Mandalina ağacı - evde bakım

İç mekan mandalina, amatör çiçek yetiştiricileri tarafından yetiştirilen en yaygın turunçgillerden biridir. Birkaç yüzyıl öncesine kadar, yalnızca ortaçağ Çin'in en zengin yetkilileri yetiştirdi. Şimdi Rusya'da, göze hitap eden çok sayıda bitki çeşidi ve çeşidi var.

Bu Rutov'lara ait bir bitkidir. Yaprak dökmeyen. Evde, ondan iyi bir hasat toplayabilirsiniz. Deneyimli amatör bahçıvanlar, bir ağaçtan 70'e kadar sulu ve lezzetli meyve toplar. Uygun bakım ile ev yapımı mandalina sonbaharda başlayarak birkaç ay boyunca göze hoş gelir.

Mandalina doğada nasıl büyür?

Doğada 2 ila 4 m yüksekliğinde küçük bir ağaç şeklinde büyür Bitkinin ana vatanı Güneydoğu Asya'dır. Mandarin ördeği yavaşça olgunlaşır - ortalama olarak yaklaşık 9 ay. Tarlalarda bir ağaçtan 50 kg'a kadar lezzetli tatlı meyve hasat edilebilir.

Kapalı mandalina

Bitkinin yaprakları oval, biraz sivri, yoğun ve güçlü bir cilde sahiptir. Yıl boyunca yeşil renkleri değişmez.

İlginç. Her yaprak ortalama 4 yıl yaşar.

Ağaçlar Şubat - Nisan aylarında çiçek açar. Meyveler Kasım-Aralık aylarında olgunlaşır. Tropikal bölgede çiçeklenme yılda birkaç kez devam eder.

Doğada Mandarin

Mandarin dona en dayanıklı olanıdır. En soğuğa dayanıklı çeşitler, sıfırın altındaki 8 derece kadar düşük sıcaklıklara dayanabilir. Daha şiddetli donlarda bitki ölür.

İç mekan bitkilerinin sevgilisi bir mandalina ağacı yetiştirmeye karar verirse, evde bakım zor olmayacaktır.

Bitki çiçek açıklaması

Çiçeklenme döneminde ağaç üzerinde 5-6 bembeyaz çiçekten oluşan fırçalar oluşur. Yaprak akslarında oluşurlar. Çiçekler, bergamot kokusunu anımsatan çok hoş ve güçlü bir aromaya sahiptir.

Çiçekler limondan biraz daha küçüktür, ancak şekil, renk ve aroması benzerdir. Çiçeklenme sırasında ağaç çok güzel ve büyüleyici görünüyor. Tacı yoğun olarak beyazla kaplıdır.

Odalar için çeşitleri, çeşitleri

Bir odada bitki yetiştirmek için birkaç çeşit uygundur. Hepsi evin büyümesine mükemmel bir şekilde uyarlanmıştır.

Calamondin

Kinkan ve mandalinayı geçerek elde edilen güzel, yaprak dökmeyen bir bitkidir. Diğer bir isim ise Citrofortunella'dır. İyi aydınlatılmış pencere kenarlarında, ayrıca kış bahçelerinde ve seralarda narenciye ağacı yetiştirmek gerekir. Peyzaj ağacı olarak Calamondin yalnızca subtropikal bölgelerde kullanılır. Evde bitki 1,5 m'ye kadar büyüyebilir.

Bu, ışığı seven bir bitki olmasına rağmen, öğle güneşinin direk ışınlarından hoşlanmaz. Çok fazla ışık varsa yapraklar soluklaşır. Yeteri kadar yoksa yapraklar dökülmeye başlayacaktır. Bu nedenle sonbahar veya kış döneminde mandalina ağacının ek olarak vurgulanması gerekir. Bu zamanda gündüz saatlerinin toplam süresi 12 saatten az olmamalıdır.

Calamondin kapalı

Calamondin, yaz aylarında gölgeli bir teras veya balkonda kendini iyi hissediyor.

Ana Sayfa Pavlovsky

Çeşidin diğer isimleri Bitter Orange, Pomeranets, Bigardia'dır. Pomelo ve hibrit mandalinadan elde edilmiştir. Çeşitlilik, iç mekan yetiştiriciliği için idealdir. Bitki çok lezzetli ve sulu meyveler üretir.

İç ortam şartlarında 1 m'ye kadar büyür Dalları ince ve uzundur. Yapraklar, ortak bir mandalinada yetişenlere benzer. Yoğun bir cilde sahip, parlak, küçük bir yaprak sapı vardır. Çiçekler 3 cm çapa kadar iri olup, koltuk altlarında toplanmıştır. Yapraklar beyaz, tomurcuklar güzel bir açık mor renkte boyanmıştır.

Ev yapımı bir mandalinanın meyvesi küre şeklindedir ve biraz basıktır, ağırlığı 80 g'a kadar çıkar.Kabuğu etinden kolayca ayrılır ve mandalina gibi kokar.

Ev yapımı Pavlovsky mandalina

Bu mandalina çeşidi bol güneş ışığı gerektirir. Onsuz ağaç gelişmeyecektir. Kışın yapay aydınlatmaya dikkat etmeniz gerekir.

Yıldönümü

Çeşitlilik, Unshiu mandalina ve melez bir portakalı geçerek Sovyet yetiştiricilerinin yaratılmasıdır. Oldukça iri ve lezzetli meyvelerde farklılık gösterir. İç mekan koşullarında yaklaşık 1.5 m büyür, portakallı lionfish varlığıyla sıradan bir turuncudan farklıdır.

Kötü meyve veren. Meyveleri yeterince büyük ve mükemmel tadı var. Meyvenin kabuğu portakal rengini andıran yoğun bir yapıdadır. Yapraklar güçlüdür ve derisi serttir.

Jubilee çeşidi mandalina büyük boyutundan dolayı pencere kenarında büyümek sorunludur. Bitkinin daha fazla alana ihtiyacı var.

Kovano-Vasya

Bu, en yaygın iç mekan mandalina çeşitlerinden biridir. Menşe ülkeler Çin ve Japonya'dır. Bir süredir bu ağaçlar Kafkasya Karadeniz kıyısında aktif olarak yetiştirildi.

Evde, bu oldukça kompakt bir bitkidir, bol meyve vermesi ile ayırt edilir.

İlginç. Bir apartman dairesinde, bir bitki nadiren yarım metrenin üzerine çıkar.

Bitkinin tacı geniştir, hatta bazen küreseldir. Güzel açık yeşil yapraklarla yoğun bir şekilde kaplıdır. Kabuk kahverengidir, üzerinde küçük pürüzlülük belirgindir. Yapraklar, her iki ucu sivriltilmiş, güçlü bir kabuğa sahip, çok yoğundur. Yaprak sapları, diğer çeşitlerin aksine biraz uzar. Dallarda diken yok.

Mandarin Dövme-Wasse

Zaten 2 yaşındayken bitki çiçek açar ve meyve verir. İç mekanda yılda birkaç kez çiçek açabilir. Aynı zamanda çiçek açan taç, tomurcuklar ve olgunlaşan meyveleri aynı anda gözlemleyebilirsiniz. Bu mandalina bolca çiçek açar.

İmparator

Çeşitlilik yüksek verime sahiptir. Evde ağaç yaklaşık bir metre büyür. Buna rağmen lezzetli ve sulu meyveler üretebilmektedir. Uygun bakım ile çiçeklenme yılda birkaç kez gerçekleşebilir. Bunun ana koşulları, yeterli aydınlatma seviyesi ve optimum oda sıcaklığıdır.

Unshiu

Bu mandalinin anavatanı Japonya, Filipinler'dir. Çok sayıda melez alt tür vardır. Bitkilerin büyüklüğü, tomurcukların büyüklüğü, yumurtalıktaki çiçek sayısı bakımından farklılık gösterirler. İç mekan koşullarında ağacın yüksekliği bir buçuk metreyi geçmez.

Unshiu mandalina

Not! Yaşam boyunca çalılar sürekli aktif durumdadır.

Bu çeşidin çiçekleri beyaz, beş yapraklıdır. En aktif olarak 18 derecelik bir sıcaklıkta oluşurlar. Kışın bitki daha soğuk bir odada olabilir. Kışın sıcaklık yüksek olursa meyve vermez.

İmparatorluk

Çeşitlilik, İmparator ile benzerlikler taşır. İri ve sulu meyveler üretir. Ağaç, iç mekan koşullarında iyi köklenir ve uygun bakımla bir metreden fazla büyür.

Imperial çeşidi, evde bir pencere üzerinde başarıyla yetiştirilebilir. Ağaç güzelce çiçek açar ve lezzetli sulu meyveler üretir. İç dekorasyona uygundur.

Shiva Mikan

Ağaç, güzel bir koyu yeşil yaprak ile hızlı büyür, kompakttır. Meyveleri küçüktür, karakteristik tatlı ve ekşi bir tada sahiptir. Evde süs bitkisi olarak kullanılır. Çok gür ve coşkulu bir renge sahiptir.Bitkinin bakımı kolaydır.

Citrofortunella

Citrofortunella, Calamondin ile aynıdır. Her iki bitki de tamamen aynı özelliklere sahiptir.

Mandalina ağacı bakımı

Mandalina ağacı uygun bakım gerektirir. Rahat bir sıcaklığa, yeterli sulamaya ve besleyici toprağa ihtiyacı var.

Dikkat! Hava sıcaklığındaki artıştan korkmayın. Mandalina ağacı 40 dereceye kadar hava sıcaklığına dayanıklıdır. Bu şartlar altında bile meyve oluşumu devam eder.

Sulama modu

Üst toprak kurudukça bu ev bitkisini sulayın. Toprak parçasının tamamen kurumasına izin verilmemelidir. Toprağın su ile dolmasının özellikle yaz aylarında her gün izlenmesi gerekmektedir.

Şebekeden klorlu su ile sulama, turunçgillerde lekelenmenin gelişmesine neden olabilir. Sulama için ideal seçenek, bir kuyudan gelen su kaynağıdır. Yağmur suyu çok miktarda zararlı kirlilik içerdiğinden kullanılmamalıdır. Mandalinanın sulanması için hazırlanan su en az bir gün savunulmalıdır. Kışın, suyun 30 dereceye kadar hafifçe ısıtılması tavsiye edilir.

Kapalı mandalina günlük olarak püskürtülmelidir. Bu prosedür yapraklardaki tozu alır ve onları yeniler ve dallanmayı destekler. Ayda bir, taç, pamuklu çubuk kullanılarak sabun köpüğü ile muamele edilir. Zararlılara karşı bir profilaksidir.

Püskürtmeden sonra mandalina

Dikkat! Sabunlu su toprağa girmemelidir. Sıcak bir öğleden sonra püskürtmek yaprakları kavurabilir.

Üst giyim

İç mekan mandalina kışın döllenmemelidir. İlkbahar ve yaz aylarında bu iki haftada bir yapılır. Bitkiyi beslemek için Mandarin tipi bir gübre kullanılır. Narenciye bitkileri için özel hazırlanmış substratlar satın alınmalıdır.

Çiçeklenme sırasında

Çiçeklenme döneminde ev yapımı mandalina yeterli güneş ışığına ihtiyaç duyar. Yanındaki saksı güney veya güneydoğu penceresine yerleştirilebilir. Aydınlık ilkbahar veya yaz öğlen saatlerinde, kapalı mandalinanın gölgelendirilmesi gerekir. Gün ışığı saatleri kademeli olarak kısalıyorsa, yapay aydınlatma kullanılması tavsiye edilir.

Tomurcuklanma sırasında, sıcaklıkta keskin bir artışa izin verilmemelidir. Ağaç, oda sıcaklığında harika hissedecek. Bağıl nem de son derece önemlidir. Oda kuru ise, pencere kenarına su içeren bir kap yerleştirilmelidir. Optimum nem içeriği oluşturmaya yardımcı olacaktır.

Dinlenme döneminde

Kışın, bitki daha düşük sıcaklığa sahip bir odaya - 10 ila 14 derece arasında yerleştirilmelidir. Bitkinin meyve vermesi için uykuda bir süre gereklidir. Kışın, arazinin kuru olmadığından emin olarak sulama sayısı da azaltılmalıdır.

Mandalina kışın ağaçta olgunlaşırsa dinlenmek bu sürece müdahale etmez. Bir ila iki ay boyunca bitkiye bir lamba ekleyemezsiniz.

Hareketsiz dönem, ilkbaharda hemen mandalinanın çiçek açmasına katkıda bulunur.

Kışa hazırlık

Sonbaharda sık sulama kabul edilemez, ancak toprak nemli tutulmalıdır. Düzenli püskürtme daha az yapılır. Tüm kurumuş yapraklar ve hasarlı gövdeler budanmalıdır.

İç mekan mandalinasının pul böceklere, örümcek akarlarına, et böceklerine ve yaprak bitlerine karşı önleyici tedavisi yapılması önerilir. Bu şekilde sağlıklı görünen bir bitki elde edebilirsiniz.

Kemikten mandalina yetiştirmek

Okuyucular, evde tohumlardan mandalina yetiştirmeyi öğrenmekle ilgileniyorlar. Kemikten mandalina yetiştirmek kolaydır. Güçlü bir ağaç yetiştirmek için fide dikimi ve bakımı ile ilgili tavsiyelere uymak gerekir.

Tohum çimlenme koşulları

Tohum yetiştirmek için tohumların şişmesi gerekir. Bunu yapmak için, birkaç gün gazlı beze batırın. Kumaş nemli olmalı ancak tamamen su ile doldurulmamalıdır.Tohum ılık bir yerde ve mümkünse iyi bir ışıkla filizlenmelidir.

Mandalina tohumlarının filizlenme aşamaları

Suya girdikten sonra mandalina tohumu şişmeye başlar, ardından içinde bir kök tomurcuğu ve filizlenir. Tohumların filizlenmesinin ne kadar sürdüğünü önceden tahmin etmek zordur: 2 hafta veya bir ay.

Ortaya çıkmadan önce, toprak nemini izlemeniz gerekir. Optimum sıcaklık 20 ila 25 derecedir. Filizlerin odaya uygun hale getirilmesi gerekeceğinden saksılar serada olmamalıdır.

Mandalina filizi

Bir meyve nasıl seçilir

Mandalina dikmek için piyasada bulunan tüm hibrit çeşitlerden tohum almanız gerekir. Çoğu durumda tohumları hızla filizlenir.

Önemli! Tohumlar çok ince ve kuru olmamalıdır. Bir mandalina yedikten sonra kemiği hemen yere koymanız gerekir.

Filiz için bir yer hazırlamak

Mandalina filizi güneşli taraftaki pencere kenarında olmalıdır. Taslak olmadan burası sıcak olmalı. Bazı yetiştiriciler, taslakların neden zararlı olduğunu soruyor. Gerçek şu ki, sıcaklık değiştiğinde bitki hastalanır. Bu koşullar altında bir tohumun çimlenmesi çok daha zordur.

Toprak karışımının hazırlanması

Toprak nötr olmalı ve humus içermelidir. Mandalina asidik toprağı sevmez, ayrıca turba safsızlıkları içermemelidir. Humus yokluğunda kum ve asidik olmayan toprak iş görür.

Pot seçimi

Genç mandalina için plastik bir kap ilk kap olarak kullanılabilir. Dördüncü yaprak göründüğünde, bitki daha büyük bir saksıya nakledilmelidir. Su tahliyesi için bir deliğe sahip olmalıdır. Aynı yaşta, bitkiyi aşılayabilir, sıkıştırabilirsiniz.

Mandalina fide sulama modu

Bir mandalina fidesinin günlük olarak sulanması gerekir. Toprak her zaman nemli olmalı, su basmamalı veya aşırı kurumamalıdır.

Küçük mandalina

Mandalina bakımı için adım adım yönergeleri izleyerek, evinizde mükemmel bir bitki yetiştirebilirsiniz. Ona uygun şekilde bakan çiçekçi, güzel rengin ve lezzetli ev yapımı meyvelerin tadını çıkaracak.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe