Asplenium nidus: evde çiçeklenme için ana çeşitlerin ve koşulların örnekleri

Asplenium, genellikle iç mekan bitkisi olarak kullanılan çok yıllık bir eğrelti otudur. Dekoratif görünümde farklıdır, Kostentsov ailesine aittir. İkinci bir adı vardır - "Kostenets". Bu, geniş yapraklı kısa bir çiçektir. Birçok insan bir asplenium bitkisinin nasıl sürdürüleceğiyle ilgileniyor.

Ana türler

Görünüşü, boyutu ve tanımı bakımından farklılık gösteren yaklaşık 700 farklı Asplenium türü vardır.

Nidus

İç mekan çiçekçiliğinde kullanılan popüler bir tür. Asplenium nidus (iç içe geçmiş asplenium) 1.5 m'ye kadar büyüyebilen geniş yapraklara sahiptir, ortada mor bir şerit belirgindir. Kök sistemi birçok kökle güçlüdür.

Asplenium, güzel büyük yaprakları olan çok yıllık bir bitkidir.

Osaka

Asplenium Osaka, uzun yeşil yapraklara sahiptir. Çiçeğin orta kısmı kahverengi veya bordo tonları ile karakterizedir. Çiçeklerin şekli tüylüdür. Oldukça titiz bir bitki. Asplenium Anticum Osaka, kök rozetine su girişini tolere etmez.

Canlı

Canlı aspleniumun (asplenium viviparum) yaprakları dalgalıdır ve bir rozet içinde toplanır. Her sürgünün 1 cm uzunluğa kadar birçok bölümü vardır. Yetişkin bir bitkide, yaprakların uçlarında kuluçka tomurcukları oluşur.

Kıllı

Asplenium trichomanes, yaprakların farklı şekillerde olabilmesiyle farklılık gösterir. 50 cm yüksekliğe ulaşır Yapraklar çiçeğin orta kısmına kahverengi rozet şeklinde birleşir. Ekonomik bir amacı vardır, cüce olarak kabul edilir.

Havuç yapraklı

Asplenium daucifolium, alpin slaytlar ve seralar için mükemmeldir. Yapraklar segmentaldir, bu nedenle bitki eğrelti otlarına çok benzer. Renk, üstte koyu yeşil ve altta daha açıktır.

Evde bakım

Asplenium evde özel bakım gerektirmez. Basit kurallara uyarak ona bakmak önemlidir.

Nem

Orta derecede nem tercih edilir. Doğada, tropik bölgelerde büyür, bu yüzden ekimi için uygun koşulları yaratırlar. İlk seçenek, tencerenin yanına bir kap su koymaktır. İkincisi, bitkiye periyodik olarak bir sprey şişesiyle püskürtmektir.

Sulama

Asplenium bol sulamayı sever. Nem durgunluğu dışlanmalıdır. Doğru sulama rejiminin ayarlanması tavsiye edilir. Kök çürümesini önlemek için bir tencerenin iyi bir drenajı olmalıdır.

Toprak

Köklerin normal nefes alabilmesi için toprak hafif ve besleyici olmalıdır. En iyi bileşimin eşit miktarda çim toprağı, yapraklı toprak, hindistancevizi substratı ve humus karışımı olduğu kabul edilir.

Sıcaklık

Optimum sıcaklığın +27 ℃'ye kadar olduğu kabul edilir. Bazı çeşitler -10 ℃'ye kadar dona kadar hayatta kalabilir. Kışın normal sıcaklık sıfırın üzerinde 15-18 ° C'dir.

Aydınlatma

Aspleyim nidus, dağınık ışığı tercih eder. Doğrudan güneş ışığı yaprak yanmalarına neden olabilir. Tencere gölgeli bir yerde olduğunda daha iyi. Doğu veya batı pencerelerinin seçilmesi tavsiye edilir.

Uygun bakımla çiçek sizi mükemmel bir görünümle memnun edecektir.

Üreme yöntemleri

Asplenium nidus birkaç şekilde yayılır:

  • Çalı bölerek. Yetişkin bir bitkide çok sayıda bölüm göründüğünde. İlkbaharda bu parçalar ergin bitkiden ayrılarak kalıcı bir yere nakledilir.Çiçek bu işlemi pek sevmediğinden, kesik kısımlarının odun kömürü ile işlenmesi gerekir.
  • Anlaşmazlıklar. Yaprağın alt kısmında üreme için dikim materyali görevi görebilen sporlar oluşur. Bunları dikkatlice tabaktan kazıyın ve hazırlanan toprağa koyun. İlk sürgünler yaklaşık 12 hafta içinde ortaya çıkar. Zaten yetişen çiçekler kalıcı bir yere nakledilir.
  • Böbrekler tarafından. Yaprağın üst tarafı, kuluçka tomurcuklarının yeridir. Hemşirelik, yetişkin bir kültüre benzer. Bir süre sonra köklenme gerçekleşir ve bitki kalıcı bir yere nakledilebilir.

Asplenium nidus çiçeği, evde büyümesi oldukça mümkün olan sıra dışı bir yeşil bitkidir. Çiçek özel bir bakım gerektirmez, sorunsuz büyür, kolay çoğalır ve nadiren hastalıklardan etkilenir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe