Armut Chizhovskaya: çeşitliliğin tanımı, tozlayıcılar, olgunlaştığında

Armut Chizhovskaya, adını Potapov ile birlikte A. Timiryazev. Bu çeşitlilik birçok bahçıvan tarafından bilinir ve ülkede çok popülerdir.

Çeşitliliğin tanımı ve tam özellikleri

Popüler armut çeşitleri

Melezin yaratılmasında o zamana kadar kanıtlanmış çeşitler kullanıldı: Uzak Doğu Olga ve Lesnaya Krasavitsa.

Yeni hibrit, tat ve dona karşı dayanıklılık açısından önceklerini geride bıraktı. Çeşitlilik, Samara, Vladimir, Moskova, Moskova bölgesi ve komşu bölgelerdeki bahçıvanların zevkine geldi.

Chizhovskaya armutunun tanımı:

 • ağaç bir koni veya piramidi andırır;
 • dalların rengi grimsi, gövde koyu gridir;
 • ağaç türü - bole;
 • gövde düzdür, tepesinde bir dizi düşen dallar ile yere yapışmış bir sopayı andırır;
 • yükseklik - 2-2,5 metre;
 • yapraklar, kontur boyunca küçük dişlerle oval bir şekle benzer, rengi yeşildir;
 • çiçeklenme tomurcukları beyazdır.

Armutun faydaları

Chizhovskaya armut meyvelerinin tanımı: şekil armut için klasiktir, ağırlık 100-140 gramdır, ince mat kabuğu küçük noktalarla serpilir. Meyvenin rengi sarı ve yeşil, fıçıları hafif pembedir. Tadı tatlı ve ekşidir.

Armutlar Ağustos ayında olgunlaşmaya başlar. Hasat, Ağustos sonu - Eylül başında yoğun bir şekilde hasat edilir. Olgunlaşmamış olarak toplanan armutlar 4 aya kadar saklanabilir.

Dikkat! Dikkatsiz insanlar genellikle çeşidin adını yanlış yazıp ona "Chizhevsky'nin armudu" diyorlar. Melezin adı, yaratıcısı Chizhov'un soyadından geliyor. Ve Chizhevsky armutunun "g" harfinden sonraki bir tanımını ararken, "o" harfini koymak doğrudur.

Armut meyveleri Chizhovskaya

Çeşitliliğin temel olumlu ve olumsuz yönleri

Chizhovskaya çeşidinin bir özelliği, ağacın yayılan, yemyeşil bir taç ile ortalama bir gövde yüksekliğine sahip olmasıdır. Bu, hasat sırasında özel ekipmana başvurmamayı mümkün kılar, basit bir merdivenle yapmak oldukça mümkündür.

Düşük sıcaklıklara sahip bölgelerde yetiştirme mümkündür. Armut dondan ve ani sıcaklık dalgalanmalarından korkmaz. Kuzey bölgelerine yönelik ağaçlar arasında bu çeşit dona en dayanıklı olanıdır, tomurcuklar ve çiçekler sıfırın altında -3 dereceye kadar donmaz.

Armut posası% 9'dan fazla şeker içerir, tatlılığı rakipler arasında en yüksektir. İyi bir şekilde depolanabilir (100-150 gün) ve taşınabilir. Meyveler rüzgarlardan ve devam eden yağmurlardan etkilenmez. Parçalanmazlar. Kayıpları% 10'dan fazla değildir. Hiçbir meyve en iyi performansa sahip değildir. Yoğun armut posası kalitesini ve sunumunu kaybetmeden nakliyeyi kolaylaştırır.

Çeşitliliği yüksektir, ekimden 2-3 yıl sonra meyve vermeye başlar. Sezon boyunca 1 ağaç 60 kilogram meyve verir. Yalın bir yılda bile 40 kg armut toplamak normaldir.

Dikkat! Armut ağacı dona karşı çok dayanıklıdır, 30 derecelik donlardan bile korkmaz.

Dezavantajları, ağacın 15 yaşında daha küçük meyvelerle meyve vermeye başlamasıdır. Ağırlıkları yarı yarıya azalır. Çeşitlilik, sulama konusunda seçici olan her türlü zararlıya karşı savunmasızdır.

Armut yumruk

İniş tarihleri

Güney bölgelerinde, sonbaharda fide dikmek daha iyidir, böylece köklerin kök salması için zaman olur. İlkbahar dikimi, lifli bir kök sisteminin yavaş gelişimine ve dolayısıyla bitkiye yetersiz besin tedarikine katkıda bulunur. Bu nedenle ilkbahar ekimi, bol miktarda kök sulaması ve besinlerle beslenmeyi gerektirir.

En iyi iniş zamanı:

 • St. Petersburg, Moskova ve bölgeler - Nisan ayının son günleri - Mayıs ayının ilk günleri;
 • Ural - Mayıs ayının ikinci yarısı, Eylül;
 • Volga bölgesi - Eylül-Ekim.

Kuzey bölgelerinde, karaya çıkma için en uygun zaman, dondan bir ay önce, Eylül, yerin çözüldüğü Mayıs'tır. Güney bölgelerde - Nisan, Ekim.

Adım adım iniş talimatları

İniş alanı düz, iyi aydınlatılmış ve taslaksız olmalıdır. Ağaç, nem ve hava iletkenliği ile verimli, iyi döllenmiş toprakları sever. Fide dikim sahasında yerdeki su derinliği 2-3 metre olmalıdır.

Not! Chizhovskaya çeşidi nakilleri sevmez, bu nedenle ekim yeri bir kez seçilir.

Adım adım iniş talimatları:

 1. 60 cm çapında ve 1 metre derinliğinde bir çukur kazmak.
 2. Bir fide dikmek için substratın hazırlanması. Bileşenleri: kum ve humus, her biri 2 kova, potasyum sülfat - 1/3 cam, süperfosfat - 200 gram. Bütün bunlar toprakla karıştırılır, fidenin indirildiği çukur doldurulur. Asitlenmiş toprak hala kireç veya dolomit unu ile seyreltilir.
 3. Fide içeren bir çukur iyi sıkıştırılmıştır.
 4. Dikim yeri bol su ile sulanır.

Fidan 1-2 yaşında dikilir. Yaşlı ağaçlar iyi kök salmaz.

Önemli! Kök boynunun zemin seviyesinden 5 santimetre yükselmesi gerektiğini unutmayın.

Dikim için fidanlar

Armut bakımı

Armut hasadı çok iş gerektirir. Çeşitlilik oldukça karamsar. Onun için doğru toprağı seçmeniz gerekiyor. 60 kg'lık bir mahsul için kara toprak veya tınlı toprağa ihtiyaç vardır. Kilden büyük verim elde etmek imkansızdır.

Sulama ve gübreleme

Dikimden sonraki ilk ay ağaç her hafta sulanmalıdır. Ayrıca sezon boyunca sulama 3-4 kata kadar azalır. Yaz sıcak ve kuruysa daha sık sulayın. Armutların gövdeye yakın çemberi, yabancı otlardan düzenli olarak ayıklanır.

İlk döllenme, armutun çiçek açmaya başladığı bir zamanda ilkbaharda yapılır. Bu dönemde azot içeren gübrelere ihtiyacı var. Bu, 1 ila 50 oranlarında bir nitrat çözeltisidir. 1 ağacın 30 g amonyum nitrata ihtiyacı vardır. Armut ağacını etrafına dökün.

Çiçeklenme düştükten sonra armut, hayati aktiviteden sorumlu olan nitroammofoslu karmaşık bir gübre ile beslenir. 1 kg pelet 20 litre suya gider. Her ağacın altına 3 kova gübre atılır.

Bir başka nitrojen içeren üst pansuman haziran sonunda yapılır. Kış gelmeden armut ağacı fosfor ve potasyum içeren mineral gübrelerle beslenir. Bunu yapmak için 2 yemek kaşığı süperfosfat 1 yemek kaşığı potasyum klorür ile karıştırılır ve bir kova su içinde seyreltilir. Bu, 1 ağaç için normdur.

Çiçekli armut ağacı

Budama ağaçları

Dikimden bir yıl sonra taç oluşumuna başlamak gerekir. Zamanında budama yapmazsanız, gövde yukarı doğru uzanır, ardından meyveyi toplamak zor olacaktır. Amaç güzel bir taç oluşturmak ve yaprak plakalara yeterli aydınlatma sağlamaktır.

Budama en iyi ilkbaharda +8 ° C sıcaklıkta yapılır. İlk çıkarılacak olanlar gövdeye paralel büyüyen dallar, daha sonra gövdeye keskin bir açıyla büyüyenlerdir. Sonbaharda yapraklar düştükten sonra yaşlı, kuru, hastalıktan zarar görmüş dallar çıkarılır.

Kalın dallar önce çift taraflı kesilerek kırılır, ince dallar bahçe makası ile kesilir. Kesilen alanlar bahçe verniği ile işlenir.

Ek Bilgiler... Alt katmandaki meyve eksikliği, güneş ışığı eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Doğru kırpma bu sorunu çözer.

Budama kuralları

Tozlaşma

Chizhovskaya çeşidi tozlaşma konusunda seçici değildir.Ancak diğer çeşitlerle birlikte ekildiğinde yumurtalık sayısı% 10 artar.

En iyi tozlayıcılar Lada, Severyanka ve Rogneda'dır. Bu, aynı zamanda yıllık çiçeklenmeleriyle de tercih edilir.

Ağaçları kışa hazırlamak, meyve toplamak ve depolamak

Bir armutun donma direnci, kışa hazırlanmasına gerek olmadığı anlamına gelmez. Sonbaharda, yapraklar çoktan düştüğünde, ağaç gövdesi dairesi döküntülerden arındırılır ve turba veya saman malçla kaplanır. Sebze üstleri malç olarak kullanılabilir. Yukarıdan toprak serpilir.

Ağustos ayında meyve hasadı yapılır. Meyveler sıralanır. Saplı, gözle görülür bir hasar olmadan meyveler + 1-2 ° C sıcaklıkta ve% 90'a varan nemde depolanmak üzere bodruma gönderilir. Uzun süreli depolama için katmanlar kağıt veya samanla kaydırılmalıdır.

Olası armut hastalıkları

Meyve çürüklüğü

Armut Chizhovskaya'nın hastalıklara karşı zayıf bir bağışıklığı vardır. Kara kanser, meyve çürüğü, pas gibi mantar hastalıklarına karşı hassastır. Siyah kanserle savaşmak için yüzde 1'lik bir bakır sülfat çözeltisi ve Bordo sıvısı kullanılır.

Meyve çürümesine bir kireç çözeltisi ile mücadele edilir (kova su başına 2 kg). Hasattan sonra bakır sülfat kullanılır. Pas, Hom ve% 1'lik bir Bordo sıvısı çözeltisi ile püskürtülür. Hasarlı yapraklar, ağaç kabuğu, dallar yanar.

Muhtemel armut zararlıları

Haşere kontrolü

Böcek zararlıları bitkiye büyük zarar verir. Bunlar arasında ağacın yapraklarından beslenen alıç, yumurtaları bırakan altın kuyruk, yaprakları yiyen tırtıllar ve ipekböceği kelebeklerinin yumurtadan çıktığı yer vardır. Onlarla savaşmak için böcek öldürücüler Aktellikom, Entobacterin, Aktara kullanılır.

Bahçıvanlar, lezzetli meyveleri ve yüksek veriminin yanı sıra, ani sıcaklık değişikliklerine karşı dayanıklılığı nedeniyle Chizhovskaya çeşidini severler. Sert iklime sahip alanlar için iyi bir seçimdir. Uygun bakımla armutlar büyük bir hasat verir, iyi depolanır ve uzun mesafelerde taşınır.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe