Hydrangea Diamond Rouge (Hydrangea Paniculata Diamant Rouge) - açıklama

Peyzaj tasarımcıları ve ev bahçıvanları, peyzaj için genellikle güzelliği ile çarpıcı olan farklı ortanca türleri kullanırlar. Fransa'da olumsuz koşullara karşı artan dirençli yeni bir çeşit geliştirildi. Diamond Rouge salkım ortanca, lüks çiçekleri ve kolay bakımı sayesinde birçok çiçek yetiştiricisinin favorisi haline geldi.

Pek çok ortanca çeşidi vardır, ancak bu melez hem özelliklerinde hem de enfes güzelliğinde özel bir yere sahiptir.

Kökeni ve görünüm

Çok sayıda tür arasında, salkım ortanca diamant ruj özel bir yere sahiptir. Yakın zamanda Fransız yetiştiriciler tarafından yetiştirildi ve o zamandan beri çok sayıda sergide büyük başarı elde etti. Çok sayıda ödül ve madalya ile onaylanan en güzel manzaralardan biri. Yeni çeşitlilik dona dayanıklı ve iddiasız. Adı "kırmızı elmas" olarak çevrilir.

Ortanca çiçek

Bu, 1.5-2 m yüksekliğinde çok güzel bir çalıdır.Lüks tacı büyük kırmızı çiçeklerle kaplıdır ve 1.2-1.5 m'ye ulaşır.Neredeyse tüm yaz çiçek açar, çeşitli renklerle keyif verir. Gölgelerin doygunluğu toprak türüne, iklime ve alana bağlıdır.

Rouge ortanca yaprakları kadifemsi bir yüzeyle uzatılmıştır. Alışılmadık tonları var: sulu yeşilden turuncu-kırmızıya, bu da çalıyı daha da güzel kılıyor. Bitkinin kök sistemi geniştir ve yüzeye yakın yayılır.

Ortanca elmas paniculata'nın çiçeklerini tanımlarken, her şeyden önce, çiçeklenmenin başlangıcında beyazdan pembeye ve daha sonra parlak kırmızıya renk değiştirme karakteristik özelliklerinden bahsetmek gerekir. Zarif çiçekler, 30-40 cm uzunluğunda salkım şeklinde çiçek salkımına toplanır.

Açık toprağa satın aldıktan sonra nakli

Ortanca fidanları erken ilkbahar veya sonbaharda açık toprağa ekilir. Bu en uygun zamandır. Sonbaharda ekilen bir fide donmaktan korunur.

Çiçekler ve yapraklar

Köklerin yüzey konumu dikkate alınarak dikim için geniş bir çukur hazırlanır. Toprak iyi gübrelenmelidir.

Optimal konum

Çalı, aydınlatılmış alanlarda ve kısmi gölgede iyi büyür, ancak en güzel çiçek salkımları doğrudan güneş ışığından korunan yerlerde görülebilir. Bitki zayıf veya nötr asitli tınlı toprağı sever. Talaş, turba, çam iğneleri ekleyerek toprağı asitleştirebilirsiniz. Hortense suya çok düşkündür. En iyi yeri seçerken, geniş kök sistemi hesaba katmak gerekir.

Adım adım dikim süreci

 1. Yaklaşık 70 cm çapında bir dikim deliği hazırlayın.
 2. Mineral ve organik gübrelerle yakıt ikmali yapın.
 3. İyice nemlendirin.
 4. Dikim sırasında fide köklerini düzeltin.
 5. Deliği toprakla doldurun ve sıkıştırın.

Önemli! Bitkinin kök boğazı yerden yüksekte olmalıdır.

Üreme Elmas Rouge

Ortanca, yeşil kesimler ve tohumlarla çoğalır. Tek dezavantajı, bitkinin koruma altında olmasıdır, bu da ekim malzemesinin edinimini zorlaştırır.

Kırıntı

Ortanca diamant allık dikim için çelikler, yazın başlarında genç sürgünlerden veya sonbaharda halihazırda odunlanmış olanlardan hasat edilir. Üç çift tomurcuklu genç kesimler daha iyi kabul edilir. Sap üzerinde eğik bir kesim yapılırken alt tomurcuk 2 cm yukarıda olmalıdır.Nemin buharlaşmasını geciktirmek için yapraklar kısmen kesilir, alt kısımlar tamamen çıkarılır.

Çelikler suya batırılır, ardından bir büyüme uyarıcısı ile muamele edilir. Köklenme için turba-kum karışımı içeren kaplara yerleştirilir ve ilk kökler görünene kadar kavanozlarla kapatılır.

Tohumlardan büyüyen

Tohum yayılımı, Elmas ortancaları yetiştirmenin en iyi yolu değildir. Bu, zahmetli ve zaman alan bir süreçtir. Küçük tohumlar kötü filizlenir, tam teşekküllü çalılar ancak dört yıl sonra oluşur.

Ortanca çiçeklenme

Diamond Rouge Bakımı

Sulama modu

Hydrangea diamant roug nem seven bir bitkidir, bu nedenle haftada iki defaya kadar kök sisteminin iyi büyümesi ve gelişmesi için düzenli sulama gereklidir. Sulama için yumuşak, durgun su kullanmak daha iyidir. Ayrıca toprağı ve malçları iğneler veya turba ile sık sık gevşetmek de gereklidir.

Üst giyim

Nisan ayından eylül ayına kadar çalı, farklı gübre türleri kullanılarak gübrelenmelidir:

 • ilkbaharda - tam karmaşık gübreleme;
 • yaz aylarında - düşük nitrojen içerikli gübre;
 • sonbaharda - potasyum ve fosfor ekleyin.

Mineral pansuman on günde bir defadan fazla uygulanmaz. Sulama için suya suda çözünen gübreler eklenebilir. Organik maddeden seyreltilmiş kuş pisliği kullanılır. Seyreltilmiş ısırgan otu infüzyonu, ortancanın büyümesi için faydalıdır.

Önemli! Bahçe güzelliği, asidik bir ortama sahip verimli, gevşek toprakları sever. Toprağa peynir altı suyu katılarak böyle bir ortam oluşturulabilir.

Çiçeklenme sırasında

Hydrangea Diamant Rouge, ekimden 3-4 yıl sonra çiçek açar. Yoğun çiçek açan çalı, büyük kırmızı bir top gibi görünüyor. Uzun ve bol çiçeklenme için bazı faktörler önemlidir:

 • toprak bileşimi;
 • nem;
 • parlamak.

Renk doygunluğu ayrıca toprağın kimyasal ve fiziksel bileşimine de bağlıdır. Tomurcuklanmanın başlangıcından itibaren ve sonraki tüm çiçeklenme dönemi boyunca, üç kez mineral gübreleme yapılması gerekir. Bol çiçeklenme için sürgünler 2/3 oranında kesilir. Dikkatli bir şekilde, çiçeklenme özellikle gür olacaktır. Uygun bakım olmadan bitki hiç çiçek açmayabilir.

Dinlenme döneminde

Ortanca çeşidi Diamant'ın yıllık olarak budanması gerekir. Daha sonra çalı, kış uykusundan sonra daha hızlı uyanacak, dekoratif özelliklerini ve çiçeklenme yoğunluğunu koruyacaktır. Eski dalları ve kurutulmuş çiçek salkımlarını kesin. İlkbahar budaması, tomurcuk kırılmadan önce zorunlu besleme ile yapılır. Deneyimli bahçıvanlar, gelecekteki ekimler için kaliteli sürgünler bırakır. İyi kök saldıkları fark edildi.

Budama

Yaşlı çalılar, neredeyse yerdeki dalları keserek gençleşir. İki yıl sonra, çalı tamamen yemyeşil tepesine kavuşur.

Kışa hazırlık

İyi kışa sertliği ile ortanca kısa süreli donları güvenli bir şekilde tolere eder, ancak kırılgan çalılar şiddetli soğuk havalarda zarar görebilir, bu nedenle özel malzeme ile kaplanmalı veya ağaç kabuğu, saman, talaş veya ladin dalları ile serpilmelidir. Kökleri kışlamaya hazırlamak için gübreler uygulanır.

Ek Bilgiler. Ortanca elmas rujunun donma direnci yaşla birlikte artar.

Hastalıklar ve zararlılar ortancayı nadiren etkiler. Bu, diğer çiçekli bitkilere göre şüphesiz avantajıdır. Dikkatli ve özenli bir şekilde lüks bir çalı, herhangi bir alanı süsleyecek, parlak çiçek salkımları ile büyülü bir atmosfer yaratacaktır.

Sitenizde sağlıklı ve güzel ortanca çalıları yetiştirmek için yüksek kaliteli fidan satın almanız gerekir. Bunu kendini kanıtlamış özel fidanlıklarda yapmak daha iyidir. Çiçekçilik yayınlarının editörleri, bu güzel bitkinin yetiştirilmesinin özellikleri hakkında ayrıntılı bilgi verir.

misafir
0 yorumlar

Ev bitkileri

Bahçe