Ficus - evde bakım, ficus hastalıkları

Ficus, en popüler iç mekan bitkilerinden biridir. Bu bahçıvan seçiminin ana nedenleri, bitkinin iddiasızlığı, güzel görünümü ve çiçeğin sahip olduğu faydalı özelliklerdir.

​​Bir tencereye satın alındıktan sonra Ficus nakli

İç mekan veya dekoratif çiçekler karmaşık bakım gerektirmez. Birkaç ipucu takip ederek sağlıklı ve uzun bir ağaç yetiştirmek mümkündür. Ficus'a bakma kuralları çeşitliliğe bağlıdır, bu nedenle bitkinin hangi türe ait olduğunu satın alırken bulmaya değer. Örneğin, alacalı olanlar düz yapraklı olanlardan biraz farklıdır.

Ficus çiçeği

Satın aldıktan sonra bitki ekilmelidir. Bunu zamanında yapmazsanız, çiçek büyümeyi durdurabilir ve gelişebilir ve yakında tamamen ölebilir.

İniş için ne gerekli

İniş için ihtiyacınız olacak:

 • Tencere. Plastik, seramik veya ahşap olabilir. Yeni saksı, eskisinden kenara 4-5 cm daha büyük olmalıdır.
 • Drenaj astarı. Bu faktörü göz ardı etmeyin, çünkü drenaj yardımı ile altta fazla su birikmez ve kök sisteminin çürümesi sürecini engeller. Mevcut herhangi bir araç astar için uygundur: sıradan genişletilmiş kil, çakıl taşları, ince kırılmış tuğla, hatta köpük toplar.
 • Toprak. Ficus toprağı çiçekçilerde hazır karışım olarak satılmakta, çiçek gelişimi için gerekli mineral ve elementlerle doldurulmaktadır.

İç mekan bitkileri için drenaj

Önemli! Tecrübeli çiçekçi ve çiçekçilerin tavsiyesi üzerine drenaj delikli seramik kaplar tercih edilmelidir. İçlerinden fazla su tabağa akacak.

En iyi yer nasıl seçilir

Vahşi doğada, ficus gezegenimizin sıcak köşelerinde, özellikle Endonezya'da, Afrika'da, Pasifik kıyılarında ve Hint okyanuslarında büyür. Tropikal akrabaları gibi ev bitkileri de güneşli tarafta büyümeyi tercih eder. Evde çiçeklenme süreci gerçekleşmez.

Bitki için en iyi yer:

 • Ilık, hafif sıcak;
 • hafif ve güneşli;
 • geniş.

Önemli!Ficus, yaprağın yapısına zarar verdiği için doğrudan güneş ışığında tutulamaz. Aşırı durumlarda, basitçe kurur.

Sıcak bir dönemde çiçeği karartacağı sokağa veya balkona çıkarabilirsiniz. Güneş yaprakları renkle dolduracak ve renklendirecektir.

Koyu yeşil yapraklı ficus, örneğin lastik gibi, sıcaklık ve ışık değişikliklerine daha dayanıklı. Cüce türü alacalı rengini kaybederken ve hava değişikliklerini oldukça zor tolere ederken.

Adım adım dikim süreci

Tam bakım, sulama, beslenme, sıcaklık ve ışık koşulları, dikim işlemlerinden oluşur. Erken ilkbahar ekim için uygun dönem olarak adlandırılır. Manipülasyonlardan sonra 3 haftaya kadar olan dönemde ficus tüm yapraklarını atabilir, bu nedenle strese tepki verir. Bu onun için kesinlikle normal bir durumdur.

Bilmeye değer!Filizin satın alındıktan hemen sonra nakledilmesi yasaktır. Bitki yeni yere 2-3 hafta alışmalıdır.

Ficus'un adaptasyon sürecini daha az ağrılı bir şekilde sürdürebilmesi için üzeri plastik bir torba ile kapatılır. Bu yöntem sera etkisi yaratacak ve bitki daha rahat olacaktır.

Bir ficus nasıl eklenir, adım adım talimatlar:

 1. Dikimden yaklaşık 24 saat önce toprağı nemlendirin.
 2. Tencerenin dibine drenaj karışımını (genişletilmiş kil, çakıl taşları) 2 cm'den yüksek olmayan bir tabakaya dökün.
 3. Önceden hazırlanmış az miktarda toprak serpin.
 4. Çiçeği eski saksıdan dikkatlice ve yavaşça çıkarın. Süreci hızlandırmak için tencerenin kenarlarına vurabilirsiniz.
 5. Ficus kökünü dikkatlice inceleyin. Yalnızca sağlıklı kökler ekilebilir. Yaralı alanlar kömür tozu ile kaplanabilir.
 6. Çiçeği yeni bir tencereye yavaşça yerleştirin.
 7. Kenarları gerekli miktarda toprakla örtün.
 8. Bitkiye binmeden, ılık, durgun suyla toprağı hafifçe sulayın.
 9. Ficusu aydınlık ve sıcak bir odaya yerleştirin.

Tüm çiçekler 3-4 yılda bir ekimden yararlanır. Bu, herhangi bir iç mekan çiçeğinin uzun ömürlülüğü, sağlığı, büyümesi ve gelişmesi için bir ön şarttır. İlkbahar ve sonbaharda, büyümeyi ve sağlığı iyileştirmek için üst pansuman yapmanız gerekir.

Ficus'u yeni bir tencereye nakletme süreci

Ficus'un çoğaltılması

Ficuslar farklı türdendir - Rubber, Benjamin, Elastic, Lyre, Binnedika. Her çeşit, iki şekilde çoğaltılabilir: kesimler ve bir yapraktan büyüyen. Yeni bir çiçek yetiştirme sürecine başlamadan önce, uzmanlar bazı notlara dikkat etmenizi tavsiye ediyor:

 • ılık bir mevsimi seçerler - ilkbahar sonu veya yaz mükemmeldir;
 • yeni ekilen bitki, büyük miktarda güneş ışığına tolerans göstermediği için gölgeye yerleştirilir;
 • kesimler yapmadan önce, genç sürgünlerin kök salmadığını bilmeniz gerekir.

Kesimlerle çoğaltma

Sürgünün ortasından veya tepesinden kesimler kullanabilirsiniz. Kesimi ana gövdeden ayırmak için keskin bir bıçak kullanmak daha iyidir. Önceden sterilize edilmiştir.

Kesimin herhangi bir uzunluğunu kesebilirsiniz, ancak bir ön koşul, bir internodun varlığıdır. Bu olmadan yeni bir yaprak görünemez. Bir ficus sapının optimal boyutu 11 ila 15 cm arasında değişir, 5 ila 7 yapraklı olabilir. Sap suda veya yerde kök salabilir.

Bitmiş bir kök sistemine sahip filiz

Suda üreme süreci:

 1. Süt suyundan sapın kenarını soğuk akan su altında iyice durulayın. Bu meyve suyu, ficus'un hızlı oluşumunu engelleyebilir.
 2. Kesimin ucunu bir şişe ılık, temiz suya batırın. Çarşaflar suya değmemelidir.
 3. Bu pozisyonda kesim 2-3 hafta güneşli bir yerde olmalıdır.
 4. İlk kökler ortaya çıktığında bitki hazırlanan toprağa ekilir. Hafifçe çiseleyin.

3 hafta sonra ilk filiz görünecektir. Dikime hazırlanan sürgün ince boyunlu uzun bir saksı içerisine yerleştirilebilir.

Kesimlerin toprağa köklenmesi:

 1. Önceki durumda olduğu gibi, dilimi süt suyundan akan su altında iyice durulayın.
 2. Kenarın 30-40 dakika kurumasına izin verin.
 3. Plastik bir kapta birkaç delik açılır.
 4. Boynun başlangıcına kadar dikildi ve toprakla örtüldü. Köklenmeyi hızlandırmak için, satın alınan toprak - toprak karışımına bir filiz ekebilirsiniz.
 5. Sulamaya gerek yok. Üstünü plastik bir torba ile örtün.

İlk yapraklar dikimden sonraki 3-4 hafta içinde ortaya çıkacaktır.

Bilmek ilginç!İlkbaharda üreme yapıldıysa, yaz sonunda bitkiyi daha büyük bir tencereye nakledebilirsiniz.

Bir yapraktan büyüyen

Bir yapraktan tam teşekküllü bir ficus yetiştirmenin iki yolu vardır:

 • kök sistemini suda büyütmek;
 • hemen yerden düşüyor.

İlk yol, kurguları doğru bir şekilde köklendirmenin en kolay ve en işe yarayan yolu. Bu durumda gövde, yaprağın kendisine temas etmemesi için suya yerleştirilir. Hızlı bir etki için birkaç damla Ficus Growth Booster damlatabilirsiniz.

2 hafta sonra ilk kökler görünmeye başlayacaktır. Onları hemen dikmeye değmez. Toprakta gelişmeyebilirler, sadece iltihaplanırlar. Bu nedenle, kökten 1.5-2 cm büyümeli ve sonra onu gevşek toprağa nakletmelisiniz.

Suda kök salmış bir yaprak

İkinci yöntem daha uzun sürer.Bu yöntem, sadece kesilmiş yaprağın doğrudan toprağa ekilmesinden oluşur. Deneyimli yetiştiriciler, ekimden en az 12 saat önce kesimin bir büyüme aktivatörü ile suda tutulmasını önermektedir. Bekleyecek zaman yoksa, aktivatörü toz halinde direk toprağa ekleyebilirsiniz.

Yaprak sarılır ve bir şerit veya ip ile hafifçe bağlanır. Oluşturulan boruya bir destek olarak tahta bir çubuk yerleştirilir. Kesme tomurcukla birlikte zemine batırılır. 3-5 hafta sonra üvey oğul gelişmeye başlayacaktır.

Ficus: evde bakım

Evde ficus bakımı nasıl doğru yapılır? Bu çiçek sıcaklığı, iyi aydınlatmayı ve sürekli nemlendirilmiş toprağı sever. Onu memnun etmek kolaydır.

Ficus nasıl sulanır

Ficus tarafından su tüketimi, şu faktörler dikkate alınarak farklılık gösterir: hava koşulları, mevsim, bitki yaşı, toprak durumu, gelişme seviyesi ve aşaması, hastalık varlığı.

Bilmek ilginç!Çiçekçiler, toprak 2 cm derinliğe ulaştığında genç ficusu sulamayı tavsiye ederler. Nasıl kontrol edilir? Dokunuş için. Parmağınızı yere batırın: eğer toprak kuruysa, o zaman yapışmaz ve bu, sulamanın gerekli olduğunun ilk işareti olacaktır.

Yaz aylarında kanalizasyondan boşaltılan kalan su karterde bırakılır. Kışın ise tam tersine sıvı boşaltılır.

Toz ve kir evde büyük ficus yapraklarına yerleşir, suladıktan sonra her zaman onları silmeniz gerekir.

Püskürtme, yaprakları temizlemenin kolay bir yoludur

Bilmek ilginç!Yaz mevsiminde, büyük ficus ağaçlarına bir sprey şişesinden su püskürtülebilir.

Üst giyim

Bitkilerde hızlı büyüme erken ilkbaharda başlar ve sonbahar ortasına kadar devam eder. Şu anda, ficus her 15-17 günde bir döllenir. Mineral ve karmaşık takviyeleri değiştirmelisiniz. Böylece, bir ay içinde çiçek hem birini hem de ikinciyi alacak. Çiçekçilerde ficus için çok çeşitli organik gübre bulunmaktadır.

Sadece toprak çeşitli katkı maddeleri ile sulanabilir, yeşilliklerin üzerine çıkması yasaktır. Bu tür karışımlar yaprağın dışında yanıklar bırakabilir.

Sadece ekilmiş veya yeni çiçeklerin beslenmesi tavsiye edilmez. Toprak yeterli miktarda eser element içerir, aşırı doygunluk yalnızca zarar verir.

Genç çiçekler, aktif büyüme dönemlerinde azot içeriği yüksek gübrelerle beslenir. Yeşillenmeyi ve renk doygunluğunu arttırır.

Kışa hazırlık

Ficus, iklimleri ısıtmak, hatta sıcak tutmak için kullanılan tropikal bir bitkidir. Rusya'nın sert kışlarına dayanmaları zor. Yılın soğuk aylarının bakımı farklı olmalıdır.

Isıtma süresi boyunca odadaki nem azalır, bu da ficusun genel durumunu olumsuz etkileyebilir. Tesis ile birlikte odadaki nemi artırmak için portatif bir nemlendirici takılmıştır. Çalışmaları sadece ficus için değil, aynı zamanda kişi için de faydalı olacaktır.

Donma, kışın çiçek yetiştiricileri için yaygın bir sorundur. Herhangi bir çiçek zeminden çıkarılmalı ve yalıtımlı denizliklere taşınmalıdır.

Pencere kenarında Ficus

Ağaç uzunsa, toprağın kendisi yalıtılır. Bunu yapmak için gazete, dergi, köpük koyabilirsiniz. Amaç, kökleri donmaktan korumaktır.

Taslak, bitki ölümünün başka bir nedenidir. En ufak bir soğuk hava akışı, ficus üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilir.

Yaprakların soğuk yüzeylere, pencere camlarına temas etmemesine dikkat etmek önemlidir. Sonuç, yaprağın bükülmesi, tüm çiçeğin süpürmesi ve ölümü olacaktır.

Ficus hastalıkları ve zararlıları

Ficus fazla bakım gerektirmez. Ancak yukarıdaki kurallara uyulmaması durumunda çiçek solabilir veya kuruyabilir. Ficustaki hastalıklar, uygunsuz bakım, mantar enfeksiyonları, böcek istilası sonucu kendilerini gösterebilir.

Bilmek ilginç!Mantarlar veya enfeksiyon esas olarak açık pencerelerden kaynaklanır. Rüzgarın taşıdığı mantar sporları yeşilliklere yerleşir ve onu yok etmeye başlar.

Kısa bir hastalık listesi:

 1. Toz halinde küf, sabunlu suyla yıkanabilen yapraklarda beyaz toz ile karakterize edilen yaygın bir hastalıktır. Gelişim aşamasında çiçek tamamen etkilenir ve yapraklarını döker.
 2. Sercosporosis bir mantar hastalığıdır. Enfeksiyon belirtisi yaprağın dikişli tarafında kahverengi ve siyah noktalardır ve nedeni yüksek nemdir.
 3. Ölçekli böcek, iç mekan bitkilerini enfekte eden ve yiyen bir böcektir.

Yapraklar Cercospora'dan etkilenir

Ficus yaprakları neden sararır?

Yapraklar aşağıdaki nedenlerden dolayı doğal yeşil renklerini kaybeder:

 1. Aydınlatma kurallarına uyulmazsa.
 2. Odadaki hava uzun süre kuruysa.
 3. Güneş yanığı.
 4. Besleyici gübre eksikliği. Eski yapraklar sararır ve yenileri düşer.
 5. Toprak çok ıslak. Çiçek basitçe sular altında kalır ve yapraklar çürümeye başlar.
 6. Yaşlı kurgularda yapraklar sararabilir - bu normaldir.

Çoğu zaman, sebebi ortadan kaldırmak, böylece yaprakların sararmayı bırakması yeterlidir.

Kabarık tutmak için ficus nasıl kırpılır

Budama kurguları, tacın güzel ve hacimli bir şekilde büyümesine yardımcı olur. Bu hassas bir konudur, bu nedenle kullanılan tüm aletler steril olmalıdır. Tacı oluşturmaya başlamadan önce, ficusun genel görünümünü dikkatlice incelemelisiniz.

Apikal sürgünlerin kesilmesi, yan tomurcukların gelişimini uyarır. Sadece tomurcuk üzerinde, eşit derecede genç bir sapı kesmeniz gerekir. Gövde kalınsa, bir açıyla kesmek en iyisidir.

Suyu yaradan akacak, durana kadar nemli ve temiz bir bezle silin. Ardından kesiği odun kömürü ile serpin.

Önemli!Çiçek ekerken budama. Bitki için çok büyük ve stresli olacaktır.

Doğru ve kaliteli bakımla, ficus, iç mekanı süsleyecek, göze hitap edecek ve faydalı işlevlerine yardımcı olacak sulu yapraklar verecektir. Havayı filtreleyip şeker ve amino asitlere çevirme özelliğine sahip olan ficus'tur. Bu nedenle, güzel görünümüyle sadece zevk vermekle kalmayacak, aynı zamanda pek çok fayda da sağlayacaktır.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe