Armut Talgar güzelliği - çeşitliliğin tanımı ve özellikleri

Armut Talgar güzelliği, özellikle bahçıvanlar arasında popüler olan bir çeşittir. Yüksek verim ve iddiasız bakımda diğer çeşitlerden farklıdır. Bununla birlikte, buna rağmen, iyi bir hasat elde etmek için, çeşitliliği önceden büyütmenin özelliklerine aşina olmanız gerekecektir.

Armut Talgar Beauty'nin tanımı ve özellikleri

Talgar güzelliği - lezzetli meyvelerle popüler bir armut çeşidi

Bir bitki yetiştirmeye başlamadan önce açıklamasını okumalısınız.

Ağacın tanımı

Ağaç çok uzun değil, sadece üç metre yüksekliğe kadar büyüyor. Bu durumda taç bir koni şeklinde yayılır. Namlu, koyu griye boyanmış pullu bir yüzeye sahiptir. Sürgünler yeterince uzun, dik açılarda büyüyor.

Yeşillik oval ve yassıdır, yeşil renklidir. Çeşitlilik geç çiçek açmaya başlar - Mayıs sonunda. Bu dönemde dallarda çok sayıda yumurtalık oluşur.

Meyvelerin tanımı ve olgunlaşma tarihleri

Meyveler Eylül ortasında başlar. Meyveler büyük, 150 gram ağırlığındadır. Yeşil bir renk tonu ile sarımsı bir renkte boyanmıştır. Meyve eti sert ve sulu, hafif ekşidir.

Depolama ve taşınabilirlik

Hasat edilen mahsul iyi soğutulmuş odalarda 3-4 ay saklanabilir. Raf ömrü oda sıcaklığında yarıya iner. Hasat edilen meyve mükemmel taşınabilirliğe sahiptir.

Kullanma

Olgun meyveler lezzetli reçel ve komposto yapmak için kullanılabilir

Talgarka armudu genellikle yemek pişirmede kullanılır. Meyveleri reçel veya komposto yapmak için idealdir.

Ek Bilgiler! Ayrıca meyvelerden lezzetli ve aromatik armut suyu hazırlandığı ortaya çıkıyor.

Yol ver

Çeşitlerin verimi sabittir ve her yıl artmaktadır. Ortalama olarak her ağaçtan 30-50 kilogram meyve elde edilebilir. Ancak bu sonuca ulaşmak için armutun doğru şekilde bakılması gerekecektir.

Döngüsel meyve veren

İlk mahsul, açık toprağa ekimden sadece dört yıl sonra oluşmaya başlar. Daha sonra meyve verme her yıl gerçekleşir.

Kendi kendine doğurganlık

Bu çeşitlilik kendi kendine kısır olarak sınıflandırılabilir. Çapraz tozlanır. Tozlayıcı yoksa, verim önemli ölçüde azalabilir.

Çeşitlilik hangi bölgelere uyarlanmıştır

Çeşitlilik, geçen yüzyılın ortalarında, özellikle Kuzey Kafkasya bölgesinde yetiştiricilik için Kazak yetiştiriciler tarafından yetiştirildi. Ancak zamanla başka bölgelerde de yetiştirilmeye başlandı. Armut, Moskova Bölgesi, Stavropol Bölgesi ve Krasnodar Bölgesi'ndeki bahçıvanlar arasında popülerdir. Beyaz Rusya ve Ukrayna topraklarında da yetiştirebilirsiniz.

Dona dayanıklı olmasına rağmen ağaç, güney bölgelerde yetişse bile kışa hazırlanmalıdır. Toprağın malçlanması ve ağacın dona maruz kalmaması için gövdenin beyazlatılması gerekir.

Ek Bilgiler! İnternetteki açıklamalara bakılırsa, Usman güzellik armutunun özellikleri neredeyse aynı. Muhtemelen, aynı çeşidin isminin farklı varyantlarından bahsediyoruz.

Zararlılar ve hastalıklar

Copperhead, armut için tehlikeli bir haşeredir

Talgar güzelliğinin iyi bir bağışıklığı vardır. Bununla birlikte, buna rağmen, ağaç bir takım hastalıklarla hastalanabilir. En yaygın olanları:

 • Pas, paslanma. Bu rahatsızlığın gelişmesi nedeniyle bitkilerin yaprakları turuncu ve sarımsı lekelerle kaplıdır. Pas işlenmeden bırakılırsa ağaç ölebilir. Hastalığın daha fazla yayılmasını durdurmak için karbamid solüsyonu ile tedavi yardımcı olacaktır.
 • Siyah kanser. Hastalık gövdede çatlaklar ve koyu renkli lezyonlar şeklinde kendini gösterir. Siyah kanseri, hastalığın başlangıcının ilk belirtilerinde tedavi etmek gerekir. Bunun için etkilenen bölgelere bakır sülfat uygulanır.
 • Toz halinde küf. Yeşilliklerin gri çiçeklerle kaplı olduğu yaygın bir hastalık. Toz halinde küf oluşumunu önlemek için, önleyici ilaçların fungisitlerle püskürtülmesi gerekir.

Bazen armut böcek saldırısından muzdariptir. Çoğu zaman bunlar:

 • yaprak biti;
 • tatlı özsu;
 • güve.

Çeşit çeşitleri

Talgar güzellik çeşidinin ağaçları, yalnızca boyut olarak birbirinden farklı olabilir. Bazı ağaç türleri çok uzun değildir ve iki metreden uzun uzamaz. Daha iyi büyüyen bitkiler var, bu da 4-5 metreye kadar büyümelerini sağlıyor.

Aynı zamanda ağacın yüksekliği de büyük ölçüde nasıl bakıldığına bağlıdır. İçerik ve agroteknik önlemler çeşitlilik için uygun değilse, ağaç çok uzun olmayacaktır.

İniş

Dikim çukurunun boyutları, fide kök sisteminin boyutuna uygun olmalıdır.

Talgar güzelliğinin iyi meyve verebilmesi için doğru ekilmesi gerekir. Gemiden ayrılma süreci birkaç ardışık aşamadan oluşur:

 1. Çukur hazırlığı. İlk önce, armutun ekileceği bir delik hazırlamanız gerekir. En az 60 santimetre derinliğinde olmalıdır. Genişlik - 45-50 santimetre.
 2. Pansuman ekleniyor. Ağacın daha iyi alınması için gübre kazma deliğine önceden eklenmelidir. Kompost, humus ve fosfatlı gübrelerin kullanılması gerekir.
 3. İniş. Fidan deliğe dikkatlice yerleştirilmeli ve kökleri toprakla serpilmelidir. Kök boğazı yerden 4-6 cm yukarıda olmalıdır.

Önemli! Dikilen armut hemen desteğe bağlanmalıdır.

Bakım

Dikilen armutlara uygun şekilde bakılmalıdır. Uygulama sürecinde aşağıdakileri yapmanız gerekecek:

 • Sulama. Toprağın kurumamasına özen gösterilmelidir. İlkbaharda ağaç haftada bir sulanır. Yaz aylarında toprağın nemlendirilmesi daha sık yapılmalıdır.
 • Malçlama. Çeşitliliğin kışa dayanıklı olmasına rağmen, malçlama ile uğraşmak gerekir. Gövdenin tabanına yakın toprak, her sonbaharda talaş ve turba ile kaplanmalıdır.
 • Gübre. İlk gübre ilavesi ilkbahar ortasında yapılır. Toprak güherçile ile gübrelenir. Sonbaharda bitki süperfosfat ve humus ile beslenir.
 • Budama. Dikimden bir yıl sonra tacı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Gelişmemiş tüm sürgünler ağaçtan kesilir. Sadece uzun yan dallar kaldı.
 • Önleyici tedavi. Armutu zararlılardan korumak için yıllık olarak demir vitriol ve Bordo karışımı ile püskürtmek gerekir.

Bitkilerin olgunlaşması ve depolanması

Mahzen, armut depolamak için en iyi yerdir

Meyve olgunlaşması Eylül ayının ikinci yarısında başlar. Bununla birlikte, hasat biraz sonra - Ekim başında yapılmalıdır. Güçlü rüzgar rüzgârları nedeniyle parçalanabilecekleri ve yerde bozulabilecekleri için olgun armutların toplanmasını geciktirmeye değmez.

Hasat edilen mahsulün serin bir yerde saklanması tavsiye edilir. Düşük sıcaklıklarda meyveler uzun süre bozulmaz. Oda sıcaklığında armutlar çok çabuk çürümeye başlar. Toplanan meyveleri mahzende veya buzdolabında bırakmak en iyisidir. Gerekirse dondurulabilirler.

Avantajlar ve dezavantajlar

Talgar armudu, birçok avantajı olan mükemmel bir çeşittir. Ana avantajlar arasında:

 • don bitiminden sonra başlayan geç çiçeklenme;
 • düşük sıcaklıklara direnç;
 • Yüksek verimlilik;
 • güçlü bağışıklık ve birçok hastalığa karşı direnç;
 • hasat edilen mahsulün uzun süreli depolanması;
 • büyük meyve iriliği.

Ek Bilgiler! Önemli sayıda avantaja rağmen, armutun dezavantajları da vardır. Çeşitliliğin ana dezavantajı kendi kendine kısırlığı olarak düşünülebilir. Ağacın meyve vermeye başlaması için, diğer tozlaşan bitkilerin sahada yetiştirilmesi gerekir.

Olası sorunlar

Sarı yapraklar, armut yetiştirirken yaygın bir sorundur

Bazı bahçıvanlar bu çeşitliliği büyütürken bazı zorluklarla karşılaşabilir:

 • Sararma ve düşen yapraklar. Çoğu zaman bu, zararlıların saldırısı veya hastalıkların gelişmesi nedeniyle olur.
 • Meyvelerin yavaş olgunlaşması. Sorun, besin bileşenlerinin eksikliğini gösterir.
 • Düşen yapraklar. Nem veya beslenme eksikliğinin bir sonucu olabilir.

Talgar güzellik armutunun açıklamasına göre, çabuk büyüdüğü ve uygun bakımla iyi meyve verdiği anlaşılabilir. Büyümeye başlamadan önce, böyle bir armut ekmenin ve ona bakmanın özelliklerine aşina olmanız gerekir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe