Gymnocalycium: evde karışım ve diğer popüler bitki türleri ve kaktüs bakımı

Bitkinin yüzeyinde olağan villus veya kılların olmamasına rağmen, Gymnocalycium karışımı Cactus ailesine aittir. Latin Amerika yerlisi, alışılmadık görünümü sayesinde Latince'den "çıplak kupa" olarak çevrilen adını almıştır.

Çiçek açmak

İyi bir özenle, hymnocalycium 3. yılda çiçek açar. Bitki, ilkbaharda tomurcuk verir ve neredeyse Kasım ayına kadar hoş kokulu. Çan şeklindeki huni şeklindeki çiçeklerin ortaya çıkmasıyla kaktüs dönüştürülür, orijinal ve eşsiz hale gelir.

Tropikal çekicilik

Çiçeklenme, düz pullarla kaplı tüplerin üst kısmındaki görünümle başlar. Orada, ortalama çapı 5 cm olan bir tomurcuk içinde toplanan çok sayıda yaprak oluşur, Yaprakların uzunluğu 3 ila 10 cm arasında değişir (türe bağlı olarak).

Her bir çiçek yaklaşık 3 cm uzunluğunda ve 1.5 ile 5 cm çapında koyu yeşil meyveler üretir, bunlar iğ şeklinde veya oval şekillidir. İçinde küresel küçük tohumlar var.

Gymnocalycium çiçek açtı

Hymnocalycium türleri ve çeşitleri

Doğada, bu bitkilerin çok çeşitli türleri vardır, hepsi orijinal çiçek formları ile öne çıkar. Genel işaretler, himnokalsiyum kaktüsünü ailenin diğer üyeleriyle karıştırmamaya izin verir:

 • türlerin çoğunun kökleri liflidir, ancak soğan benzeri kökler de vardır;
 • gövde, pürüzsüz bir yüzeye sahip yuvarlak veya düz şekillidir;
 • dikenler gruplar halinde toplanır ve adalardaki kaktüsün üzerinde, dışarıdan bir örümceğe benzeyen, pençelerini yana doğru yayan;
 • çiçekler bitkinin tepesinde oluşur ve uzun pullu tüplerdir.

Evde bir kaktüs topu belirirse, bitki çiçek açana kadar hangi tür olduğunu hemen belirlemek kolay olmayacaktır. Orada zaten çiçeğin şekline, rengine ve bazen tomurcukların sayısına bakarlar.

Kaktüs türleri gymnocalycium

İsim SoyisimAçıklama
Gymnokalycium MikhanovichMihanovichii gymnocalycium'da yeşilimsi gri gövde önemli ölçüde düzleşir, bu nedenle bitki zar zor 5 cm yüksekliğe ulaşır. Kaburgaların kendine özgü şekli türlerin karakteristiğidir (8-10 tane vardır):

· Kenar dalgalı, sivri uçludur;

· Bölümde üçgenler vardır;

· Kenarlarda, sivri uçlu enine çıkıntıların ayrıldığı bir sıra areol vardır.

Her areolada gövdeye doğru bükülmüş 5 gri diken bulunur.

Topun tepesindeki dikenler arasında, bitki güzel pembemsi-yeşil çiçekler fırlatır. Diğer tonlara sahip çeşitleri de vardır: beyaz, saf pembe ve sarı.
Gymnocalycium ReductumBüyük bir kaktüs, uzun şekli nedeniyle genellikle kambur olarak adlandırılır. Genç bitkiler, mavimsi bir renk tonu ile oldukça yuvarlak gri-yeşil toplardır.

Yetişkinlikte, bir kaktüs 0,5 m yüksekliğe ulaşabilir.

Areollerden uzun, düz, sert dikenler çıkarır.

Çiçeklenme döneminde güzel kremsi tomurcuklarla süslenir.
Baldianum hymnocalyciumGymnocalycium baldianum, 7-9 cm çapa ulaşan, gri-yeşil renkli düz bir top gibi görünür. 9-11 kaburgalardan oluşmuş, yaşla birlikte net bir yumru elde edilmiştir.

Alanlar sadece radyal dikenler içerir (5-7 adet) çeşitli tonlarda: griden pembeye kadar.

Bald'ın hymnocalycium'da 5 cm çapa kadar birden fazla çiçek beyaz, turuncu, pembe olabilir, ancak koyu kırmızı daha yaygındır.Erken yaşta ortaya çıkın.
Horst GymnocalyciumKüçük sürgünler bazen 10 cm çapında küresel bir gövdede görünebilir. Kaktüsün kendisi 5 yassı kaburgaya bölünmüştür. Her segment, bitkinin gövdesi üzerinde yükseltilmiş 5 yan diken içeren 3-4 yuvarlak areole sahiptir.

Genç areollar uzun (11 cm'ye kadar) soluk pembe veya beyaz çiçeklerle aynı ölçeklerle çerçevelenir.
Bruchii gymnocalyciumGövdenin dallanması Bruch'un özelliğidir. 6 cm yüksekliğinde ve 5 cm çapında yuvarlak bir sütun üzerinde çok sayıda küçük süreç görülür.

Yan dikenler yumuşak, hafiftir. Bazı kişilerde bazen düz bir merkezi iğne büyür.

Her işlemde sarımsı anterli soluk pembe çiçekler açar.
Quehlianum gymnocalyciumKaktüs Kvela, yaklaşık 10 cm çapında küresel bir sapın yeşilimsi mavi rengiyle karakterizedir, birbirine sıkıca bastırılmış 10 yumrulu yuvarlak kaburgadan oluşur.

Altta kırmızımsı bir kenar boşluğunda toplanmış, radyal, fildişi renkli merkezi dikenler yoktur. Beyaz, sarı, kırmızı-kahverengi dikenli çeşitleri vardır.

Güzel büyük çift renkli tomurcuklar ile çiçek açar. Çiçeğin kırmızı yutağı beyaz kıvrımlı yapraklarla çerçevelenmiştir.
Friedrich GymnocalyciumKaktüs friedrichii gymnocalycium, Japon seçiminin sonucudur. Türün temel özelliği dokularda klorofil bulunmamasıdır. Bu nedenle, gövde çeşitli sıcak tonlarda (sarı, turuncu, kırmızı, bordo) boyanır, ancak yeşil değildir.

Tomurcuklar leylak veya pembedir.

Küçük kavisli kahverengi dikenler, küresel yivli bir kaktüs üzerinde büyür.

Bağımsız bir bitki olarak melez kök salmaz - kaktüsün aşılamaya ihtiyacı vardır.
Amerhauseri gymnocalyciumÇapı 5-6 cm olan top güçlü bir şekilde düzleştirilir ve ancak 2,5 cm yüksekliğe ulaşır Gövdenin kalın parlak yeşil epidermisi gri veya mavimsi bir ton verir.

Gövde, 8 yumrulu, belirsiz bir şekilde tanımlanmış kaburgadan bir araya getirilmiştir. Onlarda, yaşla kelleşen sarımsı yünle kaplı oval areoller oluşur.

Yıldız şeklinde düzenlenmiş, 6-12 mm uzunluğunda, radyal, hafif kavisli dikenler. Çift rengi var: tabanda - koyu kırmızı, üstte - beyaz.

Yetişkinlerde, radyal olanların önemli ölçüde üzerinde yükselen merkezi bir omurga da vardır. Uzunluğu 1,2-1,5 cm'dir.

Bitki, kremsi beyazdan pembeye kadar huni şeklindeki küçük çiçeklerle göze hitap ediyor. Yeşilimsi ölçekler açık pembe bir kenarlıkla çerçevelenmiştir. Boyun tonları kırmızı
Cardenasianum gymnocalyciumKüresel sütunlu olarak da adlandırılır. Dıştan 20 cm yüksekliğinde yuvarlatılmış bir sütunu andırır, yoğun tüylüdür ve çoğu gövdeye doğru eğimli olan çok sayıda uzun dikenlidir.

Taçta, dikenlerden zar zor görünen, düşük (5 cm'ye kadar) beyazımsı pembe çiçekler açar.
Gymnocalycium denudatumÇıplak hymnocalycium'da koyu yeşil parlak gövde güçlü bir şekilde düzleştirilmiştir. Düzensiz şekilli bir küre, yuvarlak kenarlardan oluşur. Sayıları 5 ile 8 arasında değişmektedir. Kaktüsün ortalama çapı 10 cm'dir.

Radyal "örümcekler", 10 mm'den biraz daha uzun 5-8 dikenli bacaklara sahiptir. Kıvrımlı, gri-kahverengi renklidirler ve kaktüse sıkıca bastırılırlar.

Büyük beyaz veya açık pembe tek tomurcuklarda çiçek açar.

Mikhanovich kaktüsü

Karışım olarak adlandırılan gymnocalycium, minyatür boyutlarında farklılık gösteren bütün bir kaktüs grubudur. Şekil, gövde rengi ve çiçekler bakımından farklılık gösterirler. Bu tür kaktüslerden, tek bir tencerede büyüyerek alışılmadık kompozisyonlar oluşturabilirsiniz.

Aşılı japon

Evde bakım

Küresel egzotikler kolayca köklenir, çabuk büyür ve erken çiçek açar. Büyüme koşullarının iddiasızlığına rağmen, himnokalsiyumun bir evde bakım karışımı ile uygun şekilde sağlanması gerekir. Sadece tarımsal teknoloji kurallarına uymak, kaktüslerin rahat bir şekilde gelişmesine izin verecektir.

Toprak ve üst pansuman

Tropikal bitkiler, düşük pH'lı gevşek toprağa ihtiyaç duyar. Substratın hazırlanmasında yanılmamak için, özellikle kaktüs bitkileri için tasarlanmış hazır bir karışım almanız önerilir.

Önemli! Kireçtaşı ile doyurulmuş topraklar, kaktüsün gelişimini önemli ölçüde yavaşlatacaktır.

Aynısı pansumanlar için de geçerlidir. Çiçekçilerde her zaman hymnocalycium için en uygun gübreler vardır. İlkbahar-yaz döneminde 2-3 haftada 1 kez bitki altına uygulanmaları gerekir.

Aydınlatma ve sıcaklık

Kaktüsler güneş ışığında yıkanmayı sever. Bu nedenle yıl boyunca (kışın bile) iyi bir aydınlatma sağlamak gerekir. Ancak boğucu bir yaz aylarında, bitkiyi doğrudan ışınlardan koruyan pencerenin hala gölgelenmesi gerekecek.

Gymnocalycium ısıyı sevmez - kaktüslerin orta bir sıcaklığa ihtiyacı vardır. Dinlenme süresi boyunca parametrenin + 15-18 ° С arasında tutulması önemlidir. Bitki + 5-10 derecede iyi hissetmesine rağmen.

Hava nemi ve sulama

Düşük nem oranına sahip kaktüsler için rahattır. Bu nedenle sprey şişesinden sulamaya ihtiyaçları yoktur. Sulama da toprağı su basmamaya çalışarak ölçülü olarak yapılır.

İşlemde, ılık çökelmiş su (tercihen yumuşak) kullanılır. Sonbahardan itibaren sulama kademeli olarak azalır ve kışın az miktarda sıvı ile nadiren yapılır.

Aktar

Genç bitkiler her yıl baharın başında işlenir. Bu, kaktüsün aktif olarak gelişmesini teşvik eder. Bu durumda, yeni pot bir öncekinden biraz daha büyük olmalıdır.

Yeni bir konteynere aktarın

Not! Yetişkin bir çiçeğin sık sık ekime ihtiyacı yoktur, gerektiğinde kökler toprak alt tabakasının üzerine çıkmaya başladığında gerçekleştirilir.

Planlanmamış bir naklin gerekmesinin ikinci nedeni, toprağın su basmasıyla tetiklenen kök çürümesidir. Bitki uyuşuk hale gelmişse, saksıdan çıkarılmalı, kökleri durulanmalı ve çürümüş alanlar çıkarılmalıdır. Kuruduktan sonra kaktüs yeni bir köklendirme alt tabakasına yerleştirilir.

Yetiştirme seçenekleri

Hymnocalycium'u evde çözmek zor değildir. Yetiştirme yöntemi kaktüsün türüne bağlıdır.

Sürgünlerle

Bazı türler bebek üretir. Çiçeklenmeden sonra, katmanları eksen etrafında döndürerek ana bitkiden ayrılırlar. Ayrıca, aşağıdaki algoritmaya bağlı kalırlar:

 • bebek birkaç gün masada tutulur, böylece kesim kurur;
 • bir drenaj tabakası ve bir alt tabaka ile küçük bir tencere (veya plastik bir kap) alarak, tabakalar basitçe toprağın üstüne serilir;
 • bebeğin etrafındaki toprağı nemlendirin.

Nakledilen kesiğe yetişkin bir bitki gibi bakılmalıdır.

Bebekler ile kaktüs

Not! Kaktüsün bu şekilde çoğaltılması planlanmadıysa, nakil sırasında çocukların bitkilerinin yine de annenin gövdesinden çıkarılması ve ayrı kaplara yerleştirilmesi gerekecektir.

Tohumlar

Katmanlama üretmeyen türlerde tek üreme seçeneği tohumdur. Çiçek yetiştiricileri çocuklu kaktüsler için bu yöntemi tercih etseler de. Bu durumda genç bitkiler sağlıklı ve güçlüdür.

Üreme sırasında aşağıdaki önerilere uyarlar:

 • toprak karışımı kaktüsler için standart olarak alınır, ancak daha küçük bir kısımla;
 • tohumlar önceden buharla dezenfekte edilir veya fırında kalsine edilir;
 • toprağa gömmeden küçük kaplara ekilir;
 • toprağın her zaman nemli olduğundan emin olun (kabın bir filmle kapatılması önerilir);
 • bir paletten su veya toprağı bir sprey şişesinden püskürtün;
 • oda sıcaklığını + 20 ° C tutun ve iyi bir aydınlatma sağlayın.

Tohum üretimi

Yılın herhangi bir zamanında kaktüsler ekebilirsiniz. Uygun bakım ile fideler hızlı bir şekilde ortaya çıkacak ve aktif olarak gelişmeye başlayacaktır. 12 ay sonra kalıcı saksılara ekilebilirler.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe