Yaz aylarında erik budama ve nasıl doğru yapılır

Yaz aylarında erikleri budamak, tacı şekillendirmeyi ve fazla dalları çıkarmayı içeren ciddi bir işlemdir. Erik kesmeden önce, teknolojiyi incelemek ve genel kabul görmüş talimatları takip etmek gerekir. Bu prosedür yanlış yapılırsa, hasatın bir kısmını kaybedebilir veya hatta ağacı yok edebilirsiniz.

Neden erikleri kesmen gerekiyor

Ağacı sağlıklı tutmak için erik budama şarttır.

Erik budaması, öncelikle verimi artırmayı amaçlamaktadır. Zamanında dalların kaldırılması ve tepenin kalınlaşması, ağacın genel durumu üzerinde çok zararlı bir etkiye sahiptir. Gölgede meyveler zayıf bir şekilde oluşur ve çok sık hastalanır.

Genç bir eriğin ilk budaması genellikle ekim sırasında yapılır. Formasyonun yıllık olması gerektiğini anlamak önemlidir. Her yıl iyi bir hasat almanızı sağlayacak olan bu prosedürdür. Çok yaşlı bir ağaç bile budama ile gençleştirilebilir. Ancak bu durumda kuru veya hasarlı dalları budamak gerekir, genç sürgünlere dokunulmamalıdır. Her şey doğru yapılırsa ağacın ömrü yıllarca artacaktır.

Sağlıklı bir ağaç mükemmel bir hasat sağlayabilir

İlkbahar, yaz ve sonbaharda ne zaman budama yapılır: hangi ayda, zamanlama

Erik budaması yılın farklı zamanlarında yapılabilir. Her dönemin belirli sonuçları vardır. Baharın birçok artıları ve sadece bir eksi vardır. Olumlu faktörler şunları içerir:

 • Düzeltme işleminden alınan yaraların hızlı iyileşme olasılığı.
 • Türlerde büyük bir artış var.
 • Yaz aylarında tüm dallar güçlenir ve sonraki mevsimde ağaç mümkün olduğu kadar çiçek açar ve meyve verir.
 • Meyveler büyür ve daha kaliteli hale gelir.

Olumsuz yönler, büyüme mevsimi başlamadan önce tacı oluşturmak için zamana sahip olmama tehlikesini içerir. Aslında, en uygun zaman Nisan'dır. Önerilen sıcaklık +10 derecedir.

Yaz aylarında erikleri kesmeden önce, temmuz ve haziran aylarında gençleştirmek veya taç oluşturmak için bu manipülasyonu gerçekleştirmenin kesinlikle yasak olduğunu açıkça anlamanız gerekir. Dahası, prosedürün birçok avantajı vardır:

 • Bol yeşillik, tacın kalınlaşmasını belirlemeyi kolaylaştırır.
 • Hastalıklı veya hasarlı dalların zamanında kaldırılması, bahçedeki ağaçların geri kalanının kurtarılmasına yardımcı olur.

Tecrübeli bahçıvanlara göre sonbahar, ağaçları budamak için en iyi zaman olarak kabul edilir. Sonbahar oluşumundan dolayı taç dalları karın basıncına dayanabilir ve ağırlığından kopmaz.

Dikkat! Çok kalın bir ağaç daha sık kırılır.

Zamanla budama, tüm besin maddelerinin gövdeye yönlendirilmesine ve böylece ağacın soğuğu daha kolay aktarmasına izin verir. Önemli olan, sıcaklık düşmeden önce zamanında olmaktır, Eylül sonu-Ekim başı en uygunudur.

Prosedürün süresi istenen sonuca bağlıdır.

Budama için temel kurallar ve bölgeye bağlı olarak

Bir erik oluşturmadan önce, çeşitli bağlantılara bağlı olan ağaç budama şemalarına aşina olmanız gerekir.Örneğin zayıf dallanan bir erikte sadece taç oluşturulmalı ve dallar biraz kısaltılmalıdır. Çok dallanma gösteren çeşitler için, özel literatürde bir açıklaması bulunabilecek ayrıntılı adım adım talimatları izlemek önemlidir.

Aslında düzenli inceltme yapmak gerekir. Bu kurala uymazsanız, kötü bir ders alabilirsiniz. Artan koyulaşma nedeniyle birkaç yıl sonra meyveler sadece ön planda oluşacaktır.

Kurallara göre, tüm bölümler sadece sadece dışa doğru yönlendirilen böbrek üzerinde gerçekleştirilir. En uygun mesafe 0,5 cm'dir Tacı oluştururken, en fazla beş maksimum canlı iskelet dalı bırakmak gerekir. Maksimum havalandırma için seyrek bir taç oluşturmak çok önemlidir.

Hatırlamak! Tüm kesilmiş ve biçilmiş dalların yanı sıra yapraklar da sahadan çıkarılmalı ve yakılmalıdır.

Budama işlemi ağaca zarar verir ve canlılığını ortadan kaldırır. Bu nedenle Rusya'nın her bölgesi için belirli bir zamanda yapılması gerekiyor. Sonbahar şekillendirmesi sadece ülkenin güney bölgeleri için uygundur. Moskova bölgesinde ve Orta Kuşak bölgelerinde, tüm prosedürlerin vejetatif dönemin başlangıcından önce yapılması tavsiye edilir. Bu, ağacın meyve vermeden önce tamamen iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Erik budama için temel kurallar

Yöntemler ve türler

Budama yönteminin seçimi, eriklerin nerede büyüdüğüne ve istenen sonuca bağlıdır.

Sıhhi saç kesimi

Sıhhi amaçlar için, budama yılın herhangi bir zamanında yapılabilir. Yaz aylarında bunun için hasarlı tüm dallar çıkarılır ve inceltme yapılır.

İlkbaharda, kırılmış veya kuru dalları ve içe doğru büyüyen sürgünleri kesmek gerekir. Fazla büyümelerin zamanında giderilmesi de çok önemlidir. Bu basit manipülasyonlar sayesinde gelecek yıl kesim alanlarında meyve verecek dallar büyüyecek.

Budama inceltme

Ağacın tepesindeki normal hava sirkülasyonu için, zamanında inceltilmesi önemlidir. Bunu yapmak için gereksiz dalları kesebilirsiniz. Önemli olan seyrek katmanlı bir taç oluşturmaktır.

Hatırlamak! Kurumuş veya zarar görmüş sürgünlerin tüm yıl boyunca kaldırılmasına izin verilir.

Eski ahşabın yaşlanmayı geciktirici budaması

Ağaç için yaşlanmayı geciktirme prosedürlerini uygulama zamanının geldiğinin ana göstergesi, büyümenin durmasıdır. Sonuç olarak eski dalları kesmektir.

Hatırlamak! Genç dalları çıkarmak kesinlikle yasaktır.

Ağacın ciddi şekilde zarar görmemesi için dalın bir defada her iki tarafından budanması tavsiye edilir. En güçlü 2 tanesi hariç tüm sürgünler kaldırılmalıdır.

Yaşlanma önleyici budama sadece 15 yaşın altındaki veya 2,5 metre boyundaki ağaçlar için uygundur. Erikin "saygıdeğer yaşına" rağmen, uygun şekilde uygulanan bir gençleştirme prosedürü, ağacın birkaç yıl daha meyve vermesini sağlayacaktır.

3 yaşından itibaren şekillendirme

Yaşamın üçüncü yılında erik aktif olarak büyümeye ve dallanmaya başlar. Bu sırada, yanda büyüyen tüm büyümeleri yaklaşık 12-15 cm'ye, apikal sürgünleri 20-30 cm'ye kadar kısaltmak gerekir.

Önemli! Tüm sürgünlerin ve dalların dışa doğru büyümesi için oluşum yapılmalıdır. Bu, ağacı olabildiğince aydınlatmak için yapılır.

Gerekli araçlar ve malzemeler

Ne tür bir kırpma yapılacağına bakılmaksızın, doğru aracı kullanmak en önemlisidir. Bu amaçlar için inşaat testeresi kullanılması tavsiye edilmez. Bu maruz kalma yönteminden sonra kalan yaralar, tüm ağaç için ölümcül olabilir.

En iyisi özel bir araçtır. Bu bir budayıcı, keskin bir bıçak veya bahçe testeresi olabilir. Tüm envanter önceden keskinleştirilmeli ve işlenmelidir.

Hatırlamak! Aleti alkol içeren bir bileşimle işledikten sonra iyice kurulayın.

Prosedürü doğru şekilde yapmanızı sağlayan özel bahçe aletleri

Erikleri budamada yaygın olarak kullanılan üç tür kesim vardır:

 • "Halka" yöntemini kullanırken, bütün bir dalı kesmeniz veya çekmeniz gerekir. Kesik, dışa doğru açıkta kalan kadmiyum boncuğun en kenarında olmalıdır.
 • "Böbrek" adı verilen yöntem sadece sürgünün kısaltılması ve büyümenin yönlendirilmesi için kullanılır. Bu amaçlar için canlı bir böbrek seçmeli ve hemen ardından kalan budama makaslarını çıkarmalısınız. Kesim sadece 45 derecelik bir açıyla yapılır.
 • Bir dalın büyüme yönünü değiştirmek için "yanal sürgüne transfer" kullanılması tavsiye edilir. Bu durumda, en güçlü yandan çekimi seçmeniz ve yüzüğün hemen üstünden kesmeniz gerekir.

Erik budama şematik dersi

Sütunlu eriklere gelince, budama yalnızca yan sürgünlerin kısaltılmasından oluşacaktır. Merkez gövde sadece yavaş büyüme durumunda kısalır. Ana dalın ucu gereksiz yere kesilirse, erik dallanmaya başlayacaktır.

Sütunlu bir erik meyvesi doğrudan gövdenin doğru oluşumuna bağlıdır.

Budamadan sonra yaralar nasıl düzgün bir şekilde iyileştirilir

Tüm kesim noktalarına, prosedürün kendisinden hemen önce hazırlanması gereken aşağıdaki ürünlerden biri uygulanmalıdır:

 • bahçe sahası;
 • yağlı boya;
 • yer kuzukulağı.

Bu manipülasyon enfeksiyonu ve çürümeyi önler.

Not! Ayrıca, yukarıdaki bileşimlerden herhangi biri, gelecekte erik enfeksiyonuna yol açabilecek olan sakız sızıntısını önlemeye yardımcı olacaktır.

Deneyimli bahçıvanlık ipuçları

Deneyimli bahçıvanlar, yaygın budama hatalarından kaçınmanızı önerir:

 • Tahliye sürekli izlenmelidir. Tek seferde budamak gerçekten sağlıklı bir ağaç üretmeyecektir.
 • Dalları budamadan sonra kenevir bırakamazsınız, çünkü içlerinde zararlılar yerleşir ve mantar sporları çoğalır.
 • Aktif büyüme sırasında ağaçların tepelerini budamak kabul edilemez. Merkez şubenin kesilmesi tavsiye edilir. Bu, büyüme noktasını yanal gövdeye hareket ettirecektir.
 • Büyümenin çok fazla kısaltılması, düzensiz bir ağaç şekline neden olabilir.
 • Çapı 3-4 cm'yi geçen bahçe ziftli dalları kapatmamalısınız, 5-7 gün içinde kurumaları gerekir ve ancak o zaman tıbbi bir bileşim ile tedavi edilirler.

Temel kuralların yerine getirilmesi, mükemmel bir hasat almanızı sağlayacaktır.

Bitkinin daha fazla bakımı

Erikin durumunu iyileştirmek için, rejenerasyonu hızlandırmak için aşağıdaki pansumanların kullanılması önerilir:

 • Odun külü kökleri beslemeye yardımcı olur. Toprağın asitliğini azaltmanıza izin verir. Tam teşekküllü bir yemleme için bir ağacın altına en az 250 gram uygulamak gerekir.
 • Yüksek potasyum içeriğine sahip gübreler, fazla sıvıyı ahşaptan atmanıza izin verir. Bu sayede erik kışı daha kolay tolere eder. Tek seferlik bir beslenme için, 10 litre su ile seyreltilmiş sadece 100 gram potasyum yeterlidir.
 • Fosfor, kök sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Bu amaçlar için bagajın etrafına dağılmalıdır. Bir ağacı işlemek için 2 yemek kaşığı kuru preparat yeterlidir.

Bakım ve zamanında işleme, ağacın sağlığını koruyacaktır

Yaz aylarında erik budama, kurallara ve düzenlemelere uyulmasını gerektiren oldukça kolay bir işlemdir. Ancak, yalnızca doğru budamanın iyi bir hasada katkıda bulunmadığının, aynı zamanda takvim yılı boyunca sürekli bakıma da katkıda bulunduğunun açıkça farkında olmak önemlidir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe