Hedera helix - bir sarmaşık bitkisi neye benziyor

Hedera Helix veya yeşil sarmaşık, Araliev ailesinin yaprak dökmeyen esnek bir asmasıdır. Bitki, ağaç gövdelerini çevrelediği doğal ortamda ve özel evlerin duvarlarındaki şehir ve kasabalarda görülebilir. Böyle bir çit, bir binanın cephesini, tanınmayacak şekilde değiştirerek dekore edebilir.

Bitkinin vatanı

Sarmaşıkların enlemlerimize geldiği yerler Güneydoğu Asya, Akdeniz ve Orta Avrupa'nın nemli subtropikal bölgeleridir. Bu sürünen çalı bugün sadece vahşi doğada yaşamıyor. Evcilleştirildi ve herhangi bir bahçe ve özel evlerin yerel alanı için bir dekor haline geldi. Bitki, gövdelerinde özel kökler bulunan ağaç gövdelerine tutunur. Ivy, yeni iklim koşullarına uyum sağlamıştır ve orta bölgenin sert kış soğuğuna oldukça dayanıklıdır.

Bitki günümüzde sıklıkla dekorda kullanılmaktadır.

İlginç! Kültürün bize Latin Amerika'dan geldiğine dair bir görüş var. Kaçakçılar gemilerinde yabani yeşil sarmaşık taşıyordu. İspanyol kalelerinin yüksek duvarlarını hızla süsleyerek ülkenin bir tür sembolü haline geldi.

Yeşil sarmaşık neye benziyor?

Hedera, her şeyi, hatta dikey yapıları bile sarabilen, yaprak dökmeyen bir lianadır. Kültürün güçlü bir gövdesi yoktur. Kök sistemi dallıdır. Kökün ayrı hava kısımları, sarmaşıkları duvarlara, ağaçlara ve diğer dikey nesnelere sabitlemeye yarar.

Vahşi doğada Hedera ağaçları sarar

Çoğu türün yaprakları yeşildir. Bazıları beyaz lekeler veya kenarlarla ayırt edilir. Oldukça büyük olabilirler ve iç mekan çeşitleri için tipik olan 20 cm uzunluğa veya küçük olabilirler. Her zaman parlak bir yüzeye sahip yoğun ve kösele örneklerdir, türe bağlı olarak farklı şekillerde bulunurlar.

Hedera çiçek açma yeteneğine sahiptir. Ancak çiçek salkımları göze çarpmıyor. Çiçekler küçük. Yeşilimsi bir tonları var. Bundan sonra küçük meyveler ortaya çıkar. Ayrıca vahşi doğada çoğalmak için bir tohum görevi görebilirler.

Önemli! İç mekan sarmaşık aniden çiçek açtıysa, meyveler ortaya çıktıysa, dikkatlice kesilmeli ve imha edilmelidir. Zehirli olanlar onlardır. Eldiven giymek ve cildi zararlı "şurup" girişinden korumak önemlidir. Hatta bir yağmurluk bile giyebilirsiniz. Doğrudan temas vücutta kızarıklığa, kabarcıklara ve hatta yanıklara neden olabilir. Aşırı şişlik öksürüğe neden olabilir.

Hedera Ampelnaya

Evde rahatça büyüyebilen iç mekan bitkisi. Başlıca avantajı gölgeli yerlere olan sevgidir. Yüksek nem ve sık sulamayı sevmez. Yaprakların tozdan kaçınarak sürekli silinmesi önerilir. Odadaki havayı sadece saf hallerinde aktif olarak temizleyebilecekler.

Termometre üzerindeki işareti +20 santigrat derecenin üzerine çıkardıktan sonra, houseplantın sürekli olarak su ile püskürtülmesi ve böylece havanın neminin artırılması önerilir.

Üreme, kesme tesisinin tepesi kullanılarak yılın herhangi bir zamanında yapılabilir. Köklendirme suda yapılır. Kesimi diktikten sonra, daha iyi dallanma için çimdiklemeniz önerilir.

Genç çalıların arka arkaya üç yıl boyunca her yıl yeniden dikilmesi önerilir.Ardından, toprak yenileme sayısını birkaç yılda bir olacak şekilde azaltabilirsiniz. Kök sistemi yeterince güçlü. Bu nedenle saksı, rahat oturması için geniş seçilmiştir. Drenaj gereklidir. Toprak tercihen turbadır.

Not! Bitkiye çekici bir görünüm kazandırmak için çalıların periyodik olarak budanması önerilir.

Sarmaşık ne kadar hızlı büyür

Çoğu sarmaşık hızla büyür. Bir kültürün büyümesi için gerekli koşullar uygunsa, kısa bir süre içinde bir kır evinin tüm duvarını ele geçirebilir, küçük bir boşluk bile kalmayacaktır. Bazı çeşitler, bir mevsimde dört metreye kadar büyüme sağlayabilir.

Hedera ve çeşitleri

15'ten fazla çeşit sürünen sarmaşık bilinmektedir. Bitki, Avrupa, Asya, Afrika ve hatta Amerika'nın subtropikal korularında bulunur. Çalı, gölgeli ormanları tercih eder. Sürgünlerini uzun ağaçların etrafında döndürerek onlar sayesinde hatırı sayılır bir yüksekliğe ulaşabilir. Bilinen:

Hedera Alacalı

Dikey yüzeyleri sarmayı tercih eden ev yapımı bir çeşit olarak kabul edilir. Liana şeklindeki çalı, alacalı renkli küçük yapraklara sahiptir. Alacalı sarmaşık yetiştirmek ve bitkiye bakmak kolaydır. Aktif büyüme için parlak odaları tercih eder, ancak yapraklar üzerinde doğrudan güneş ışığı yoktur. Saksıdaki toprak daima nemli olmalıdır, aksi takdirde yapraklar dökülmeye başlayacaktır.

Sarmaşık kanarya

Gövde ve yaprakların gücü ve gücünde farklılık gösterir. Yaprak uzunluğu 20 cm'ye kadar olabilir. Yüzeydeki beyaz lekeler karakteristiktir. Portekiz ve Kuzey Afrika'da doğal olarak ortaya çıkar. En ünlü çeşidi Variegata'dır. Gövde hafif kırmızımsı. Yapraklar beyaz-yeşil kenarlı, büyüktür. Kanarya Hedera'nın çiçeğinin rengi yeşil-sarıdır. Küçük çiçekler, görünüşte şemsiyelere benzeyen çiçek salkımlarında toplanır. Sarmaşık zehirli bir çalıdır.

Kanarya çeşidinin yaprakları inanılmaz bir renge sahiptir.

Ivy İrlandalı

Çeşitlilik, hızlı büyüme ile karakterizedir. Temel olarak, 12-15 m yüksekliğe ulaşır Bazı örnekler - 20 m. Çitlerin ayırt edici bir özelliği, karakteristik bir kıvrımı olan donuk alanlara sahip yeşil yapraklar olarak kabul edilir. Kültür, evlerin duvarları boyunca ve yerde çok güzel bir şekilde yayılabilir ve kısa bir süre içinde, yeşilliklerinde dokuz ila on metrekareye kadar bir alanı gizleyebilir. Küresel çiçek salkımları sonbaharın başlarında ortaya çıkar. Kırmızımsı kenarlı yoğun tüylü sürgünler dekoratiflik katar.

Ivy Hedera Helix Vander

Her iç mekanı güzelleştirebilecek geniş bir görünüm. Yaşayan bir duvar yaratabilirsiniz. Önemli olan güvenilir destek sağlamaktır. Yapraklar yeşil ve yıldız şeklindedir. Damarlar hafif, turkuaz. Bitkiyi asılı saksılara dikebilirsiniz. Toprak her tür bitkiye uygundur.

Not! Helix Vander'in beslenmeye ihtiyacı yoktur, dağınık aydınlatmayı sever. Doğrudan güneş ışığından kaçının.

Plyushch Pastukhova

Bitki, Kafkasya'da bir dizi rezervde korunmaktadır. Sovyetler Birliği'nin Kırmızı Kitabında listelendi. Sürgünler ince, açık kahverengidir. Yaprakları parlak yeşildir ve altta nadir çizgiler vardır, 10 cm uzunluğa ulaşabilir. Yuvarlak kalp şeklindedirler. Bugün vahşi doğada, Pastukhov'un sarmaşıkları oldukça nadirdir. Orman kenarlarında ve açıklıklarda yetişir, yüksek ağaçlara tırmanır.

Alacalı sarmaşık

Bir iç mekan alt türü olarak kabul edilir ve çiçekçi tasarımcıları arasında popülerdir. Beyaz kenarlı yeşil yapraklar sayesinde iç mekanda güzel görünüyor. Yeşillik üçgen şeklindedir. Evin duvarında büyüyen sarmaşık yapraklarının aksine boyutu küçüktür. Alacalı Ivy'nin bakımı çok kolaydır.

Ivy Kafkas

Çalıların doğal yaşam alanı Kafkasya'dır, dolayısıyla bitkinin ikinci adıdır. Liana, gücü ve gücü ile ayırt edilir. 30 m'ye kadar yüksek bir desteğe yükseltilebilir.Yapraklar büyük ve genellikle bütündür. Uzunluk 18-25 cm, genişlik 15-20 cm. Renk yeşil. Küçük lekeler şeklinde serpiştirilmiş çeşitleri olmasına rağmen.

Kafkas hedera'nın çiçek açtıktan sonra ortaya çıkan koyu meyveleri vardır.

Sarmaşık greenhart

Yaprak dökmeyen aralyan bitkisi, 3-6 m yüksekliğe ulaşır.Yapraklar açık damarlı parlak yeşildir. Dikey yüzeylerde güvenilir sabitleme, hava kökleri yardımıyla gerçekleştirilir. Dekoratif amaçlı kullanılan iddiasız bir kültür. Gevşek ve nemli toprağa ekilmelidir. Kış normal geçiyor.

Boston sarmaşık

Liana, ağaç benzeri bir gövde, ihtişam ve yoğunluk ile ayırt edilir. 20-30 m'ye kadar ulaşır Genellikle dekoratif amaçlı kullanılır. Sonbaharda koyu yeşil yapraklar kırmızı ve turuncu bir renk alır. Bitki düşük sıcaklıklara duyarlıdır. Işık yayılmalıdır, sarmaşık doğrudan güneş ışığından zarar görür. Sezon boyunca asma 3-4 m büyüyebilir.

İlginç! AT İngiliz, Tarla, Colchis ve Kırım sarmaşığının aksine Boston, Araliev ailesine ait değil. Üzüm ailesinden geliyor. Bitkinin halk arasında Kızlık sarmaşık üzümü olarak adlandırıldığı.

Hedera Helix karışımı: evde tutmak mümkün mü

Hedera vulgaris asılı saksılara ekilebilir ve evde yetiştirilebilir. Bu durumda çok nadiren zehirli meyveler verir. Ancak bu olursa, acilen kesilmeleri gerekir ve bitkiye hayran kalmaya devam edebilirsiniz.

Sarmaşık bakımı basittir. Gösterişsiz ve fazla manipülasyona ihtiyacı yok. Suyu ve yaprakları zamanla tozdan silin, kavurucu güneşten gölgede biraz çıkarın - asma, odadaki kalın yeşillik ve yeşilliklerle sizi memnun edecektir.

Sarmaşıktan nasıl kurtulurum

Genellikle bahçıvanlar, bölgeyi bir hedera ile doldurma sorunuyla karşı karşıya kalırlar. Son derece hızlı büyür ve tüm bahçeyi ve sebze bahçesini tamamen kaplayabilir. Bundan kaçınmak için, kök sistemini tamamen kazmak için asmanın en temelde kesilmesi önerilir. Daha fazla köklenmelerini önlemek için sürgünlerin çıkarılması önemlidir. Genç büyüme ortaya çıktığında, herbisit kullanmaya değer. Onu ortaya çıkarmanın tek yolu bu.

Dikkat! Kültürün, bazıları zehirli olan birçok çeşidi vardır. Ancak çiçeğin kendisi ve yaprakları tehlikeli değildir. Tehlike, çiçek salkımları ve meyveler ile temsil edilir.

İç mekan bitkisi, içeride veya bahçede güvenle yetiştirilebilir. Gerçek bir dekoratif mucize yaratabilirsiniz. Bahçe kompozisyonları tek kelimeyle harika. Sadece ilhama ve biraz tımarlamaya ihtiyacın var.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe