Croton - evde üreme

Bir bitkinin alışılmadık bir rengi, bir çalı veya bir ağaç şeklinde olabilir. Croton veya codiaum, sarıdan koyu kırmızı bordoya kadar parlak yaprakları ve renk paleti ile sevilir. Yapraklar, yaprak üzerinde bir çizim gibi görünen parlak damarlarla, yoğun ve parlak, ilginç bir şekle sahiptir.

Croton: evde üreme

Evde, deneyimli yetiştiriciler ve çiçek yetiştiricileri, bu sıcak adalar sevgilisini yetiştirmekle meşguller. Bu egzotik, karakteri nedeniyle kötü bir üne sahiptir. Çiçekçiler, Croton'un neyi sevip neyi sevmediğini, nasıl çoğaldığını, nasıl kesildiğini, tam olarak büyümesi için ne tür bir toprağa ihtiyaç duyulduğunu bilmelidir. Bitki çok dikkat gerektiriyor:

 • ışık eksikliği ile yeşilliklerinin dekoratif rengini kaybedecek;
 • parlak güneşte yapraklar yanar;
 • cereyan ve sıcaklık değişiklikleri yaprak dökmesine neden olur;
 • toprak tencerede kurumamalı ve ihtiyaç duyulan nem% 60'tır.

Bu çalı sonbaharın tüm havasını emdi

İhale kroton çeşitli şekillerde çoğalır, sabır gerektirir, çünkü bu çiçeğin kendisi çok hızlı büyümez. Bu egzotik tohumlar, kesimler, yapraklar, hava katmanları ile çoğaltılabilir.

Croton tohumlarla nasıl çoğaltılır

Croton tohumları bir çiçekçiden satın alınabilir veya kendiniz toplayabilirsiniz. Yetiştiricilerin deneyimlerinden, evcil kroton tohumlarını toplamak için, her iki cinsiyetten iki bitkiye sahip olmanız ve onları tozlaştırmanız gerekir. Bu tür manipülasyonlar olmadan tohumların çimlenmesi zayıftır, bu nedenle bu yöntem başarılı değildir.

Evde yetiştirilen tohumlar özelliklerini bir yıl boyunca korur. Ancak olgunlaştıktan hemen sonra ekilmesi daha iyidir. Ekimden önce mantarlara ve enfeksiyonlara karşı, örneğin epin ile tedavi yapılması önemlidir. Tohumu zararlılardan ve hastalıklardan korur ve ayrıca büyümeyi destekler. İki saat bekletin ve sonra hemen toprağa koyun.

Toprağı katmanlar halinde yerleştirin - genişletilmiş kil, sonra toprak (turba mümkündür) ve üstüne zımparalayın. Üzerine kum serpin ve sıcak bir yere koyun. Yalnızca palet yöntemiyle sulama. Isıtma da aşağıdan yapılmalı, tencerenin üstünü folyo veya camla örtmeli, ancak her gün havalandırmalısınız.

Önemli! Tohum kavanozlarını aşırı sıcaklıklara ve cereyanlara maruz bırakmamak önemlidir.

İlk sürgünlerden sonra, filizlerin doğal büyüme koşullarına alışması için havalandırma süresi kademeli olarak artırılmalıdır.

Birkaç gün sonra, tohumları uyandıklarında ve açılmaya başladıkça çimlenme açısından değerlendirmek mümkün olacaktır. İlk yapraklar ancak bir ay sonra görünecektir, üçüncü yapraktan sonra filizleri ayrı saksılara ekebilirsiniz. 10 cm'lik kesim ölçüleri 4 aydan daha erken olmayacaktır.

Croton yavaş büyür ve bir tohumdaki yaşamın ilk günlerinden itibaren günlük ilgi gerektirir.

Yapraklar

Sapından bir kroton yaprağı koparıp suya veya toprağa koyarsanız kök salacaktır. Ancak üreme süreci burada duracak. Tomurcuk gerektirdiği için yeni bir çekim yayınlanmayacaktır.

Bu nedenle, bir yaprağın yayılması için, yeni hayatın büyüyeceği yerden sürgünün küçük bir kısmına ve bir tomurcuğa ihtiyaç vardır. Basit kesimlerden tek fark, böyle bir yayılma parçasının sürgünün ucu olması gerekmemesidir. Bu yöntemi kullanarak, bir kesimden birkaç bitki elde edilebilir.

Kesimlerde bir yaprak ve bir tomurcuk bıraktığınızdan emin olun, gövde boyutu yaklaşık 4-5 cm'dir.Salgılanan suyu her iki taraftan silin ve sapın iki saat kurumasını bekleyin. Sonra ılık suya koyun, kökler 25 derecede görünene kadar sıcaklığı koruyun. Sıcaklık dalgalanmaları varsa, kökler görünmeyecektir.

Kökler suda 3-5 cm büyüdüğünde filiz dikmek gerekir.

Croton evde kesimlerle nasıl yayılır

Çelikler, tomurcuğun uyanmasını beklemeniz gereken yaprak yayılmasının aksine, katlanmış bir gövdeye sahiptir. Kökler o kadar çabuk görünmez, ancak bitki daha güçlü ve daha güçlü olacaktır.

Sapın üst kısmını 10-12 cm uzunluğunda kesmek gerekir

Dikim için kesimin adım adım hazırlanması:

 1. Keskin bir bıçakla tek hareketle kesim yapılmalıdır.
 2. Ana bitkideki kesilen yeri odun kömürü ile tedavi edin, budama, sürgünün dallanması için bir teşvik verecektir.
 3. Kesilen kesimlerde, kesilen bölge su ile yıkanır ve odun kömürü ile muamele edilir.
 4. Sap, kesildikten sonra iki saat boyunca havaya maruz bırakılmalıdır.
 5. Alt yaprakları çıkarıyoruz ve üst yaprakları ikiye böldük, böylece bu sac levhalar üzerinde kuvvet harcaması yok.
 6. Kesimi bir bardak suya yerleştirip su sıcaklığını 25-27 derecede tutuyoruz.

Bilmek önemlidir! Kroton ıslahı sırasındaki sıcaklık 25 derecenin altına düşerse - 30'a yükselirse köklerin büyümesi durur - hastalıklar ve mantarlar gelişir.

Sap, eşit oranlarda bir kum ve turba karışımına hemen köklenebilir. Bir kroton'u onun için olabildiğince rahat bir şekilde nasıl köklendirirsiniz - bir paket içinde. Yapılan bir sera büyümeyi hızlandıracak ve gerekli nem koşullarını yaratacaktır. Çiçek, saksı ile birlikte temiz havanın girmesi için delikli bir torbaya konulmalıdır.

Önemli! Sıcaklık rejimine uyum, gelecekteki ağacın başarılı bir şekilde geliştirilmesi için önemli koşullardan biridir.

Hava katmanlaması

Croton'un evde hava katmanları kullanılarak çoğaltılması en etkilidir. Bu yöntem ilk bakışta karmaşık görünebilir. Aslında bu, güçlü ve sağlıklı bir bitki elde etmenin hızlı bir yoludur, çünkü kök sisteminin gelişimi için tüm güçler ana çiçekten alınır. Kök sistemi tamamen oluştuğunda, çiçek acısız bir şekilde ana gövdesinden ayrılığı aktarır ve aktif olarak yeşillik büyümeye devam eder.

Hava katmanları tarafından köklenme için, zaten sert bir kabuk kazanmış bir sürgün seçilir. İki santimetre uzunluğundaki bir alan, sertleşmiş kabuktan keskin bir bıçakla, ancak beyaz merkeze zarar vermeden açığa çıkarılmalıdır.

Çıplak boşluğu bir büyüme uyarıcısı ile tedavi edin, ıslak sphagnum yosunu ile sarın ve bu hava yapısını bir torba veya filmle sabitleyin, böylece asma kabının içinde nem kalır. Çantanın üst kısmı, büyüme sürecinde ek nem olasılığı ile sabitlenmelidir.

Kökler bir ay içinde çıplak bölgelerden çıkacak, ancak bitkinin budama işleminden sonra kendi kendine büyümeye devam edebilmesi için yoğun büyümelerini beklemeniz gerekiyor.

Daha uygun bir yol, bagajın çıplak kısmına kesilmiş bir cam veya plastik bir şişe koymak ve onu bant veya filmle sabitlemektir. Kapları turba ile doldurun ve köklerin görünmesini bekleyin.

Ayrıca, gövdenin çıplak bölümünü toprakta kazılarak hava tabakası elde edilebilir. Bunu yapmak için, çekimi indirmeniz ve ayrı bir tencere ile yere sabitlemeniz gerekir.

Yetişkin nakli ve yürümeye başlayan çocuk koltuğu

Mağazadan kroton satın aldıktan sonra, mümkün olan en kısa sürede nakli önemlidir. Her 2-3 yılda bir yetişkin bir bitki ekilir. Genç bir bitki her yıl toprak değişikliğine ihtiyaç duyar. 5 cm uzunluğa kadar kök görünümüne sahip kesimler, besleyici bir toprakta köklenme gerektirir.

Substrat

Kroton toprağının gevşek ve hafif olması gerekir, çünkü bitki nemi sevmez, ancak topraktaki suyun durgunluğunu tolere etmeyecektir. Dünya besleyici olmalı. Eşit parçalar halinde karıştırılarak iyi bir kombinasyon elde edilebilir:

 • humus;
 • çim arazi;
 • yapraklı zemin;
 • kum
 • turba.

Kumun üçte birini eklemeniz gereken evrensel bir alt tabaka da uygundur.Kullanmadan önce toprak potasyum permanganat ile işlenmeli ve kurutulmalıdır.

Önemli! Ekim sırasında bir çiçeğin sağlıklı gelişimi için drenaj tabakasını değiştirmeniz, en az 2 cm yenisini yapmanız gerekir.

Tencere

Croton, tüm alanını kaplayana kadar büyük bir tencerede kök yetiştirmekle meşgul olan bitkilerden biridir. Bu nedenle, saksı, kendisinden büyüyen çalının boyutuna kıyasla ne kadar garip görünse de küçük olmalıdır.

Saksının boyutu, çiçeğin tüm köklerini + toprak için 1 cm boş alan etrafında serbestçe barındırmalıdır.

Kil ve plastik kaplar codiaum için iyidir. Bir drenaj deliğinin varlığı önemlidir, durgun su ölüm nedenidir.

Bilmek önemlidir! Aktarma yöntemini kullanarak Mart ayında yetişkin bir çiçeğin ekilmesi daha iyidir.

Ekimden sonra, tencereyi ılık bir yere koymanız, nemi ve sulama rejimini korumanız gerekir.

Croton'un nakli zordur, bu nedenle bu dönemde ona mümkün olduğunca rahat koşullar sağlamak gerekir.

Hasta bir krotonun nasıl nakledileceği sorusunun cevabı oldukça açık. Deneyimli çiçek severlerin onu iyileştirmeleri ve sonra yeniden dikmeleri tavsiye edilir.

Kabarık tutmak için kroton nasıl kesilir

Yakışıklı adam bir çalı veya ağaç şeklinde büyür, zamanla sürgünlerinde, yaşlı yapraklar kurur ve dökülür, sürgünler uzar ve dekoratif etkisini yitirir. Ve çiçeğin kendisi yıllar içinde bu kadar aktif ve yoğun bir şekilde büyümez. Budama, öncelikle büyümeyi teşvik etmek, yeni çalı biçimleri elde etmek, sürgünleri ve kesimleri yenilemek için yapılır.

Kodyumu dallanmaya zorlamak için tüm sürgünleri sıkıştırmanız gerekir.

Bu ağaç için tam teşekküllü bir taç oluşumu aşamalı budama ile yapılmalıdır:

 • 1.5 yılda, bitki yan tomurcukları uyandırmak ve yeni sürgünler oluşturmak için sıkıştırılır;
 • 2 yaşında, yeni sürgünlerin büyümesini düzenleyen kısmi budama yapılır - sürgünlerin büyümesini ayarlamak, güzel ve istenen bir taç şeklinin oluşmasına yardımcı olacaktır;
 • 5 yaşında, tam teşekküllü bir budama yapılır: burada vurgu, taç oluşumuna değil, daha çok büyümenin uyarılmasına yöneliktir, çünkü bu yaşta çiçek büyüme süreçlerini yavaşlatmaya başlar.

Croton düzeltme keskin, işlenmiş bir aletle her kesim için tek harekette yapılmalıdır. İşlemden sonra kesilen bölgelere birkaç kez odun kömürü uygulayın. Budamadan sonra bitkinin dinlenmesine izin verin, kısmi gölgeye koyun, sulamayı azaltın.

Önemli! Budamadan sonra bitki püskürtülemez - kesilen alanlar çürüyebilir.

Herhangi bir bitkiye uygun bakım, sağlıklı ve güzel bir görünümü garanti eder. Croton, muhteşem yapraklarının parlak renklerinden oluşan bir paletle şükranla cevap verecektir. Evde sıcaklık ve konfor yaratmak için bitkinin bakımına sevgiyle yaklaşmak önemlidir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe