Scylla, kapalı çiçek - dikim ve bakım

Scylla, kar yerden erir ermez ilk bahar sıcaklığının başlamasıyla güzelliği ile mutlu eden bir çiçektir. Büyük boyutuyla övünemez, ancak parlak rengi hemen dikkat çeker. Bitki hem ormanda (doğal yaşam alanı) hem de yaz sakinlerinin çiçek yataklarında harika hissediyor. Gösterişsizliği ve iddiasız bakımı nedeniyle çok popüler.

Popüler türlerin tanımı

Özelliklerine bağlı olarak, scilla (Scilla luciliae) çiçeği, her biri yalnızca dış verilerde değil, aynı zamanda tarım teknolojisinin nüanslarında da kendi özelliklerine sahip birkaç türe ayrılmıştır. Doğru çeşidi seçmek ve uygun bakımı sağlamak önemlidir, böylece çiçek yatağınızdaki çuha çiçeği çiçeklerini bahar güneşinin ilk ışınlarıyla hayranlıkla izleyebilirsiniz.

Scylla sibirya

Scylla Siberica, adını bilim adamlarının yaptığı bir hataya borçludur. Bitki tohumdan yetiştirildi ve ilk olarak Sibirya'da büyüdüğü düşünülüyordu. Daha sonra bu bölgenin ikliminin bu çiçeğin yetiştiriciliğine uygun olmadığı öğrenildi ve tohumlar Volgograd yakınlarında toplandı.

Sibirya

Sibirya Scylla, ağırlıklı olarak mavi renkte çiçek açar.

Scilla siberica'da hem yapraklar hem de çiçek salkımları aynı anda topraktan gösterilir. Beyaz veya mavi renkte çiçek açar. İlkbahar sıcaklığının başlamasıyla birlikte toprak, yoğun ormanların güzel bir halısı ile kaplanır. Erken çiçeklenmede sadece bir kardelen onlarla rekabet edebilir. Çiçeklenme yaklaşık 3 hafta sürer.

Dikkat! Sibirya Scylla siberica'nın bir özelliği, güneş ışığına duyarlılığıdır. Tomurcukları kesinlikle sabah 10'da çiçek açar ve akşam 5'de kapanır. Hava bulutlu ve yağmurluysa, çiçek salkımları hiç açılmayabilir.

Scylla Sibirya çeşidi Alba özel ilgiyi hak ediyor. Kar beyazı çiçekleri hem tek ekimlerde hem de Spring Beauty çeşidinin aksine güzeldir.

Scylla Litardiera

Yaygın olarak yabani sümbül olarak da adlandırılan soğanlı bitkidir. Bu çiçeği sınıflandırmada bir İspanyol scilla olarak da bulabilirsiniz. Mızrak şeklinde veya doğrusal yaprakları ve konik bir çiçeklenme vardır. Scilla'nın yüksekliği yaklaşık 25 cm, çiçeklerin rengi parlak mavidir. Çiçeklenme dönemi Mayıs ayı sonunda veya Haziran başında düşer. Hem tohumlar hem de soğanlı bebekler tarafından yayılır. Sırtları, dağ slaytlarını ve sıradan çiçek yataklarını süslemek için mükemmeldir.

Litardiera

Litardiera, hem klasik çiçek yataklarında hem de dağ slaytlarında harika görünüyor.

Scylla Mishchenko

Bilinen en büyük ormanlık alan türü. Çiçek, adını Kafkasya'daki bu bitkilerin araştırmacısının onuruna aldı. Çiçeklenme dönemi Mart - Nisan aylarında gerçekleşir ve 20 güne kadar sürer. Püskül, çoğu beyaz olmak üzere 1-4 çiçek içerir, nadir durumlarda mavi veya soluk leylak çeşitleri vardır.

Mishchenko

Mishchenko, en büyük renkli çeşitlerden biridir.

Scylla çan şeklinde

Bu scilla, bitkinin maksimum 30 cm yüksekliğe ulaştığını söyleyen eşsiz bir çiçektir.Çiçekli sürgün tek başına oluşur. Çiçeklerin rengi beyaz, pembe veya mavimsi olabilir. Dıştan, birkaç parçadan oluşan küçük demetler halinde toplanan çanlara benziyorlar. Çiçeklenme dönemi Mayıs ayında gerçekleşir ve yaklaşık 15 gün sürer.

Çan şeklinde

Çan şeklindeki scylla, kış için zorunlu barınak veya kazma gerektirir.

Dikkat! Kış dönemi için, bu scilla onun için çıkarılmalı veya korunmalıdır.

Scylla Rosen

Doğal koşullar altında, Rosea türünün Scylla'sı Kafkasya'nın dağ çayırlarında yetişir. Dere, gezgin Koch'un arkadaşı olan ünlü diplomatın adını almıştır. Ampul, çapı 5 cm'ye ulaşan tek çiçek ile bir ok çıkarır, rengi beyazımsı veya açık mavidir. Çiçeklenme Mayıs ayı başlarında ortaya çıkar ve yaklaşık 2 hafta sürer. Bahçelerde ve çiçek yataklarındayken, bu tür bir scilla nadirdir.

Rosen

Rosen öncelikle vahşi doğada büyür.

Scylla Perulu

Scilla peruviana bitkisinin yüksekliği 30 cm'yi geçmez, üzerinde koyu mavi renkli küçük çiçeklerin oluştuğu birkaç çiçekli sürgün oluşur. Çapı 1 cm'yi geçmez Çiçek salkımları yoğun, koni şeklindedir. Yaprakları doğrusal olup 1.5 cm genişliğe ulaşır, her çalıda yaklaşık 5-8 tane bulunur.

Peru

Peru scilla, zengin mavi renkte çiçek salkımları oluşturur.

Scylla çift yapraklı

Scilla bifolia (iki yapraklı) ayrıca iki yaşındaki olarak da adlandırılır. Aynı zamanda en kısalarından biridir. Bitkinin maksimum yüksekliği 15 cm'yi geçmez.Bitki bol çiçeklenme ile ayırt edilir, üzerinde çok kokulu çiçek demetlerinin göründüğü 1 ila 3 sürgün vardır. Her çekimde 15'e kadar var. Renkleri beyaz veya pembedir. Bu scilla'nın 20 cm uzunluğa kadar sadece 2 yapraklı olması ismini borçlu olduğu özelliktir. Çiçeklenme dönemi Nisan ayı sonunda düşer ve 15 güne kadar sürer.

Çift yapraklı

İki yapraklı Scylla, en kısa çeşitlerden biridir.

Dış mekan dikim kuralları

Bir scilla yetiştirmek, bahçıvandan çok fazla deneyim ve pratik beceri gerektirmez. Bununla birlikte, bitkinin coşkulu çiçeklenmeden memnun kalması ve hızla çoğalmaya başlaması için basit kurallara uymalısınız.

Scylla güneşli, iyi aydınlatılmış bir yere dikilmelidir. Bu mümkün değilse, kısmi gölge uygundur (örneğin, bahçe ağaçları arasında boş bir mesafe). Bitkinin toprakla ilgili belirli bir hevesi yoktur; hem kumtaşlarında hem de tırtıllarda harika hissediyor.

İniş

Scylla iyi aydınlatılmış alanlara ekilir.

Dikkat! Önemli bir durum, çiçeğin bataklık alanlarına ve yüksek asitliğe tolerans göstermemesidir. Organik yönden zengin topraklar tercih edilmelidir.

Açık toprağa bir scilla ekmeden önce, bir takım hazırlık önlemleri alınmalıdır. Özellikle toprak dikkatlice kazılmalı ve buna humus veya turba eklenmelidir. Ayrıca bu bitkiler için, toprağa yeşillik ve ağaç kabuğu parçaları ile orman toprağı eklenmesi tavsiye edilir.

Ampuller, haziran ayında veya temmuz ayı başlarında bir çiçek yatağına ekilir. Tam bu dönemde, yetişkin bitkilerdeki yapraklar çoktan ölmeye başlıyor. Dikim için, aralarında mesafe yaklaşık 5-10 cm kalacak şekilde 7 cm derinliğe kadar çukurlar açılır, en sevdiğiniz çuha çiçeği bunlara dikilmelidir.

Dış mekan bakımı

Scylla, yakın ilgi ve bakım gerektirmeyen iddiasız bitkilere ait olmasına rağmen, yalnızca uygun bakımla yemyeşil ve güzel çiçeklenmeyi memnun edebilir.

Scylla, çiçeklerin üzerine su damlalarının düşmemesi için sadece sabah sulanmalıdır. Aksi takdirde, artık o kadar çekici olmayacaklar. Bitki ıslak toprağı sevmediğinden, hafif nemli toprağı sevdiği için sulama bol olmamalıdır.

Sulama

Scilla'yı sulamak ılımlı olmalıdır.

Scilla çiçek açmaya başlamadan önce, içeriğe sahip toprağa üst pansuman eklenir:

  • potasyum,
  • fosfor,
  • azot,
  • bezi
  • magnezyum.

Gübreleme için sonbahar seçilirse, granül tercih edilmelidir. İlkbaharda sıvı ürünler kullanmak daha iyidir. Karmaşık preparatlar da Scylla (örneğin Nitrofoska) için uygundur. Zamanında üst pansuman, çiçeklenmeyi bol ve uzun ömürlü kılar.Ayrıca bu işlemlerden sonra bitkiler kışı daha iyi tolere eder.

Her sulamadan veya yoğun yağıştan sonra toprağın gevşetilmesi tavsiye edilir. Gevşeme derinliği 2,5 cm'yi geçmemelidir, aksi takdirde köklerde oksijen eksikliği olacaktır. Ayrıca topraktan sadece besin tüketen değil, aynı zamanda hava dolaşımını engelleyen, mantar hastalıklarının gelişmesine ve zararlıların yayılmasına katkıda bulunan yabancı otların uzaklaştırılması da gerekli prosedür.

Scylla için gerekli bir bakım önlemi, testislerin zamanında çıkarılmasıdır. Aksi takdirde, bitkiler kendi kendine tohumlanan üreme nedeniyle çiçek yatağının önemli bir alanını kaplayacaktır.

Dikkat! Tohum kutuları yaklaşık olarak Haziran ayı sonunda olgunlaşır. Kabuk çatlamaya başlamadan önce onları kesmeniz gerekir.

Sekoya ağaçlarının her 3 yılda bir ekilmesi gerekir. Bu prosedür sağlıklı büyümeyi ve bitkilerin dekoratif niteliklerinin korunmasını destekler. Scilla'lar çıkarılır, çocuklar ayrılır ve tekrar çiçek tarhına yerleştirilir. Bu tür eylemleri Eylül sonunda veya Ekim başında gerçekleştirmek en iyisidir.

İç mekan çiçeği olarak büyümek

Bazı scilla çeşitlerinin dona dayanıklılığı, arzu edilen oranda bırakır, bu nedenle iç mekan koşullarında ev çiçekleri olarak yetiştirilirler. Ayırt edici özelliği, biraz uzatılmış internodlardır. Yaz aylarında saksı doğrudan güneş ışığından saklanmalıdır, ancak scilla'nın iyi aydınlatmaya ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Düşük don direnci

Bazı çeşitlerin dona dayanımının düşük olması nedeniyle oda koşullarında yetiştirilirler.

Sıcak mevsimde, Scylla için en uygun sıcaklığın + 22-25 ° С olduğu kabul edilir, sonbahardan itibaren kademeli olarak düşürülür, böylece kışın bitki + 10-12 ° С'da tutulur. Bu rakam daha yüksekse, çiçek güçlü bir şekilde uzayacaktır. Kapalı çiçek scilla, ek püskürtme gerektirmez ve kuru havayı mükemmel şekilde tolere eder. Yaz aylarında ılımlı sulama gerekir, kışın minimuma indirilir, ancak çiçeğin yapraklarını dökmeye başlamasına izin verilmez.

Video

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe