Akçaağaç gibi yapraklı ev çiçeği - çizgili abutilone

Bu çalıların yaprakları akçaağaçlara çok benzer. Bununla birlikte, bitki Malvov ailesine aittir ve akçaağaçın uzak bir akrabası bile değildir. Rusya'da, abutilon nispeten yakın zamanda bir iç mekan çiçeği olarak ortaya çıktı. Vahşi doğada sadece tropik bölgelerde büyür: Afrika, Güney Asya, Latin Amerika. İnsanlar buna genellikle kapalı veya çiçekli akçaağaç diyorlar, ancak botanik açıdan bakıldığında bu bir hatadır.

Çiçekli akçaağaç

Yurtiçi yaz sakinleri, yaz aylarında arazilere abutilon dikmekten mutlu olurlar ve sonbaharda onu bir şehir dairesine getirirler. Onu aşağıdaki karakteristik işaretlerden tanıyabilirsiniz:

 • tüylü yapraklar, uzun veya kalp şeklinde;
 • yetişkin bir bitkinin yüksekliği 1,7-2 m'dir;
 • çok sayıda sürgün;
 • çan şeklinde çiçekler.

Abutilone güney bölgelerinde vahşi büyür

Bitki nisandan ekime kadar çiçek açar. Çanların farklı renkleri olabilir: sarı, turuncu, parlak kırmızı.

Bu çiçeğin çeşitli isimleri

Akçaağaç yapraklı bu alışılmadık çiçek çeşitli isimlerle bilinir. Yaprakları akçaağaç gibi olan bitkinin resmi adı abutilondur. Başka halklar da var. Çoğu zaman, bu çiçeğe çeşitli sıfatlar ekleyerek akçaağaç denir:

 • kapalı;
 • ev;
 • dekoratif;
 • çiçekli.

Teleferik, türüne ve çeşidine bağlı olarak farklı bir renge sahip olabilir.

Daha az yaygın bir isim, güçlü gövdesinden türetilen halattır.

Bilginize! "Kanatnik" Hintçe'den birebir çeviridir. Çiçeğe söz denir, çünkü Hindistan'da ve Güney Asya'nın diğer ülkelerinde, sert yaprakları ve sapları eski zamanlardan beri sicim, ip ve sert çuval bezi yapmak için kullanılmıştır.

Abutilon, gövdeyi oluşturan güçlü lifler için teleferik için popüler bir takma ad aldı.

Ana türler

Yapay olarak yetiştirilmiş abutilon türleri olan akçaağaç yapraklı birçok bitki vardır. Toplamda 110 melez ve çeşit bilinmektedir. En güzeli:

 • Organze;
 • Bella;
 • Kaplanın gözü;
 • Bella karışımı.

Çeşitlerin çoğu, Nisan ayının üçüncü on yılından Eylül ayının ilk on yılına kadar çiçek açar. Son zamanlarda, Belle Vue hibrit çeşidi yerli çiçekçiler arasında çok popüler olmuştur. Yetişkin bir bitkinin yüksekliği iki metreye ulaşır ve parlak çanlar, çeşitli renklerle göze hitap eder. Tek dezavantajı, bitkinin uygun taç oluşumu için sık sık budamaya ihtiyaç duymasıdır.

Egzotik sevenler, Tiger Eye çeşidinin özgünlüğünü de takdir etmeyi başardılar. El feneri şeklindeki portakal çiçekleri, çok güzel görünen ince kırmızı çizgilerle süslenmiştir. Her el fenerinin kendine özgü zarif damarları vardır.

Not! En iddiasız abutilone türü Juliet'tir. Bu çeşitlilik, sulamanın zayıf olduğu gölgeli bir pencere kenarında bile iyi büyüyecektir. Juliet, tohumdan ekimden yaklaşık altı ay sonra çiçek açmaya başlar.

Botanik ve iç mekan abutilon türleri

Doğal koşullarda, en yaygın teleferik türü, Güney Amerika'da yetişen Chitandeni çeşidi olarak kabul edilir. Türlerin temel özellikleri:

 • güçlü dallar, çok sayıda sürgün;
 • yetişkin bir bitkinin yüksekliği üç metreye ulaşabilir;
 • arkasında yumuşak bir şekerleme ile yuvarlak, büyük koyu yeşil yapraklar;
 • ince parlak kırmızı çizgili yuvarlak turuncu çiçekler.

Dıştan bakıldığında, bu tür bir Kaplan Gözü'ne benzer, ancak çiçekler daha geniştir ve çapları biraz daha büyüktür.

En yaygın iç mekan türleri şunlardır:

 • havlu;
 • benekli;
 • melez;
 • Savitsky.

İp kökünü yaymanın en uygun yolları tohumlar ve kesimlerdir. İlk yöntem daha fazla zaman alır. Bununla birlikte, sadece kesimlerle çoğaltılabilen alacalı yapraklı birkaç çeşit vardır.

Kapalı akçaağaç

Akçaağaç benzeri yapraklara sahip bu canlı çiçek, anında moralinizi yükseltir, bu yüzden genellikle ofislerde ve salonlarda bulunabilir.

Abutilone: ​​wild and home açıklaması

Yabani çiçekli akçaağaç Rusya'da bulunmaz. Ancak akçaağaç benzeri yapraklı iç mekan çiçekleri çok popüler. Genellikle süs bitkileri dükkanlarında hediye olarak seçilirler. Yabani bir ip ile evcil bir ip arasındaki temel fark, yüksek yüksekliğinde (3 m'ye kadar) ve daha uzun çiçek açmasıdır. Yabani türlerin geri kalanı görsel olarak pratik olarak evcilleştirilenlerden farklı değildir.

Kanatnik, aşağıdaki karakteristik özellikler nedeniyle yerli çiçek yetiştiricilerine aşık oldu:

 • zarif damarlı 6 cm çapa kadar büyük, geniş açık çiçekler;
 • akçaağaç çok benzer, dokunma yapraklarına yumuşak, kabarık;
 • kalın, tüylü taç;
 • oklara benzeyen sürgünler;
 • uzun ve dost canlısı çiçeklenme.

Kapalı türler arasında hem cüceler hem de gerçek devler var. En güzel cüce çeşidi olan abutilon Bella, sadece 30 cm yüksekliğinde kompakttır. Kadife kenarlı ters cam şeklinde zarif çiçekler. Dokunuşa hoş gelen yapraklar farklı renklere sahip olabilir: pembe, sarı, turuncudan koyu bordo veya kanlı kırmızıya.

Not! Bir diğer popüler cüce türü de Savitsky'nin teleferiğidir. Oldukça zayıf çiçek açar, ancak yetiştiriciler onu iddiasızlığı ve her koşula uyum sağlama yeteneği nedeniyle severler. Küçük çiçekler kuş kirazına benzer.

Gösterişsiz abutilonun bakımı

Çoğu zaman, yerli çiçek yetiştiricileri çizgili abutilonu bir houseplant olarak seçerler. Çabuk büyür ve çiçekler uzun süre dökülmez. Rusya'daki en yaygın akçaağaç benzeri iç mekan bitkisidir.

Bol sulama, toprağın düzenli olarak gevşetilmesi ile birleştirilmelidir.

Temel bakım faaliyetlerinin listesi şunları içerir:

 • bol sulama;
 • düzenli gevşeme;
 • budama;
 • çiçeklenme döneminde kurutulmuş çiçeklerin çıkarılması;
 • yapraklara su püskürtmek;
 • iç mekan bitkileri için gübrelerle gübreleme.

Not! Kış soğuksa, sıcaklığın başlamasından önce sulama sıklığının azaltılması önerilir, aksi takdirde bitki çiçek açmayabilir. Teleferikteki nem eksikliği veya fazlalığı nedeniyle yapraklar kuruyabilir ve düşebilir.

Uzmanlar, çiçeğin doğrudan güneş ışığından korunmasını tavsiye ediyor. Teleferik gölgede iyi büyür, ancak güney pencerede. Mayıs - Ağustos aylarında, abutilon çiçek açtığında, bitkiyi balkona veya açık terasa çıkarmak daha iyidir. Ayrıca, kapalı akçaağaç, meyve ağaçlarının gölgesinde çimlerin arasında bir yazlık evde kendini iyi hissedecek.

İç mekan akçaağacının güzel görünmesini sağlamak için, taç oluşumuna düzenli olarak dikkat etmelisiniz. Nisan ve Ekim aylarında yılda iki kez budamanız gerekir. Çalıyı kompakt hale getirmek için, tek bir gövde bırakarak tüm dalları çıkarmanız gerekir. Yayılan bir ağaca sahip olmak istiyorsanız, genç sürgünleri yukarıdan sıkıştırın. Budama sırasında, tüm kurumuş, deforme olmuş çiçekleri ve yaprakları ve ayrıca zararlılardan veya hastalıklardan etkilenen sürgünleri çıkarın.

Teleferik genellikle beyaz sinek ve örümcek akarı istilasından muzdariptir. Zararlı böceklerden kurtulmak için sabunlu su veya ticari böcek ilaçları kullanabilirsiniz.

Bazen iç mekanlarda akçaağaç yaprakları beklenmedik bir şekilde sararmaya ve bir tüpe kıvrılmaya başlar ve uçlarında sürgünler kurur.Bu durumda, sulamanın artırılması ve yaprakların ek nem için bir sprey şişesinden su ile günlük olarak püskürtülmesi önerilir. Saksıdaki toprak kuru ise saksıyı yarım saat ılık suyla dolu bir leğene koymak gerekir. Bu önlem teleferiği acilen canlandırmaya yardımcı olacaktır.

İlkbaharda daha geniş bir kaba ekilmesi tavsiye edilir. Olgun bitkilerin en uygun ekim sıklığı üç yılda birdir. Tüm bakterileri ve virüsleri öldürmek için yeni tencerenin üzerine kaynar su dökün. Dibe bir drenaj tabakası yerleştirilir, ardından iç mekan çiçekleri için toprakla kaplanır. Abutilon eski kaptan dikkatlice çıkarılır, yenisine aktarılır, toprakla kaplanır ve bol miktarda sulanır. Ondan önce bitkinin köklerine dikkatlice bakmanız gerekir. Fazla büyümemişlerse, çiçeklenmenin bitmesini bekleyerek nakli sonbahara kadar ertelemeleri önerilir.

Bilginize! Ekim için tohumlar, Mart ayının ikinci on yılında kum ve turba içeren kaplara ekilir. Ekim derinliği 6-9 mm'dir. Sera etkisi yaratmak için kaplar bir kapak veya plastik örtü ile kapatılmalıdır. Fidan bir ay içinde beklenmelidir. Bitki ekimden yaklaşık altı ay sonra ilk kez çiçek açar.

Ekimden önce, kapalı akçaağaç tohumlarının suyla dolu bir kaba konulması tavsiye edilir. Yüzen tohumlar filizlenmez, bu yüzden atılabilirler. Dikim için en büyük tohum seçilir. Çimlenmenin yüksek olması için hava sıcaklığının 22-27 ° C'ye ulaşması gerekir. Toprak kurursa, üzerine ılık su serpebilirsiniz.

Abutilonun çiçek açmasıyla uzun süre memnun kalması için, ılık bir odada aydınlık, ferah bir pencere kenarında yetiştirilmesi gerekir. Evde, ofiste veya kışlık bir serada ekilebilir. Önemli olan güneydeki "misafir" i daha sık sulamaktır ve kesinlikle büyük parlak çiçeklerle ilgisi için ona teşekkür edecektir. Yaz sıcaksa, saksı akçaağaç balkonda veya yazlık evde iyi büyür.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe