Cereus kaktüsü: popüler bitki türleri ve evde onlara bakma

Her ev rahatlık ve güzellik yaratmak ister. Pencere pervazlarının ve duvar raflarının yeşillendirilmesi, odanın genel iç kısmına katkıda bulunur. Birçok insan sadece çiçek bitkilerini değil, aynı zamanda kaktüsler gibi egzotik bitkileri de tercih eder. Çoğu zaman bu sulu meyveler saksılarda bulunabilir. Birçoğu Cereus cinsine aittir. Bitkiler, özellikle onlar için gerekli tüm koşulları yaratırsanız, evde kök salmaktadır.

Kaktüs türleri

Cereus'un birçok türü ve alt türü vardır. Birçoğu dekoratif iç mekan bitkileri olarak yetiştirilmektedir. Çiçekleri dairenin içini mükemmel bir şekilde dekore eder.

Beyaz çiçekli kaktüs

Cactus Cereus Perulu

Kaktüs Cereus kayalık veya Perulu genellikle evde yetiştirilir. Uzun silindirik bir gövdeye sahiptir. Kenarlar boyunca aşağıdan yukarıya doğru uzanan pürüzlü kenarlar vardır. Gövde, gri tonlu yeşildir. İç mekan koşullarında 0,5 m yüksekliğe ulaşır. Bazı durumlarda 1 m'ye kadar büyür.

Yaprakları sadece geceleri açılan beyaz çiçekler oluşturur. Bitki hoş bir çiçek kokusu yayar. Çiçeklenme sonunda kırmızı bir dut oluşur. Yenilebilir.

Önemli! Cereus Peruvian, tüm alt türlerin ve çeşitlerin kurucusudur.

Canavar cereus

Perulu Cereus'un bir alt türüdür. Doğada, 6 m yüksekliğe, çapa - 5 m'ye ulaşır Alışılmadık bir şekle sahiptir, gövdesi keyfi bir yönde büyür ve çeşitli karmaşık şekiller oluşturur. Asla çiçek açmaz, yeşilliklerin büyümesi yavaştır - yılda yaklaşık 1 m.

Canavar Cereus da evde yetiştirilir. Sapı güçlü bir şekilde büyür. Yön, şekil ve son çizim çok çeşitlidir.

Sıradışı kaktüs

Kaktüs chamecereus

Aile - Kaktüs. Menşei - Arjantin. Ev dekorasyonu için harika, düşük büyüyen küçük bir bitkidir. Alçak gövdeli, yaklaşık 15-20 cm, açık yeşil renklidir. Hafif iğneleri var. Chamecereus kaktüsü dallanmaya meyillidir, çiçeklenme vejetatif dönemin 3-4 yılında başlar.

Huni şeklinde parlak kırmızı veya tuğla renkli çiçekler verir. Geniş, 7-8 cm çapındadır, üreme sürgün veya tohumla olur. Bitkinin çiçek açması için sıkı bir tencereye ihtiyacı var.

Kaktüs ekinosereus

Etli bitki, Kuzey Amerika'nın güney bölgelerinde doğal olarak bulunur. Genellikle denizlikler üzerinde süs bitkisi olarak yetiştirilir. 60 cm'yi geçmeyen bir yüksekliğe ulaşır, gövde silindiriktir ve her tarafı yuvarlatılmıştır. Kuvvetli bir şekilde dallanır, birçok süreç oluşturur. İğneler hafiftir, demetler halinde toplanır ve düzenli sıralar oluşturur.

Önemli! Echinocereus'un 60'tan fazla çeşidi vardır.

Echinocerus kaktüsü, çok sayıda yapraktan oluşan bir huni şeklinde büyük pembe çiçeklerle çiçek açar. Çiçeklenme sonunda sulu, lezzetli, yenilebilir bir meyve oluşur.

En sık bulunan Cereus türleri:

 • Echinocereus pectinatus. Kaburgalı 15 cm'ye kadar bodur bir sap, pembe veya sarı renkli iğneleri vardır.
 • Echinocereus knippel. Kaburgalı uzun bir gövde, üzerinde beyaz iğneler bulunur. Papatyaya benzer narin pembe çiçeklerle çiçek açar.
 • Echinocereus rubrispinus. Beyaz iğneli bodur gövde. İlkbaharda büyük pembe çiçeklerle çiçek açar.
 • Echinocereus subinermis. Diken oluşturmaz.Yılda birkaç kez sarı çiçeklerle çiçek açar.

Pembe çiçekli kaktüs

Diğerleri

Peru kaktüsünün, genellikle evde yetiştirilen birçok çeşidi vardır:

 • Cereus gök mavisi. Sapın renginden dolayı böyle adlandırılmıştır. Hafif mavimsi bir tonu var. Gövde düz, silindiriktir ve üzerinde iğnelerin olduğu nervürler vardır. Beyaz huni şeklindeki çiçeklerle çiçek açar.
 • Cereus devdir. 20 m yüksekliğe ulaşır Yoğun bir gövdeye sahiptir ve ondan dallanır. Mayıs ayından Haziran ayına kadar sarı, kırmızı, turuncu ve yeşil çiçeklerle çiçek açar. Daha sonra yenilebilir meyveler oluşturur.
 • Oreocereus kaktüsü. Kök uzunluğu - 8 cm, dallı. İğneler farklı renktedir: kırmızı, sarı veya beyaz. Çiçeklenme, büyüme mevsiminin 10. yılında başlar. Çiçekler mor, leylak veya tuğla rengi alır.
 • Kaktüs Cephalocereus. 10-20 cm uzunluğunda silindirik bir gövdeye sahiptir, ayırt edici bir özelliği beyaz tüylerin varlığıdır. Kaktüsün kabarık görünmesini sağlarlar. Evde çiçek açmaz.

  Kaktüs cephalocereus

Evde bir kaktüs bakımı için kurallar

Etli bir bitkinin çiçek açmasıyla memnun kalması için bunun için en uygun koşulları yaratması, ayrıca sulamayı, aydınlatmayı izlemesi ve pansuman yapması gerekir. Cereus Peru'da evde bakım aşağıda açıklanmaktadır.

Oda sıcaklığı ve aydınlatma

Diğer bitkiler gibi, Cereus çiçeği de doğrudan güneş ışığı alan iyi güneş ışığını tercih eder. Güneşin bitkiye günde 8 saat çarpması arzu edilir. Yaz başında kaktüsün yanmasını önlemek için pencere pervazına biraz gölgeleme yapılması önerilir. Akşamları ve geceleri flep kaldırılır.

Yaz aylarında, Cereus sıcak ülkelerden geldiği için her türlü sıcaklığa kolayca tahammül edebilir. Kışın bir dinlenme ve iyileşme dönemi vardır. Şu anda, etliyi + 13-16 ° C sıcaklıktaki bir odaya aktarmak daha iyidir.

Önemli! Yetersiz aydınlatma çiçeklenmeyi engeller.

Toprak ve gübreleme

Kaktüsler için özel hazır toprak kullanabilirsiniz. Herhangi bir gıda mağazasından satın alınabilir. Genellikle "kaktüsler ve sulu meyveler için" olarak işaretlenir.

Kendiniz de pişirebilirsiniz:

 • Yaprak humusu, çimen toprağı, nehir kumu, odun kömürü bir kapta karıştırılır.
 • Daha sonra karışım bir fırın tepsisine dökülür ve 100 ° C'de bir fırında 20 dakika süreyle kalsine edilir.
 • Soğuduktan sonra kullanabilirsiniz.

Dikimden veya dikimden önce, toprak asitliğini ölçmek zorunludur. 6.5'i geçmemelidir. Ayrıca toprağın hava geçirgenliğine ve su geçirgenliğine sahip olması gerekir.

Kaktüsleri her yıl erken ilkbaharda besleyebilirsiniz. Onlar için en uygun gübreler, azot içermeyen sulu meyveler için özel karışımlardır. Mart ayından Temmuz ayına kadar getirilirler.

Mor çiçekli kaktüs

Sulama

Sulu meyveler nemi mükemmel şekilde biriktirir, bu nedenle uzun süre susuz kalabilirler. Uzaklaşmayın ve bitkiyi günlük olarak sulamayın. Toprağın durumunu izlerler, kurursa sulama zamanıdır. Kışın kaktüs uykuda olduğu için su miktarı azalır. Cereus'un bakımı kolaydır, bakım konusunda iddiasızlar.

Önemli! Cereus nakledilemez. Bu kök çürümesine ve ölüme yol açacaktır.

Hava nemi

Cereus havayı kurutmak için kullanılır. Bu parametrenin özellikle bitki aktivitesi döneminde ilkbahar ve yaz aylarında gözlemlenmesi tavsiye edilir. Kaktüsün su ile püskürtülmesine gerek yoktur.

Aktar

Kaktüsün her üç yılda bir yeniden dikilmesi önerilir. Yavaş büyüdüğü ve topraktan besin alımının düşük olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle, humus ve kumla hafifçe seyrelterek eski toprağı kullanabilirsiniz. Prosedür en iyi çiçeklenmeden sonra kışlamadan önce yapılır.

Kırmızı çiçekli kaktüs

Üreme

Bir bitkiyi çoğaltmanın iki yolu vardır:

 • tohumlar;
 • sürgünler.

Ortaya çıkan meyveden tohumlar toplanır.Çıkarılır, kesilir ve kemikler çıkarılır. Sonra kurutulurlar. İlkbaharda toprak olan bir kaba atarlar, üzerini selofan sargı ile kapatıp sıcak bir yere götürürler. Çimlenmeden sonra kaktüsün 3 cm uzamasını beklerler ve yeni saksılara dikilirler.

Sürgünler en iyi ilkbaharda ıslak kumda köklenir. Ana kaktüslerden cımbızla dikkatlice çıkarılırlar. Daha sonra ıslak kumla doldurulmuş yeni bir kaba nakledilirler. 7-10 gün sonra kök salmaya başlarlar.

Önemli! Sulu meyvelerle çalışırken, iğneler çiziklere neden olabileceğinden ellerinize iyi bakmaya değer.

Hastalıklar ve zararlılar

Kaktüslerin bağışıklığı çok güçlüdür. Pratik olarak hastalanmazlar, tüm mantar ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı dirençlidirler. Tek sorun, su ile tıkandığında kök çürümesidir.

Ayrıca, zararlı böcekler genellikle kaktüsler üzerinde ürerler. İğnelerin arasında bulunurlar. Keneler, ölçek böcekler, ölçek böcekler en çok etkilenir. İşaretlerle fark edilebilirler: kaktüs sapı renk değiştirmeye başlayacak ve hafif lekeler oluşacaktır. Bu, tedaviyi bir böcek ilacı ile yapmanız gerektiği anlamına gelir.

Cereus cinsi kaktüsler çiçeklenme döneminde olağanüstü güzelliğe sahiptir. Odanın dekorunu mükemmel bir şekilde tamamlarlar. Bu bitkiler güney ve kurak ülkelere özgüdür ve bakımı kolaydır. Onları evde tutmak zor olmayacak. Nadiren sulanır ve beslenirler, büyüklükleri diğer mahsulleri ve çiçekleri yakına yerleştirmeyi engellemez. Cereus ayrıca büyük bir tür çeşitliliğine sahiptir, neredeyse tamamı iç mekanlarda yetiştirilebilir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe