Orkide lekeler bırakır - ne yapmalı

Orkide, son zamanlarda iç mekan çiçek severler arasında popüler hale gelen egzotik bir bitkidir. Bakım ihlal edilirse, bitki çekiciliğini hızla kaybeder. Orkide yapraklarında farklı renk lekeleri belirir. Sorunu çözmek için lekelerin olası nedenlerini ve bunlarla nasıl başa çıkılacağını bilmeniz gerekir.

Yapraklarda lekelerin ortaya çıkmasının ana nedenleri

Bir orkide üzerinde, yapraklar üzerindeki lekeler, bitkinin patojenik organizmalarla enfekte olduğunun bir işaretidir. Enfeksiyonun penetrasyonu farklı şekillerde gerçekleşir:

 • Belki de bitki uzun süre nakledilmedi, substrat boğulmuş ve sıkıştırılmıştı. Orkide kökleri oksijenden yoksundur, bu nedenle bitki zayıflar.
 • Saksının dibinde drenaj yoktur, fazla nem birikir ve su basması meydana gelir. Kökler ıslanır, çürür ve yapraklarda koyu lekeler oluşur. Daha önce enfekte olmuş tüm parçaları çıkardıktan sonra numuneyi nakletmek gerekir.
 • Havanın aşırı kuruluğu da mantar enfeksiyonuna neden olabilir.

Orkidenin nesi var

 • Orkide ışığı çok sever, ancak doğrudan güneş ışığı yapraklarda sarı yanıklara neden olabilir. Bu durumda saksıyı başka bir yere yeniden düzenlemek gerekir.
 • Egzotik bir güzellik, çok fazla boş alan gerektirir. Saksılar çok yakınsa, çiçek hava eksikliğinden muzdariptir. Bitki açık pencerenin yanına yerleştirilmemelidir - taslaklar bunun için kontrendikedir.

Önemli! Çiçeği sık sık besleyemezsiniz. Çok miktarda gübre yararlı olmayacak, zarar verecektir.

Bitkinin tam olarak neyin zayıfladığını anlarsanız, o zaman çiçeklenmenin iyileşme ve yeniden başlama dönemini tahmin edebilirsiniz.

Orkide hastalığı

Pigmentasyon türleri

Deneyimli çiçek yetiştiricileri, orkide yapraklarında görülen lekelerin çiçeğin hasta olduğunun ilk işareti olduğu konusunda uyarıyorlar. Etkilenen mahsullere yakından bakarsanız, lekelerin farklı renklerde geldiğini görebilirsiniz.

kahverengi lekeler

Yapraklardaki kahverengi veya kahverengi lekeler kuru, ıslak, yağlı olabilir. Kuru noktalar, orkidenin büyüdüğü odadaki yüksek nemi gösterir. Koyu lekelerin yayılma süreci hızlıdır: Giderek daha fazla yeni odak ortaya çıkar, bu da ancak zarar görmüş bitki parçalarının çıkarılmasıyla ortadan kaldırılabilir.

Siyah noktalar

Bir orkide üzerinde, yapraklardaki siyah noktalar iki hastalıktan birini gösterebilir: kloroz veya geç yanıklık. Geç yanıklık ile yapraklar iki kez renk değiştirir. Önce mora, sonra siyaha dönerler. Hastalık, yüksek nem nedeniyle ortaya çıkar. Kloroz ile kararan yapraklar tüplere kıvrılır ve düşer. Yaprakların rengindeki değişime cevap vermezseniz hastalık gelişecek ve bitki ölecektir.

Sarı noktalar

Orkide yapraklarındaki sarı lekeler farklı nitelikte olabilir. Küçük noktalar güneş yanığıdır. Açıkçası, saksı doğrudan güneş ışığı altındaydı. Çiçeğin bulunduğu kap daha serin bir yere taşınırsa lekeler kaybolur. Sarı lekeler küçükse, bu orkideye mantar enfeksiyonunun yerleştiğinin bir göstergesidir.

Önemli! Sarı şişkin noktalar da tehlikelidir. Yavaş yavaş büyürler ve yaprakların arasından geçerler.

Orkide sarı lekelere sahip

Diğer olası noktalar

Orkide yapraklarındaki lekeler sadece sarı, siyah veya kahverengidir, aynı zamanda diğer renklerdedir.

Bir orkidenin yapraklarındaki beyaz lekeler, külleme adı verilen bir hastalığa neden olan bakterilerin bitkiye yerleştiğini gösterir. Aşağıdan yukarıya doğru yayılır: yapraklardan sonra saplar lekelerle kaplanır, kökler ikincisinden etkilenir.

Bazen yapraklarda kırmızımsı parlak noktalar oluşur. Farklı sorunların işareti olabilirler. Güneşin parlak ışınlarından kaynaklanan yanıklar bu şekilde ortaya çıkar. Bazen parlak noktalar, antraknoz veya kahverengi çürüklük gibi bir hastalık belirtisidir. Böcekler pullu bir böcekten veya bir örümcek akarından etkilenirse, çiçek de benzer lekelerle kaplanabilir.

Not! Bir bitkinin yaprak plakalarında aniden bir leke belirirse (nerede, üstünde veya altında olursa olsun), hemen çiçeğe işlemeye başlamanız gerekir. Bunun için kimyasallar veya halk yöntemleri kullanılır.

Tedaviye ihtiyacınız var

Lekelerin ortaya çıkma nedenleri

Bir bitkinin yapraklarında çeşitli nedenlerle lekelenme meydana gelebilir. Viral, bakteriyel veya fungal hastalıklar bu şekilde kendini gösterir. Bazen nedeni saksının bulunduğu yerdeki düşük hava sıcaklığı olabilir. Yapraklarda neden lekelerin oluştuğunu anlamak için orkide hastalıklarının ne olduğunu bilmeniz gerekir.

Bakteriyel nokta

Bakteriyel lekeler, hastalığın etken maddesine ve çiçeğin türüne bağlı olarak farklı tonlarda olabilir:

 • Orkide yapraklarında siyah noktalar varsa, bitki Bacillus cinsi bakterilerle enfekte olur. İlk başta lekelerin rengi sarı veya beyazımsıdır ve zamanla siyaha döner.
 • Lekeler ıslaksa, kahverengi renkteyse, bunlar Pseudomonas, Erwinia veya Burkholderia gladioli cinsi bakterilerden kaynaklanır.

Düşük sıcaklıklara maruz kalma

Güney güzelliği çok karamsardır ve 28 ° C'nin üzerindeki sıcaklıklara dayanmaz. Gelişmesi için optimum sıcaklık 20-25 ° C'dir. Bitki 15 ° C'de büyüyebilir, ancak daha sonra enfeksiyona karşı savunmasız hale gelir.

Düşük hava sıcaklıklarında ve yüksek nemde, kahverengi bakteriyel çürümenin verdiği zarar nedeniyle çiçeğin yapraklarında lekeler oluşur. İlk başta sulu, sonra kararıyor ve büyüyorlar.

Orkide viral hastalıkları

Bazen bu çiçek, tıpkı bir insan gibi, viral bir enfeksiyonla hastalanır. Virüs uzun süre gövdede veya yapraklarda olabilir ve hiçbir şekilde kendini göstermeyebilir. Bitkinin yaşam koşulları bozulur bozulmaz (sıcaklık, nem değişikliği, yeni bir yere taşınması), virüs aktive olur, aktif olarak çoğalmaya ve yakınlarda duran çiçekleri enfekte etmeye başlar.

Not! Virüslü bir orkide tedavi edilemez. Atılması gerekir, aksi takdirde hastalık tüm iç mekan bitkilerini etkileyecektir.

Viral bir enfeksiyonu önlemek için, iç mekan çiçeklerinin periyodik olarak mantar ilaçları ile tedavi edilmesi gerekir.

Mantar hastalıkları

Bu hastalıklar arasında antraknoz (külleme) bulunur. Bitkinin yapraklarında yumuşak beyazımsı bir çiçeklenme ile ayırt edilebilir. Sonra kururlar ve düşerler. Hastalığın nedenleri yüksek nem ve yüksek hava sıcaklığıdır.

Antraknoz geliştirme şeması:

 • yapraklarda siyah noktalar var;
 • tüm yaprağı büyür ve kaplarlar;
 • ezikler belirir.

Önemli! Bir orkide sularken, suyun yaprak dingillerine girmediğinden emin olmanız gerekir.

Lekeleri varsa bir orkide nasıl kurtarılır

Orkide zararlıları

Zararlı böcekler nedeniyle, orkide üzerinde sadece lekeler değil, aynı zamanda yapraklar üzerinde yapışkan bir kaplama da görülür. Böcekler genellikle bulaşıcı hastalıkları yayarlar. Çiçek zararlıları şunları içerir: pullu böcekler, etli ve kök böcekleri, yaprak bitleri, beyaz sinekler ve mantar sivrisinekleri.

Kalkan

Böcek çiçeğin gövdesine veya yaprakların altına yerleşir, bu yüzden üzerlerinde yumrular oluşur.Böylelikle haşere, yeni bireylerin ortaya çıktığı ve bitkiye yayıldığı yumurtalarını korur. Parazitler suyu emerek yaprağı yapışkan bir çiçekle kaplar. Çiçeğin dokularındaki gözenekleri tıkayan isli bir mantarın ortaya çıkması için mükemmel bir ortamdır. Sonuç olarak, bitki oksijen eksikliğinin son derece farkındadır.

Tüm çıkıntıları temizlerseniz ve gastrointestinal etkiye sahip böcek öldürücü bir ajanla tedavi ederseniz, orkideyi kurtarabilirsiniz. Kullanıldığında bitki zehri emer ve kendi kendine zehirlenir. Suyu emen kın zehirlenir ve ölür. Kurumuş "plaklar" bir diş fırçası ile çıkarılır ve sonra yeniden işleme tabi tutulur.

Orkide kın

Akrepler

Küçük et böceği bir orkideye yerleşmişse, onları çıkarmak çok zordur. Mikroskobik olarak, parazitler tomurcuklarda saklanır ve larvalar tarafından çoğalır. Solucan, larvayı ipliklerle dolaştırır ve onu bitkiye bağlar, böylece yumurtadan çıkan bireyler beslenebilir. Yetişkin parazitler ve larvalar çiçeğin özünü emer. Yapraklarda küçük lekeler kalır. Zayıflamış bir bitki hastalığa direnme yeteneğini kaybeder. Zararlıyı, parazitlerin gastrointestinal sistemine nüfuz eden bir böcek öldürücü ajanla yok edebilirsiniz.

Solucan köklere yerleşmişse bitkiyi iyileştirmek daha zordur. Kök böceği, et böceğine benzer, ancak boyut olarak daha küçüktür. Zararlıyı toprak tabakasının altında görmek imkansızdır, ancak varlığı, düşen yapraklar, üzerlerinde sarı lekeler ve beslenme eksikliğinden dolayı tabakların kademeli olarak kırışması ile değerlendirilebilir.

Önemli! Profilaksi için saksının içine kuru böcek ilacı dökülebilir. Sulama sırasında çözülür ve su ile birlikte köklere ulaşır.

Yaprak biti

Orkide çiçeklerinde yapışkan noktalar oluşuyorsa bu yaprak biti hasarının bir işaretidir. Böcek çok hızlı çoğalır, hücre özsuyuyla beslenir, bu nedenle zarar görmüş yapraklar yapışkandır. Daha sonra üzerlerinde bir mantar gelişir. Açık yeşil haşereler yapraklarla birleşir, bu nedenle ilk başta fark edilmeyebilirler. Yapraklar bitkinin üzerinde kıvrılmaya başladığında, alarmı çalmanız gerekir. Zararlılarla kimyasal böcek ilaçları, biyolojik ürünler veya halk ilaçları yardımıyla savaşırlar.

Yeni haşere - yaprak bitleri

Beyaz sinek

Yapraklarda ve gövdelerde beyaz çizgilerin görülmesi, güve benzeri bir böcek olan beyaz sineğin görünümünü gösterir. Haşere, meyve suyunu orkide dokularından emdiği için çok tehlikelidir. Bir çiçeğin yanında bir kelebek uçarsa, onu serin bir yere aktarmanız, üzerine zehir püskürtmeniz ve sera etkisi yaratmak için bir torbaya sarmanız gerekir.

Mantar sivrisinekleri

Erken ilkbaharda, saksılarda mantar sivrisinekleri (sciaridler) görünebilir. Bunun nedeni, ilkbaharda, yeterli güneş ısısı olmadığında, toprağın zayıf bir şekilde kuruması ve odada soğumasıdır. Sivrisinekleri yok etmek için toprağı kurutmak veya yenisiyle değiştirmek ve kumla örtmek gerekir. Ek olarak, toprağı bir böcek ilacı ile tedavi etmeniz gerekir.

Benekli hastalıkların önlenmesi

Orkide kaprisli bir güzelliktir. Her gün ona dikkat etmek (bakım, sulama, beslenme kurallarına uymak), hastalıkları tedavi etmekten daha iyidir. Önleyici tedbirler çiçeğin sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır:

 • Beslenme rejimine uygunluk. Ambalajında ​​"Orkideler için" notu bulunan özel gübre satın almak gerekir. Orkide ailesi için uygun olmayan çok fazla azot içerdiklerinden, iç mekan bitkileri için evrensel gübreler kullanamazsınız.
 • Dengeli sulama. Orkide nemi sever, ancak aşırı neme tahammül etmez. Sadece toprak tamamen kuruduğunda sulamak gerekir (bu durumda saksı hafifleşir). Bu durumda kökler beyazdır. Bitkinin bulunduğu saksı daha geniş bir kaba yerleştirilir, suyla iyice dökülür ve köklerin neme doyması için 30 dakika bekletilir. Sulama için tuz içeriği düşük ılık su alın.
 • Odanın zamanında havalandırılması. Bitki iyi hava sirkülasyonuna ihtiyaç duyar, ancak taslaklara tolerans göstermez.
 • Yeterli miktarda ışık. Orkide, kışın ek aydınlatmaya ihtiyaç duyan ışığı seven bir bitkidir.
 • Düzenli yeniden dikim. Bu, ilkbaharda her iki yılda bir yapılmalıdır. Toprak olarak orkideler için özel bir toprak uygundur.

 

Çiçeği nakletme zamanı

Orkide, güzelliği ile bir düzine yıldan fazla keyif alabilecek bir bitkidir. Yapraklarda farklı renklerde lekelerin oluşmasını önlemek için bakım kurallarına (sulama, sıcaklık, aydınlatma) uymanız ve çiçeği zararlılardan korumanız gerekir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe