Evde aloe düzgün bir şekilde nasıl ekilir

Aloe hemen hemen her evde bulunabilir. Bitkinin bu kadar popüler olması, cilt iltihabı ve burun akıntısı tedavisinde kullanılmasına izin veren iyileştirici özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Ancak kültürün sorun yaratmaması ve tamamen gelişmesi için, aloe ekmeyi ve gelecekte hangi bakım kurallarına uymanız gerektiğini bilmeniz gerekir.

Evde aloe düzgün bir şekilde nasıl ekilir

Bu bitki, sulu meyveler kategorisine aittir. Bu nedenle, aloe, iyi aydınlatılmış pencere kenarlarını tercih eder ve yapraklarında nadir sulama ile biriktiği için nem eksikliğini kolayca tolere eder. Kültürün temel gereksinimlerine bağlı olarak, bu bitki sorun yaratmayacaktır.

Aloe, bir ev şifacısı olarak kabul edilir

Not! Tam gelişimi için, uygun şekilde iniş yapmak önemlidir. Bu prosedür birkaç ana aşamayı içerir. Bu nedenle, önceden onlarla tanışmaya değer.

Yılın hangi zamanı bitki yetiştirmek daha iyidir ve kışın mümkün mü

Diğer iç mekan bitkileri gibi aloe ekimi en iyisidir Şubat sonu - Mart başı. Bu dönemde bitki kış uykusu durumunu terk eder ve içinde biyolojik süreçler yoğunlaşır.

Bu süre zarfında iniş mümkün değilse, prosedür yaz sonuna, yani Temmuz-Ağustos ayına kadar ertelenebilir. Bu sırada bitkinin dokularındaki özsu akışı artar, bu nedenle ekimi kolayca tolere eder ve hızla toparlanır.

Önemli! Sonbaharın sonlarında, kışın başında ve ortasında aloe ekimi tavsiye edilmez, çünkü şu anda bitki hareketsiz bir aşamadadır ve tamamen köklenemeyecektir, bu da öleceği anlamına gelir.

Aloe için hangi toprağa ihtiyaç var

Doğada, bu bitki kurak iklime ve besin açısından fakir toprağa sahip ülkelerde bulunabilir. Aynı zamanda aloe bu tür koşullarda kendini iyi hisseder ve iyi büyür. Bu nedenle, bileşimi doğal yaşam alanlarına mümkün olduğunca yakın olacak bir toprak hazırlamak gerekir.

Bir çiçekçide hazır bir alt tabaka satın alabilir, kaktüsler ve sulu meyveler için bir toprak karışımı seçebilirsiniz. Ancak kendi kendinize de aloe için uygun bir toprak hazırlayabilirsiniz. Önemli olan, alt tabakanın gevşek, hafif ve iyi drene olmasıdır.

Aloe ekmek için aşağıdaki bileşenleri karıştırmanız gerekir:

 • çim -% 40;
 • yapraklı toprak -% 20;
 • kaba kum -% 20;
 • küçük çakıl taşları -% 10;
 • odun kömürü -% 10.

Önemli! Turba asitliği artırdığı için toprağa eklenmemelidir ve bu bitkinin kökleri üzerinde moral bozucu bir etkiye sahiptir.

Aloe için toprak besleyici olmamalıdır, asıl mesele nemin içinde durmamasıdır.

Aloe hangi kapta yetiştirilir: tencerenin boyutu

Aloe'nin kök sistemi, tüm sulu meyveler gibi küçüktür, ancak yapraklar bir miktar nem ve besin içerdiğinden etli ve büyüktür. Bu nedenle, bitki için çok derin değil, geniş tencere seçmek gerekir. Yüksek kaplara dikildiğinde bitki sürekli ters dönecektir.

Fidanın yaşına göre saksı çapı seçilmelidir.

Büyümenin ilk aşamasında dikim kabının genişliği 8-9 cm arasında olmalıdır.Sonraki ekimlerle 2-3 cm artırılabilir.

Bilginize! Saksıdaki fazla toprak asitlenmeye ve kök çürümesine neden olacağından, aloe'yi çok büyük bir kaba hemen ekemezsiniz.

Bir tencereye aloe nasıl düzgün ekilir

Dikime başlamadan önce, prosedür sırasında her şeyin elinizin altında olması için her şeyi önceden hazırlamanız gerekir. Bu şunları gerektirecektir:

 • tencere;
 • hazırlama;
 • drenaj;
 • oda sıcaklığında sabit su;
 • Aktif karbon;
 • Keskin bıçak.

Her şey hazır olduğunda, doğrudan aloe ekimine geçebilirsiniz. Bu durumda prosedürü takip etmek ve tavsiyelere kesinlikle uymak önemlidir.

İniş Algoritması:

 1. Fide kökünü inceleyin ve gerekirse bir bıçakla hasarlı ve çürümüş alanları çıkarın.
 2. Dilimleri aktif odun kömürü ile serpin.
 3. Tencerenin dibine 1.5-2 cm'lik bir tabaka ile drenaj yerleştirin.
 4. Üstüne alt tabaka serpin.
 5. Fideyi tencerenin ortasına yerleştirin, köklere zarar vermemek için hafifçe düzeltin.
 6. Ortaya çıkan boşlukları toprakla doldurun, yüzeyi hafifçe sıkıştırın.
 7. Bitkiyi bolca sulayın ve köklenme için hafif gölgeli bir yere yerleştirin.

Not! Dikim sırasında aloe'nin kök boğazı toprak yüzeyinde veya biraz üzerinde olmalıdır, bu da sap çürümesi olasılığını ortadan kaldıracaktır.

Fide büyür büyümez güneşli bir pencere kenarına yerleştirilmelidir. Gelecekte, toprağın üst tabakası kurudukça ekilen bitkinin sulanması gerekir.

Köksüz bir filizden aloe nasıl yetiştirilir

Bazen, ateş köksüz ise, bir aloe nasıl ekileceği sorusu ortaya çıkar. Bu durumda doğru hareket ederseniz bir bitki yetiştirmek oldukça olasıdır.

Bu durum aşağıdaki durumlarda ortaya çıkabilir:

 • yanal süreci kesmek zorunda kaldı;
 • çalı gençleştirme gerektirir;
 • bitkinin kökleri çürümüş, üst kısmı ayakta kalmıştır.

Önemli! Aloe etli olduğu için, sürgünün suda köklenmesi tavsiye edilmez, çünkü çürüyebilir, bu nedenle hemen toprağa ekilmesi daha iyidir.

Başarı şansı var mı

Kesimleri köksüz ekmeden önce, kesimi yenilemeniz ve gölgeli bir yerde 2-3 gün kurumaya bırakmanız gerekir. Bu süre zarfında, enfeksiyonun bitki dokularına girmesine karşı koruyan ve aşırı nemin buharlaşmasını önleyen bir tür film oluşur.

Sürgünün köklenmesi 3-4 hafta içinde gerçekleşir.

Bu arada aloe filizine özel bir toprak hazırlamak gerekir. Bu durumda, çim toprağı ve nehir kumunu 1: 2 oranında karıştırmanız gerekir. 15 dakika fırında pişirin. dezenfekte etmek için 100 ° C'lik bir sıcaklıkta.

Eki yerleştirmek için plastik bir kap kullanabilir, içine drenaj delikleri açabilir, tabana 2 cm'lik bir tabaka ile genişletilmiş kil serebilir ve hacmin kalan 2 / 3'ünü hazırlanan alt tabaka ile doldurup nemlendirebilirsiniz. Bundan sonra, ilk çift yapraklara kadar toprağa derinleşerek sürgün ekin. Ardından toprağı tabanda sıkıştırın ve yüzeye küçük çakıl taşları serpin. Bu, fideyi güçlendirecek ve düşmesini engelleyecektir.

Tam teşekküllü köklenme için, bitkinin doğrudan güneş ışığına maruz kalmaması gerekirken, kabı 23-25 ​​° C sıcaklıkta aydınlık bir yere kesme ile yeniden düzenlemek gerekir. Periyodik olarak, kurala uyarak toprağı nemlendirmek gerekir - taşmaktan daha az doldurmak daha iyidir.

Tüm prosedür doğru bir şekilde gerçekleştirildiyse, süreç sorunsuz bir şekilde kök salacaktır. Bunu, üstte görünmeye başlayan yeni yapraklardan belirleyebilirsiniz.

Bilginize! Köklenmeden bir ay sonra sürgün uygun bir toprağa ve saksıya ekilmelidir.

Bir yapraktan aloe nasıl yetiştirilir

Evde bir aloe vera fidanı veya başka bir mahsul yetiştirmenin bu yöntemi daha fazla emek gerektirir.

Köklenme için 3 yaşın üzerindeki bir bitkinin alt yapraklarını kullanmak gerekir.Tamamen geliştirilmeli ve iyi bir turgor olmalıdır. Yaprakları dipten keskin bir bıçakla kesilmeli ve gölgeli ve kuru bir yerde 2-3 gün koruyucu film oluşturacak şekilde yerleştirilmelidir.

Köklendirme işlemi önceden fırında kalsine edilmesi gereken temiz kumda yapılmalıdır. Dikim için fazla suyu boşaltmak için drenaj delikli geniş kaseler seçmeniz gerekir. Onları hazırlanmış kumla doldurmak ve eşit şekilde nemlendirmek gerekir. Yaprakların kumda 3 cm derinleştirilmesi gerekir, fide içeren kabı 23-25 ​​° C hava sıcaklığına sahip ılık, aydınlık bir yere koyun.

Önemli! Bir yapraktan ve bir filizden aloe yetiştirmek için, çürümeye yol açacağından, köklenme sırasında bir sera etkisi yaratmak gerekli değildir.

Tüm tavsiyelere uyulursa, 1.5-2 ay sonra yaprakların dibinde küçük filizler görünmelidir. Bu süre boyunca kaptaki kum hafif nemli tutulmalıdır.

Yaprak yayılımı sabır ister

Yaprakları 3-5 cm'ye kadar büyüdüğünde genç fideleri ayrı kaplara dikmek gerekir Bu durumda, yetişkin bitkilerde olduğu gibi tam teşekküllü bir alt tabaka almanız gerekir.

Bir yapraktan nasıl aloe yetiştirileceğini bilerek, çok miktarda ekim materyali elde edebilirsiniz. Bu üreme yöntemi, ana bitkinin, fidelerin tohumlardan filizlenmesi durumunda elde edilemeyen tüm özel niteliklerini korumanıza izin verir.

Dikimden sonra evde aloe vera bakımı

Ekilen bitkinin kaliteli bakıma ihtiyacı vardır. Aloe yetiştiriciliğinin bu aşamasında yetiştiricinin herhangi bir hatası feci hale gelebilir, çünkü bitkinin güçlenmek için henüz vakti olmamıştır. Bu nedenle, kültürün göz ardı edilemeyecek temel gereksinimlerine dikkat etmelisiniz.

Bakım kuralları:

 • aydınlatma. Aloe, ışığı seven bir bitki olarak kabul edilir, bu nedenle bunun için güney veya doğu bir pencere pervazının seçilmesi gerekir. Ancak aynı zamanda, yapraklarda yanıklara neden olabileceğinden doğrudan güneş ışığını dışlamak gerekir. Kışın, bu ev bitkisinin ek yapay aydınlatmaya ihtiyacı vardır. Lambalar bitkinin 35 cm yukarısına yerleştirilmelidir;
 • içerik sıcaklığı. Bu sulu, yüksek hava sıcaklıklarında büyür. Yaz aylarında sokağa çiçekli bir saksı konulabilir. Kışın, aloe dinlenirken, uygun sıcaklık 16 ° C'dir;
 • nem. Aloe, kuraklığa dayanıklı bir bitkidir, bu nedenle yapraklara püskürtülmemelidir. Optimum nem seviyesi% 60-65'tir. Bazen tozu temizlemek için yaprakları silebilirsiniz;
 • Aktar. Bu prosedür, sulu kap sıkıştığında yapılmalıdır. Bu durumda bitki aktif olarak büyümeyi durdurur ve genç yapraklar çok daha küçülür. Nakil işleminin köklerdeki toprak topunu tahrip etmeden aktarma yöntemi ile yapılması tavsiye edilir.

Aloe nasıl beslenir

Bu bitkinin yüksek besin içeriğine ihtiyacı yoktur. Beslenme için, "sulu meyveler için" işaretli mağazadan satın alınabilen mineral gübreler kullanmalısınız.

Aloe verayı gübrelemek nadiren gereklidir.

Üst pansuman özellikleri:

 • satın alınan bir alt tabakaya ekim yaparken, gübre ilk kez sadece altı ay sonra ve diğer durumlarda - 3 ay sonra uygulanmalıdır;
 • talimatlarda belirtilen doz aşılamaz;
 • gübreyi mart ayından eylül ayının sonuna kadar ayda 1 kez kullanmak ve sonbaharın sonlarında ve kışın ara vermek gerekir;
 • sadece sağlıklı fideler beslenebilir.

Önemli! Aloe'yi beslendikten sonra tıbbi amaçlar için kullanmak imkansızdır, bu durumda 2 ay bekletmeniz gerekir.

Genç bir bitkiyi mahvetmemek için nasıl düzgün sulanır

Aloe, toprağın su basmasına tahammül etmez. Bu nedenle, bitkinin yalnızca toprağın üst tabakası kuruduğunda, nemin durgunluğundan kaçınarak gerektiğinde sulanması gerekir. Tencere içindeki toprağın nefes alabilirliğini artırmak için periyodik olarak gevşetilmesi de önemlidir.

Nemlendirme için oda sıcaklığında durgun su kullanılması tavsiye edilir.Suyun yapraklara düşmemesi için kökte sulama yapılmalıdır. Ancak, alt tabakayı nem ile doyurmak için bazen tavaya su dökmek de kabul edilebilir.

Aloe'yi ev bitkisi olarak seçmek, evde dikmek ve bakım yapmak ciddi zorluklara neden olmaz. Bu nedenle, deneyimlerinden bağımsız olarak herhangi bir çiçekçi bu görevle baş edebilir.

Biniş sırasında ve hemen sonrasında olası sorunlar

Aloe ekimi ve çoğaltılması genellikle herhangi bir zorluk çekmez. Ancak bazen çiçek yetiştiricileri bu sulu meyvenin kök salmadığından şikayet ederler. Bu nedenle, bunun neden olduğunu öğrenmelisiniz.

Bitki ölümünün en yaygın nedeni, yanlış sulamayla ilişkili aşırı toprak nemidir. Durumu düzeltmek için bitkiyi saksıdan çıkarmak, çürük alanları ve kökleri bıçakla temizlemek gerekir. Bundan sonra, taze yaralara odun kömürü serpin ve karanlık bir yerde birkaç gün kurutun.

Daha sonra eşit oranda kum ve çim ekin. Önümüzdeki 2 hafta boyunca bitkiyi sulamayın. Bu süre zarfında çürüme süreci devam etmezse, kaptaki toprak hafifçe nemlendirilebilir. Bitki tamamen güçlenir ve büyür büyümez, tam teşekküllü bir alt tabakaya nakledilmelidir.

Mealybug - tehlikeli bir sulu meyveler zararlısı

Aloe'nin kök salmamasının bir başka nedeni de et böceği olabilir. Bu haşere bitkinin köklerine yumurta bırakır. Sonuç olarak ortaya çıkan larvalar bitkinin özsuyundan beslenerek köklenmeyi önler. Bu durumda, bitkinin Aktara ilacı (6 L başına 1,4 g) çözeltisiyle sulanması önerilir. Bir hafta sonra saksıdaki bitkiye ve toprağa fitoverm püskürtün.

Not! Tedaviler, haşere tamamen yok olana kadar, müstahzarları değiştirene kadar yapılmalıdır.

Kök salmazsa ne yapmalı

Harcanan tüm çabalara rağmen, aloe hala tam olarak kök salamıyorsa, tüm tavsiyelere uyulup uyulmadığını kontrol etmeniz gerekir. Dikim ve büyürken her şey önemlidir, bu yüzden en küçük detaylar bile göz ardı edilmemelidir.

Çoğu zaman, köklenme döneminde sıcaklık rejimi gözlenmediğinden bitki tam olarak kök salamaz. Bu durumda, toprağı tamamen değiştirirken ekimin tekrarlanması önerilir. Ayrıca tencereyi iyice yıkayıp kaynar suyla haşlamalısınız.

Diğer sulu meyveler gibi aloe yetiştirmek zor değildir, asıl mesele bitkiye gereksinimlerine mümkün olduğunca yakın koşullar sağlamaktır. Her şeyden önce, bu ekimle ilgilidir, çünkü gelecekteki gelişme buna bağlıdır. Aksi takdirde, deneyimsiz bir yetiştirici bile aloe ile ilgilenmekle baş edebilir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe