Eğreltiotu üreme - şema ve açıklama

Eğrelti otlarının çoğalması, halihazırda yetiştirilmekte olan bir bitkinin ömrünü uzatmanın tuhaf bir işlemidir. Bitki yüksek dekoratif etkiye sahip olduğu ve bakımında kaprisli olmadığı için evde veya bahçede tutulan birçok çeşidi vardır.

Eğreltiotu nedir

Eğrelti otları veya liçler, Dünya gezegeninin bitki dünyasının en eski temsilcileri arasındadır. Bir zamanlar uzun ağaçlar şeklinde büyüdüler, ancak bugün yaklaşık 1 metre yüksekliğinde alçak çalılar halinde büyüyorlar. Devekuşu, at kuyruğu, kırlangıç ​​gibi eğrelti otlarının çoğalması, yaprak plakalarının arkasında oluşan sporların yardımıyla gerçekleşir.

Kapalı eğrelti otu - süs yaprak döken bir bitki

Eğrelti otları doğada nasıl çoğalır?

Eğrelti otları vahşi doğada gelişir ve çoğalır, evdekinden biraz daha uzun sürer. Bitki sporlar veya kuluçka tomurcukları ile çoğalır. Her mevsim, Fern sınıfının bitkileri sporlar oluşturur ve sporofit ve gametofit döngüleri geçirir.

Eğrelti otunun üremesinin şeması ve açıklaması, doğada bağımsız olarak doğal bir şekilde:

 • içinde sporların oluştuğu eğrelti otunun yapraklarında sporangia oluşumu;
 • tam oluştuktan sonra levhalardan ayrılır ve rüzgar yardımıyla su içinde veya çevresinde taşınırlar;
 • iyi iklim koşulları altında, rizoidinin yardımıyla toprağa sabitlenen bir aşırı büyüme onlardan büyür;
 • bu büyümenin altında, içinde döllenmenin meydana geldiği dişi ve erkek üreme hücreleri belirir;
 • Yakında kök sistemini oluşturan ve toprağa doğru büyüyen bir zigot belirir.

Not! Sporlar yalnızca spor yapraklarında oluşurken, eğrelti otları da steril veya aseksüel plakalara sahiptir.

Evde yeni bir bitki almanın ana yolları

Evde bahçede, eğrelti otları birçok şekilde çoğaltılabilir. Kural olarak, bitkisel ve spor yöntemine atıfta bulunurlar. Plaunalar, yanal hava filizlerini köklendirerek, kuluçka tomurcukları ekerek ve ana çalıyı birkaç parçaya bölerek vejetatif olarak yayılır. Spor yöntemi, oluşan sporların toplanmasını ve toprağa ekilmesini içerir.

En etkili yol nedir

Tüm yöntemler eğrelti otları sahipleri tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır, bu nedenle tam olarak hangisinin daha etkili olduğunu söylemek zordur. Daha yüksek hayatta kalma oranına sahip bir yöntem seçerseniz, bu spor tohumlamadır. Ancak uzun sürüyor.

Yöntemin etkinliği eğrelti otu türüne göre belirlenir, çünkü her çeşidin kendi morfolojik yapısı vardır.

Yetişkin bir çalının kök sisteminin ayrılması

Bir çalı nasıl ve ne zaman paylaşılır

Likopodlar için en etkili ve en kısa vejetatif üreme yöntemlerinden biri - yetişkin bir çalıyı bölmektir. Bu prosedürü gerçekleştirmeden önce, çalıyı kök sistemine zarar vermeden topraktan kolayca çıkarmak için oda sıcaklığında bol su ile sulamak gerekir.

Çalıyı bölerek iç mekan eğrelti otunun yayılması:

 1. 40-60 santimetre derinlikte önceden delik kazın.Altları drenaj malzemesi ile örtülür ve üstüne toprak karışımı serpilir.
 2. Bitkiyi eski topraktan çekip birkaç eşit parçaya bölerler.
 3. Her biri ayrı bir deliğe veya tencereye ekilir.

Haftada bir kez derinlemesine kök sulama yapılır ve bir sulama kabı ile yukarıdan iki kez sulanır.

Önemli! Genç bir çalıyı bir kök rozetiyle paylaşamazsınız.

Yaprakların arkasındaki sporlar

Eğrelti otları sporlar tarafından nasıl çoğalır?

Bu yöntem, toprağı ısıttıktan sonra ilkbaharda en etkilidir. Bir tencerede ekim, sonbaharda veya ilkbahar başında yapılır.

Eğreltiotu evde sporlarla nasıl çoğalır:

 1. Toprağı bir sprey şişesinden nemlendirin.
 2. Üstüne sporları serpin.
 3. Üstüne 3 santimetrelik bir tabaka ile toprak serpin.
 4. Sera etkisi yaratmak için gerekli olduğundan yukarıdan cam veya plastik kaplarla örtün.
 5. Filizler göründüğünde, barınağı günde 2 saat kaldırmanız gerekecektir.

Yan sürgünler nasıl köklenir

Toprağa köklenebilen bahçe eğrelti otlarının yaprak plakalarında dalları şeklinde oklar belirir. Bu yeşil okun oluştuğu bitkinin yanına, besleyici bir substrat içeren ayrı bir kap koymanız gerekir. Bu kabın ana bitki saksısı ile aynı yükseklikte veya biraz daha alçak olması önemlidir.

İki kap yan yana yerleştirilir ve sağlıklı ve sağlam bir bıyıklı yandan bir atış yere doğru bükülür. Biraz toprak ekleyin. Gerekirse, bir saç tokası veya tel ile sabitleyin. Bundan sonra iyice nemlendirilir ve her iki kap da iyi aydınlatılmış bir yerde bırakılır.

İlginç! 1.5-2 ay sonra ok toprakta kök verecek ve sertleşecektir. Ana kovandan ayrılabilir ve başka bir yere yeniden düzenlenebilir. Gerekirse küçük bir fideyi başka bir kaba nakledin.

Yaprak plakalarında kuluçka tomurcukları oluşur

Kuluçka tomurcukları ile bir eğreltiotu nasıl çoğaltılır

Eğrelti otunun evde çoğalabileceği bir diğer bitkisel yöntem ise, oluşan tomurcukları yerdeki yapraklara dikmektir. Eğrelti otu benzeri bitkiler, yaprak plakalarının yaprak saplarında yanal süreçler geliştirme yeteneğine sahiptir. Biçimlendirilmemiş bir böbreği ekemezsiniz, küçük kökler salması gerekir.

İşlemi tek tek dikkatlice ayırın ve alt tabakalı bir kutuya yerleştirin. Toprağı nemlendirin ve sıcak ve aydınlık bir yere koyun. Böbreklerin büyümesi için nemli bir mikro iklim oluşturmak gerekir, böylece ilk başta bir filmle kaplanabilirler.

Fidelerde 2-3 yaprak belirdiği anda filmi çıkarabilir ve ayrı kaplara yerleştirebilirsiniz.

Önemli! Fideleri hemen büyük bir tencereye nakletmeyin. Büyümenin ilk yıllarında, eğrelti otunun her bahar daha büyük kaplara taşınması gerekecektir.

Filizlenmiş eğrelti otlarının bakımının özellikleri

Üreme sonrası eğrelti otunun bakımı aşağıdaki faaliyetlerden oluşur:

 • Hava nemi. Dikimden sonra küçük fideler özellikle neme karşı hassastır. Özellikle kışın odanın ilave ısıtılmasıyla yüksek oranlarda tutmaya çalışmak gerekir. Her gün çalıları bir sprey şişesinden püskürtmeniz gerekir ve hava özellikle kuruysa, prosedür günde birkaç kez tekrarlanabilir.
 • Bir programa göre düzenli sulama. Rejimi ihlal edip bu prosedürü görmezden gelemezsiniz, ancak bitkileri nakletmenize gerek yok. Genç fideler, topraktaki durgun su nedeniyle özellikle kök çürümesine eğilimlidir. Dikim sırasında, önce tencerenin dibindeki drenajın kapatılması ve ancak daha sonra alt tabakanın doldurulması önerilir. Ayrıca, karterden fazla sıvıyı boşaltmayı da unutmayın.
 • Üst giyim. Gübreler en iyi sıvı formda uygulanır, müstahzarları normal suda ve düşük konsantrasyonda çözer. İşlem iki haftada bir yapılır. Eğrelti otları için karmaşık mineral preparatları kullanmak gerekir.Bu dönemde bitkinin normal gelişimi için yeşil kütle oluşumuna yardımcı olan nitrojen başta olmak üzere tüm minerallere ihtiyaç vardır.
 • Narin yaprakları yakmamak için aydınlatma uzun süreli olmalı, ancak biraz dağınık olmalıdır. Kışın güney penceresine bir kutu fidan konulup ılık ve açık günlerin gelmesiyle doğu veya batı tarafına aktarılması gerekir.
 • Sıcaklık koşulları. Bu dönemde en uygun göstergeler kabul edilir - 22-25 ℃.

Ev eğrelti otları, evde üremeden sonra kolayca köklenir

İç mekan eğrelti otları, hoş bir görünüme sahip olan ve sıradan olmayan herhangi bir iç mekanı yenileyebilen dekoratif, yaprak döken yaprak dökmeyen çalılardır. Rahatlık katmak için ofislere ve diğer binalara yerleştirilir. Eğreltiotu yayılımı, birçok şekilde yapılabilen kolay ve verimli bir süreçtir. O halde asıl önemli olan, ekilen tüm ekim malzemesini tamamen kaybetmemek için fidelere dikkatli ve uygun bakım sağlamaktır.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe