Bahçe ve iç mekan bitkileri için soğanlı çiçekler

Soğanlı çiçekler, gövdenin yeraltında kalınlaşmış bir kısmına sahip bitkilerdir. Bir soğana benziyor, dolayısıyla adı. Bu koyulaşma, beslenme için gerekli tüm maddeleri içerir. Bu tür bitkilerin yetiştirilmesi orta derecede nemli ve iyi drene edilmiş toprak gerektirir. Bu çiçeklerden bazıları orta Rusya'nın kış iklimine dayanıklıdır, bu nedenle yazlık evlerde yetiştirilebilirler. Ayrıca birçok soğanlı ev bitkisi vardır.

Soğanlı çiçek türleri

Birçok kategoriye ayrılabilecek çok sayıda soğanlı ve yumrulu çiçek vardır.

Gemantus güzel soğanlı bir bitkidir

İlginç. Neredeyse tüm ürün çeşitlerini tanımak istiyorsanız, o zaman en büyük soğanlı çiçek bahçesi olan Keukenhof'a gidebilirsiniz.

Çuha çiçeği

Kar erimeye başlar başlamaz çuha çiçeği ortaya çıkar - herkesten önce güzelliğiyle yakalamaya başlayan soğanlı çiçekler.

Proleska güzel mavi soğanlı bir çiçektir

Çuha çiçeği genellikle Mart ayı başlarında görünür, bu nedenle her alan onlarla dekore edilmelidir.

İşte bazı soğanlı çuha çiçeği:

 1. Vesennik veya erantis. Karlar erimediğinde bile görülebilen parlak sarı çiçekleri olan bir bitki. Yakınlarda çiçek dikerseniz açık alan özellikle güzel görünecektir. Böyle bir çim, güneşte yıkanmış izlenimi verecektir.
 2. Muscari. Bunlar çok zengin mavi renkli küçük çiçeklerdir. Kendi başlarına yetiştirilebilir veya diğer bitkilerle birleştirilebilirler. Ek olarak, muscari'nin bakımı çok kolaydır ve hızla büyür. Nisan ayında çiçek açmaya başlarlar.
 3. Iridodictium - minyatür soğanlı süsen. Kaya bahçeleri ve rockeries ile birleştiğinde, çim, bu çiçekler için bir arka plan olarak çok onurlu görünüyor. Çiçek tarlasında çiçeklenmenin başlangıcı Mart ayının sonudur, odada güzelliklerinden daha erken zevk almaya başlarlar.
 4. Chionodox. İsmi tam anlamıyla tercüme ederseniz, iki kelime elde edersiniz: "zafer" ve "kar". Bu yüzden çiçeğin adı, kar henüz erimediği bir zamanda harika hissettirdiği için seçildi. Güneşli bir alanda yetiştirmen gerekiyor. Sonra herkesten önce mavi-mor çiçeklerden zevk almaya başlayacak.
 5. Pushkinia. Bu kadar ilginç isme sahip bir çiçeğin beyaz veya mavi çiçekleri vardır. Tomurcuklar Nisan ayında açılmaya başlar. Çiçeklenme yazın başlarına kadar devam eder. Peyzaj tasarımında en çekici olanı orman benzeri ve sümbül türleri olacaktır. İlk çiçekler çana benzer, ikincisi mavi damarlı tomurcuklara sahiptir. Seçimden bağımsız olarak, bu bitkiler bahçeniz veya kır eviniz için inanılmaz bir görünüm yaratacaktır.
 6. Bulbokodium yayı. Ilıman bir iklim bölgesinde Şubat ayında çiçek açabilen en erken çiçeklerden biri.
 7. Proleska. İnanılmaz derecede güzel gök mavisi çiçekler çok ince bir sap üzerinde. Onlara bakmaya hiç gerek yok. Sadece dikmek yeterlidir ve Mart ayında bitki güzelliğini gösterecek.
 8. Tigridia. Başlangıçta Güney ve Orta Amerika'dan bir çiçek, ancak egzotik bir dokuyu koruyarak diğer kıtaların iklimine uyum sağladı. Bu aynı zamanda özel dikkat gerektirmez.
 9. Anemon. Pek çok çuha çiçeği beyaz veya mavi iken, anemonun parlak kırmızı bir tonu vardır. Çiçekleri normal veya çift olabilir. Ancak sonbaharda bile çiçek açabilirler.

Önemli! Daha klasik erken soğanlı bahçe çiçeklerini unutmayın: laleler ve çiğdemler.Her şeyden önce, çuha çiçeği hakkında bilgi verilecek kişi onları hatırlar. Açık alanda kışlayan tüm bu soğanlı uzun ömürlü bitkiler, diğer bitkiler henüz çiçek açmadığında bir yaz sakininin gözünü memnun edecek.

Dar yapraklı çiçekler

Dar yapraklı bitkiler iyidir çünkü bütün bakışlar çiçeklere düşer.

İşte bu tür ampulün bazı çeşitleri:

 1. Zephyranthes. Yaprakları dar kuşak şeklinde olan otsu bir bitkidir. Çiçek bir çiğdemi andırıyor. Renk tonu, zefirantelerin türüne göre değişir ve beyaz, kırmızı veya pembedir. Bazı çeşitler çift renklidir. Bitki genellikle tüm yıl boyunca çiçek açar. Evde sadece 10 çeşit yetiştirilebilir, ancak genellikle sadece beşi kullanılır. Her yıl çiçeğin nakledilmesi gerekir, bitki yavru ampullerle çoğalır.
 2. Hippeastrum. Bu cins 90 bitki türünü içerir. Amaryllis'in yakın bir akrabasıdır, ancak Amerika'nın subtropikal ve tropikal bölgelerinde büyürken, nergis zambağı Afrika'ya özgüdür. Kocaman kırmızı çiçekleri var. Ağustos ayında çiçek açan, 17-25 derecelik bir sıcaklıkta en iyi şekilde hissediyor. Yuvarlak veya konik bir ampulü vardır. Dağınık güneş ışığına iyi erişimi olan bir pencere kenarında çiçek yetiştirmek iyidir.
 3. Spiral albuka. Bitki, Kuşkonmaz ailesinin temsilcilerinin bir akrabasıdır. Bakla şeklinde ilginç yaprakları vardır. Karakteristik özelliği, beyaz çiçekleri olan bir sapı çıkarma yeteneğidir. Ampul beyaz, çapı 5 santimetredir. Yaprakların yüksekliği 15 santimetreden fazla değildir. Düzeltilirse, 35 santimetre uzunluğa ulaşabilirler. Aşırı sıcakta bitki sıvı kaybını önlemek için kıvrılır. Çiçekler soluk yeşil veya soluk sarı renkte ve çan şeklindedir.
 4. Crinium. Yaprakları bükülmüş oldukları için dar olan Amaryllisaceae'nin bir başka temsilcisi. Subtropikal iklim bölgesinde harika hissediyor, bu yüzden güneyde yetiştirmek iyi. Ampuller çok uzundur - 90 santimetreye kadar, yapraklar bir buçuk metre uzunluğa kadar büyüyebilir. Şemsiye şeklindeki salkımıyla dikkat çekiyor. Çiçekler beyaz veya pembedir. Meyve, yeni bir çiçeğin kendi kendine filizlenmesi için yeterli su kaynağına sahip bir tohum kutusudur. Bu nedenle bitkinin çoğaltılması zor değildir, dışarıdan suya ihtiyaç duyulmaz. Bitki, herhangi bir oda veya bahçe için harika bir dekorasyondur. Ayrıca crinium bir akvaryumda da yetiştirilebilir.
 5. Ifeion. Altı köşeli mavi yıldızlara benzeyen çiçekli bir bitki. Liliaceae ailesine aittir. Aslen subtropik ve tropik bölgelerden olduğundan, açık havada kışlamak için uygun değildir. Ifeion bir kış sağ kalsa bile olması gerektiği gibi çiçek açmayacaktır. Bitki mavi, mor, beyaz veya pembe çiçeklerle çiçek açabilir. Doğal ortamda ana çiçeklenme dönemi ilkbaharda, sonbaharda genç sürgünler büyür. Bu nedenle, yaz sonunda büyümek için ampul satın almaktan tasarruf etmek daha iyidir. Erken satın alınırsa, karaya çıkmadan önce kuruyabilirler.
 6. Rodofiala. Güzel kırmızı çiçekleri olan çok nadir bir bitkidir. Ayrıca Amaryllis ailesine aittir. 30 türün sadece birkaçı evde yetiştirilebilir. Bitkinin kurak ülkelerden gelmesine rağmen dona bile dayanabilir. Çiçek yetiştirmek kolay değil. Bitkinin çiçek açmadığı bir zamanda serinlik sağlamaları gerekir. Aktif dönem oluştuğunda, iyi bir aydınlatma sağlamanız gerekir. Gündüz ve gece sıcaklıkları arasındaki farkın 15 dereceye ulaştığı karasal iklimde bitki yetiştirmek daha iyidir.
 7. Iris Hollandalı soğanlı. Dikim ve ayrılma temeldir. Bunlar 60 santimetre yüksekliğe ulaşan uzun bitkilerdir.

Dar yapraklı daha birçok soğanlı bitki var.Yukarıda sıralananlar çok güzeldir ve diğerlerine göre karakteristik avantajları vardır (örneğin, aynı donma direnci).

Geniş yapraklı çiçekler

Geniş yapraklı soğanlı bitkilerin en popüler temsilcilerinden biri Drimiopsis'tir. Yapraklar vadideki zambak yapraklarına benzer. Aynı zamanda, tüm alan boyunca kapanımlar şeklinde ilginç bir dokuya sahiptirler. Uzaktan bakıldığında, çiçek bir vadi zambağı gibi görünür, ancak ondan farklı olarak, çanlarla değil yıldızlarla çiçek açar. Renk zamanla değişir. Çiçeklenmenin başlangıcındaki Drimiopsis, daha sonra yeşile dönen beyaz "yıldızlara" sahiptir.

Drimiopsis - benekli yaprakları olan bir çiçek

Önemli! Drimiopsis'in karakteristik bir özelliği, hemen hemen her koşula dayanma yeteneğidir. Hem bol sulama gerektiren sıradan bir bitki hem de suya çok daha az ihtiyaç duyan sulu bir bitki olarak bakılabilir.

Geniş yapraklı soğanlı bitkilerin bir başka temsilcisi de zantedeschia'dır. Bu çiçeğin toplam 6 çeşidi vardır. Bu cinsin temsilcileri neme delicesine aşık. Bu çiçeklerin geldiği Afrika'da bile, su kütlelerinin veya bataklıkların yakınında büyürler, bitki kısmen sudadır.

İlkbaharda erken ekime uygundur.

Yukarıda açıklanan tüm çuha çiçeği erken ilkbaharda yetiştirilebilir.

İşte daha ilginç temsilciler:

 1. Galanthus. Daha yaygın olan isim kardelen. Bu bitki kar erimeden çok önce çiçek açmaya başlar. İnsanlar kardelenlerin güzel bir beyaz renge sahip olmasına alışkındır, ancak örneğin beyaz ve yeşil türler vardır.
 2. Bahar çiğdem. Bu çiçeğin bir başka popüler adı safrandır. Orta şeritte çiçeklenme zamanı Mart-Nisan aylarıdır. Beyaz, sarı, mor ve mor çiçeklerde çiçek açarlar.
 3. Çiğdem altın. Bir öncekine kıyasla çok daha küçük olan başka bir safran türü. Aynı zamanda, turuncu-sarı tonları en yaygın olanı olmasına rağmen, bitki daha geniş bir renk seçimi ile karakterize edilir. Mor ve mor renkler de olabilir.
 4. Chionodox Lucius. Bu bitki gölgede iyi büyür. Güneşte dikilemez. Dahası, kışa dayanıklıdır, bu nedenle ampullerin her mevsim topraktan çıkarılmasına gerek yoktur. İlk kez, bu soğanlı çok yıllık bitki, ekimden sadece birkaç mevsim sonra kalitatif olarak çiçek açmaya başlar. Ama bahçenin sahibini güzel bir halıyla memnun edecek.
 5. Zambaklar. Doğal koşullar altında Avrasya ve Kuzey Amerika'da bulunurlar. Görsel çekiciliğe ek olarak, zambakların tıbbi nitelikleri vardır. Sonbaharda ekmeniz gerekiyor. Zambaklar ayrılmakta iddiasızdır, ancak belirli aralıklarla toprağı gübrelemek gerekir. Çiçeği ilkbaharda, sürgünlerin göründüğü bir zamanda besleyin. Bunun için fosfor-potasyum gübre kullanılır.

İlkbaharda birçok soğanlı çiçek bahçeyi süsleyebilir.

İç mekan yetiştiriciliğine uygun

Dar yapraklı çiçekler listesinde listelenen tüm çiçekler evde yetiştiriciliğe uygundur.

İşte bazı daha soğanlı iç mekan çiçekleri:

 1. Gemantus. Amaryllis ailesinin bir başka temsilcisi. Gemantus cinsi, koyu kırmızı, beyaz-turuncu renkli çiçekleri olan 40'tan fazla bitki türü içerir. Hemantusun çiçeklenme dönemi Temmuz-Ağustos aylarıdır. Onu parlak, dağınık ışıkta büyütmek daha iyidir, ancak kısmi gölge de işe yarayacaktır. Optimum sıcaklık 18-22 derecedir. Bu nedenle, bir klima takmak ve ayrıca pillerin kışın normal şekilde ısınmasını sağlamak zorunludur.
 2. Kislitsa. Bitki bu adı yeşilliklerin tadına göre almıştır. Doğada, bu çiçeğin yaklaşık 800 türü vardır. Bitki 17. yüzyıldan beri evde yetiştirilmektedir, açık alanda da yetiştirilebilir. Rusya'da vişne için popüler isim "tavşan lahanası" dır. Bitkinin karakteristik avantajları iddiasız bakım ve çekici görünümdür. İrlanda'da bu bitki ulusal bir sembol olarak kabul edilir ve Aziz Patrick'e atfedilir. Ayrıca, oxalis subtropikal ve tropikal iklimlerde yaygındır.Güzel beyaz-pembe çiçekleri ve koyu kahverengi yaprakları vardır. Çiçekler ayrıca leylak tonunda boyanabilir.
 3. Weltheimia. Güney Afrika'ya özgü çok yıllık soğanlı bir bitkidir. Dar çan veya havai fişek şeklinde ilginç pembe çiçekleri vardır. Optimum büyüme sıcaklığı 10-14 derecedir. Bu nedenle, soğuk sıcaklık rejiminin korunduğu odalar veya balkonlar için çok uygundur.

İlginç mor çiçekleri olan ne bir oxalis bitkisi

Çok sayıda soğanlı ev çiçeklerinden bahsedebilirsiniz. Birçoğu açık alanda yetiştirilebilir, ancak yalnızca belirli bir zamanda, daha sonra kışı geçirmek için dünyanın derinliklerinden çıkarılır.

Soğanlı çiçekler

Soğanlar soluk sarı, koyu turuncu ve beyaz renklerde gelir. Bu nedenle, bu renklere sahip herhangi bir çiçek, renkli olarak soğanlı olarak kabul edilebilir. Tipik bir örnek, her zaman gölgede bir ampule mükemmel şekilde benzemeyen, ancak ona yakın renkte olan sarı lalelerdir.

Laleler soğanlı renkli soğanlı çiçeklere bir örnektir.

Lalelerin rengi de beyaz olabilir. Yukarıda açıklanan çiçeklerin çoğunun soğanlı tonları da vardır.

Bir bahçe veya apartman için çok sayıda soğanlı çiçek var, hepsi mal sahibini görünümleriyle memnun edebiliyor. Birkaç farklı tür satın alabilir ve neredeyse tüm yıl boyunca çiçek açmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Video

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe