Elma Ağacı Şekeri: çeşitliliğin tanımı, tozlayıcılar

Elma ağacı şekerlik yaz çeşitlerine aittir. Meyvenin tatlı tadı nedeniyle böyle adlandırılmıştır. Çeşitlilik hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından sevilir. Kimisine ananas, kimisine muz, kimisine bal balı benziyor, tatlı dişe sahip olanlar için tatlıların yerini alıyor.

Menşe tarihi ve büyüme bölgeleri

Elma şekeri

Elma ağacı Şekeri, geçen yüzyılın kırklı yıllarında, Tambov bölgesindeki Michurinsk şehrinde Sovyet sonrası alanda yetiştirildi. Doğumunu, All-Union Bahçe Bitkileri Enstitüsü temelinde çalışan yetiştiriciler Ivanova, Maksimov ve Zaets'e borçludur.

Kendini kanıtlamış Rus çeşitleri Papirovka ve Korobovka, elmaları şeker tadı ile yetiştirmek için kullanıldı. Taç oluşumu ile ilgili bazı zorluklar, sınırlı korunmuş nitelikler, nakliye sırasında büyük atık nedeniyle, çeşitlilik durum testlerini geçmedi ve endüstriyel ölçekte yetiştirilmedi.

Ancak bu amatör bahçıvanları durdurmaz. Birçoğu Belarus, Ukrayna ve Rusya'nın orta bölgelerindeki kişisel arazilerinde tatlı elma yetiştiriyor. Çeşitlilik, Krasnoyarsk Bölgesi'ndeki Uralların ötesinde Kemerovo, Novosibirsk, Sibirya'daki banliyölerde harika hissediyor.

Ek Bilgiler... Şu anda, mevcut çeşitliliğe dayanarak, atasından boyut ve gelişmiş nakliye bakımından farklı olan Candy-2 elması yetiştirildi.

Bahçe için mükemmel elma

Çeşitliliğin genel tanımı

Pek çok insan bu elma çeşidini Candy Ranet olarak bilir. 5 m yüksekliğe ulaşan uzun boylu bir ağaç olup, özellikle hayatının ilk yıllarında yoğun bir şekilde hızla büyür. Bu nedenle, tacın doğru oranlarını korumak çok zordur.

Şeker elma ağacının açıklaması:

 • 5 m yüksekliğe ulaşır;
 • taç çapı - 2-3 metre;
 • taç şekli - katmanlı, yuvarlak;
 • olgunlaşmanın başlangıcı - Temmuz sonu, hasat - Ağustos;
 • verim - ağaç başına 30-50 kg;
 • depolanır - 2 aya kadar;
 • 1 elmanın ortalama ağırlığı 80-120 gramdır;
 • küçük çiçek salkımına toplanan Mayıs ayında beyaz-pembe renkte çiçek açmaya başlar;
 • hamur beyaz, yumuşak, sıvıdır;
 • meyve nervürlü, yuvarlak, sarı, parlak pembe çizgili;
 • Tadı tatlıdır, narin bir aroması vardır.

Çeşitliliğin hastalıklara direnci, büyüme alanına, hava koşullarına bağlı olarak farklıdır. Ancak genel olarak diğer elma ağaçlarına göre ortalamanın üzerindedir.

Meyve vermenin başlangıcı

2 m yüksekliğe ulaşan uzun ve kısa ağaçlar vardır.Bir elma ağacının büyümesi, aşılama için hangi stoğun kullanıldığına bağlıdır. Ağacın bodur anacı ekimden sonraki sezon hasattan keyif alacaktır. Orta boy bir anaçta ilk meyve verme dikimden 5 yıl sonra başlar.

Not! Meyvelerin tadı çok tatlı, 5 puanlık bir ölçekte değerlendirirseniz 4. sırada yer alacaktır. Meyve eti, C vitamini ve demir açısından zengindir. Taze yenebilir, konserveler, reçeller, sıkılmış meyve suyu, şarap yapımında kullanılabilirler.

Lezzetli elma reçeli

Çeşitliliğin avantajları ve dezavantajları

Herhangi bir meyve ağacı gibi, Candy çeşidinin de avantajları ve dezavantajları vardır.

Avantajlar:

 • Çeşitliliğin mükemmel tadı vardır. Reçel ve reçel yapımında yüksek tatlılığından dolayı daha az şeker tüketilir.
 • Çeşitli hastalıklara karşı direnci yüksektir.
 • Ağaçlar dona karşı oldukça dayanıklıdır, bu da Rusya'nın soğuk bölgelerinde yetiştirilmesine izin verir. Soğuk kışlar elma ağacının meyvesini etkilemez.
 • Çeşitlilik oldukça verimlidir, hızla meyve vermeye başlar.

Çeşitliliğin dezavantajları, meyvelerin nakliyesi sırasında zayıf koruma ve hasarı, taç için artan bakımı içerir. Budama zamanlamasını kaçırırsanız, hızla kalınlaşır, bu da hasatın bolluğunu ve elmanın tadını etkiler.

Çiçek açan elma bahçesi

Optimum ekim süreleri

Fide dikmenin en iyi zamanı sonbahardır. Ilık sonbahar parası, kök sistemini, toprağa adaptasyonunu güçlendirmeye yardımcı olur. Fide dikmek için çukurun çapı 80 cm, derinlik - 60 cm olmalıdır Çukurun tabanı gübre, odun külü, potasyum sülfat ve süperfosfat ile karıştırılmış kompost ile kaplanmıştır.

Dikimden sonra fide bol sulanmalıdır. Nemi korumak için gövde çemberi malçlanmalıdır. Kış aylarında güneş yanığı ve kemirgenlerden korunmak için fidanın gövdesi katranlı kağıda sarılmalıdır.

Fide nasıl seçilir

Fide seçerken yerel iklim koşullarına uygun dikim malzemesine dikkat edilmelidir. Bu tür ekim malzemeleri hastalıklara daha az duyarlıdır, kışları daha kolay tolere eder.

Fidanın kök sistemi güçlü, kuru olmamalı, iyi gelişmiş ve az sayıda lifli kök ile birlikte olmalıdır. Gövde düz olmalı, birikmemeli ve hasar görmemelidir. Bir yaşındaki fidelerin hayatta kalma oranı, üç yaşındaki fidelerden daha yüksektir. İki yıllık fideler iyi kök salmaktadır, ancak taç oluşumu için zaman kaçırılacaktır.

İyi gelişmiş bir kök sistemine sahip bir fide

Genç elma fidanları Şeker dikme kuralları

Elma ağacı fidanları çok fazla ışığı sever. Dikim için sabahtan öğlene kadar güneşin parladığı bahçenin doğu tarafı tercih edilir. Gübreler ve besinler, dikim için çukurlara verilir.

Önemli! Dikim yapılırken fide aşısı yer seviyesinden 6 cm yüksekte olmalıdır.

Elmaların meyve vermesi için ağaçların bahçeye dikilmesi gereken tozlayıcılara ihtiyacı vardır. Şeker ağacı elma ağacı için en iyi tozlayıcı Anason pembesi, Kazananlara Glory, Melba, Papirovka olacaktır.

Arılar tarafından tozlaşma

Ağaç bakımı

Elma ağacının bakımı oldukça iddiasız. Ana şey, budamayı zamanında yapmak, tacı inceltmek ve oluşturmaktır. Meyvelerin büyüklüğü ve sayısı büyük ölçüde bu prosedürün doğru şekilde yürütülmesine bağlıdır.

Önemli! Budama yılda 2 kez yapılır - çiçeklenmeden önce ilkbaharda ve mahsul hasat edildikten sonra yazın.

Doğru kuronun oluşumu

Beslenme ve beslenme

Düzenli sulamaya ek olarak, ağacın yılda bir kez süperfosfatlı gübreler, humus ve odun külü ile ek gübrelemeye ihtiyacı vardır. Ağaçta ilk çiçekler görünmeden önce besinler ilk kez uygulanır.

Kışlamadan önce toprağın fosfor-potasyumlu gübrelerle gübrelenmesi önerilir: 10 litre su, 1 yemek kaşığı. l. potasyum hidroksit ve 2 yemek kaşığı. l. fosfatlı gübre. Kökleri oksijenle doyurmak için, gövdeye yakın toprak kazılmalıdır.

Hasat ve depolama

Elmalar temmuz ayının sonunda olgunlaşmaya başlar. Büyük hasat ağustos ayında. Depolama için meyveler derilerine zarar vermeyecek şekilde elle hasat edilir. Sadece sapı ve balmumu kaplaması olan hasarsız elmalar, çeşitli enfeksiyon türlerine karşı koruma görevi görecek şekilde depolanır.

Hassas bir şeker tadı olan iddiasız bir elma çeşidi, kimseyi kayıtsız bırakmayacaktır. Elma ağacının doğru bakımı, mevsim başına 100 kg'a kadar lezzetli meyve verir, bu meyvelerden ne yetişkinler ne de çocuklar kendilerini koparamaz.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe