Yaz aylarında kapalı bir kök sistemi ile armut nasıl ekilir

Armut yetiştiriciliği yaygınlaşıyor ve bu lüks ağacın hayranlarının sayısı her yıl hızla artıyor. Meyveler hem taze hem de işlenmiş pişirmede kullanılır. Onlardan hazırlıklar yaparlar: bebekler için reçel, reçel, meyve suyu, tatlı püre. Ayrıca hasat, ev yapımı şarap yapmak için uygundur. Meyveler, halk hekimliğinde, ilaç üretiminde farmakolojide aktif olarak kullanılmaktadır.

Armut ekim tarihleri

Armut ağacı dikmek

Yetiştirmeye başlamadan önce, hızlı bir şekilde kök salması ve zengin verim vermesi için bir armutun nasıl düzgün bir şekilde ekileceğini öğrenmelisiniz. Deneyimli bahçıvanlar, tüm nüansları dikkate alarak tüm süreci önceden planlayarak aşamalara ayırır. Prosedürün tüm kurallarına aşina olmak ve bunun için tam hazırlık, bir ağacın büyümesi ve gelişmesi sırasında ortaya çıkan birçok sorunu önlemeye yardımcı olacak faktörlerdir.

Bölgenin iklim koşullarına göre ne zaman armut dikileceğine karar verilmesi gerekiyor. Kuzey bölgelerinin sezon başında dikim çalışması yapması tavsiye edilir, aksi takdirde sert soğuk kışlar fidelerin kök salmasına izin vermez, genç bitki donma tehdidi altındadır.

Güney bölgelerinde, ilkbaharda donlar daha hızlı ayrılır, sıcaklar devreye girer, bu nedenle gerekli nem miktarının olmaması nedeniyle fidenin kök salması için zaman kalmayacaktır, bu nedenle sonbaharda armut ekimi tavsiye edilir.

Bir çeşit seçerken bazı kuralları dikkate almak da önemlidir:

 • İlkbaharda, bir ağacın açık zemine transferi, sap akışı başlamadan önce yapılmalıdır.
 • Sezon başında Sibirya'da dikilen fidelerin sistematik bol sulamaya ihtiyacı vardır.
 • Sonbahar ekimi, yaprak dökülmesinin başlamasından sonra, ancak don başlangıcından 2 hafta önce yapılır.

Orta şeritte iklim ılımandır, bu nedenle armut dikmek daha iyi olduğunda karar vermek size kalmıştır.

Tavsiye! Prosedür hem sezon başında hem de sezon sonunda iyi gidiyor. Ancak sonbaharda ekim yapmayı tercih ederseniz, bitki daha hızlı kök salacak ve kök sistemi kıştan sonra güçlenecektir.

Dikim işi için uygun dönem

Armut dikmek için yer

Armut yetiştirmek için bir yer seçerken, meyve ağacının tüm gereksinimlerini dikkate almanız gerekir:

 • sadece açık, iyi aydınlatılmış alanlar uygundur;
 • kuzey tarafında, bitki güçlü soğuk rüzgarlardan evin bir çit veya duvarı ile korunmalıdır;
 • dikim için düz bir alan seçin, böylece kışın armut karda bir eksiklik yaşamaz;
 • yeraltı suyu, dünya yüzeyinden en az 2-2,5 metre uzakta olmalıdır;
 • Şantiyede yağmur suyu büyük miktarlarda birikirse, bitki daha sonra çürüme ve mantar hastalıklarından ölecektir.

Tozlaşan çiçeklenme yüzdesini artırmak ve zengin, yüksek kaliteli bir hasat elde etmek için yakınlarda aynı çiçeklenme dönemine sahip farklı çeşitlerden 2-3 meyve ağacı dikmek daha iyidir.

Bir notta! Bir elma ağacı, armut için mükemmel bir yakın komşu olacaktır, ancak meyve ağacı, mantar enfeksiyonu kapma veya bir haşerenin kurbanı olma olasılığının yüksek olması nedeniyle üvezden uzak tutulmalıdır.

Iniş yeri

Armut dikmek için toprak gereksinimleri

Armut, ancak verimli toprak varsa tamamen büyüyecek, gelişecek, iyi bir hasat sağlayacaktır. Toprak temel standartları karşılamalıdır:

 • Çernozem, kumlu balçık, tınlı ve gri orman topraklarının tümü armut yetiştiriciliği için çok uygundur. Yoğun killi topraklardan kaçınılması en iyisidir.
 • Asitlik indeksi nötrdür. Armut asidik topraklarda büyümeyecek. Saha uygun bir toprak bileşimine sahip değilse, kazma sırasında 2 yemek kaşığı ekleyebilirsiniz. 1 metrekare dolomit unu. Bu, asidi nötralize etmeye yardımcı olacaktır.
 • Toprağın ana göstergesi berekettir, ancak her bahçıvan bununla övünemez. Zayıf toprak, her 1 m² için kazı sırasında 5-6 kg humus ve 500 gr odun külü katılarak besin maddelerine doyurulmalıdır.

Önemli! Dikimden önce, bir kürek süngüsündeki alanı kazmak ve toprağı gerekli besinlerle gübrelemek zorunludur.

Toprak bileşimi

Bir fide nasıl seçilir

Fidanlıkta bir ve iki yaşındaki armut fidanları bulunabilir. Hangisinin satın alınacağını belirlemek zor olabilir, ancak bazı noktalar var:

 • İki yaşındaki bitkiler, güçlü ve aşırı büyümüş bir kök sistemine sahiptir. Tezgaha binmeden önce, köke zarar vererek önceden kazılırlar. Yaraların önemli olup olmadığını ve kültürün yeni toprakta kök salıp kök salmayacağını söylemek neredeyse imkansızdır.
 • Yıllık fidelerin zayıf ve küçük bir kök sistemi vardır, bu nedenle zarar görmeden topraktan kolayca çıkarılırlar. Ek olarak, böyle bir bitki hızla kök salacak ve yoğun bir şekilde gelişecektir.

Yaşa ek olarak, dikim materyali satın alırken, görünümüne de dikkat etmeniz gerekir:

 • kapalı kabuk sistemine (zs) sahip fidelerin hastalığın semptomlarını kontrol etmesi zordur, bu nedenle armutları kaplarda reddetmek daha iyidir;
 • kabuk şişmeden, sarkmadan pürüzsüz olmalıdır;
 • kökleri açın ve inceleyin, nemli olmalı, kuruluk zayıflıklarını gösterir;
 • küçük bir kök parçasını sıkıştırırken, hafif bir gölge görünmelidir - bu bir canlılık işaretidir.

Seçim yaparken, ekimlerinin çoğaltılacağı iklim bölgesi bölgesinde iyi geçinen armut çeşitlerini dikkatlice incelemek önemlidir. Ayrıca, güney çeşitlerini elde etmek için düşüncesizce büyük, lezzetli ve sulu meyvelere tecavüz etmeye değmez. Rusya'nın orta kesiminde bile kışı yaşayamayacaklar.

Soğuk bölgelerde çeşitler başarıyla kök salacaktır:

 • Michurinskaya güzelliği;
 • Yakovlev Hafızası;
 • 100. yıl dönümü hediyesi;
 • Severyanka.

Bryansk güzelliği, Vidnaya, Leningradskaya, orta şerit bölgelerine dikim için uygundur.

Tavsiye! Mağazada satın aldıktan sonra, satıcıdan fidanın köklerini kil çıtırtı kutusuna indirmesini, talaş serpmesini, plastik bir torbaya paketlemesini veya bir tencereye koymasını istemeniz gerekir. Bu, bitkinin bozulmadan teslim edilmesine ve ekimden önce onu hasar ve hastalıklardan korumasına yardımcı olacaktır.

Armut fidanları

Dikim çukuru hazırlığı: optimum boyutlar

Bir armut dikim çukuru ortalama 70 cm derinliğe, 1 m çapa kadar olmalıdır Çukurun boyutu 1/3 alması gereken kök sistemine bağlı olarak değişebilir.

Tavsiye! Fidelerin hızla kök salması ve aktif büyümeye başlaması için bahçıvanlar, derinleşmeye birkaç genişletilmiş kil küreği ve gerekli tüm organik ve mineral maddeleri eklemeyi önerir.

İniş prosedürünün algoritması

Adım adım standart armut ekim teknolojisi aşağıdaki adımlardan oluşur:

 1. Dikim için bir çukur hazırlayın, bir kova su dökün.
 2. Doğru güzel tacı oluşturmak için merkezden 90-110 cm yüksekliğinde 10-15 cm yüksekliğinde bir çivi çakın.
 3. Altta, bahçe toprağı, humus, süperfosfat, potasyum gübresinin üst tabakasını içeren bir karışımdan bir höyük oluşturun.
 4. Fideyi kaptan deliğe yerleştirin, kökleri eşit olarak yayın.Bu durumda kök boğazı zemin yüzeyinden 3 cm yukarıda olmalıdır.
 5. Kuyuyu toprak alt tabakası ile dikkatlice doldurun, böylece kökler arasında boşluk kalmaz.
 6. Dikilen ağacın altına 30-40 litre su dökün.
 7. Fideyi bir çiviye bağlayın ve sapa yakın daireyi 2 cm'lik bir turba veya humus tabakasıyla malçlayın.

Satın alırken bile fidenin hangi ana noktalara yerleştirildiğine dikkat etmelisiniz. Dikim yaparken, bu gerçeği dikkate alın ve mümkünse bir fidanlıkta olduğu gibi ayarlayın.

Bu bilgiyi önceden öğrenmek mümkün olmasa bile, küçük bir kendi kaderini tayin sırrı var. Filizin geçmiş yerini fark etmek görsel olarak kolaydır: güney tarafında kabuk daha koyu, kuzeyde ise daha açık bir gölgeye sahiptir.

Armut ekim kuralları

Farklı zamanlarda iniş özellikleri

Yılın zamanına bakılmaksızın, adım adım rehberlik işlemeye devam eder, ancak her dönem için ihmal edilmemesi gereken nüanslar vardır.

Baharda

İlkbahar ekiminin yadsınamaz faydaları vardır ve sert soğuk iklime sahip alanlar için uygundur. Prosedürün özellikleri:

 • sonbaharda ekime hazırlanmaya başlayın: toprağı kazın, dikim çukurunu hazırlayın ve gübreleyin;
 • Nisan sıcağı aniden soğuk hava ile değiştirilebileceğinden bahar prosedürlerine Mayıs ayından önce başlanmamalıdır;
 • dikim çalışmaları, büyüme mevsimi başlamadan önce yapılmalıdır.

İlkbaharda ekimin tek dezavantajı bitkiye çift yük binmesidir. Fidenin sadece toprakta kök salması ve kök salması değil, aynı zamanda yeni bir büyüme mevsimi başlatması gerekir.

Yazın

Birçok bahçıvan, prosedürü sıcak ve boğucu havalarda gerçekleştirmemenizi tavsiye eder. Ancak, yaz aylarında bir armutun nasıl düzgün bir şekilde ekileceğini bilerek, birçok hatadan kaçınabilir ve sağlıklı bir ağaç yetiştirebilirsiniz.

Herkesin işlemi ilkbaharda belirlenen zamanda yapmak için zamanı yoktur, bu nedenle yaz mevsiminde armut fidanı dikme fırsatını kullanırlar. Bu durumda, belirli kurallara uymak önemlidir:

 • yaz aylarında kapalı kök sistemli bir armut ekmeden önce, fideyi güvenli bir şekilde çıkarmak için suya bir kapla birlikte yerleştirmeniz gerekir;
 • toprak komadan kurtulun, iyice durulayın, kökleri örgülerden düzeltin ve ardından hazırlanmış bir çukura gönderin;
 • dikimden sonra, ilk 2-3 hafta, doğrudan güneş ışığından korumak için ağaca özel bir ağ kullanarak gölge sağlayın.

Önemli! Yaz aylarında yüksek kaliteli armut ekiminin ön koşulu, fidanların sadece kapalı kök sistemiyle kullanılmasıdır.

Kapalı kök fidanları

Sonbaharda

Kışa yönelik tüm hazırlıkların yapılabilmesi ve fideye köklenme için yeterli zamanın sağlanması için işlemin soğuk havaların başlamasından 2 hafta önce yapılması gerekmektedir. Bölgeye göre don başlangıcını belirlemek daha iyidir.

Yaklaşık terimler:

Bölge Optimum ekim zamanı
Moskova banliyöleri Eylül sonu
Ural, Sibirya Eylül başı-Ekim
Leningrad bölgesi Eylül sonu - Ekim ortası

Sonbaharda dikim armutlarının olmaması, yalnızca soğuk bir çırpıda bilinmeyen başlangıcı nedeniyle ekim, kış için barınma ve kemirgenlerden korunmanın en uygun zamanlamasını mümkün olduğunca doğru bir şekilde belirlemenin imkansızlığıdır.

Genç ağaç bakımı

Doğru ekimden sonra, köklenmeyi hızlandırmak, büyümesini yoğunlaştırmak ve ayrıca gelecekteki hasadı artırmak için genç bir bitkiye uygun şekilde bakmak da aynı derecede önemlidir.

Genç ağaç bakımı

Toprağı ayıklamak ve gevşetmek

Önemli bir bakım prosedürü gevşetmektir, bu da yabani otların görünümünü önlemeye, nem ve havanın köklere akışını iyileştirmeye yardımcı olur. Her sulamadan sonra toprağı gevşetin. Gövdeye daha yakın, köklere zarar vermemek için gevşeme derinliğini azaltın.

Ayıklama, düzenli aralıklarla sürekli olarak yapılması gereken yabani otların çıkarılmasına yardımcı olacaktır.

Sulama

İlk 10 gün sulamayı bırakmalısınız.Daha sonra gerektiğinde her ağacın altına 2 kova su ekleyin.

Önemli!Fazla nem, çeşitli hastalıklara ve kök çürümesine neden olabilir.

Armut nasıl sulanır

Üst giyim

Armut ilk mevsimde beslenmeye ihtiyaç duymaz, ekim sırasında yeterli miktarda maddeye sahiptir. Önümüzdeki yıl için aşağıdaki üst pansuman yapılmalıdır:

 • erken ilkbaharda azot bileşikleri, çürümüş sığırkuyruğu, kuş pisliği ekleyin;
 • çiçeklenmeden ve meyve oluşturmadan önce ek odun külü ekleyin;
 • sonbaharda, kışa hazırlanırken tam bir mineral kompleksi ekleyin.

Tavsiye! Sonbaharda biçilmesi ve malç olarak kullanılması gereken ağaçların arasına yeşil gübre dikilmesi tavsiye edilir.

Mevsimlik gübreler

Armut ekerken sık yapılan hatalar

Bir bahçede armut yetiştirmek, dikim sırasında sık karşılaşılan hataları biliyorsanız ve bunları pratiğinizde tekrar etmiyorsanız zor değildir:

 • Hasadı daha hızlı elde etmek için yaşlı bir ağaç dikme arzusu. Yaşla birlikte, bir fidenin yeni koşullara uyum sağlaması daha zordur, zamandan tasarruf etmek mümkün olmayacak - adaptasyona gidecek.
 • Dikimden önce çukurun hazırlanması. Bu durumda, toprak tortusu gözlenir ve ardından kök boğazı çürür.
 • Fidelerin aşırı beslenmesi ve standart altı maddelerin kullanılması. Toprağı gübrelerken, tüm dozaj tavsiyelerine uymak ve yalnızca kanıtlanmış ajanları kullanmak önemlidir, aksi takdirde bitkiye zarar verebilirsiniz.
 • Aşırı malçlama. Malç gövdeye yaklaşırsa, kabukta geri dönüşü olmayan süreçler meydana gelebilir ve bu da gelişimsel bozulmaya yol açar.

Bir mahsul ekerken yapılan hatalar

Bahçenize armut dikmek ve yetiştirmek her bahçıvanın gücündedir. Önemli olan, sürece hazırlanmak için tüm önerileri dikkate almak, verilen talimatlara göre yürütmek ve yetkin bakım sağlamaktır.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe