Evde bir para ağacı nasıl sulanır

Rusya'daki popüler yerli bitkilerden biri, daha çok para ağacı olarak bilinen Crassula'dır. Yoğun, yuvarlak dolgun yaprakları madeni paralara çok benzer. İç mekanı dekore etmenin yanı sıra, sevgiyle yetiştirilen bir ağacın eve iyi şanslar ve maddi refah getirebileceğine inanılıyor.

Şişman kadın genellikle iddiasız bir bitkidir; acemi çiçek yetiştiricileri veya her zaman meşgul olanlar için bile ağaca bakmak kolaydır. Evde şişman bir kadına bakmanın, sağlığını ve başarılı büyümesini sağlayan ana ve ana unsuru, yetkin sulamadır. Üst pansuman, her yarım ayda bir ve sadece bitkinin aktif olarak geliştiği yaz aylarında özel karışımlarla yapılır.

Sulama özellikleri

Feng Shui'nin takipçilerine göre, ağacın tacı ne kadar gür ve yaprakları ne kadar etli olursa, ailenin refahı o kadar aktif bir şekilde büyür. Ek olarak, Crassula'nın bol yaprakları negatif enerjiyi etkisiz hale getirir. İyi bir ruh hali ve sevgi ile yapılan doğru ve zamanında sulama, genç bir filizi tam teşekküllü bir para ağacına dönüştürebilir.

Bu bitki, herhangi bir canlı organizma gibi, su kalitesi için kendi gereksinimlerine sahiptir. Örneğin, kök sistemi musluktan soğuk sulamaya tolerans göstermez. Tencerede toprağı nemlendirmeden önce suyun oturmasına ve oda sıcaklığına kadar ısınmasına izin verin. Musluk suyuna eklenen klorun aşınmasını sağlamak için açık bir kapta saklanmalıdır. Daha da iyisi, bir dondurucuda dondurularak ve ardından buz çözülerek elde edilen eriyik suyla sulama, bir çiçeğin sağlığını etkileyecektir - bu şekilde bitkilere zararlı kimyasal safsızlıklar ondan uzaklaştırılır.

Para ağacını sulama kabıyla sulamak

Bitkinin sulanması çok ılımlı olmalı, uzun bir ağzı olan bir sulama kabından yapılması tavsiye edilir, su kök bölgesinde su birikintileri oluşturmadan yavaşça akmalıdır. Tencerenin altındaki tavaya sıvı sızarsa, sulamadan birkaç on dakika sonra bir bezle boşaltılmalıdır (ve diğer iç mekan çiçeklerinde olduğu gibi yeniden doygun hale gelmeye bırakılmamalıdır).

Ek Bilgiler. Nemlendirmeden sonra, köklere hava sağlamak için toprağın üst tabakası gevşetilmelidir.

İkinci yol, para ağacının nasıl sulanacağı, alt tabaka tamamen emprenye edilene kadar birkaç geçişte paletten su sağlamaktır. Bu durumda, aşırı nemin içinde kalmamasını sağlamak gerekir, aksi takdirde kökler çürümeye başlayabilir.

Yılın farklı zamanlarında şişman bir kadını sulamak

Servet ağacının her zaman gür ve göze hoş gelebilmesi için sulamanın koşulları ve yoğunluğu mevsime göre farklılaştırılmalıdır.

Bir Afrika yerlisi olan ve bir sulu meyveyi temsil eden para ağacı, yaprakların, dalların ve ana gövdenin yardımıyla kuru dönemlerde biraz kullanılabilmesi için büyük miktarda nem depolayabilir. Bu nedenle şişman bir kadının sağlığı için yetersiz neme tahammül etmek fazlalığından daha kolaydır.

Para ağacını paletten sulamak

Soğuk dönemde bitkinin uykuda bir zamanı vardır. "Zavallı çiçeğin" bir kez daha sulanmaması için, gövdeye yakın toprak tamamen kuru görünse bile, geride tutulması gerekir.

Bahar geldiğinde, para ağacı, çoğu bitki gibi aktif özsu akışına başlar, büyümeye ve aktif olarak yeni yapraklar oluşturmaya başlar. Bu dönemde büyüme koşullarına ve şişman kadının tipine bağlı olarak sulama sayısını artırmak gerekir.

Şişman bir kadın uzun süre susuz yapabilir, hiçbir durumda günlük sulanmamalıdır. Haftada iki sulama yeterlidir, soğuk dönemde daha da az (gerekli minimum ayda birkaç kezdir). Bununla birlikte, öncelikle her bir bitki için saksıdaki toprak substratının durumuna odaklanmak gerekir: kuru veya hala ıslak. İdeal olarak ortada nemli, üst katmanlarda kuru kalmalıdır.

Yaz aylarında para ağacını ne sıklıkla sulamak

Yaz aylarında para ağacını ne sıklıkla sulamanız gerekir? Birçok deneyimsiz iç mekan çiçek sever, bu süre zarfında bitkinin mümkün olduğunca sık sulanması gerektiğine inanmaktadır. Bununla birlikte, nemlendirme miktarının her on günde bir birkaç kez sınırlandırılması önerilir.

Yaz aylarında para ağacı daha sık sulanır.

Kök bölgesinde toprak alt tabakasının durumunu izlemek gerekir, çünkü altındaki zemin hala nemliyken kuru olabilir. Aynı zamanda para ağacını tekrar sulamaya başlarsanız, kökler çürüyebilir çünkü aşırı neme karşı çok hassastırlar.

Önemli! Bitki, sıcak yaz aylarında, yine de köklerin çürümesi nedeniyle yeşillik kaybetmeye başladıysa, ölü kısımları çıkarıp kuru bir alt tabakaya nakledilerek, yavaş yavaş tencerenin tüm derinliğine kadar nemlendirilerek yeniden canlandırılabilir.

Sonbahar-kış döneminde sulama

Sıcak bir yaz mevsiminden sonraki dönemde, toprağın kuru halde para ağacının yetiştiği kaplarda tutulması tavsiye edilir. Sulama haftada bir yapılır, çünkü sonbahar bitki özsuyu akışında yavaşlama ve uyku durumuna girme ile bir bitkinin kışlaması için bir hazırlık olarak kabul edilir.

Kışın, alt tabakayı ıslatma sıklığı önemli ölçüde azalır. Ağaç oda sıcaklığında, ılık bir yerde kış uykusuna yatarsa, ayda bir su verilmesi yeterlidir. Bitki bu dönemde serin bir odada durursa onu hiç sulayamazsınız.

Para ağacını kışın sulamaya neredeyse hiç gerek yok

Yılın bu zamanında (Kasım'dan Mart'a kadar) çiçek dinleniyor ve yeni sezon için güçleniyor. Kış sonunda şişman kadın tekrar ılık koşullara aktarılır ve daha sık sulanır.

Bitkiye bu şekilde bakarsanız, yeşil evcil hayvan aktif olarak etli yeşil bir yaprak kütlesi oluşturacaktır - "madeni para".

Para ağacını püskürtmek mümkün mü

Doğrudan kök sistemi alanını sulamanın yanı sıra, birçok iç mekan bitkisi (örneğin, spathiphyllum, tradescantia, chlorophytum vb.), Yaprakların tozdan temizlenmesini, etrafındaki havanın bir sprey şişesinden püskürtülerek nemlendirilmesini gerektirir.

Para ağacı o kadar seçici değil, düzenli olarak püskürtmeye hiç gerek yok. Bununla birlikte, oda çok sıcaksa veya hava kuruysa, doğrudan güneş ışığı olmadan bitkiye basit duran (veya daha iyi eriyen) su içeren bir sprey şişesinden biraz püskürtebilirsiniz.

Not! Püskürtme sırasında, nemin alt tabakaya nüfuz etmemesi ve gereksiz neme yol açmaması için kök bölgesi ve yakın sap çemberindeki toprağın bir parça polietilen ile kaplanması tavsiye edilir.

Bazen piçin yapraklarını bir sprey şişesiyle püskürtebilirsiniz.

Madeni para şeklindeki yapraklar, nemli bir bezle biriken tozlardan periyodik olarak silinebilir. Ayrıca uygun hava akışının sağlanması da gereklidir, örn. şişman bir kadınla birlikte bir tencerenin olduğu odayı havalandırın.

Bir ağacın sulamaya ihtiyacı olup olmadığı nasıl anlaşılır

Acemi çiçekçiler için bu soruyu cevaplamak oldukça kolaydır - sadece toprağa bakmanız ve parmağınızla nazikçe denemeniz gerekir. Bir falankstan daha derin bir kuruluk hissediyorsa, ağacı sulamak gerekir.

Yalnızca dış muayene ile yönlendirilirseniz, yanılabilirsiniz, çünkü çoğu zaman toprağın üst tabakası kuru görünebilir ve kabuğun altında alt tabaka su ile bile tıkanacaktır. Böyle bir durumda şişman kadının ek sulamaya ihtiyacı olmaz, üst tabakayı gevşetmesi gerekir.

Hatırlamak! Soğuk mevsimde toprak daha yavaş kurur (bu nedenle kışın sulama sayısı önemli ölçüde azalır) ve sıcak yaz mevsiminde daha hızlı kurur.

Piçin sulanması mümkün değilse (örneğin, tatile çıkarken), yere ıslak genişletilmiş kil dökebilirsiniz. Fazla nemi kurutur ve gerektiğinde geri verir.

Odadaki optimum sıcaklık ve nem

Şişman kadını ne sıklıkla sulayacağına karar vermede belirleyici faktör, ekimi için şartlardır. Bu nedenle, yaz aylarında, bitki içeren bir kap balkonda, sıcak havada olduğunda, toprağın kuruma hızının artması nedeniyle daha sık sulanması gerekecektir.

Para ağacının aktif büyümesi için optimum sıcaklık göstergeleri 19 ila 25 santigrat derece arasındadır. Sıcaklık bu sınırı aşarsa, para ağacının sürgünleri fazla uzar ve yuvarlak yapraklar küçülür. Sonbahar dönemi için sıcaklık 15 dereceye kadar düşürülebilir, kışın çiçek kışa gönderildiğinde artı beş derece ısıyı korumak yeterlidir. Ancak daha düşük sıcaklıklarda bitki ölebilir.

Şişman kadın dışarıda harika hissediyor.

Yeterli aydınlatma seviyesi aynı zamanda yeni "madeni paraların" - yaprakların büyümesinin başarısını da etkiler, aksi takdirde bitki yaprakları kaybetmeye ve kurumaya başlar. Bu durumda şişman kadına direk güneş ışığının düşmemesini sağlamak gerekir, aksi takdirde yapraklarda yanıklar oluşacaktır. Böyle bir durumdan kaçınmak için, yaz aylarında bitkiyi pencere kenarından pencerenin yanındaki zemine indirebilir, çünkü orada biraz daha soğuk olacaktır, ancak en uygun aydınlatma seviyesi kalacaktır.

Temiz hava onların beğenisine göre, onlarla birlikte saksılar balkona veya bahçeye ağaç tepesinin gölgesine yerleştirilebilir.

Dikimden sonra para ağacı nasıl sulanır

Bir para ağacını nakletme ihtiyacı, bitkinin kökleri o kadar uzun ve dallı hale geldiğinde, tencerede tüm toprak parçasını ördüklerinde ortaya çıkar. Bu tür bitkiler daha büyük çaplı bir kaba hareket eder. Genç şişman kadınlar her yıl yeni bir yere, daha yaşlı bitkiler - her üç ila dört yılda bir dikilmelidir. Acemi yetiştiriciler için yaygın olan bir hata yapmamalısınız - hemen büyük bir tencereye genç bir çiçek dikin. Aslında, her sulamadan sonra böyle bir kapta, yavaş kuruma nedeniyle nem birikecek ve bu da kök sisteminin çürümesi ve bitkinin ölümü riskini önemli ölçüde artıracaktır. Nakil en iyi ilkbaharda ağaçta aktif özsu akışı tekrar başladığında yapılır.

Şişman kadın ekildikten sonra sulama programını adım adım takip etmek önemlidir. Ana kural, transfer etmekten daha az nem vermenin daha iyi olmasıdır.

Hatırlamak! Para ağacı kuraklıkla kolayca başa çıkarken, su basması onu yok edebilir.

Ekimden sonra sulama iki şekilde yapılır:

  • Acil resüsitasyon (örneğin su basmasından sonra) ve hasarlı köklerin havada kurutulması durumunda, bitkiyi çok az sulayın ve rizomları alt tabakaya yerleştirdikten hemen sonra;
  • Planlı bir nakil ile, yeni "kiracı" yı bir veya birkaç gün içinde suladığınızdan emin olun. Bu durumda toprak karışımı biraz çökecek, istenilen seviyeye kadar dökülmeli ve tekrar sulanmalıdır (tavada su durgunluğu önlenerek).

Ekimden sonra sulama bir veya iki gün içinde yapılmalıdır.

Birçok evde, şişman bir para ağacı veya Crassula, pencerede gösterişlidir. İyi şanslar ve maddi refah getirdiğine inanılıyor. Genel olarak, bu bitki iddiasızdır, asıl mesele onu doğru şekilde sulamak ve sıcaklık rejimini gözlemlemektir.Sulama sayısı yılın mevsimine göre değişir: yazın, sıcakta haftada birkaç kez, kışın çiçek kış uykusuna girdiğinde ayda bir yeterlidir. Bu koşullar gözetilirse, ağaç, sahiplerini madeni para şeklindeki yemyeşil "etli" yapraklarla memnun edecektir.

Video

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe