiçek salkımına düşmemek daha iyidir. Islak genişletilmiş kil ve yosun içeren bir palet kendini oldukça iyi kanıtlamıştır. Bir saksıya yerleştirirseniz, dibinde küçük taşlardan bir drenaj tabakası yaptığınızdan emin olun, bu da fazla suyu gidermeye yardımcı olacaktır.

Sulama

Yerleşik su almak ve ayrıca sulamadan sonra, tomurcukların gelişimini teşvik eden fosforlu mineral gübreler uygulamak gerekir. Kuru toprak sararmaya neden olabileceğinden sonbahar-kış döneminde özellikle sulama sıklığını izlemeniz gerekir.

Bitki farklı toprak türlerine uyum sağlayabilir, ancak zengin toprakları ve drenajlı hafif nemli toprakları tercih eder. Açık havada yetiştirildiğinde, çiçek tekrarlayan don riski ortadan kalktıktan sonra dikilmelidir. Fazla nem ve sulama çok zararlıdır. Sonbaharın sonlarında ve kışın, biraz sulamak gerekir.

Farklı zamanlarda sulama

Üst giyim

Kural olarak, pentalar mevsimde birkaç kez çiçek açar. Pentas Lanceolata sürekli çiçek açtırılamaz, ancak bu sürecin süresi etkilenebilir. Bir çiçeğin beslenmesi bu dönemi önemli ölçüde artırır, ancak döllenmeye kapılmamalısınız, herhangi bir bitki, tıpkı bir kişi gibi dinlenmeye ihtiyaç duyar.

Not! Mineral gübreler çiçeklenme döneminde 20 günde bir uygulanabilir, artık uygulanmaz.

Bitkinin verimli toprağa ihtiyacı vardır, ancak yüksek tuz seviyelerini sevmez. Pentasu, dekoratif yaprak döken bitkiler için uygundur. Sık sık nakiller de önemlidir. Çiçeğin kuvvetli bir şekilde köklenen sürgünleri hızla büyütmesi nedeniyle saksı hızla sıkışık hale gelir. Pentas Lanceolata her 1-2 yılda bir nakledilir.

Yeşil kütleyi arttırmak için, ilkbaharda granül yavaş salınan gübre ile gübrelemenin yanı sıra sudan tasarruf etmek ve aynı zamanda toprak besinleri için rekabet edebilecek yabani otların ortaya çıkmasını önlemek için kompost yapılması tavsiye edilir. Toprak hafif asidik olmalıdır (pH 6.5).

Budama

Pentas pek seçici değil. Sağlığını izlemek oldukça basit, ancak ondan mükemmel bir görünüm elde etmek çok daha zor: bir yere eğiliyor, sürünüyor, uzanıyor. İstenilen görünümden herhangi bir sapma için çiçeği sıkıştırın. Sürgünlerin sık sık budanması, bitkinin güzelliğini ve düzgün görünümünü korumaya yardımcı olacaktır. Kıstırma, yalnızca çiçeklenme aşamaları arasında gerçekleştirilir.

Tohumlardan üreme

Tohumlardan ve kesimlerden bir pentas çiçeği yetiştirmek

Bu tür, kesimlerden veya tohumlardan oldukça kolay bir şekilde çoğalır. İlk durumda, sürgünlerin kesilmesi ve kök hormonuna batırılması tavsiye edilir. Daha sonra kesimler önceden nemlendirilmiş kuma bırakılır ve kök salmaya bırakılır. Birkaç hafta sonra, yeni bitki aktif olarak büyümeye ve gelişmeye başlayacaktır.

Meyve, dört kapağa bölünmüş oval kapsüllerde birçok kahverengi tohum içerir. Hepsi birkaç yıldır iyi çimlenmeye sahiptir. Tohumlardan büyümek, hızlı bir şekilde yeni örnekler almanıza izin verir, ancak bitkinin çiçeklenmesi, kesimlerden büyüyenlerden çok daha sonra gelecektir. Tohumdan yetiştirmek, Starl'ın pentaları ve diğer birçok çeşidi için uygundur. 4-6 hafta içinde fide toplanması gerekecektir.

Not! Pentas lanceolata'nın yıllık olduğu ifadesine rastlamak alışılmadık bir durum değildir. Bu, ancak uzun gövdeleri keserek gençleştirmezseniz doğru kabul edilebilir. Çalılar birkaç yıl sonra parçalandığından, düzenli olarak tohum almak veya filizlendirmek gerekir.

Pentas Lanceolata bütün yaz çiçekleriyle keyif alsa da, bu dönemde periyodik olarak dinlenmesine izin vermek daha iyidir. Klasik kış çiçekleri çok daha fazla neşe getirecek.

Bir bahçe için tohumlardan pentalar yetiştirmek daha iyidir.Dikim materyali en az 20 ° C sıcaklıkta toprağa ekilmelidir. Pentaların ilk sürgünleri 1-2 hafta içinde ortaya çıkacak. Fidanlar Mayıs ayında dikilebilir. İç mekan kullanımı için, kesimler doğrudan zemine yerleştirilebilir.

Pentas Starla bahçede

Bakımın tanımı

Mısır yıldızı, az bakım gerektiren bir türdür. Yeterli suya, güneşe ve sıcaklığa sahip olduğu sürece iyi gelişecek ve çok sayıda tomurcukta çiçek açacaktır. Bundan sonra, yeni çiçeklenmeyi teşvik etmek için kurutulmuş çiçek salkımını çıkarmak gerekir. Ek olarak, daha kompakt bir şekil vermek için burcun budanması tavsiye edilir, aksi takdirde burcun birkaç parçaya ayrılma riski vardır ve bundan sonra artık kurtarılmayacaktır.

Bilginize! Ev pentaları çiçeklenme bittikten sonra kış uykusuna girer.

Yapraklar çeşitli çürümüş rahatsızlıklar tarafından saldırıya uğrayabilir. Hasar durumunda, hemen özel bir ajanla (mantar ilacı) tedavi etmeye değer. Ayrıca yaprak bitleri ve tatarcıklar tarafından saldırıya uğrayabilir. Böcek öldürücüler onlara karşı iyi sonuç verdi.

Pentas çiçeği, minimum bakımla bile, sahibini aylarca memnun edebilir. Önemli olan, toprağı aşırı nemlendirmek ve tepenin durumunu izlemek değil, aydınlatmayı izlemek.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe