Ortanca Pazar Fraise (Ortanca Paniculata Sundae Fraise) - açıklama

Ortanca Pazar Kızartması, herhangi bir bahçeyi veya tarlayı süsleyecek güzel çiçekli bir çalıdır. Ortancanın yemyeşil ve parlak çiçeği, göze hitap edecek ve ona hayran kalacak herkesi neşelendirecek. Bitki bakımı çok talep etmiyor, deneyimsiz bir çiçekçi bile onu yetiştirebilir.

Çeşitliliğin kökeni tarihi

Ortanca sundae fraise, ünlü Fransız yetiştiricisi Jean Reno'nun uzun yıllar süren çalışmalarının sonucudur. Bu çeşitlilik 2010 yılında dünyaya tanıtıldı ve oldukça kısa sürede birçok çiçek yetiştiricisinin favorisi haline geldi. Muhteşem ortanca kızartmaları, Vanilla Fries çeşidinin geliştirilmiş bir kopyası haline geldi.

Ortanca Pazar Kızartması tam çiçek açmış durumda

Yeni bir çalı türü yaratırken Renault, ana çeşidin tüm eksikliklerini hesaba kattı ve neredeyse mükemmel bir tesis elde etti. 2010 yılında, sundae ortanca Hollanda'da bir çiçek gösterisinde gümüş ödül kazandı.

Açıklama ve görünüm

Ortanca Pazar Kızartması minyatür bir çalıdır. Yüksekliği 1.5 metre, genişliği 1 metredir. Bitkinin yoğun bir tacı ve hafifçe yayılan dalları vardır. Sapları kırmızı-kahverengidir ve çok sayıda dikdörtgen (12 cm uzunluğa kadar) koyu yeşil yapraklıdır. Yaprakların dışında ve içinde çoğu damar bölgesinde olmak üzere villuslar bulunur. Ortanca sapları çok hassastır, genellikle çiçek salkımının ağırlığı altında sarkar.

Yazın ilk günlerinde, çalılar üzerinde, piramidi andıran oldukça büyük çiçek salkımları oluşur. Her çiçeklenme, küçük steril çiçeklerden (yaklaşık 2,5 cm çapında) ve yaprakların çok erken düştüğü çok küçük verimli çiçeklerden oluşur. Çiçeklerin ilk rengi beyazdır, ancak zamanla sonbaharın gelişiyle birlikte pembeye döner ve tamamen kırmızıdır.

Ortanca Pazar, yemyeşil çiçek açan çalı

Açık toprağa dikim özellikleri

Sunday Fresh ortancanın her yıl güzel yemyeşil çiçekleriyle keyif alması için doğru şekilde dikilmesi gerekir. Bu, toprağa bir bitki dikmekten daha fazlasını gerektirecektir.

Çalıların büyümesini ve düzgün gelişimini etkileyen önemli noktalar şunlardır: ekim dönemi, uygun bir yer ve toprak karışımının hazırlanması. Hata olmamalı, aksi takdirde ortanca büyümeyi bırakıp ölür. Panik garantilidir, çünkü onu tüm ihtişamıyla göremeyeceksiniz.

Açık havada ortanca dikimi

Koltuk seçimi

Ortanca paniculata Sunday Fries gevşek, asidik ve verimli topraklarda iyi yetişir. Bitki nemi sever ve yüzeysel kök sistemi nedeniyle yerin alçak tabakasından su alamaz. Bu nedenle, sitenin aşırı drenaj özellikleri olmadan sürekli nemlendirilmesi önemlidir. Ortanca Pazar, kısmi gölgede veya gölgede iyi büyür, ancak onu açık güneşli bir alana dikmemelisiniz, aksi takdirde çalı büyümesini yavaşlatır ve zayıf bir şekilde çiçek açar.

Dikkat! Ortanca, taslaklardan korunan bir yere, tercihen evin duvarına yakın veya bir çitin altına dikilmelidir.

Saha hazırlığı

Bitkiyi ekmeden bir ay önce toprağı hazırlamaya değer. Çok gevşek bir yapıya sahipse, turba veya çürümüş gübre eklemek gerekir.Toprak alkali ise, toprak asitlenmesine yol açacak sıvı gübre uygulamak gerekir. Dünyanın iyi kazılması ve 60-70 santimetre genişliğinde ve 40-50 santimetre derinliğinde bir çukur kazılması gerekiyor.

İniş

Açık toprağa ortanca ekimi için en uygun zaman Mayıs başıdır. Çalılar, aralarındaki mesafe en az 1.5-2 metre olacak şekilde dikilir. Bir çit oluşturmak gerekirse, çalılar arasındaki mesafe 1-1,5 metreye düşürülebilir, böylece yetiştirilen çalılar arasında boşluk kalmaz.

Açık toprağa ortanca dikim aşamaları:

  • Bitkinin ekilmesinden bir gün önce, toprağı iyice ıslatması için deliğe iki kova yerleşik su dökülür;
  • Deliğin üçte biri, hepsi eşit oranlarda alınmış çürümüş gübre, bahçe toprağı ve turba ile doldurulur. Yarım bardak üre de ekleyebilirsiniz;
  • Bir fide yerleştirin ve deliğe kökleri düzeltin;
  • Deliği doldururlar (bitkinin kök boğazını derinleştirmemek önemlidir) ve gövdenin etrafındaki toprağı sıkıştırırlar;
  • Ekilen bitki sulanır (çalı başına 5-10 litre su alacaktır);
  • Gövde çemberi daha iyi nem tutması için malçlanmıştır.

Ek Bilgiler. Bir saksıdan açık toprağa ortancaların nakli, toprak bir topakla birlikte aktarma yöntemiyle yapılmalıdır. Böyle bir nakil ile kökleri kesmemeli ve toprağı onlardan sallamamalısınız, aksi takdirde zayıflamış bitki uzun süre iyileşir ve kök sistemini oluşturur, bu büyümeyi ve çiçeklenmeyi etkiler.

Açık toprağa bir çalı dikmek

Ortanca üreme

Çalı, çeşitli şekillerde çoğaltılabilir: kesimler, çalıların bölünmesi, tabakalar ve tohumlar. En yaygın ve uygun olan aşılamadır.

Kırıntı

İlkbahar budamasında (Nisan-Haziran), çalılardan yaklaşık 10 santimetre uzunluğundaki genç yıllık dallar seçilir ve dik açılarda kesilir. Tüm yapraklar sürgünlerin dibinden çıkarılır, bir kök büyüme uyarıcısı ile muamele edilir ve hazırlanan toprağa ekilir. Köklenme döneminde ekim bir film ile kapatılır. Kesimler kök saldığında sığınak kaldırılır.

Ortancanın kesimlerle yayılması

Çalıyı bölerek

Bir ortanca çalı kazılır ve birkaç parçaya bölünür. Daha fazla büyüme için her bölümün bir böbreğe sahip olması çok önemlidir. Ayrıca, çalının tüm parçaları, onlar için önceden hazırlanmış bir yere ekilir.

Katmanlar

Bir yaşında bile olmayan genç sürgünler yere bastırılır ve gömülür. Aynı zamanda üst yüzeyde en az 20 santimetre bırakılması önemlidir. Sürgünler kök saldığında, ana çalıdan ayrılır ve başka bir yere taşınırlar.

Tohumlar

Tohumlardan ortanca yetiştirmek oldukça zordur, bu nedenle bu yöntem çiçek yetiştiricileri arasında çok popüler değildir. Daha fazla fide için tohumlar ekilebilir, basitçe açık toprağa ekebilir, kazılmış bir bahçe yatağına saçılabilir ve kum serpebilirsiniz.

Ortanca çiçekleri

Ortanca bakımı

Ortanca bakımı kolaydır. Çiçeğin yemyeşil çiçeklenmeyi memnun etmesi için belirli bakım kurallarına uymak önemlidir.

Sulama

Ortanca ıslak toprağa çok düşkündür. Bitki her gün, her çalı için 4-5 litre sulanmalıdır. Sulama için sert su kullanılmamalı, filtrelenmeli veya beş gün bekletilmelidir. Yoğun sıcakların olduğu bir dönemde bir çalı için su miktarı 10-12 litreye çıkarılmalıdır.

Gevşetme, ayıklama ve malçlama

Gövde çemberinin etrafındaki ve çalılar arasındaki arazi zamanında otlanmalı, gevşetilmeli ve malçlanmalıdır. Bu ayda en az 2 kez yapılmalıdır.

Gevşetmek ve ayıklamak, nemi tutmaya ve kökleri oksijenlendirmeye yardımcı olur.

Dikkate değer! Ortancanın kökleri sığdır, bu nedenle gevşetme en iyi 3-4 santimetreden fazla olmayan bir derinliğe kadar yapılır.

Malçlama, toprağın nemli kalmasına ve yabani otların dışarıda kalmasına yardımcı olur. Çam iğneleri, çürümüş turba veya talaş malç olarak kullanılabilir.

Üst giyim

Ortancaların üst pansumana ihtiyacı vardır, 14 günde bir aralıklarla uygulanırlar.Ortancalar için organik madde (sıvı gübre ve kuş dışkısı) ve mineral kompleksleri gübre olarak kullanılır. Bu pansumanlar dönüşümlü olarak verilir, böylece bitki onları daha iyi algılayacaktır.

Budama

Budama, ilkbaharın başlarında, tüm karlar eridikten hemen sonra yapılır. Genç çalılarda, tüm gövdeler 2-3 çift tomurcuk seviyesine kadar kesilir, yetişkin bitkilerde bir çift kalır. Budamadan sonra, her bir tomurcuktan, tepesinde bir çiçeklenmenin görüneceği yeni bir sürgün büyüyecektir. Ayrıca tüm ince ve zayıf dalları ve çalı içinde büyüyen sapları da çıkarın. Böylece budama ile birlikte çalı oluşur.

Not! Bitki özsu akışına başlamışsa, yapraklar tamamen çiçeklenene kadar budamayı aktarmak daha iyidir.

Budama ortanca

Aktar

Her 5 yılda bir çalı nakli daha iyidir. İlkbaharda yapın. Bitki hastaysa ve seçilen alanda zayıf büyürse, acilen ekilmesi gerekir. Ekim işleminin ekim sürecinden hiçbir farkı yoktur.

Çiçeklenme döneminde yapılması gerekenler

Bu ortanca çeşidi, genellikle büyük çiçek salkımlarının ağırlığı altında kırılan çok ince ve kırılgan gövdelere sahiptir. Bunun olmasını önlemek için, tüm dalları ve büyük çiçek salkımlarını desteğe bağlamak gerekir. Ayrıca aktif büyüme ve özellikle çiçeklenme döneminde bitkinin organik ve mineral gübrelerle beslenmesi gerekir. Ek olarak, tüm sürgünleri ve yanal büyümeyi zamanında çıkarmayı unutmamak önemlidir.

Dinlenme sırasında çalı bakımı

Çalı çiçek açmayı bıraktığında, gövdenin etrafındaki malç tabakasını yenilemek, böylece bitkinin beslenmesini ve kışa iyi hazırlanmasını sağlamak gerekir. Tüm çiçek salkımlarını ve kuru yaprakları da çıkarmak gerekir. Bitki tüm yaprakları döktüğünde, tüm püskülleri kesmeye ve sapları yarıya indirmeye değer.

Kış için sığınak ortanca

Kışa hazırlık

İyi don direncine rağmen, bitkinin kök sistemi çok derin değildir, bu nedenle çalıları soğuk mevsimde donmaması için kışa iyi hazırlamak gerekir. Bunu yapmak için, tüm çalılar iyice sıkılır ve gövde çemberini kalın bir malç tabakasıyla kaplar. Daha sonra, tüm dalları yere bükmeniz ve eğirilerek örtmeniz gerekir. Dallar arasındaki boşluk kuru yapraklarla doldurulabilir.

Dikim, yetiştirme ve bakım için tüm tavsiyelere uyarsanız, Sunday Fries çeşidi uzun süre her bahçe için harika bir dekorasyon olacaktır.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe