Kapalı sarmaşık veya çit nasıl çoğalır?

Yaygın sarmaşık, hemen hemen her bahçe ve sebze bahçesinde bulunan kıvrık bir bitkidir. Birçok ortaçağ kalesi ve evi, bu iddiasız bitki ile iç içe geçmiştir. Manzarayı tanınmayacak şekilde değiştirebilir. Yaprak dökmeyen sarmaşık çalılıkları, çitlere, ağaçlara ve mağaralara çok gizemli bir görünüm verir. Fiziksel ve organoleptik özellikleri bakımından siklamene (sarmaşık şeklindeki çiçeğe) çok benzer.

Bu bitki nedir

Dünya tarihinde birçok efsane ve efsane bu bitki ile ilişkilendirilir. Deonis hakkındaki efsane, bir bebekken, aniden ortaya çıkan sarmaşık çalılıkları tarafından kesin bir ölümden korunduğunu söylüyor. Bunun kanıtı, şarap yapımının tanrısı olarak kendisini bu güzel bitkinin yaprakları ve sürgünleriyle süslemesidir.

Nasıl görünüyor

Balmumu sarmaşık (hoya) doğada bulunur. Bir liana'ya çok benzer ve "balmumu" adı, yaprakların özel parlaklığıyla ilişkilendirilir. Hoya sarmaşık, amatör bahçıvanlar arasında ve ılıman bir iklime sahip vahşi doğada çok yaygındır.

Bilginize! Mısır, Hıristiyan ve Semitik kültürlerde, desteğe bağlanan sarmaşık, bağlılık ve ölümsüzlük anlamına geliyordu.

Böylece, sarmaşıkla tanıştıktan sonra, üreme yöntemlerine geçebilirsiniz.

Sarmaşık nasıl çoğalır?

Aynı zamanda adı verilen sarmaşık veya çitleri yaymanın iki yolu vardır:

Kırıntı

Bu tür üreme oldukça pratiktir, çünkü botanikçilere göre sonucun neredeyse% 100'ünü garanti eder.

Bunu yapmak için birkaç prosedür yapmanız gerekir:

 • Kesimleri kesin, toprakla hazırlanmış bir tencereye koyun. Arazinin kalitesine özel dikkat gösterilmelidir. Ufalanan, enkaz ve taşlardan arındırılmış olmalıdır.
 • Ardından, toprağı ayrı bir kapta hazırlamanız gerekir. Daha sonra ihtiyacınız olacak. Enkazlardan, kirlerden arındırılmalı ve ayrıca gevşek ve kuru yapılmamalıdır. Birçok yaz sakininin tavsiyesine göre, sarmaşık için en iyi toprak, kumlu yaprak döken topraktır.

Not! Dikim için ilk koşul, kesimlerde köklerin varlığıdır. Bu, bitkinin yeni toprağa hızla alışmasını sağlayacaktır.

Yukarıdakilerin tümü yapıldıktan sonra, kesimler kök salmalıdır. Toprağın uygun bakımı ve zamanında sulanması da çok önemlidir. Kesimlerle sarmaşık yayılması hem deneyimli bahçıvanlar hem de acemi amatörler arasında yaygındır.

Çitlerin kesimlerle çoğaltılması

Sürgünler veya bir sürgünden nasıl sarmaşık yetiştirilir

Bu tür yetiştirme biraz daha fazla çaba gerektirir. Biraz tecrübe ve el becerisi gerektireceğinden, bu nakil yönteminin başarı ile taçlandırılmaması ihtimali vardır. Nasıl doğru yapılır:

 1. Dikim işlemi için gövdesinde yaklaşık 10 yaprak olan bir çekime ihtiyacınız olacak.
 2. Sürgünün hazırlanan kumun içine dikkatlice bastırılması gerekir, böylece yüzeyde sadece yapraklar görünür ve sürgünün kendisi yeraltına girer.
 3. 10 gün sonra toprak altında kalan yapraklardan çıkan tomurcuklardan kökler gitmelidir.
 4. Zeminden bir sürgün kazılmalı ve kesimlerin her birinin bir yaprağı ve bir kökü olacak şekilde kesilmelidir.
 5. Daha fazla ekim, kesimlerle aynı şekilde gerçekleşir.

Gövdede belirgin sürgünler

Katmanlar

Üçüncü yöntem, ilki kadar pratik ve kullanışlıdır. Katmanlama denir. Bunu yapmak için şu şekilde hareket edin:

 1. En uzun sürgünleri seçin.
 2. Her birinde yaklaşık üç kesim yapın. Daha sonra özel botanik mandallarla zemine tutturun (bu işleme köklenme denir).
 3. Bir gün içinde kesilerde kökler görünmelidir. Bundan sonra, kesimleri birbirinden dikkatlice ayırmalı ve farklı yerlere güvenli bir şekilde ekmelisiniz.

Katmanlar nasıl köklenir

Kapalı sarmaşık nasıl yayılır

Sarmaşık, hava koşullarına dayanıklı bir dış mekan bitkisidir. Çok sayıda erkek kardeşi var. Bunlardan biri kapalı sarmaşıktır. Bitki, tüm parametrelerde ve boyutlarda ortak sarmaşıkla aynıdır. Çok sayıda yaprak içeren dallı bir gövde, pencere pervazını süsleyecek, balkonu kolayca bir ormana dönüştürecektir.

Kapalı sarmaşık: Evde tutabilir miyim?

Sorun tartışmalı. Yaprakları sulamaya, yeniden dikmeye ve budamaya çok zaman ayırmak çok önemlidir. Daha sonra saksılara güvenle yerleştirebilir ve pencere kenarlarına yerleştirebilirsiniz. Yetiştirme yöntemleri sokak görünümü ile aynıdır.

Sarmaşık tohumları satın almak mümkün mü

Botanik mağazalarında çok sayıda sarmaşık çeşidi bulunur. Bu zarif bitkinin aldığı iddiasız biçimler, duvarları, çitleri, çatıları ve ağaçları süslemek için kullanılabilir.

Not! En yaygın olanları: Baltık, zarif, kış, minyatür vb.

Türler arasında fiziksel özelliklerde de farklılıklar vardır. Yani, şu ya da bu çeşit sarmaşık daha çok hoşlanır ve bunun tersi de geçerlidir. Bazıları serin mevsimlerde, diğerleri sıcak mevsimlerde daha iyi gelişir. Ek olarak, belirli bir türün belirli bir yaprak şekli vardır: yuvarlak, sivri ve ayrıca oval.

Sarmaşık nasıl nakledilir

Bitki birkaç durumda nakledilir:

 • saksıdan dışarı çıkan kökler fark edilir hale gelirse;
 • büyüme ve gelişme durduysa.

Ayrıca tüm bu faktörlere dikkat edilmeksizin yıllık genç sürgünlerin ekilmesi mümkündür. Çok yıllık sürgünler için, bir tencerede toprağın üst katmanını taze hazırlanmış olanla değiştirmek yeterlidir.

Not! Yaklaşık kompozisyon şu şekilde olmalıdır: eşit oranlarda kumla birlikte yapraklı, turbalı, sodlu arazi türleri.

Çiçek dikmek için en çok tercih edilen zaman ilkbahar yani Mart-Nisan aylarıdır. Bu çok önemlidir, çünkü bir tencereye sarmaşık dikmek hiç de kolay değildir. Kap, daha önce kullanılandan yaklaşık birkaç santimetre daha büyük olmalıdır. Daha sonra bir topak oluşturmak için bol miktarda suyu kök toprağına dökmek gerekir. Ardından, gövdeyi yavaşça alın ve yeni bir tencereye sürükleyin. Suyun drenajı için kenarlarda küçük bir boşluk bırakarak yeni toprak serpin. Son adım, bitkiyi sulamak ve yapraklara ve gövdeye püskürtmektir.

Önemli! Yeni nakledilen bir çiçeği cereyanlardan uzak tutmak ve ayrıca doğrudan güneş ışığından saklamak en iyisidir.

Bakım özellikleri

Bahçıvanın bahçesinde sarmaşık tutması büyük bir şans. Tıpkı sardunya gibi bu bitki de özel bir bakıma ihtiyaç duymaz.

Ivy, ilkbahar ve sonbahar havasına kolayca uyum sağlar. 7 ° C'den 14 ° C'ye kadar dayanır Yaz aylarında, ilkbahar veya sonbahardan daha fazla sulama gerektirir. Sıcak havalarda, sarmaşık çalılarını daha sık püskürtmelisiniz. Sürgünlerin ve kesimlerin ömrü boyunca, sapların uçları sürekli olarak yere sıkıştırılmalıdır. Bu, yeni sürgünlerin büyümesini sağlayacaktır.

Not! Örümcek akarlarının yanı sıra pul böcekleri de sarmaşığın doğrudan düşmanlarıdır.

Saksıdan sonra sarmaşık

Malçlama ve toprak bakımı

Sarmaşık yetiştirmeye özel bir ihtiyaç olması durumunda, gübreler kullanılır: hem organik hem de mineral. Malçlama, sarmaşığın sağlıklı ve altındaki zeminin kalmasını sağlamak için kullanılır. Bunu yapmak için damla damla eklenir ve daha sonra kompostla, yapraklardan ve talaştan elde edilen humusla kaplanır.

Uygun sulama

Sarmaşık dahil herhangi bir bitki için arazinin uygun şekilde sulanması ve zamanında sulanması çok önemlidir. Bu özellikle sıcak ve kurak mevsimlerde gereklidir. Birkaç tür sulama vardır:

 • yağmur (doğal), ancak yazın normal değil;
 • yüzey (bir hortumdan normal);
 • damla (bir sprey şişesiyle püskürtme).

Not! Tüm sulama türleri doğrudan doğal özelliklere ve mevcut sulama ekipmanına bağlıdır.

Budama

Bitkinin büyümesi ve gelişmesi üzerinde olumlu etkisi olan bir prosedür. Sarmaşık budaması yaz ve sonbaharda yapılmalıdır. İşlem, sıradan bahçe makası ile gerçekleştirilir. Tüm kurumuş yapraklar kesilir, ayrıca farklı yönlere yapışan ve pek hoş olmayan bir görünüme sahip olan fazlalıklar da kesilir.

Sarmaşık budama sadece görünüm için değil, aynı zamanda sapları yenilemek için de yapılır. Böylece bitki, oksijene doyurulur ve bu da daha başarılı büyümeye katkıda bulunur. Sarmaşık doğru şekilde kesildiğinde bahçe alanı çok temiz ve düzenli görünecektir. Sokak sarmaşığını dikmek ve çoğaltmak bir zevk!

Doğru yaprak budama

Sarmaşık genellikle doğada bulunsa da, herkes ona uygun şekilde bakamaz. Bu muhteşem bitkinin sahibi sulamayı, aşırı büyümeyi ve toprağı dikkatlice izlemeli ve sonra bitkiler onlara güzel dallanma görünümleriyle teşekkür edecekler.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe