Aloe nasıl yayılır: kesimler ve diğer yöntemlerle örnekler

Aloe, nesilden nesile birçok ailede aile hekimi olarak saygı gören bir bitkidir. Hipokrat, Paracelsus, Avicenna gibi birçok tıbbın kurucusunun eserlerinde anlatılan eski zamanlardan beri bilinmektedir. Gerçek güzellik tanrıçası Kraliçe Kleopatra da ondan bahsetmiştir. Suyu birçok hastalığa yardımcı olur: Soğuk algınlığına karşı korur, mide rahatsızlıkları ve cilt problemleriyle baş etmeye yardımcı olur. Her yaştan kadın ondan yüz, boyun, saç için maske yapar. Birçok insan böyle bir çiçek almak ister, komşularından, arkadaşlarından, akrabalarından ister. Bu nedenle, aloe'nin evde nasıl yayılacağı sorusu alaka düzeyini kaybetmez.

Üreme için aloe türleri

Aloe verayı şu ya da bu şekilde yaymanın evrensel bir çözümü yoktur. Yöntemler tüm çeşitler için aynıdır. Bu bitkilerin ekimi ile uğraşan çiçekçiler, bireysel türler için en uygun yöntemleri kullanırlar. Herkes evinde aloe verayı nasıl yetiştireceğini kendisi seçer.

Aloe'nin genç sürgünleri

Vera

Aloe vera, evde yetiştirilen en popüler türdür. Ayırt edici özellikleri, kısa sapı ve rozetlerde toplanan uzun etli yapraklarıdır. Yapraklar açık yeşil renktedir, beyazımsı lekelerle kaplıdır ve kenarlarında keskin dikenler vardır. Pratik olarak çiçek açmazlar, bu nedenle aloe vera için tohum üretimi neredeyse imkansızdır. Çoğu zaman, bu türün aloe çoğalması apikal şekilde veya sürgünlerin yardımıyla gerçekleşir.

Bilginize! Aloe vera çeşitleri, menşe yerine bağlı olarak yaprak rengi bakımından birbirinden farklılık gösterir. Hepsinin eşit iyileştirici özellikleri vardır.

Aloe Vera

Aloe ağacı

Daha çok agav olarak adlandırılır, çünkü yaşam beklentisi tek kelimeyle şaşırtıcı. Ana özelliği gövdeye tutturulmuş uzun, sivri, uzun yapraklardır. Onlar sayesinde, aloe ağacının nasıl yetiştirileceği - yaprağın köklenmesiyle anlaşılıyor.

Sabır otu

Aloe alacalı (brindle)

Çiçeğin adını aldığı için alacalı uzun (30 cm'ye kadar) yaprak rengi ile karakterizedir. En uygun üreme yöntemleri: çocuklar tarafından üstler veya fideler.

Alacalı aloe

Aloe hayranı

Dışa doğru, yavaş yavaş odunlaşmış bir gövdeye sahip bir çalıdır. Yapraklar yuvarlak, uzun (30 cm'ye kadar) ve geniştir (5 cm'ye kadar). Bu türün ayırt edici bir özelliği, aloe fanının nasıl çoğaldığıdır. Sulu meyveler için nadir görülen tohum üretimi ile karakterizedir. Oldukça sık çiçek açar, uygun bakımla yılda bir yapar. Kırmızı çiçekler uzun ince saplarda bulunur.

Aloe hayranı

Önemli!Herkes aloe'nin nasıl yayılacağına kendisi karar verir, bu süreçteki en önemli şey yetişkin bitkiye zarar vermemek - ona zarar vermemek. Ancak köklenme sürecinin kendisi çok basittir, yeni başlayan yetiştiriciler bile bunu halledebilir.

Evde aloe yetiştirme seçenekleri

Çiçek üreme sürecinin kendisi birkaç gün sürebileceğinden, buna dikkatlice hazırlanmanız gerekir. Bu, aşağıdaki malzemeleri gerektirecektir:

 • genç bir bitki dikmek için yeni bir saksı. Çocukların yardımıyla üreme gerçekleşecekse, içinde saklanacakları su içeren kaplar da işe yarayacaktır;
 • hazırlama. Bir mağazada veya sulu meyveler için satın alınan evrensel bir kompozisyon en uygunudur;
 • filizleri kazmak ve yeni bir kaba nakletmek için bir spatula;
 • yaprakları veya sürgünleri kesmek için gerekli olan sterilize edilmiş keskin bir bıçak;
 • bitkinin uzun köklenme sürecini hızlandırmaya yardımcı olacak kök büyüme uyarıcıları.

Önemli!Bu araç seti çok yönlüdür, bazı yetiştirme yöntemleri daha fazla eklenti gerektirir, bazıları ise daha azdır. Aloe yetiştirmeden önce, seçilen yetiştirme yöntemini dikkatlice incelemeniz ve ihtiyacınız olan her şeyi hazırlamanız gerekir.

Kırıntı

Aloe'yi kesimler kullanarak çoğaltmak için aşağıdaki talimatları izlemeniz gerekir:

 1. Sapı keskin, dezenfekte edilmiş bir bıçakla dikkatlice kesin. Bir maket bıçağı veya bahçe makası iyi çalışacaktır.
 2. Sadece sağlıklı, hasarsız bir çekimi en temelinden dikkatlice kesmeniz gerekir. Sap, 5-7 gün boyunca, keside şeffaf bir film oluşana kadar güneş ışınlarının düşmeyeceği ve hava neminin en az% 50 olacağı bir yere (örneğin bir dolapta) yerleştirilmelidir.
 3. Hazırlanan tencerede drenaj delikleri açılmalıdır, altta drenaj tabakası gereklidir.
 4. Kesilen kuruduktan sonra odun külü ile işlem görmeli ve hazırlanan toprağa 4-5 cm derinliğe kadar derinleştirilmeli, toprak hafif nemli olmalıdır.
 5. Yaprakların üst toprağa temas etmemesi daha iyidir, aksi takdirde çürürler.

Not! Aloe'nin bu şekilde çoğaltılması yılın herhangi bir zamanında yapılabilir, ancak en iyisi yaz mevsimini seçmek, bu dönemde süreç daha kolay ve daha hızlı olacaktır.

Sapı kes

Tohumlar

Tohum üreme yöntemi evde en nadir olanıdır, daha çok kitle üreticileri tarafından seçilir. Bu nedenle, bu yöntem için mağazada hazır malzeme satın almak daha iyidir. Ancak, çiçekli sulu meyvelerden bağımsız olarak tohum topladığı ortaya çıktıysa, bu da harika. Her iki durumda da, tohum çimlenmesi için adım adım talimatları izlemelisiniz:

 1. Tohumlar hazırlanmış toprağa ekilir. Sulu meyveler için hazır bir toprak olması daha iyidir, çünkü tohumlar içinde daha hızlı kök salacaktır. Aralarında 1.5 cm mesafe kalacak şekilde toprağa 3 cm kadar derinleştirilir.
 2. Toprak, durgun su ile nemlendirilir ve havalandırma için her gün kaldırılması gereken bir filmle kaplanır.
 3. Tohumlu kap ılık bir yerde (en az 22 ° C sıcaklıkta) tutulmalı ve üst toprak kurudukça bir sprey şişesiyle sulanmalıdır.
 4. Sürgünler göründüğünde film kaldırılır. Daha sonra, ilk 2-3 yaprağı beklemeniz ve bitkileri ayrı saksılara nakletmeniz gerekir.

Çimlenmiş aloe tohumları

Üst

Aloe köklendirmek için başka bir seçenek var - ucu kullanarak. Bu yöntem yetişkin bir bitkiye zarar verebilir, ancak bu sayede genç sürgünler, hızlı büyümenin takip edeceği yeni koşullara hızla adapte olur. İniş sırası aşağıdaki gibidir:

 1. Üst kısım, üzerinde en az 8 yaprak kalacak şekilde dikkatlice kesilir.
 2. Ortaya çıkan filiz, özellikle kök çimlenmesi için tasarlanmış bir fitohormon eklenmiş suya yerleştirilmelidir. Bu kapta kesik üst kısmı 40 dakika tutmalısınız.
 3. Kesiği oda sıcaklığında suya koyun ve yeni bitki kökleri olana kadar uzun süre ılık bir yere koyun. Bu birkaç hafta sürebilir. Bazı durumlarda suyun periyodik olarak eklenmesi gerekir.
 4. Bir saksıya ekim işlemi sadece kökler 6 cm uzunluğa ulaştığında yapılır.

Önemli! Uç kesildikten sonra, bir deri oluşana kadar birkaç gün karanlık ve sıcak bir yerde de tutulabilir. Daha sonra kökler görünene kadar bir bardak suya yerleştirilir.

Suda filizlenmiş köklere sahip aloe üstleri

Çocuk

Çocuklar tarafından çoğaltılması, tüm aloe çeşitleri için tipik değildir.Buna göre, sadece aynı çocuklara sahip olanlar için uygundur. Yeni fidelerin bu şekilde ortaya çıkması önemliyse, yetişkin bir bitki için sıkışık bir saksı seçmeniz önerilir, böylece tüm gücü kendi gelişimine değil, genç bir büyümenin oluşumuna gider. Görünürlerse, aşağıdaki talimatları izleyerek hemen ayrı saksılara ekilirler:

 1. Tüm bitkiyi içinde büyüdüğü kaptan tamamen çıkarın ve kağıda / peçeteye / gazeteye koyun. Bu durumda toprak orta derecede nemli olmalıdır.
 2. Oluşan bebeğin kesiği bıçak veya büro bıçağı ile açılır ve eğik olarak kesilir. İyi şekillendirilmiş kökler bebeğin üzerinde kalmalıdır.
 3. Hazır bitkiler, nemli toprak ile özel olarak hazırlanmış küçük saksılara ekilir ve toprak hafifçe ezilir.
 4. Yetişkin bitki saksısına geri döndürülür veya yenisine nakledilir.

Önemli! Çocuklar yetişkin bir bitkiden koparılmışsa endişelenmeyin. Önemli olan, köklerin üzerlerinde mevcut olmasıdır. Aynı şekilde ayrı saksılara yerleştirilirler.

Yeni doğan bebeklere sahip yetişkin bir bitki

Levha

Aloe yaprağı çoğaltma yöntemi, bitkiyi gençleştirmek için sıklıkla kullanılır. Uzunluğu en az 8 cm olan sağlıklı yetişkin yapraklara ihtiyaç duyar.Ana bitkinin kendisi de tamamen sağlıklı olmalıdır. Bu nedenle, örneğin, kökleri çürüdüğünde üreme işe yaramayabilir. Ama o zaman bile, bitkiyi kurtarmak için tek şans buysa denemeye değer. Bir yaprak tarafından yayılmak için aşağıdaki adımları gerçekleştirmelisiniz:

 1. İnce bıçaklı dezenfekte bir bıçakla, minimum uzunluğu 8 cm olan bir tabakayı kesin Bıçak alkolle dezenfekte edilebilir veya açık ateşle kalsine edilebilir.
 2. Kesilen kısımlar bir bandaj veya gazlı bez ile sarılarak 2-3 gün ılık karanlık bir odaya yerleştirilir. Bu yerleştirmenin anlamı, şeffaf filmin kesimindeki görünümdedir. Bu süre içinde oluşmamışsa, çarşafı birkaç gün daha orada bırakabilirsiniz.
 3. Kesim, kıyılmış odun kömürü ile serpilir veya özel bir antiseptik ile püskürtülür ve önceden hazırlanmış toprakla bir tencereye ekilir. Başlangıçta, tencere yaklaşık 10 cm çapında küçük olmalıdır.
 4. Levha 3-4 cm derinleştirilir.
 5. Yaprak nakli yapılmış bir kap, iyi aydınlatılmış, ancak doğrudan güneş ışığına erişimi olmayan sıcak bir odaya gönderilir.

Aloe yapraklarını kesin

Not! Yaprakların toprağa derinleştirilmesi gerekmez, onları üst katmanına yayabilirsiniz. Düzenli bol sulama ile kökler hızlı bir şekilde kendi başlarına görünür ve gerekli derinliğe gider.

Aloe yaprağı toprağa gömülmemiş

Üreme sonrası bakım

Aloe nasıl köklenir, böylece bu işlemden sonra kız bitki sağlıklı büyür ve ana bitkinin büyüklüğünü alır veya hatta onu büyütür? Bunu yapmak için, genç bir etli bakım için aşağıdaki kurallara uymalısınız:

 • başlangıçta, tüm işlemler doğrudan güneş ışığından ve güçlü aşırı ısınmadan dikkatlice korunmalıdır;
 • ılık mevsimde, genç bitkiye yavaş yavaş temiz hava ve parlak aydınlatma öğretilir. Bunu yapmak için birkaç saat balkonda, açık terasta, verandada vb. Dışarı çıkarılır. Zaman kademeli olarak artırılmalıdır. Bitki yaz aylarında nakledildiyse, bu tür prosedürler ancak gelecek yıldan itibaren başlatılabilir;
 • sonbahar-kış döneminde genç filizler ekilirse, bunun için özel bir lamba asılarak günışığı saatlerini uzatmak gerekir;
 • Üst toprak kurudukça bitkinin düzenli sulamaya ihtiyacı vardır. Sulama, yapraklara nem girmeyecek ve yuvalarda birikmeyecek şekilde yapılmalıdır;
 • bitki havalandırılan bir alanda büyümelidir. Bununla birlikte, hava çok soğutulmamalı ve havalandırma sırasında cereyandan kaçınılmalıdır;
 • yapraklar üzerinde toz birikmesini önlemek için periyodik olarak temiz bir bezle silinmelidir;
 • 6-9 ay sonra bitkinin ilk beslemesini sulu meyveler için özel gübrelerle yapmak gerekir. Yetişkin bitkiler yılda bir veya iki kez beslenmelidir.

Acemi yetiştiriciler için aloe'nin bakımı ve yayılması için ipuçları:

 • ilk köklenme denemesi başarısız olursa, umutsuzluğa kapılmayın. Belki de malzeme seçiminde bazı hatalar yapıldı veya gelecekteki tesisin parçaları hasar gördü. Yetişkin bir bitki varsa prosedürü tekrar etmeye değer;
 • aloe'nun başına gelen en kötü şey zararlıların veya hastalıkların istilasıdır. Çoğu zaman bir et böceği veya pul böcektir. Onlardan kurtulmak için bitkiyi yeni toprağa nakletmeniz ve tencereyi dezenfekte etmeniz gerekir. Çiçeğin kendisi sabunlu su veya özel bir böcek ilacı ile yıkanmalıdır;
 • kızıl yetiştirirken en önemli şey tüm tavsiyelere uymak ve onları ihlal etmemeye çalışmaktır. Sadece bu durumda her şey yoluna girecek.

Not! Aloe yayılımı, çiçek yetiştiriciliği alanında her yeni başlayan kişinin bağımsız olarak gerçekleştirebileceği bir süreçtir.

Bu bitkinin tüm çeşitlerinin köklenmesi kolaydır, ancak diğer çiçeklerden biraz daha uzun sürer. Bununla birlikte, buna değer, çünkü sadece dış çekicilik sahibini değil, aynı zamanda neredeyse tüm türlerinin iyileştirici özelliklerini de memnun edecek. Bu, özellikle genç ebeveynlere ve alerji hastalarına hitap edecek, çünkü böyle bir ilacın kızarıklıklara ve yan etkilere neden olma olasılığı düşüktür. Kozmetik etki aynı zamanda en cüretkar beklentileri bile aşıyor.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe