Monstera çiçeği - bir bitki ve bir yaprak neye benziyor

Monstera, Aroid cinsinden yaprak döken bir bitkidir. Adını canavar anlamına gelen "Monstrum" kelimesinden almıştır. Bahçıvanlar, çiçeğin korkunç bir güzelliğe sahip olduğunu vurgular. Bitkiler uzun ömürlü olarak kabul edilir, büyük gövdeli asmalara, çok kalın yapraklara ve beyaz bir bornozun altında şeklindeki mısıra benzeyen tek bir çiçeğe sahiptir. Çiçek tamamen olgunlaştığında, üzerinde yenilebilir bir meyve büyür. Bu makale, günümüzde en popüler bitki türleri ve türleri olan bir canavara nasıl uygun şekilde bakılacağını ve ayrıca acemi yetiştiricilerin karşılaşabileceği olası sorunları açıklamaktadır.

Monstera çiçeği: liana hakkında her şey

Monstera, Meksika ve Brezilya tropiklerinde yetişir. 18. yüzyılda. bitkinin çok iyi kök saldığı Güneydoğu Asya'ya getirildi. Doğal ortamında, monstera, büyük bir yelpaze gibi yere düşen büyük oyma yapraklara sahip, büyük, yaprak dökmeyen bir asmadır.

Bir houseplant monsteranın görünümü

Bir apartman dairesinde genellikle çekici bir canavar yetiştirilir, zehirli değildir ve vahşi doğada yetişenlerin aksine insan sağlığını etkilemez. Bitki hem kesimler hem de tohumlar ile çoğaltılabilir.

Araceae familyasına ait, sapları üzerinde dönüşümlü olarak kesilmiş yaprakları olan büyük tropikal lianas cinsinden bir bitkidir. Aktif büyüme yeri, sürgünün tepesinde bulunur.

Genel olarak, bitkilerin bakımı çok kolaydır ve büyümesi kolaydır, bu nedenle, çeşitli şekillerde güzelce kesilmiş bataklık yeşili kalın yapraklara sahip bu yaprak dökmeyen egzotik çiçekler popüler iç mekan ve ofis bitkileri haline gelmiştir.

Önemli! Ancak, iç mekan koşullarında bile, bu çiçeklerin birkaç metre büyüdüğü unutulmamalıdır, bu nedenle onları serin ve ferah evlere, koridorlara ve salonlara dikmeniz önerilir. Gölgelendirme (çiçek tırmanma gibi) ve kafesler için kullanılabilir.

Monstera yaprağı neye benziyor?

Monstera bitkisi, büyük gövdeli ve çok geniş yapraklı, çok yıllık otsu bir asmaya benziyor ve büyüdükçe üzerinde kesimler oluşuyor. Genç yapraklar bozulmadan büyür, yıllar geçtikçe üzerlerinde delikler oluşur ve ilerledikçe tamamen onlarla noktalanırlar. Evde bitkinin yaprakları ortalama 35 cm uzunluğunda büyür, ancak bazen çok daha büyüktür.

Monstera nasıl çiçek açar?

Monstera her yıl evde çiçek açar. Ananas tadı ve kokusu olan yenilebilir orta boy meyveler oluşturabilir. Bitkinin çiçekleri çok güzeldir ve yoğun beyaz bir battaniyeye sarılmış sarımsı koçanlara benzer. Çiçek salkımları çoğunlukla çiçeğin tabanında oluşur.

Bilginize! Bazı çeşitler evde hiç çiçek açamaz.

Çiçeklenme süreci

Bir çiçek neye benziyor

Monstera çiçeği, ortasında mısır benzeri bir kulak bulunan büyük beyaz, kalın bir tomurcuğa benziyor. Beyaz taç yaprağı solduğunda bu kulak yeşilimsi bir renk alır. Bu, olgun olduğunu gösterir, bu da güvenle tadabileceğiniz anlamına gelir.

Not! Çiçeğin meyveleri tadı yoğun ve tatlıdır, asıl mesele bir muzdan olduğu gibi kullanmadan önce onları soymayı unutmamaktır.

Ne kadar hızlı büyüyor

Çiçek oldukça aktif büyür.Küçük bir kaba genç bir canavar ekledikten sonra, yaklaşık birkaç yıl sonra, büyük bir tencereye yeniden nakletmeyi düşünmeniz gerekir. Konforlu koşullar altında, bir bitki var olduğu 6 yıl boyunca 5 m yüksekliğe kadar büyüyebilir. Bir bitkiye bakmak için minimum düzeyde basit bilgi birikimine ihtiyacınız vardır.

Ne seviyor

Bir bitki için altın ortalamanın kuralına uyulmalıdır: Onu çok karanlık yerlerde tutmak yasaktır, ancak gün boyunca doğrudan güneş ışığı canavar için tatsız olacaktır. Çok parlak ama dağınık güneş ışığı yeterince iyi çalışıyor.

Yapraklar kesilmiş gibi büyür ve şaşırtıcıdır. Güneş yeterli değilse, o zaman küçülürler, deliksiz ve kesiksiz düz kalırlar. Büyüme ve gelişme yavaşlıyor. Çok güçlü ışık altında yapraklar solmaya başlar ve sarı lekelerle kaplanır. Ayrıca çiçek, ışığın ve bulunduğu yerin değişmesinden hoşlanmaz.

Kışın, bitkinin bakımı, esas olarak kısa gün ışığı saatleri nedeniyle ek aydınlatmadan oluşur, aksi takdirde çiçek büyümeyi ve gelişmeyi durdurur. Bir yer seçerken önemli nüanslar vardır. Bitki pencerelerin yanına yerleştirilirse, bir süre sonra dış pencere görünümünün yalnızca tek tek bölümleri görünecektir, çünkü yapraklar ana bölümünü kaplayacak şekilde büyüyecektir.

Not! Bu nedenle, onun için en iyi seçenek, saksıyı pencereden bir metre uzakta duvarın yanına koymak ve bitkinin üzerine bir gölge düştüğü yerde, lambalardan yapay ışık eklemek olacaktır.

Popüler türler

Rusya'da, aşağıdaki çeşitler en çok talep görüyor:

Monstera Karstenianum

Aroid cinsinden bir tür. Doğu Hindistan ve Güney Amerika'da yetişir. Karstenianum, aynı zamanda lianalara ait olan inanılmaz bir yaprak dökmeyen bitkidir.

Fetus

Bu tür, iç mekan çiçekleri arasında en popüler olanıdır. Genç yapraklar pürüzsüzdür, ancak yaklaşık bir yıl sonra delikler görünmeye başlar ve sonraki birkaç yıl içinde tamamen kesilirler.

Çiçeğin bakımı tamamen iddiasızdır ve hızla büyür, 4 yıl sonra odanın yarısını kaplar. Bu nedenle, Karstenianum ofislerde veya koridorlar veya koridorlar gibi diğer büyük odalarda dikim için daha uygun olacaktır. Bitki yeterince büyüdüğünde ek desteğe ihtiyacı vardır. En iyisi hindistan cevizi lifi ile kaplanmış tahta bir çubuktur.

Not! Birçok hava kökünün de bağlanması, toprağa veya bir çubuğa doğru yönlendirilmesi gerekir, ancak kesilmemesi gerekir.

Dev yapraklar dokunulduğunda hasar görebileceğinden veya yırtılabileceğinden, bu çiçeğin koridora konulması istenmez. Bitki ayrıca yaprakların sararmaya ve düşmeye başladığı soğuk rüzgarı da sevmez.

Eğik

Bu çeşit, çoğunlukla Brezilya ve Guatemala'nın tropikal yağmur ormanı bölgesinde yetişir. Uçlarına işaret edilen eliptik yaprakları olan bu sürünen asma, sadece çiçek yetiştiricileri için değil, aynı zamanda sıradan insanlar üzerinde de büyük bir etki yaratıyor. Yaprakları yaklaşık 25 cm uzunluğunda, genişliği 6 cm'den fazla değil, Bu düzensizlik ve hilal şeklindeki görünüm nedeniyle Eğik farklı bir isim - eğik. Monstera Alba olarak da adlandırılır.

Çeşitli çaplarda uzun kesikler, yaprağın orta noktasından sıralar halinde uzanır. Üreme esas olarak kesimlerle gerçekleşir.

Tuzaklar

Güzel, küçük ve nadir görülen monstera çeşitlerinden biridir. Yetişkin bir bitkinin yapraklarının boyutu yaklaşık 15 cm'dir Monstera Monkey'in yaprakları dantel ile ayırt edilir. Gerçekten de, içindeki delikler file ketene benziyor.

Delikli

Kosta Rika'dan Brezilya'ya kadar tropikal bölgede yaşıyor. 9 m yüksekliğe kadar ulaşabilir ki bu oldukça fazladır. Yaprakları oval, kalın, uzun ve tüm yüzeyinde birçok delik var. Apartman koşullarında çiçek açmaz. Thompson'ın canavarının yanı sıra çiçeklenme açık sarı bir renge sahiptir.

Monstera neden oyulmuş yapraklara sahip değil?

Genç bir çiçekte kesik ve delik yoksa, bu fenomen botanik faktörlerle karakterize edilir. Yıllar geçtikçe, yeşilliklerin görünümü değişir ve hızla kendi şeklini alır.

Eğik

Yapraklar çok küçükse, büyüme yavaşlarsa, o zaman aydınlatma moduna dikkat etmeniz gerekir. Çoğu zaman, bir bitki yeterince ışık, sıvıya sahip olmadığında veya sıklıkla yeniden düzenlendiğinde, hastalanır ve gelişmeyi durdurur.

Önemli! Bitkinin yapraklarını asla kendiniz yırtmamalısınız.

Yaz aylarında, canavarın her gün sulanması ve yeşilliklerin günlük olarak silinmesi gerektiği unutulmamalıdır. Ayrıca çiçeğe yeterli miktarda ışık vermeniz gerekir, aksi takdirde çiçek büyümeyi durdurur ve sonra solup gider. Ayrıca bu bitkiyle ilgili bazı sorunları da aklınızda bulundurmanız gerekir:

 • çiçeğin çok az ışığı varsa, büyüme yavaşlar ve gövde çıplak hale gelir;
 • çiçeğin yapraklarında kahverengi plaklar oluşmuşsa, bunlara beyaz örümcek akarı neden olur;
 • bitki, gübre ve mineral eksikliğinden sararabilir;
 • ayrıca çok ıslak toprak nedeniyle sararma ve ölüm meydana gelebilir;
 • odadaki hava çok kuruysa, çarşaflarda kuru bir kabuk görünecektir;
 • çok güneş varsa, o zaman çarşaflar yanabilir ve ayrıca soluklaşabilir;
 • çok az ışıkla yapraklar çok küçük ve soluk olacak, bitkinin gövdesi kıvrılmaya başlayacak;
 • su ile tıkanmış toprakla, çiçeğin yaprakları "ağlar" (üzerlerinde sıvı damlaları oluşur), ancak yağmurdan önce bile damlaların ortaya çıkması mümkündür;
 • doğru miktarda pansuman yapmazsanız, yapraklar kesilmez, bahçıvanlar "Çiçek Bahçesi" şirketinden pansuman kullanmanızı tavsiye eder;
 • yıllar geçtikçe çiçeğin alt yaprakları daima düşer. Ancak, düşme sürecinden önce yapraklar kuru ve kararmışsa, sorun çok yüksek hava sıcaklığındadır;
 • eski çiçekler birçok hava kökünü oluşturur. Bunları çıkarmak gerekli değildir, onları toprağa, bir su kabına veya bir küvete yönlendirmeniz önerilir. Bu kökler bitki beslenmesini iyileştirir;
 • monstera yaprak bitlerinden, örümcek akarlarından, ölçek böceklerinden ölebilir.

Not! Monstera, haklı olarak en şaşırtıcı egzotik bitkinin adını taşıyor. Uygun bakım ile boyutu ile hayranlık uyandırabilir.

Ancak, bir alan kısıtlaması varsa, cüce monstera çeşitlerini satın almak daha iyidir. Çiçeğin başarısının sırrı, bol miktarda hafif, mineral gübrelerin yanı sıra yaprakları nemli bir bezle günlük olarak silmesidir. Bu, bitkinin sık sık yağmur yağdığı tropikal bir bölgedeymiş gibi hissetmesini sağlamak için yapılmalıdır. Bitkiyi yıllık olarak eskisinden daha büyük bir tencereye nakletmeyi hatırlamanız gerekir, böylece kökler içinde serbest ve rahat olur. Kendinize böyle bir çiçek almadan önce, bu konuda mümkün olduğunca fazla bilgi edinmeniz ve çiçekçilerin yorumlarını okumanız gerekir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe