Yenilebilir eğrelti otu - neye benziyor ve nerede büyüyor?

Eğrelti otları, sadece görünüş ve yapıyı değil, aynı zamanda türlerin çeşitliliğini de korumayı başaran Dünya gezegenindeki en eski ağaç ve yer örtücü bitkilerdir. Antarktika, çöl hariç dünyanın her köşesinde yaşıyorlar. Kuraklığa, neme, yüksek ve düşük sıcaklıklara dayanırlar ve çevresel değişikliklere karşı dirençlidirler.

Modern ortamda eğrelti otlarının artık bitki dünyasında hüküm sürmemesine, büyük bir boyuta sahip olmamasına rağmen, özgünlükleri ve gizemli güzellikleri ile hayrete düşerler. Bunların ilginç bir temsilcisi Orlyak eğrelti otudur.

Eğreltiotu türleri

Eğrelti otları, sadece vahşi veya egzotik bitkiler olarak değil, yavaş yavaş insan yaşamına girdiler. Ev veya süs bitkisi olarak kullanılırlar. Ayrıca geleneksel tıp olan farmakolojik alanda da kendilerini kanıtlamışlardır.

Orlyak neye benziyor

Zehirli (insan vücudu üzerinde toksik etkileri olan) ve yenilebilir eğrelti otu türleri arasında ayrım yapın.

Yenilebilir eğrelti otları:

 • Matteuccia strikiopteris - Ortak devekuşu. Yaprak devekuşu tüyü şeklindedir, yapraklar kökün üst kısmında bulunur. Rusya'nın merkezinde, Transbaikalia'da, Altay'da iğne yapraklı ormanlarda, su kütlelerinde dağıtılmıştır.
 • Osmunda asiatica - Asya Osmunda. Kısa, düz sayfalara sahip küçük bir bitki. Primorsky Bölgesi'nde dağıtıldı.
 • Pteridim aquilnum - Bracken, ortak eğrelti otu. Tek büyüyen bir yaprak mahsulü çalı üretmez. İğne yapraklı ve geniş yapraklı ormanlarda neredeyse tüm Rusya topraklarında yaşar.

Zehirli eğrelti otları:

 • Druopteris - Kalkan;
 • Athurium - Kochedzhnik.

Bu eğrelti otu türlerinin rizomları, güçlü bir toksin olan fluroglisin parçacıkları içerir.

Önemli! Hangi eğrelti otunun dış özelliklerine göre yenilebilir olduğunu belirleyebilirsiniz: çimenli, küçük boyutlu, parlak yeşil, sulu. Zehirli bitkiler - kırmızı noktalı büyük, koyu yeşil yapraklar.

Eğreltiotu kartalı

Gezegendeki en ünlü ve yaygın Eğrelti otlarından biri Orlyak eğrelti otudur - güzel ve parlak bir bitki, bahçedeki, ormandaki veya bir göletin yakınındaki herhangi bir köşeyi süsleyebilir.

Kültür, halk tıbbında kullanılır - stresi azaltmak, radyonüklitleri gidermek, ateşi gidermek ve iskeleti güçlendirmek için sürgünlerden bir kaynatma kullanılır. Köklerin kaynatılması antelmintik bir etkiye sahiptir, eklem ağrılarını hafifletir ve ishale yardımcı olur.

Açıklama

Kültürün temel özellikleri:

 • Bracken fern neye benziyor? Salamura, Dennstedtiye ailesinin çok yıllık bir bitkisidir. Bir eğrelti otunu tarif ederken ayırt edici bir özellik, uçları içe doğru kıvrılmış bir kartalın kanatları şeklinde olan yapraktır. Orlyak genellikle 70 cm yüksekliğe ulaşır, ancak daha uygun iklim koşullarında (Primorsky Krai) bir metrenin üzerinde büyür. Kök sistemi, bitkinin hızlı bir şekilde büyüdüğü, herhangi bir iklimsel özelliğe adapte olduğu için derine yerleştirilmiş, iyi gelişmiştir - kökler donmaz, kuraklık, yağış ve hatta yangınlardan korkmazlar.

Rachises

 • Eğrelti otu nerede büyür? Kültür, Antarktika ve çöl dışında dünyanın her köşesinde bulunur ve Rusya'da yaygındır: orta bölgede, Sibirya'da, Urallarda, Uzak Doğu'da ve Primorsky Bölgesi'nde.Habitat - iğne yapraklı (çam) ve yaprak döken (huş ağacı) ormanların yanı sıra kenarlar, tepeler, su kütleleri. Meralarda, açıklıklarda, terk edilmiş tarlalarda iyi yetişir. Kumlu, hafif toprak, kireçtaşı tercih eder. Bazı ülkelerde eğrelti otu o kadar hızlı çoğalır ki, yabani ot gibi mücadele edilir.
 • Orlyak evde nasıl yetiştirilir? Fern, evin bir köşesini veya bahçedeki bir dağ kaydırağını süsleyebilen güzel bir orijinal bitkidir. İddiasız, farklı iklim koşullarına uyarlanmış, bakımda iddiasız. Bracken, çalıları, sporları, rizomları, süreçleri bölerek çoğalabilir. Spor üremesi, evde uygulanması oldukça zor olan uzun ve zahmetli bir süreçtir. Bir mahsul yetiştirmenin en iyi yolu, kökten ayıran bir çalı veya bitki sürgünleri kullanmaktır. Bu durumda, eğrelti otunun nasıl göründüğünü dikkatlice incelemeniz gerekir: gövde, yapraklar, kök sistemi. Dayanıklı, leke ve hasarsız olmalıdır.

Eaglet'i bir tencereye dikmek için, kumlu bir alt tabaka hazırlamak, drenajı çakıl veya tuğladan drenaj yapmak gerekir. Bitki, ilkbaharda bahçeye, taslaklardan korunarak gölgeli bir yere nakledilir. Toprağa kum, biraz kül ilave edilmeli, dibine küçük çakıl taşları konulmalıdır.

Not! Fern nemi sever, bu nedenle düzenli sulama ve püskürtmeye ihtiyacı vardır.

Zararlı böcekler ortaya çıktığında (ölçek böcekler, beyaz sinekler, tripler) böcek öldürücüler kullanılır. Tacı kesmeye değmez - eski pagonlar ilkbaharda yenileriyle değiştirilir.

Bir eğrelti otu nasıl hazırlanır ve saklanır

Bracken yenilebilir bir eğrelti otudur. Rusya'da çok az kullanılır, bu bitkiden elde edilen yemekler egzotik kabul edilir. Dünyada, özellikle Japonya'da, Avrupalılar için böylesine sıra dışı bir mutfak çok gelişmiştir, Orlyak pagon atıştırması oldukça popüler ve tanıdık bir yemektir.

Genç bir eğrelti otu - rachis'in sürgünleri yemek için kullanılır. Mayıs ayı başlarında ortaya çıkarlar ve görünümlerinde bir salyangozu andırırlar - yaprak saplarının tepesi bir spiralle sarılır. Sürgünler ilk yapraklar ortaya çıkmadan hasat edilir - olgun bir bitki zehirli hale gelir.

Toplamak

Yemek pişirmek için 30 cm'den fazla olmayan rachis kullanın, zeminden 5 cm yükseklikte kesilirler. Filizler renk ve boyuta göre sıralanır, üst kenar boyunca hizalanır, bağlanır, tam olarak alttan kesilir. Hasattan sonra sapları en fazla 10 saat taze tutabilirsiniz; kışın hasada 2-3 saat içinde başlamak gerekir - bu şekilde maksimum sayıda faydalı şey korunur.

Dikkat! Hiçbir durumda sürgünler çiğ yenmemelidir - vücuda ciddi zarar verebilirler.

Endüstriyel üretim için pagon tuzlaması yapılmaktadır. Evde, eğreltiotu kurutma, dondurma veya asitleme ile hasat edilir.

Fern kurutma

Filizlerin kurutulması, bitkinin orijinal tadını korumanızı sağlar. 20 cm uzunluğa kadar yoğun ve büyük sürgünler seçilir, tuzlu suda birkaç dakika önceden beyazlatılır, daha sonra bir kevgir içine aktarılır, soğuk suyla yıkanır - bu, eğrelti otunun esnekliğini ve suyunu korumaya yardımcı olur.

Boş

Rachel'ları fazla pişirmemek çok önemlidir, aksi takdirde tatsız ve tabakalı hale gelirler. Sürgünler soğuduğunda kalan nem boşalır, kurumaya başlayabilirsiniz.

Ortaya çıkan iş parçasını kurutmanın iki yolu vardır:

 • Açık havada. Süreç uzun ve oldukça zahmetli. İyi havalandırılmış kuru bir alan hazırlamak, eğrelti otunu kağıda veya sebzeleri kurutmak için özel bir ağa yerleştirmek gerekir. 5-7 gün boyunca filizler periyodik olarak döner, hafifçe yoğurun.
 • Elektrikli kurutucuda. Ekspres tedarik yöntemi. Hazırlanan sürgünler ince bir tabaka halinde elektrikli bir kurutucuya yerleştirilir ve yaklaşık 6 saat 50 derece sıcaklıkta kurutulur. Dikkatli olmalısınız - kuruma süresi büyük ölçüde pagonların boyutuna bağlıdır.Onları hafifçe kurutmamak, kurutmak ve emek sonuçlarını kaybetmektense daha iyidir.

Kurutma

Kurutulmuş pagonlar, doğal sıcaklık ve nemde kuruması için asılan ve birkaç gün daha temiz havada kalan kumaş torbalara yerleştirilir.

Tavsiye. Ürünün kalitesi, rachis'in görünümü ile belirlenebilir - uygun şekilde kurutulmuş pagonlar, karakteristik aromalarını, plastisitelerini korurlar, zengin bir yeşil veya kahverengimsi-yeşil bir renk alırlar. Filizler kırılırsa, fazla kurutulabilirler.

Hazırlıktaki çok önemli bir nüans, kurutulmuş eğrelti otunun nasıl saklanacağıdır. Sürgünler kağıt veya bez torbalara konur ve karanlık, kuru bir odada bırakılır. Yüksek nem durumunda, pagonları sıkıca kapanan bir cam kaba aktarmak daha iyidir. Bu durumda ürün kalitesini iki yıl korur.

Dondurucu eğrelti otu

Görünüşü ve tadı taze bir üründen pratik olarak farklı olmayan sürgünler hazırlamak için basit ve etkili bir yöntem, eğrelti otlarını dondurmaktır:

 • filizler seçilir, yıkanır, uygun parçalar halinde kesilir.
 • tuzlu suda beyazlatılmış, bir kevgir içine yaslanmış, buzlu su ile yıkanmıştır.
 • cam sürgünlerden sıvı çıkarıldıktan sonra havlu veya kağıt üzerinde kurutulur ve soğutulur.
 • hazır raflar, dondurucuya yerleştirilen gıda fermuarlı poşetlerine veya plastik kaplara aktarılır.

Dondurucu

Orlyak'ı hazırlamanın bir başka ilginç yolu da marine etmektir. Bunu yapmak için, haşlanmış tuzlu filizler kavanozlara konur ve soya sosu, elma sirkesi, sarımsak, şeker ve tuz ile marine edilmiş turşuyla dökülür.

Turşu

Sonuç, mantar turşusunu andıran lezzetli bir atıştırmalıktır.

Yenilebilir eğreltiotu pişirme

Bracken, doğu mutfağında yaygın olarak kullanılan sağlıklı ve lezzetli bir bitkidir. Salatalar, çorbalar, atıştırmalıklar, güveçler ve kızartmalar hazırlamak için kullanılabilir. Genç eğrelti otu sürgünleri pirinç, erişte, sebze, et ve deniz ürünleri ile uyumludur. Bracken sindirim süreci üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir, vitamin bakımından zengindir, ayrıca kalori içeriği oldukça düşüktür - 34 kcal.

İlginç! Kızarmış eğrelti otu özellikle popülerdir - bu hazırlama yöntemi, sürgünün tadı ve gevrekliğini korumaya yardımcı olur.

Kavrulmuş eğreltiotu tarifleri

Hemen hemen tüm tariflerde taze, dondurulmuş, kurutulmuş ve tuzlanmış eğrelti otları pişirebilirsiniz. Sadece bazı nüansları hesaba katmanız gerekir: Kurutulmuş pagonları birkaç saat ılık suda bekletmeniz önerilir, tuzlu olanlar - iyice durulanması gerekir.

Soğan ile

2 orta boy soğanı yarım halkalar halinde kesin, kızarana kadar bitkisel yağda kızartın, küçük parçalar halinde kesilmiş 500 g haşlanmış eğreltiotunu bir tavaya ekleyin, birkaç dakika kızartın. Bu basit ama lezzetli bir yemektir. İstenirse havuç ekleyebilir, ekşi krema ve mayonez ile baharatlayabilirsiniz. Kore usulü eğreltiotu için soya sosu ile tatlandırılmıştır.

Fern yemekleri

Patates ile

300 gr haşlanmış filiz çıtır çıtır olana kadar kızartılmalı, bir tabağa konulmalıdır. 500 gram patatesi uzun parçalara ayırın, bir tavaya koyun, yumuşayana kadar kızartın. Tuz, karabiber ekleyin, hazırlanmış eğreltiotu ekleyin. İstenirse soğan, sarımsak ekleyebilirsiniz. Patates lezzetli bir mantar tadı alır.

Et ile birlikte

Et ince dilimler halinde kesilir, tuz, karabiber, soya sosu ile marine edilir. Soğanlar yarım halkalarda kesilir, bitkisel yağda kızartılır, bir tabağa konur. Et bir tavaya konur, kızarana kadar kızartılır ve yarı hazır hale getirilir.

Et ile birlikte

Hazırlanan sürgünler etin üzerine yerleştirilir, soğan ilave edilir. Dilerseniz ekşi krema veya soya sosu ile tabağı çıkarabilir, susam ekleyebilirsiniz.

Eğrelti otu acı ise

Rachis pişirme sürecinde, ortak bir sorunla karşılaşabilirsiniz - eğreltiotu acı bir tada sahiptir ve yemeğin tadını kökten değiştirir.Eğrelti otundan acıyı gidermek ne kadar kolay? Çok basit: Sürgünleri birkaç saat tuzlu suda bekletin, suyu birkaç kez değiştirin.

Daha sonra pagonları iyice durulayın ve tuz ilavesiyle 6-9 dakika kaynatın. Bu tür filizler tüketime veya daha fazla hasat ve depolamaya hazırdır.

Acılı eğrelti otu sadece güzel bir bitki değildir. Evde yetiştirilebilir, bir dağ kaydırağı veya bahçede bir köşe ile dekore edilebilir. Ek olarak, kültür faydalı özellikleri nedeniyle değerlidir ve tıpta kullanılmaktadır. Bracken yenilebilir bir eğrelti otudur, ondan lezzetli yemekler hazırlanır, kızartılır, salamura edilir, kış için hasat edilir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe