Venüs saç - evde açıklama ve bakım

Venüs kılı - çiçek yetiştiricileri arasında yaygın olan eğrelti otu çeşitlerinden birinin şiirsel olarak adlandırılması budur. Bu bitki, evi sadece oyulmuş yapraklarıyla süslemekle kalmaz, aynı zamanda hastalığa neden olan mantarları etkisiz hale getirir.

Saç venüsü neye benziyor, hangi aileye ait?

Venüs kılı (Adiantum capillus-veneris) genellikle Pteris ailesi olan eğrelti otlarının cinsine atfedilir. Bu çok yıllık bitki, yapraklarının suyu itebilmesi ile karakterizedir.

Maidenhair venüs saç

Görünüşe göre çiçek, 30-40 cm yüksekliğinde, ince sürünen rizomlu ve açık yapraklı, gri veya parlak yeşil renkte boyanmış otsu bir bitkidir. Uzun kahverengi bir yaprak sapı (25 cm uzunluğunda) üzerindeki yaprak plakaları alternatif veya ters olabilir. Tabakalar, birçok yumuşak segmenti olan güçlü bir şekilde kesilmiş bir plakaya sahiptir.

Bir notta! İyi bakıldığında çiçek evde 10 yıldan fazla yaşayabilir.

Ortak çeşitler

Evlerde tutmak için en popüler bakire kılı türleri:

 • durma benzeri;
 • ihale;
 • ince saçlı;
 • Kırmızı;
 • güzel;
 • kuyruklu.

İyileştirme özellikleri

Çiçeğin yaprakları balgam söktürücü, ateş düşürücü ve antimikrobiyal etkileri olan toz ve şurupların hazırlanmasında kullanılır. Tentür, sedef hastalığını tedavi etmek için kullanılır ve kızlık kılı kaynatma yardımı ile kepek ortadan kaldırılır.

Görünüşün tarihi hakkında kısaca

Bu eğrelti otunun dağılım alanı Brezilya ve Güney Amerika ormanları olarak kabul edilmektedir. Doğal koşullarda yabani türler Kafkasya ve Kırım'da bulunabilir. Ev bitkileri dünyanın her yerinde bulunur.

Evde bir bitkiye bakmanın özellikleri

Çiçeğin ayırt edici bir özelliği hızlı büyümesidir. Bunu başarmak zor değil. Venüs kılı, bakım için yüksek talepte bulunmayan bir çiçektir.

Sıcaklık

İyi çiçek büyümesi için optimum sıcaklık + 16… +20 ºº'dir. Bitki +10 ºº'ye kadar soğuk havayı tolere edebilir, ancak daha düşük sıcaklıklar yaprakların ölümüne yol açar.

Ek Bilgiler. Eğrelti otu potası ısıtma radyatörlerinin ve ısıtıcıların yakınına yerleştirilmemelidir.

Aydınlatma

Güneşin bolluğu çiçeğin büyümesini ve durumunu olumsuz etkiler. Vahşi doğada, eğrelti otları en çok gölgeli alanlarda bulunur. Evde doğuya veya kuzeye bakan pencereler, çiçeğin yeri için uygun koşullar olacaktır. Batıya bakan odalarda, saksıyı pencere kenarından odanın derinliklerine çıkarmak daha iyidir.

Saç Venüs Çiçek Aydınlatma

Sulama

Sulama sıklığı mevsime ve sıcaklık koşullarına bağlıdır. Yaz günlerinde çiçeğin haftada 3 kez sulanması gerekir. Toprağın daima hafif nemli kalmasını sağlamak önemlidir, su durgunluğuna izin verilmemelidir.

Önemli! Toprağın tamamen kuruması, bakirenin ölümüne yol açar.

Püskürtme

Hava nemi normal aralık dahilindeyse saç venüsünün püskürtülmesine gerek yoktur. Ek nemlendirme yalnızca aşırı ısı oluşursa ve hava nemi düşükse gereklidir. Bu durumda çiçeğe düzenli olarak ılık su püskürtebilirsiniz.Nemi düzenlemenin bir başka etkili yolu da saksının yanına ıslak taşlar yerleştirmektir.

Nem

Eğrelti otları bir apartman dairesindeki yaşam koşullarına iyi uyum sağlar. Hava neminde% 20'ye kadar düşüşe dayanabilirler, ancak bu rakamı% 50 civarında tutmak en iyisidir. Kuru havada, bitkinin ek neme ihtiyacı vardır.

Astarlama

Saç Venüs, gevşek besleyici toprağı tercih eden çiçeklere aittir. Toprağı kendiniz hazırlarsanız, 2 parça turba ve 1 parça yapraklı toprağı karıştırmalısınız. Gevrekliği artırmak için az miktarda kum kullanılabilir.

Önemli! Suyun durgunlaşmasını ve köklerin çürümesini önlemek için tencerenin dibine bir drenaj tabakası döşenmelidir.

Üst giyim

Çiçeğin aktif büyüme döneminde (ilkbaharda başlayarak) ayda 2 kez gübreler kullanılır. Deneyimli çiçek yetiştiricileri, dönüşümlü olarak mineral ve organik pansuman eklemeyi önerir.

Kışın bakımın özellikleri, hareketsiz dönem

Ekim ayından itibaren eğrelti otunun büyümesi yavaşlar, bitki hareketsiz bir döneme girer. Şu anda ona dinlenmesini sağlamak önemlidir. Sonbahar ve kış aylarında venüs kıllarının sulanması haftada bir yapılmalıdır. Gübrelerin toprağa uygulanması tavsiye edilmez.

Ne zaman ve nasıl çiçek açar

Venüs kılı, Fern sınıfına aittir. Bu tür bitkilerin hem vahşi hem de iç mekan koşullarında çiçekleri yoktur. Üreme, sporlar yardımıyla gerçekleşir.

Saç Venüs bitki sporları

Budama

Kızlık kılı, yalnızca kuru, sararmış veya çürümüş yaprakların çıkarılması gerektiğinde kesilir. Prosedür keskin bir aletle yapılmalıdır.

Saç venüsü nasıl çoğalır?

Yeni bir bitki elde etmek için aşağıdaki yayılma yöntemleri kullanılır:

 • zaten yetişkin bir bitki birkaç bölüme ayrılmıştır;
 • tohum ekimi (sporlar).

Etkinlik ve süre bakımından farklılık gösterirler, bu nedenle çalışmaya başlamadan önce her iki yöntemi de keşfetmeye değer.

Sporların çimlenmesi

Dikimden önce toprağı ve sporları kendileri hazırlamanız gerekir. Toprak, alçak geniş bir kaba dökülür, biraz sıkıştırılır ve kaynar suyla dökülür. Bu, patojenik mantarları ve bakterileri ortadan kaldırmak için yapılır. Sporlar bir süre zayıf bir potasyum permanganat çözeltisine yerleştirilir ve böylece gelecekteki filizlerin olumsuz çevresel etkilere karşı direncini arttırır.

Maidenhair tohumlarının ekilmesi için adım adım talimatlar:

 1. Sporlar kutuya eşit olarak dağılmıştır. Çimlenme sürecini uzatacağından ve ısırma olasılığını azaltacağından, onları kazmanıza gerek yoktur.
 2. Sera etkisinin elde edileceği için kabın üzerine bir film gerilir. Birkaç günde bir, toprağı püskürtmek ve havalandırmak için film açılır.
 3. Tohum sandığı sıcak ve aydınlık bir yere yerleştirilir. Fidelerin ortaya çıkması zaman alabilir. Bazı durumlarda filizler 2 hafta içinde ortaya çıkar, bazen bir aydan fazla sürer.
 4. Filizler göründükten sonra, film çıkarılır ve kap iyi aydınlatılmış bir yere (doğrudan ışınların altına değil) yerleştirilir.

Büyümüş güçlü fideler bir saksıya kalıcı bir yere taşınabilir.

Venüs kılı ekimi

Çalıyı bölmek

Bakire kılı eğrelti otunun köksapı bölerek çoğaltılması ilkbaharda en iyisidir. Bunu yapmak için, saksıdan bir toprak parçasını çıkarın ve rizomu dikkatlice inceleyin. Çürüme ve hasar olup olmadığını kontrol etmek önemlidir. Bulunursa köklerin kötü kısımları keskin bir bıçakla kesilir.

Ayrıca büyüme noktalarının sayısına da dikkat etmeniz gerekiyor. Ana çalıda bunlardan yeterince yoksa, bitki bölünmemelidir. Çiçeğin kök salmama riski yüksektir.

Çalıyı böldükten hemen sonra, kesilen noktalardaki kökler odun kömürü ile muamele edilmelidir. Daha sonra tüm delenki, toprakla hazırlanmış saksılara ekilir.

Aktar

İlkbaharda, aktif büyüme dönemi gelmeden bile çiçek nakli yapmak en iyisidir. Genç bir çalı nakledilirse, sığ bir tencere almak en iyisidir. Olgun bitkiler için ise saksı yeterince büyük olmalıdır.

Olası büyüyen sorunlar ve hastalıklar

Uygun olmayan bakım ile çiçek kurumaya ve ölmeye başlar. Zamanla bu değişiklikleri fark ederseniz, gözaltı koşullarının ayarlanması tesisin eski haline getirilmesine yardımcı olacaktır.

Yapraklar solgunlaşır

Saç venüsü yaprakların rengini değiştirebilir. Renk parlak yeşilden beyazımsı veya sarımsı bir renge döner. Bu değişikliklerin nedenleri:

 • aşırı ışık veya doğrudan güneş ışığına maruz kalma;
 • gübre eksikliği;
 • çok sık sulama veya durgun nem.

Yaprakların uçları kuru

Yaprakların uçları kurursa, bu yoğun ısı ve nem eksikliğini gösterir. İşaretleri ortadan kaldırmak için bitkiye daha sık püskürtmeniz gerekir.

Zararlılar

Maidenhair nispeten nadiren hastalıklara ve zararlılara maruz kalır. Bu özellik, yapraklarının bakteri yok edici özelliklere sahip olmasıyla açıklanabilir. Böceklerden pullu böcek ve eğrelti biti bitkiye yerleşebilir. Parazitleri ortadan kaldırmak için çiçeğe iç mekan bitkileri için böcek ilaçları uygulanmalıdır.

İşaretler ve batıl inançlar

Kadın yatak odasına saç venüsünü yerleştirmek en iyisidir. Batıl inanca göre bu eğrelti otu dişil enerjiyi arttırır. Bununla birlikte, başka herhangi bir evde veya ofiste, çiçek olumsuzluğu ortadan kaldırdığı ve oda sakinlerine huzur ve özgüven verdiği için yerinde olması gerekecektir.

Bitki çiçeksiz bile muhteşem görünüyor

Çiçekli bitkiler arayan çiçek yetiştiricileri için, eğrelti otu tomurcuk oluşturmadığından kıl zarı uygun değildir. Ancak bu özellik, uzun ömürlü güzelliği hiç etkilemez. Oyulmuş yapraklar alışılmadık bir görünüm sağlar.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe