Bir tencerede selvi - evde nasıl bakım yapılır

Birçoğu için selvi yaz, temiz hava ve hatta denizle ilişkilendirilir. Orta şerit koşullarında, kişisel bir arsa üzerinde böyle bir bitkiye sahip olmak işe yaramayacaktır, ancak iç mekan tipi bir selvi dikerseniz kendinize iyi bir ruh hali ve özgürlük kokusu verebilirsiniz.

Bu egzotik bitkinin bakımı ve bakımı ile ilgili kuralların yanı sıra belirli bir türün özellikleri hakkında önceden bilgi sahibi olmalısınız.

Nasıl görünüyor

Bugüne kadar, 166'dan fazla selvi türü biliniyor, ancak hepsi iç mekan koşullarında bir saksıda büyümeye uygun değil. Bitki yavaş büyür ve hoş bir karakteristik aromaya sahiptir. Aynı zamanda odadaki havayı temizlemekle kalmaz, aynı zamanda güveleri de iter.

Görünüm tarihi hakkında

Birkaç halk efsanesi, bu ağacın kökenini açıklayan selvi görünümünün tarihi ile ilişkilidir. Uzun bir yolculuktan sevgilisini beklemekten tamamen çaresiz kalan güzel bir kızın bu bitkiye dönüştüğü bir efsane var. Her gün kayanın üzerinde durdu ve denize baktı. Kız yere kök saldığında ve daha önce bilinmeyen bir bitki şeklinde uçurumda kaldı. Ondan daha sonra Tauride selvi ortaya çıktı.

Egzotik bir bitkinin kökeni ile ilgili birçok efsane ve efsane vardır.

Bu bitkiler tropikal ve subtropikal enlemlerde yaşarlar. Onlar hakkında ilk olarak Senozoik dönemde öğrenildiler. Şimdi bu tesisin dağıtım alanı aşağıdaki gibi alanlara genişledi:

 • Akdeniz;
 • Kuzey Amerika;
 • Karadeniz sahili;
 • Uzak Doğu;
 • Asya;
 • Avustralya.

Ortak çeşitler

Sadece selvi değil, aynı zamanda selvi de iç mekan yetiştiriciliğine uygun olduğu bilinmektedir. Onlar için evde bakım neredeyse aynı. İç havayı eşit derecede iyi temizler ve bilinen birçok bakteriyi öldürürler. En yaygın selvi ağacı çeşitleri:

 • Yaprak dökmeyen;
 • Büyük meyveli;
 • Fas;
 • Keşmirce.

Bu bitkinin esaret altında büyümeye uygun birkaç türü bilinmektedir.

Çiçekçiler, dışa doğru ilk türün minyatür bir ladinle çok benzer olduğunu söylüyorlar. Selvi yetiştiricileri, çiçek yetiştiricilerinin dikkatini çok daha fazla çekti:

 • Bezelye;
 • Lawson'ın selvi;
 • Sarı;
 • Aptal;
 • Tuyuid;
 • Yas;
 • Formosky.

Ayrıca Noel arifesinde, Yeni Yıl selvi çeşidi mağazalarda satışa çıkıyor. Yalnızca oda koşullarına uyarlanmıştır ve bakımı çok zordur.

Evde kapalı selvi bakımı

Kapalı selvi ekmeden önce, özelliklerini ve bakım kurallarını öğrenmelisiniz. Bu prosedürün kendine has özellikleri vardır, eğer bunları dikkate almazsanız, o zaman fideyi tamamen mahvedebilirsiniz.

Sıcaklık

Yaz aylarında evde selvi ağaçları yetiştirmek için rahat bir sıcaklık + 18-20 ° C'dir. Bu göstergenin + 25 ° C'ye yükselmesi kritik değildir.Bununla birlikte, yüksek sıcaklıkların bitkinin durumu üzerinde çok iyi bir etkisi yoktur, bu nedenle deneyimli çiçek yetiştiricileri, onu düşürmek için çiçeğin sapının yakınına buz küpleri koymayı tavsiye eder.

Dikkat! Selvi gövdesinin yakınına buz sererken, kök sisteminin donmasını önlemek önemlidir.

Yüksek sıcaklıklar dekoratif nitelikleri azaltır.

Aydınlatma

Tencerenin dairenin en iyi aydınlatılmış yerine yerleştirilmesi tavsiye edilirken, iğnelerin yanmasına neden olabilecek doğrudan güneş ışığından korunmalıdır. Bitkide ışık eksikliği ile taç incelir, sürgünler uzar. Ayrıca hastalıklara ve zararlılara karşı daha hassastır.

Kışın bile bitkinin iyi aydınlatmaya ihtiyacı vardır.

Yaz için evcil hayvanınızı bahçeye veya balkona taşımak daha iyidir. Kendi bahçe arsanız varsa, onu doğrudan güneş ışığından korumak ve yanıkları önlemek için ağacın altına bir saksı selvi yerleştirilir. Balkonda gerekirse suni gölgeleme yapılacaktır.

Sulama

Evde selvi yetiştirmenin önemli bir koşulu, ona normal bir nem rejimi sağlamaktır. Aktif bitki örtüsü süresince toprağın kurumasına izin verilmemelidir.

Dikkat! Toprak orta derecede nemli olmalı, ancak hiçbir durumda bataklık olmamalıdır.

Kışın, toprağın üst tabakasının kurumasına izin verilir, ancak toprak koma tamamen kurumasına izin verilemez. Sulama için oda sıcaklığında durgun su kullanın.

Püskürtme

Selvi püskürtme, sulama ile aynı su ile yapılır. Yaz aylarında sıvıyı sabah ve akşam püskürtmeniz gerekir, kışın bu prosedür terk edilebilir, ancak yalnızca sıcaklığı düşürme koşullarına uyarsanız.

Dikkat! Selvi kabının ısıtma aküsünün yanına yerleştirilmesi durumunda, kış aylarında bile püskürtme yapılır.

Nem

Dekoratif zarif selvi nemli havayı tercih eder, bu nedenle oda için yapay bir nemlendirici satın almak en iyisidir. Bu mümkün değilse, tesisin yanına su içeren küçük açık kaplar yerleştirilir.

Unutma! Aşırı hidrasyonun kişinin refahı ve sağlığı üzerinde çok faydalı bir etkisi yoktur.

Astarlama

Fideler iyi drene edilmiş, besleyici ve hafif toprağa ekilir. Bu durumda, içindeki asitlik reaksiyonu zayıf veya nötr olmalıdır. Besin toprak karışımı bir bahçecilik mağazasından hazır olarak satın alınabilir veya aşağıdaki bileşenlerden kendiniz hazırlayabilirsiniz:

 • çim;
 • yapraklı arazi;
 • kaba kum;
 • at turbası.

Fideler nötr asit seviyesi ile toprağa ekilir.

Üst giyim

Nakil işleminden en geç bir ay sonra selvi için en iyi pansuman gereklidir. Mart'tan Kasım'a kadar üretilirler. Aynı zamanda, iğne yapraklılar için organik ve mineral gübreler değişiyor. Kullanımları için adım adım talimatlar ekli ürün özelliklerinde yer almaktadır.

Dikkat! Üst pansuman ekli talimatlara göre hazırlanır, ancak belirtilen dozaj 2 kat azaltılır.

Bitkinin taçının dekoratif olması için, yetiştirirken hiçbir şekilde büyüme uyarıcıları kullanılmaz.

Kapalı selvi uykuda döneminde

Kış geldiğinde, kuru hava zararlı olduğu için tencere ısıtma cihazlarından uzaklaştırılır. İlkbahar geldiğinde, güneşin doğrudan ışınlarından çıkarmak için selvi tenceresinde güney penceresine aktarmak en iyisidir. Genellikle soğuk mevsimde, flüoresan lambalar kullanarak ek aydınlatmaya başvururlar. Selvi için yılın bu zamanında rahat bir sıcaklık yaklaşık + 15 ° C olarak kabul edilir.

Budama

İç selvi tepesinin kalıplanmasına gerek yoktur. Bununla birlikte, bazen çok uzun sürgünlerin üst kısımlarını, büyümeyi biraz yavaşlatmaları için sıkıştırmak gerekir.İlkbaharda, deforme olmuş, kuru veya hasar görmüş tüm dalları çıkarmak için gerekli olan sıhhi budama yapılır. Taç bir tarafa doğru eğimli olarak düzensiz büyümeye başlarsa, kalıplama gerekebilir.

Tesis ek kalıplama gerektirmez

Dikkat! Biçimlendirici budama ile iğneler kesilmemelidir, aksi takdirde ölmeye başlarlar ve tüm sürgünün kaldırılması gerekir.

Kapalı selvi nasıl çoğalır?

Güzel bir selvi ağacı nasıl yetiştirilir? Çeşitli şekillerde çoğaltılabilir. Aynı zamanda, vejetatif yöntemler tercih edilir, çünkü tohumların çimlenmesi sadece çok zaman almakla kalmaz, aynı zamanda çeşitli niteliklerin korunmasını da garanti etmez.

Çimlenen tohumlar

Selvi tohumu ön katmanlara ayrılır. Bunun için kum ve turba karışımı olan bir kaba konur ve buzdolabına konur. 2.5 ay sonra, kap çıkarılır ve yaklaşık + 20 ° C sıcaklıkta iyi aydınlatılmış bir yere yerleştirilir. Fideleri selofan veya camla kaplayarak sera koşulları yaratılır. Zaman zaman sera havalandırılır ve fideler sulanır. Genç selvi boyları en az 5 cm'ye ulaştığında ekilir.

Köklendirme kesimler

Yeşil yakışıklı bir erkeğin çoğaltılması, köklü kesimlerle de mümkündür. Bu yöntemde dikim materyali olarak geçen yılki sürgünler kullanılır.

Dikkat! Aktif büyüme aşamasında olan kesim, çok zayıf bir şekilde kök salmaktadır.

Köklendirme kesimleri ile yayılma

En iyisi 5 ila 15 cm uzunluğunda sürgünler almaktır.Tüm iğneleri altlarından çıkarın ve önceden nemlendirilmiş turba ve kum karışımına yerleştirin. Bir cam kavanoz veya selofan kullanarak sera koşullarını yaratın ve kabı iyi aydınlatılmış bir yere koyun. Periyodik olarak, sera havalandırılmalı ve sulanmalı ve biriken yoğuşma da uzaklaştırılmalıdır.

Hava katmanlaması

Eğimli fideler dik olanlardan elde edildiğinden, bu teknik esas olarak yayılan taçlı selvi ağaçları için kullanılır. Yetişkin bir çalının yanına, besleyici toprağı olan başka bir kap yerleştirin. Bitkinin dalı bükülür ve metal bir dirsek ile sabitlenir, ardından toprağa serpilir ve nemlendirilir. Katman periyodik olarak sulanır, toprak gevşetilir ve zemine püskürtülür. Kök sistemi oluşturulduğunda kesim ana çalıdan kesilir.

Diğer seçenekler

Bugüne kadar, beklenen sonuçları vermedikleri için diğer iç selvi yayma yöntemleri kullanılmamaktadır. Bitki kök sürgünleri oluşturmaz.

Aktar

Genç bir selvi fidesinin yeni bir tencereye nakledilmesi her baharda yapılmalıdır. Büyüme süreçleri gözle görülür şekilde yavaşladığında, 2-3 yılda bir böyle bir işlem yapılmalıdır. Bu, aktarma yoluyla yapılır, böylece adaptasyon süreci hızlıdır ve küçük fide hastalanmaz. Olgun bitkiler için üst toprağın değiştirilmesi yeterlidir.

Kapalı selvi yetiştirmede sorunlar

Bazen evde süs yeşili bir bitki yetiştirmek, çiçek yetiştiricileri için bazı zorluklara neden olur. Evde bir tencerede bir selvi nasıl bakılacağının tüm nüanslarını öğrenmeye değer.

Yapraklar sararır ve düşer

İç selvi ağacında yapraklar sararmaya ve banal fazla ışıktan parçalanmaya başlar. Öncelikle bitki doğrudan güneş ışığından korunmalı, biraz gölgelenmelidir. Ayrıca, bu sorunun nedeni şunlar olabilir:

 • kuru hava;
 • yetersiz sulama;
 • toprakta besin eksikliği;
 • sulama için sert su kullanımı nedeniyle fazla kalsiyum.

Yanlış bakım sararmaya ve yapraklanmaya neden olur

Zamanında harekete geçmezseniz, yeşil evcil hayvan tamamen kuruyabilir.

Yaprakların uçları kuru

Selvi yapraklarının uçları kurumaya başlarsa, bu, odadaki kuru havayı, yetersiz sulama veya taslakları gösterir.Ayrıca, kışın dallar soğuk cama temas ederse bu semptomlar görülür.

Selvi de hasta. Uygun bakım, yeşil bir evcil hayvanın dekoratif niteliklerinin korunmasına yardımcı olacaktır. Aksi takdirde kuruyabilir.

Zararlılar

 Haşerelerden selvi çalıları en çok aşağıdakilerden etkilenir:

 • yaprak bitleri;
 • örümcek akarı;
 • et böceği;
 • kalkan;
 • madenci güvesi.

Zararlı böcekler bitki için ciddi tehlike oluşturur

Kuru hava, selvi sokağa çıkarılması, ön dezenfeksiyon yapılmamış ekim için toprağın kullanılması zararlıların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Dikkat! Zararlılarla mücadele etmek için bitkiler, evde kullanım için onaylanmış akarisit veya böcek ilacı ile muamele edilir.

Dekoratif iç mekan selvi ayrıca zararlıların olumsuz etkilerine karşı hassastır. Göründüklerinde çalı kurumaya başlar, dekoratif etkisini kaybeder. Zamanında yapılan tedaviler ve önleyici tedbirler onu kurtarabilir.

Sokakta bir tencereye selvi dikmek mümkün mü

Bir yazlık veya özel bir evi olanlar, sokağa bir ev bitkisi nakletmenin mümkün olup olmadığını merak ettiler. Çiçekçiler bu tür selvi ağaçlarının açık toprağa dikilmesini önermiyorlar. Kural olarak, bu çeşitlerin kışa dayanıklılığı düşüktür. Karadeniz bölgesinde veya Krasnodar'da, soğuk mevsimde orta şeritte hayatta kalma şansları var - hayır. Kışın ılıman havanın olduğu bölgelerde bile selvi dokumasız malzeme ile kaplanır, iyi yalıtım düzenlenir. Çoğu zaman, Şubat veya Mart aylarında güneş yanığı ve sıcaklık değişikliklerinden ölür. Ayrıca barınak zamanında kaldırılmazsa bitki yok olabilir. Bir küvete veya büyük bir tencereye koymak ve kışın içeriye getirmek daha iyidir.

İç mekan bitkileri, kış için tesise geri götürülebilmeleri için açık havada bir tencerede gönderilmelidir.

Bir selvi dikmek zorunda kaldıysanız, açık alanda dikim ve bakım zaten oda koşullarından farklı bir teknoloji kullanılarak gerçekleştirilecektir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe