Dracaena evde nasıl kesilir

Dracaena veya aynı zamanda sahte palmiye olarak da adlandırıldığı gibi, yalnızca sahibi tacı nasıl düzgün bir şekilde budayacağını bildiğinde büyüyecek ve gelişecektir. İşlem düzenli olarak yapılmalıdır. Bu sayede bitkinin yaprak döken kısmı sürekli gençleşir.

Ayrıca budama, hastalığın oluşmasını engeller. Sonuç olarak, sahte palmiye ağacının tacı düzgün olacak ve herhangi bir odayı süsleyecektir. Makalede dracaena'nın nasıl düzgün şekilde kesileceği tartışılacaktır.

Nasıl büyümek birçok üstleri ve dracaena'yı kabarık yap

Dracaena, iddiasız bakımı ile çiçek yetiştiricilerinin gönlünü fetheden bir bitkidir.

Dracaena

Dracaena herhangi bir iç mekanı dekore edecek. Bu çiçeğin normal büyümesi için şu önerilere uymanız yeterlidir:

 1. Sulamadan önce toprağın yeterince kuru olduğundan emin olun. Bunun için toprak gevşetilir. Zemin üç santimetre derinlikte ıslaksa, sulamadan kaçınmak daha iyidir.
 2. Geniş yapraklı dracaena çeşitleri, dar yapraklılardan daha fazla su içer.
 3. Dairenin güney tarafındaki bir pencereye yerleştirirseniz, alacalı yapraklı bir çiçek iyi büyüyecektir.
 4. Dracaena, taslaklara, kavurucu güneşe ve yaprakların yüzeyinde toz birikmesine tahammül etmez.
 5. Kök sistemine zarar vermemek için saksıdan saksıya ekim eski toprakla birlikte yapılmalıdır.

Başlangıçta çiçek tek bir gövdede büyür ve biraz donuktur. Bu nedenle, bazı yetiştiriciler tacı kabarık yapar. Bir dracaena oluşturmadan önce, gövde en az otuz santimetre büyümelidir. Gövde en az beş santimetre çapında olmalıdır.

Çiçeğin üst kısmının on santimetresi kesilir. Dracaena'yı dallanma için budamadan sonra, gövdede iki veya beş yeni sürgün görünebilir. Bitkinin normal şekilde gelişebilmesi ve hastalanmaması için en güçlü üç sürgünün bırakılması tavsiye edilir.

En popüler çeşitler:

 • Deremskaya;
 • Kokulu;
 • Frangrans Kompakt.

Nasıl çatal dracaena

Bir çiçeğin evde bir yerden bir yere taşındığı zamanlar vardır, dracaena bozulur. Bitkinin öldüğünü düşünmeyin. Durum, yemyeşil bir tacı dallanıp eski haline getireceği budamayla düzeltilebilir. Bitkinin yaprakları aniden kurumaya ve parçalanmaya başladığında da aynı işlem yapılabilir. Çiçeğin bir tane değil, birkaç gövdesi varsa, hepsi kesilir ve aynı yükseklikte küçük kütükler kalır.

Tavsiye. Birkaç kademede yeni bir taç elde etmek için dalları farklı yüksekliklerde kesmeniz önerilir. Daha sonra böbrekler buna göre görünecektir.

Dracaena'nın ilk budaması

Dracaena'nın ilk budaması en iyi Mayıs-Haziran arası dönem için planlanır. O zaman bitki aktif olarak büyür ve gelişir. Üst kesimin yakınında bir katman yeniden görünecektir. Yeni sürgünler bitkinin yaraları hızlı bir şekilde iyileştirmesini ve bir taç oluşturmaya başlamasını sağlayacaktır.

Böbrekler kütüklerde uyandı

Ayrıca bitkinin sonbaharda veya kışın budanması gerekir. Bu, namlu kırıldığında olur. İyi bitki bakımı ile bu sorun hızla çözülür. Önemli olan, her şeyin deneyimli çiçekçilerin tavsiyelerine göre yapılmasıdır.

Araçlar

Dracaena'yı kırpmadan önce aşağıdaki öğeleri ve araçları hazırlamanız gerekir:

 1. Sphagnum yosunu. Suyu mükemmel şekilde emer ve uzun süre kendi içinde tutar. Islak mendillerle değiştirebilirsiniz, ancak çok sık değiştirilmesi gerekecektir.
 2. Bahçe var. Kesildikten sonra suyunun çıkacağı bir yarayı tedavi etmek için kullanışlıdır. Var, hızlı iyileşmeyi destekler. Bu madde elinizde değilse, balmumu veya parafin mumu kullanabilirsiniz.
 3. Kesimi düz ve düzgün tutmak için keskin bir bıçak veya bahçe budayıcı almanız gerekir.

Sıkıştırma teknolojisi

İç mekana göre kırpma yüksekliğini seçebilirsiniz. Yeni filizlerin ancak bitki yeterince hafifse ortaya çıkacağı gerçeğini hesaba katmak gerekir. Aydınlatma, kırpma işleminde temel gereksinimdir. Kuzeye veya doğuya bakan pencerelerde duran dracaena, güneş ışınlarının kesilen bölgeye çarpması için olabildiğince alçak tutulur. Dracaena'yı evde budama aşağıdaki gibi olmalıdır:

 • Çiçeğin tepesi asla kırılmamalıdır. Keskin bir bıçak kullanılarak keskin bir hareketle kesilir. Kesilen kısım, bitkinin kesilerek çoğalması için malzeme görevi görebilir. Bunu yapmak için bir kavanoz suya konur.
 • Kesiğin meydana geldiği yer, çıkan meyve suyundan temizlenmeli ve bahçe verniği veya başka uygun bir madde ile yayılmalıdır. Bu, tüm gözenekleri tamamen kapatmaya çalışarak dikkatlice yapılır. Bu durumda, ziftin sıcak olduğundan ve bitkiyi yakmadığından emin olmanız gerekir.
 • Gövdedeki her yaprak kesilmelidir.
 • Kesme işlemi sırasında buharlaşan nemi geri kazanmak için gövdeye iyice su püskürtülür.
 • Gövde, ıslak yosun ile düzgünce sarılır ve ip veya sicim ile sabitlenir. Bir bitkiye bakarken, yosunu düzenli olarak yosunlamayı unutmayın. Tamamen kurumasına izin verilmemelidir.

Önemli! Sargıdaki nemi daha uzun süre tutmak için işlenmiş güdüklerin folyolarla kaplanması önerilir.

Dracaena'yı ölçülü olarak sulamanız gerekir

 • Dracaena'nın sulanması palet üzerinden yapılmalıdır.
 • Plastik torba kullanılması durumunda, haftada bir kez kütüklerden çıkarılması ve bitkinin havalandırılması gerekir. Bu şekilde kesilen gövde iltihaplanmayacaktır.
 • Bitki doğrudan güneş ışığının üzerine düşmemesi için kısmi gölgeye taşınmalıdır.

Budamadan sonra bir dracaena kesimi nasıl işlenir

Nem, gövdedeki kesikten hızla buharlaşır, bu nedenle derhal işlenmeli ve tüm gözenekler kapatılmalıdır. Bahçe verniği yerine balmumu veya parafin kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için bir balmumu mum yakılır ve erimiş madde yaranın üzerine damlar. Bu durumda yapraklara parafin veya mum bulaşmamasına dikkat edilmelidir.

Gövdenin kendisinin bir büyüme uyarıcısı ile tedavi edilmesi önerilir. Bu, uyuyan tomurcukları uyandırmaya ve filiz büyümesini teşvik etmeye yardımcı olacaktır.

Önemli! Sadece iyi büyüyen ve gelişen sağlıklı bitkileri çimdikleyebilirsiniz.

Bu durumda gövde en az 30 cm yüksekliğinde olmalıdır.

Budamadan sonra dracaena neye benziyor

Dracaena'yı düzelttikten sonra, tamamen çirkin görünüyor. Zamanla tacı güzel ve kabarık hale gelecektir. Bunun olabildiğince çabuk gerçekleşmesi için onun için rahat koşullar yaratmanız gerekir. Bakım aşağıdaki gibi olmalıdır:

 1. Bitkinin gövdesinde ilk sürgünler belirir görülmez polietilen çıkarılmalıdır. Dilim de açık olmalıdır.
 2. Oda sıcaklığı en az yirmi derece tutulur.
 3. Çiçek, çok fazla ışığın olduğu bir yere aktarılır, ancak doğrudan güneş ışığı olmayan bir yere aktarılır.
 4. Budama kışın yapılırsa, gündüz saatlerinin on iki saate çıkarılması gerekir. Bu, bir flüoresan lamba kullanılarak yapılır.
 5. Sulama için sadece durgun su veya gübre ilaveli bir çözelti alın. Dracaena, yalnızca kaptaki toprak en az üç ila dört santimetre kurursa sulanır.
 6. Nem seviyesini korumak için yeni kurona düzenli olarak ılık su püskürtülür. Püskürtme, büyüme uyarıcıları kullanılarak yedi günde bir yapılır.
 7. Filizlerin eşit şekilde gelişmesi için yenilenmiş dracaenalı bir saksı her seferinde ışığa doğru döndürülmelidir.

Dracaena gerildiyse

Dracaena çok büyüdüyse ve tepesi tavana dayanırsa, yukarıdan kısaltılmalıdır. Bu prosedür birkaç aşamada yapılır. Budama ile bitki sadece kısaltılmakla kalmaz, aynı zamanda daha gür yapılır.

Yüksek bir dracaena'dan üreme amaçlı malzemeler de alabilirsiniz. Sadece üst kısmını değil, aynı zamanda bagajın uzun kısımlarını da kullanabilirsiniz. Kök oluşturmak için suya yerleştirilirler.

Üst kısım doğrudan saksıya ekilebilir. Bunun için kesiğe kök oluşumunu teşvik edecek bir preparat uygulanmalıdır. Sera etkisi yaratmak için ekilen sapın üzeri plastik bir torba ile kapatılmalıdır.

Birkaç kademede oluşan yemyeşil dracaena tacı

Gövdenin parçaları, on santimetre uzunluğunda küçük kesimler halinde kesilir. Üzerlerinde sığ kesimler yapılır ve köklenir. Köklendirmenin iki yolu vardır:

 • dikey;
 • yatay.

Dikey olarak köklenirken, gövdenin altını üst ile karıştırmamak önemlidir. Mikro iklimi korumak için kesimleri polietilen ile örtün.

Böylece, uzatılmış dracaena'yı düzeltebilir ve aynı zamanda yeni bitkiler yetiştirebilirsiniz.

Dracaena tacı oluşumunu herkes yapabilir. Bitki gür ve güzelleşir. Bunu yapmak için, başarılı bir çiçek budama için kuralların ve önerilerin adım adım uygulanmasına uymanız yeterlidir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe